Vegetatiedaken in de lift Op elk huis zonne-energie Subsidie voor na-isolatie en zonneboilers Band opspanning! 12 Alkmaar Bergen Castricum Graft-De Rijp Heiloo Schermer Zeevang MILIEUDIENST REGIO ALKMAAR WWW.MRA.NU 12 JUNI 2013 UITKIJKPOST De collector van een zonneboiler verwarmt water en slaat het warme water op in een voorraadvat. Als het volle vat op tempe ratuur is stopt de verwarming, evenals bij vorst. Zo wordt een hoeveelheid water gratis door de zon verwarmd. Achter het voorraadvat is altijd de verwar mingsketel aangesloten die het water naver- warmt tot 70 C zodat de Legionellabac- terie geen kans krijgt. Een zonneboiler is dus een prachtige bijdrage aan een duurzame energievoorziening. Waarom wel subsidie voor een zonne boiler en niet meer voor zonnecellen? Zonnecellen zijn momenteel een rendabele investering die geen subsidie meer behoeft Zie elders op deze pagina. Een zonneboiler is een behoorlijke investe- Regelmatig worden we geconfronteerd met meer neerslag in korte tijd. De riolering heeft dan moeite met het verwerken van het water en er ontstaat tijdelijk wateroverlast. Vegetatiedaken kunnen 50%-80% van het regenwater bufferen, verdampen en vertraagd afvoeren. Het meest voorkomende groene dak is het Mos-Sedum-dak dat gedurende het gehele jaar van kleur varieert van groen tot rood en in de bloeitijd mooie witte bloemen heeft. Een vegetatiedak isoleert goed. Waar de temperatuur onder zwarte daken in de zomer op kan lopen tot 80 °C wordt de temperatuur onder een groen dak niet hoger dan 35 °C. Omdat de tempe ratuurverschillen onder een groen dak kleiner zijn, gaat de dakbedekking ongeveer twee keer zo lang mee. Bovendien dragen vegetatiedaken bij aan een groene, gevarieerde uitstraling naar de omgeving. Om het gebruik van vegetatiedaken te stimuleren draagt de gemeente Bergen Heiloo 25,- per mz bij aan de meer kosten van een vegetatiedak. De bijdrage geldt vanaf 10 mz en is maximaal 1.200,- Kijk voor meer informatie op www.Bergen-nh.nl www.Heiloo.nl ring door de aanschafkosten en het meer- werk bij vervanging van de ketel. Er moet een zware collector op het dak worden geplaatst, een boilervat worden geplaatst en een koppeling worden gemaakt met de na-ver- warmer. De collector moet wonder de juiste hoek met de zon worden gesitueerd en de afstand tot de ketel mag niet te groot zijn. Hiervoor is altijd een deskundig bedrijf nodig. Een zonneboiler is vooral een aanrader voor gezinnen waar vaak wordt gebaad of gedou- ched. Om tegemoet te komen aan de meer kosten van een zonneboilerinstallatie geeft de gemeente een aanschafsubsidie van €600,-. Zonneboiler installatie In isolatiematerialen wordt lucht tot stilstand gedwongen door de constructie van de materialen. Isolatiemateriaal van 5 cm dik isoleert zeven maal beter dan een spouw van 5 cm dik. - Als je ventileert stook je voor de mussen. Dit is onjuist. Voor een gezond binnen klimaat is ventilatie nodig. Bij een ongeïsoleerd huis is dat vanzelf het geval via kieren en naden. Bij een goed geïsoleerd huis is bewuste ventilatie nodig om vocht uit de woning te verwijderen. Een half uur per dag is voldoende om de woning van frisse lucht te voorzien. Laat na-isoleren van uw woning over aan een gecertificeerd bedrijf, dat bij een branche vereniging is aangesloten. Eventueel kunt u afspreken met het uitvoerende bedrijf, dat achteraf een infraroodopname wordt gemaakt om eventuele onvolkomenheden zichtbaar te maken. Fietsers weten het uit ervaring: een zachte band kost veel meer energie! Dat ondervind je aan den lijve. Voor autobanden geldt ook dat zachte baneden meer energie kosten en dus leiden tot een hoger brandstofverbruik. Uit een onderzoek bij meer dan 3.000 auto's bleek 70% één of meer banden met onder spanning te hebben. De auto verbruikt hierdoor meer energie en heeft een slechtere wegligging. Juist voor de lange vakantieritten is het zaak de banden even op de juiste spanning te brengen. U rijdt veiliger, comfortabeler en bespaart brandstof. Meten van de bandspanning De gemeenten uit de regio Alkmaar hebben een intentieverklaring over energiebesparing ondertekend met de provincie Noord- Holland. Hierdoor kan per gemeente worden beschikt over een budget om energiebesparing te stimuleren. Gezamenlijk hebben de gemeenten besloten dit geld in te zetten voor een subsidieregeling voor na-isolatie van bestaande woningen en voor zonneboilers. In de regio zijn er nog veel woningen die niet goed zijn geïsoleerd. Deze woningen hebben een laag wooncomfort en een hoge energierekening. De verwachting is dat slecht geïsoleerde woningen op termijn moeilijker zijn te verkopen dan woningen met een laag energieverbruik. Nu spaargeld op de bank een zeer lage rente opbrengt is investeren in energiebesparende maatregelen lucratiever dan sparen. Zeker, nu het lage BTW-tarief van 6 geldt. De regeling subsidieert alleen investeringen van meer dan 1.000,- aan woningverbetering en loopt tot eind 2015, of het moment dat het budget op is. De subsidie geldt voor (spouw)muurisolatie, dakisolatie, vloerisolatie en HR++ glas. Kijk op de website van uw gemeente of op www.mra.nu voor de regeling en voorwaarden. Na jaren van onzekerheid bij het grote publiek begint de toepassing van elektriciteitopwekking uit zonnepanelen maatschappelijk geaccepteerd te worden. En terecht! De prijzen van de panelen zijn door massaproductie gedaald, de prijs van energie is nog steeds vrij hoog en de rente op spaartegoeden zeer laag. Ook nu er een importheffing komt op panelen uit China, die door de Chinese overheid worden gesubsidieerd blijft overeind dat investeren in zonnepanelen een veel hoger financieel rendement heeft dan een spaarrekening. Een rekenvoorbeeld exclusief installatiekosten. Rekening houdend met een importheffing van 50% kunt u straks voor 1.500,- een systeem kopen van ongeveer 720 Wattpiek. Dit systeem produceert jaarlijks 620 kWh. We verwachten op termijn toch stijging van de kWh-prijs (nu 0,23). Stel de gemiddelde prijs op 0,25 en u heeft een gemiddelde opbrengst van 155,- per jaar. De bank biedt u nu zo'n 2 is 30,- aan rente per jaar. Ook als de rente zal gaan stijgen blijft het spaarrendement veel lager dan de vermeden energiekosten. Een prettige gedachte daarbij is, dat u met infraroodopname: warmteverliezen in beeld Het in Nederland aanwezige dakoppervlak van particuliere woningen is enorm. Samen kunnen de eigenaren van woningen een wezenlijke bijdrage leveren aan het Nederlandse stukje van het klimaatprobleem. Waarom nog wachten? Over (na)isolatie doen veel verhalen de ronde, die mensen doen aarzelen bij het nemen van deze maatregel. Hieronder enkele veronderstellingen en feiten. - Isolatie van spouwmuren leidt tot vochtophoping en schimmelvorming. Dit is onjuist, mits de goede isolatie materialen deskundig worden aan gebracht. Slechts een heel klein deel (2-5%) van de vocht in een woning verdwijnt door middel van transmissie door de muur. Het grootste deel verdwijnt door ventilatie. Bovendien zijn de materialen die in de spouw worden gebruikt damp doorlatend. - Lucht isoleert goeddus hoeft de spouw niet te worden geïsoleerd. Juist is dat stilstaande lucht goed isoleert. De lucht in een spouw staat nooit stil. die 620 kWh een COz-reductie realiseert van 360 kg per jaar. Bovendien draagt u bij aan de regionale werkgelegenheid!

Uitkijkpost : nieuwsblad voor Heiloo e.o. | 2013 | | pagina 12