Het Gemaal 1879 geopend tijdens Monumentendagen Galerie De Kapberg, spannend en mysterieus Oud Heiloo verwelkomt 700ste lid TaallODaagse in Bibliotheek Heiloo REGIO 21 De tentoonstelling is te zien op zaterdag en zondagmiddag UITKIJKPOST 7 SEPTEMBER 2011 AKERSLOOT - Tijdens de Open Monumentendagen op zaterdag 10 en zondag 11 september aan staande is ook het Gemaal 1879 in Akersloot weer geopend. De openingstijd is op beide dagen van 10.00 tot 16.00 uur. Op het gemaal wordt uitleg gege ven over de functie en werking van deze pompinstallatie en de water huishouding. Het monumentale gemaal zal gedurende beide dagen regelmatig in werking zijn. Tevens exposeren er de kunstenaars Olga Tsjgankova en Tonny en Ed Beek. Atelier 'sTonEd' is de werkplek waar stenen door Tonny en Ed Beek worden bewerkt tot beelden. De beelden zijn zowel figuratief als abstract en vallen op door afwer king en afwisselende spannende artistieke vormen. Soms is de vorm vooraf bepaald maar veel wordt er gekeken naar de steen en herkent de beeldhouwer een figuratieve of geheel abstracte vorm met span nende lijnen. Wellicht heeft opa (kunstschilder Ger Gerrits) bij Tonny een rol gespeeld en is Ed geïnspireerd door zijn werk bij het ontwerpen van verlichtingsprojec ten. Ed en Tonny Beek en schilde res Olga Tsigankova waren buren en ondersteunen elkaar zowel artistiek, commercieel als tech nisch. Het werk van Olga valt op door een hoge mate van perfectie waarin ze streeft naar een eenheid in kleur, verhoudingen en composi tie bij haar veelal realistische wer ken. Volgens Olga is het maken van een kunstwerk een traject vanaf een idee tot aan het uiteindelijke resultaat waarbij je in elk stadium van het traject geheel moet opgaan in je missie. Het Gemaal 1879 is te vinden aan de Fielkerweg 4 te Akersloot. De expositie is na de monumen tendagen nog te bezoeken op zon dagmiddag 18 en 25 september. De openingstijden zijn op die beide zondagen van 13.30 tot 16.30 uur. Eén van de werken van Elly Baltus. Aangeleverde foto HEILOO - Tijdens de markt UIT&ZO verwelkomde de Historische Vereniging Oud Heiloo het 700e lid. Wethouder Ouderkerken feliciteerde haar. Een nieuwtje is dat Oud Heiloo vanaf oktober op gezette tij den bezoek aan Nijenburg gaat organiseren. Tijdens de 'Open Monumentendag' op zaterdag 10 september is Oud Heiloo ook actief. De kraam van Oud Heiloo werd tijdens de UIT&ZO-manifestatie goed bezocht. Gedurende de dag meldde zich het 700ste lid van de vereniging, mevrouw Visser uit Heiloo. Wethouder van cultuur, Jacob Ouderkerken, was bereid gevonden haar te feliciteren en overhandigde namens Oud Heiloo een boekwerk. In de laatste jaren hebben zich jaarlijks meer dan honderd nieuwe leden aangemeld. De vereniging voorziet nog verdere groei. Naast de kraam op de markt konden de bezoekers in de 'ontmoe- tingszaal' van de Willibrorduskerk films en diapresentaties bijwonen die de geschiedenis van Heiloo belichten. Vanaf circa half okto ber gaat Oud Heiloo in samenwer king met en namens de Vereniging Hendriek de Keyser een bezoek aan Nijenburg organiseren. Per 1 juli is de in opdracht van Hendriek de Keyser uitgevoerde restauratie van het huis voltooid. De beneden verdieping heeft een woonbestem ming gekregen evenals de zolder verdieping. De eerste verdieping wordt in de komende tijd ingericht voor de ontvangst van bezoekers. Oud Heiloo is gevraagd de toegang voor bezoekers te organiseren. Op aanvraag is bezoek mogelijk vanaf circa half oktober 2011. Nadere mededelingen over het tijdstip en de wijze van aanvragen volgen nog. In het kader van de 'Open Monumentendag' op 10 september zijn verschillende monumenten in Heiloo, onder andere Nijenburg, voor publiek opengesteld. Ook de Oudheidkamer Heiloo, Bergeonstraat 30, is die dag van 10.00 tot 17.00 uur geopend. Daar zijn de tentoonstellingen 'Welkom op Nyenburg' en 'Heiloo in de Tweede Wereldoorlog' te bezichti gen. Informatie tel. 072-5321404 en www.oudheiloo.nl. REGIO - De tentoonstelling die nu in Galerie De Kapberg te zien is, is spannend te noe- menen. Moritz Ebinger ver rast met andere kunst dan we gewend zijn, Regula Maria Müller maakt mooie dingen met onverwacht materiaal en de penningen van Elly Baltus brengen ons ook weer in een andere wereld. Moritz Ebinger (1961) komt uit Zwitserland en woont in Egmond aan den Hoef. Hij zal tekeningen, schilderijen en keramiek laten zien. Moritz Ebinger tekent, schildert op muren en maakt radioprogram ma's, bouwt installaties en werkt met verschillende materialen. Van Elly Baltus (1956) zien we pennin gen op de tentoonstelling. Ze heeft haar studie genoten aan de Gerrit Rietveld Academie in Amsterdam. HEILOO - De Noord-Hollandse bibliotheken boven het Noordzeekanaal houden van taal. Daarom organiseren zij van 15 tot en met 25 septem ber voor de tweede maal de TaallODaagse, een spannend evenement waarin alles om taal draait. In Bibliotheek Heiloo vinden de volgende activiteiten plaats: 12 september, van 09.30 tot 10.30 uur Interactieve workshop 'Gebaren doe je zo' voor oudere met kinde ren tot anderhalf jaar. Onder lei ding van een gebarendeskundige van de organisatie Wapperkids. Deelnamekosten 3,50 voor BoekStartbaby's en 5,- voor niet leden. Opgave voor 7 september. 15 september, 20.00 uur Taaiwedstrijd (voorronde) zes tot acht teams strijden met elkaar in Bibliotheek Heiloo om een finaleplaats. Wie is de beste in woorden spellen, taalpuzzels, woordbetekenis enz.? Bijwonen van deze avond is gra tis. De finale van deze wedstrijd wordt gehouden op 25 september in Bibliotheek Hoorn. 17 septem ber, van 10.00 tot 12.00 uur Open taalles met Taaimaatjes. Een taai maatje helpt een anderstalige met het leren van de Nederlandse taal. Deze 'leerlingen' zijn meestal men sen die hun inburgeringsdiploma moeten halen. Als u wilt weten Daarna heeft ze een post acade mische opleiding gevolgd aan de Universiteit van Wales. Het verbin den van hedendaagse kunst met traditie kenmerkt het werk van de kunstenares. De tentoonstelling is te zien tot en met 2 oktober op zaterdag- en zondagmiddag van 13.30 tot 17.00 uur. Het adres is: Slotweg 17 in Egmond aan den Hoef. De opening van de tentoonstelling vindt plaats op zondag 28 augustus om 15.00 uur. Wie meer wil zien van de gale rie: www.galeriedekapberg.nl. hoe een taaimaatje zijn leerling begeleidt, dan kimt u als gastleer- ling bij hen aanschuiven. Mocht u geïnteresseerd zijn om taaimaatje te worden, dan kunt u zich ter plekke laten informeren door de vrijwilligers van Vluchtelingenwerk Heiloo. Er liggen ook folders over dit vrijwilligerswerk. Toegang is gratis. Op 20 september, 20.00 uur Lezing 'Meertalig opvoeden', door Manuela Julien. Manuela Julien is logopedist, neurolinguïst en taal docent. Ze heeft bijzondere inte resse voor sociolinguïstiek en voor cognitieve processen die een rol spelen bij de verwerving van meer dere talen. Ze is werkzaam bij de Radboud Universiteit Nijmegen. De lezing over meertalig opvoeden is geïnspireerd door jaren ervaring met het werken met kinderen met taalstoornissen en met zich nor maal ontwikkelende meertalige kinderen. Toegang: 5,- voor bibli otheekleden, overige 7,50 (graag opgave vooraf). 21 september, 14.30 uur Extra voorleesfeestje voor kin deren van drie tot circa zeven jaar. Thema: 'Wat staat daar?' Toegang is gratis. De hele TaallODaagse: schrijf uw mooiste woord (eventu eel met reden) op het gouden tafel kleed in de bibliotheek. Op www.bibliotheekheiloo.nl vindt u een woordzoeker. Onder de goede inzendingen wordt een boe- kenbon verloot. Het 700ste lid van Oud Heiloo, mevrouw Visser, wordt gefelici teerd door wethouder Ouderkerken. Foto: Ricardo Marcker «liililWW1111 >r rr De voormalige ketelruimte van het Gemaal 1879 is nu in gebruik als expositieruimte. Aangeleverde foto

Uitkijkpost : nieuwsblad voor Heiloo e.o. | 2011 | | pagina 21