Heiloocontact Veilig op vakantie met de caravan Geef brand geen kans Meer informatie? Bel! Vrijwilligers Informatie Punt In je eigen kracht gaan staan nieuws en informatie voor de inwoners van Heiloo Win 5000 voor uw vrijwilligersproject Maatschappelijke Stage VRIJ WIL LIGERS VA CA TUREBA NK Stichting Welzijn Heiloo Trefpunt Abraham du Bois-hof 2 Heiloo 072-5331297 www.welzijnheiloo.nl stichting@welzijnheiloo.nl VRIJWILLIGERS MAKEN HET VERSCHIL Het gemeentehuis is bereikbaar op 072 535 66 66, van maandag tot en met vrijdag tussen 08.00 en 12.30 uur en maandagavond tussen 18.00 en 20.00 uur. Beheer Openbare Ruimte is bereikbaar op 072 535 68 68, van maandag tot en met vrijdag tussen 08.00 en 16.00 uur Veel Nederlanders trekken er In de zomervakantie op uit met een caravan of camper. Hieronder een aantal tips om veilig te reizen en ongelukken onderweg of op de camping te voorkomen. Gasflessen Plaats een gasfles nooit los in de caravan en bewaar deze rechtop op een goed geventileerde plaats, zoals de dis- selbak. Gebruik geen gasslang die langer is dan één meter. De slang moet goedgekeurd zijn en voorzien van de opdruk 'NEN 5654' met het productiejaar. Vernieuw deze oranje gas slang (propaan) eens per twee tot drie jaar en zorg voor een goede slangverbinding: gebruik slangtule en slangklemmen. Controleer de slang regelmatig op scheurtjes en beschadigin gen. Twijfelt u, vervang dan de gasslang. Sluit gasflessen af als u ze niet gebruikt. Propaan- en butaanflessen vullen met LPG(autogas) is levensgevaarlijk en bovendien verboden. Er zijn bij caravan winkels tegenwoordig wel speciale LPG dampgasflessen te. Deze hebben een overvul- en overdrukbeveiliging, maar het blijft volgens de Nederlandse wet verboden. Laat het vullen van reguliere gasflessen altijd over aan erkende vulstations. Gebruik altijd de juiste drukregelaar tussen gasfles en gas- apparaat. Gaat u op één fles apparaten met verschillende druk aansluiten, dan moet u ook verschillende drukregelaars gebruiken. De regelaar die de hoogste druk doorlaat, mon teert u het dichtst bij de gasfles. Vervang een drukregelaar na vijfjaar in verband met slijtage aan het membraan. Elektriciteit Verricht u zelfwerkzaamheden aan de elektrische installatie, doe het dan veilig en volgens de voorschriften. De span ningswaarden in een caravan zijn 230 en 12 Volt. Ook bij een spanning van 12 Volt kan brand ontstaan. Dit gebeurt vooral als de bedrading niet in orde is of wanneer u extra lampen of apparaten op de 12 Volt-installatie aansluit. Aansluitingen van 230 en 12 Volt mogen niet samen in een verdeeldoos uitko men, maar moeten gescheiden zijn uitgevoerd. De aansluiting van de caravan op een 230 Volt-installatie is het veiligst als u de blauwe, spatwaterdichte CEE-stekkers en een neopreenkabel (minimaal 20 meter lang) gebruikt. Rol de kabel altijd helemaal af: zo voorkomt u warmteontwikkeling. Caravans met CEE-aansluiting zijn geaard. Heeft uw caravan geen CEE-aansluiting, plaats dan een aardlekschakelaar. Verloopsnoeren moeten ook voorzien zijn van CEE stekkers en neopreenkabel. Deze mogen maximaal 40 cm lang zijn. Zorg er ook voor dat de metalen delen van caravan (wanden, chassis, aanrechtblad, enz) geaard zijn. Pas tot slot op met water en elektriciteit. Zo moet de buitenverlichting van uw caravan spatwaterdicht zijn. Tips Trucs Laat het installeren van elektriciteits- en gasleidingen over aan vakmensen. Lees eerst de gebruiksaanwijzing van alle materialen, toe stellen en gereedschappen. Zorg voor een brandblusser in de caravan. Plaats een koolmonoxide-rookmelder tegen het plafond als er een kachel en gasfornuis in uw caravan zit. Meer informatie Voor meer informatie kunt u contact opnemen met een mede werker van de brandweer, telefoonnummer 072 535 68 50. www.heiloo.nl Het VIP is te vinden in de bibliotheek, Westerweg 250, telefoon 532 02 81e-mail vrijwilligers@welzijnheiloo.nl, websitewww.vrijwilligersheiloo.nl. Openingstijden: dinsdag, donderdag en vrijdag 10.00 -16.00 uur Op 7 december 2013, reikt staatssecretaris van VWS Martin van Rijn de Meer dan handen-vrijwilligersprijzen 2013 uit. Vrijwilligersprojecten, -organisaties, burgerinitiatieven, gemeenten en bedrijven maken daarmee kans op maar liefst 5000. Het thema van 2013 is het betrekken en weiven van vrijwilligers. Met de Meer dan handen vrijwilligersprijzen worden inspirerende voorbeelden in het zonnetje gezet, Inschrijven kan tot 1 oktober via de website www.vrijwilligerswerk.nl Namens de Noord-Hollandse Vereniging voor Vrijwilligercentrales waar ook het VIP lid van is, en de stagemakelaars uit Noord-Holland is een brief gestuurd naar de leden van de Tweede Kamer en naar het Ministerie van OCW, bewindspersonen Jet, Bussemaker en Sander Dekker. Wij zijn verontrust over het voornemen de verplichte maat schappelijke stages voor scholieren af te schaffen. Dat voornemen staat in het wetsvoorstel voortvloeiend uit het regeerakkoord. Details over het wetsvoorstel en de inhoud van de brief leest u op onze website. De volledige tekst van deze en andere vacatures is te zien op onze website. Maakt u graag ouderen blij en heeft u een paar uurtjes over? Meldt u bij het project Gouden Dagen. Zij zoeken wensen vervuilers voor wensen van ouderen in Heiloo. Heeft u affiniteit met mensen met een dementie en bent u een echte lobbyist? Alzheimer Nederland, afdeling Noord Kennemerland zoekt belangen behartigers richting politieke partijen en wmo instanties van 5 gemeentes, waaronder Heiloo. Hulp op stal en weiland; Spirt of Epona zoekt een vrijwilliger die in een klein team helpt de stallen uitmesten en het weiland schoon te houden. Sportorganisator voor Stichting Welzijn Heiloo. De werkzaam heden van de sportorganisator bestaan uit het organiseren van aantrekkelijke sportieve activitei ten voor volwassenen. Het samen werken met diverse sportorgani saties in Heiloo is een onderdeel van de werkzaamheden. Stichting vrienden van het Baafje zoekt kassa ondersteu ners voor het zwembad. HEILOO Mensen willen niet afhankelijk worden en aarzelen lang voordat ze op zoek gaan naar hulp. Maar het is zonder meer verstandig om advies en hulp te vragen wanneer dat nodig is, of om voorbereid te zijn op wat komen gaat. Advies of informatie verstrekt door de wel- zijnsadviseur. Overduidelijk is welzijnsadviseur Margreet van Zwet van de Stichting Welzijn Heiloo een professional met affiniteit en heel veeI ervaring met het ondersteunen van mensen. Haar laagdrempelige, informele opstelling bevordert een gemakkelijk contact. Hoe komt iemand in contact met de welzijnsadviseurMargreet: "Betrokkene of diens mantelzorger kan zelf contact opnemen. Vaak ook worden mensen verwezen door een WMO-consulent, een thuiszorgme dewerker of door buren en vrijwil ligers." De ondersteuning kan soms enkelvoudig, kort zijn, bijvoorbeeld een paar e-mailtjes heen en weer. Maar dat is de uitzondering, vaak schuilt er achter de vraag een die perliggend probleem. "In het eerste gesprek, meestal bij bezoek aan huis, geef ik duidelijk aan wie ben ik en waar ik voor sta, wat ik kan doen en wat niet. Ik ga naast iemand staan, neem de last niet over maar help betrokkene om zijn/haar eigen doe! waar te maken, structurele oplos singen te creëren. Het gaat om het hervinden van de balans tussen draagkracht en draaglast. Zo 'n eerste gesprek is altijd heel verhelde rend. Van belang is dan welk gevoel je er bij krijgt, in het verhaal zitten de antwoorden vaak al besloten. Het helpen vinden van die antwoorden is dan het doel. Op basis van gesprek, signalen en observatie ontstaat er dan een beeld. Inschatten of iemand er met wat advies en informatie zelf uit komt; of dat het misschien beter is om enkele vervolggesprekken te plannen of iemand uit het externe netwerk in te schakelen. Altijd is het de zoektocht naar oplossingen voor en samen met betrokkene Soms maakt iets heel eenvoudigs al een groot verschil bijvoorbeeld de buurman die voortaan de vuilnisbak buitenzet". Vanuit Stichting Welzijn kunnen er ook breed diensten en vrijwilligers worden ingeschakeld. Er is heel vee! mogelijk. Problemen waar mensen mee worden geconfronteerd kunnen liggen op het terrein van wonen, zorg, ouderdom, ziekte en beperking, welzijn, financiën, sociale contacten. Maatschappelijke ontwikkelingen van de laatste tijd dragen er toe bij dat de groep kwetsbare volwasse nen groter wordt. Problemen liggen in toenemende mate op het gebied van basisbehoeften en veiligheid. Margreet wijst daarnaast op de aan 'Hervinden van de balans tus sen draagkracht en draaglast' de oppervlakte gekomen problema tiek van de overbelaste mantelzorger. Als illustratie vertelt ze over een gesprek dat ze onlangs had met een beginnend dementerende dame en haar zoon. Beiden waren vast komen te zitten, maar stapten na het gesprek opgelucht de deur weer uit. De zoon was er duidelijk aan toe dat een ervaren iemand met overzicht helderheid hielp verschaffen. Mar greet van Zwet: "Je hoeft dan geen wereldschokkende dingen te zeggen, hoor. Het gaat om communicatie met respect voor betrokken perso nen, de juiste woorden op de juiste toon. Aansluiten bij de behoefte van mensen en hun kracht. Niemand wil achteruit gaan. Wat er wel mogelijk is, op maat snijden. Altijd een goed teken wanneer tijdens een gesprek ogen gaan glimmen. Het contact met zoveel verschillende mensen en altijd nieuwe situaties blijft me boeien. De uitdaging ligt in het vinden van een oplossing op maat. Via telefoonnummer 072-5331297 komt u in con tact met Margreet van Zutet (welzijnsadviseur).

Uitkijkpost : nieuwsblad voor Heiloo e.o. | 2013 | | pagina 12