Zorg thuis in de laatste levensfase Weet wat je doet bij pijn aan je voet, ...enkel, knie, heup en rug! BOSMAN O ZORG WELZIJN Een ervaringsverhaal Kijk voor de mogelijkheden van podotherapie en pedicure op onze website. Podotherapie fV 4 Vi rapie Limmen EROPUIT GOLDLINE Forte 17 STIJLVOL MET UITKIJKPOST 26 JUNI 2013 'Door één van de coördinatoren van de Vrijwillige Palliatieve Terminale Thuis zorg werd ik gevraagd om een bejaarde mevrouw in haar laatste levensfase te begeleiden. Mevrouw was nog redelijk helder van geest en kon zich met de professionele thuishulp en de onder steuning van een aantal mantelzor- gers nog net alleen redden. Ze genoot zienderogen van onze uurtjes samen en ze vertelde me, zonder enige vraag van mijn kant, heel veel over haar leven en haar diepste wens om in haar eigen huis te mogen sterven. Zij woonde er al 58 jaar - eerst met haar ouders (die zij had verzorgd) en later met haar echtgenoot. Zij gaf blijk van een diepgeworteld geloof en hechtte veel waarde aan de daarbij behorende symbolen en ritue len. Zo vroeg ze mij altijd een lichtje aan te steken voor het Mariabeeldje en haar rozenkrans lag altijd binnen handbe reik. In korte tijd verslechterde opeens de mentale en fysieke toestand van mevrouw en moest, tot groot verdriet van allen uit haar naaste omgeving, de beslissing worden genomen dat het veiliger voor mevrouw was, wanneer zij zou worden opgenomen in een hospice. Daar werd mevrouw liefdevol verzorgd door vrijwilligers en professionals. Ik had sterke behoefte om haar daar toch wekelijks te bezoeken en een kopje thee met haar te drinken. Na enkele weken trof ik mevrouw, voor mij toch nog onverwacht, heel verzwakt aan. Ik kon haar amper verstaan en haar grip op mijn hand was erg zwak. Ik mocht haar nog wel haar kopje thee helpen opdrin ken. Plotseling vertelde ze mij dat ze morgen naar huis zou gaan en vroeg mij of ik haar wilde helpen met inpak ken. Schilderijtjes van de muur en vooral de verjaardagskalender, anders zou ze die maar vergeten. Na enkele minuten besloot ik met haar mee te bewegen en heb ik een en ander van de muur gehaald en op haar tafel gelegd. Ze was tevreden en klaar om naar huis te gaan. Bij mijn vertrek vroeg ze mij met zachte stem of ik de volgende keer dan bij haar thuis wilde komen om thee te drinken. Terug naar huis op de fiets viel bij mij pas echt het 'kwartje': mevrouw begon aan haar laatste reis en dat voelde vóórhaar, als gelovige vrouw, als haar thuis. De volgende dag is ze zachtjes uit het leven weggegleden. Haar familie heeft een deel van haar laatste wens in vervulling kunnen laten gaan door haar thuis op te baren. Zoals ik haar had beloofd, ben ik toen toch nog even bij haar thuis thee gaan drinken en heb haar vaarwel gezegd.' Dit soort verhalen zijn tekenend voor waar het in de vrijwillige palliatieve terminale thuiszorg om gaat. Er zijn in Nederland 211 van dit soort orga nisaties met ruim 9.000 goed op geleide vrijwilligers, die jaarlijks aan zo'n 10.000 mensen in hun laatste levensfase (én aan hun naasten) tijd, aandacht en ondersteuning bieden. Op die manier krijgen de mantelzorgers bijvoorbeeld de gelegenheid om even naar het strand te gaan, naar de kapper of een potje te biljarten. De Rijksoverheid onderkent het belang van deze vorm van ondersteuning en heeft de subsidie verhoogt met 10%. De werkzaamheden van de Heiloose stichting worden verricht door een twintigtal vrijwilligers. De vrijwilli gers zijn beschikbaar van 's ochtends 07.00 tot 's avonds 23.00 uur, meestal in blokken van drie a vier uur. De nachtdiensten worden verzorgd door mensen van Evean (de professionele thuiszorgorganisatie). In 2012 waren er veertien mannen en elf vrouwen (én hun mantelzorgers) in Heiloo, Akers loot, Limmen en de Egmonden die van de diensten van de stichting gebruik maakten. Voor meer informatie: www. terminalezorgheiloo.nl of neem con tact op met één van de coördinatoren via tel. 06-17967389. Podotherapie maakt gebruik van vergoeding uit de aanvullende verzekering, hierbij wordt uw eigen risico niet aangesproken. i Nijverheidsweg 31 j 1851 NW Heiloo 072 5325555 info@podotherapieheiloo.nl www.podotherapieheiloo.nl Zonnedauw 6d 1906 HA Limmen 072 5325555 info@podotherapielimmen.nl www.podotherapielimmen.nl WWW.GOLDLINEB IC YCLES .COM Westerweg 295 Heiloo tel 5331241 www.bosmantweewielers.nl Lichtgewicht én comfortabel. Iedere dag soepel op pad met deze elektrische fiets. Naar het werk of de natuur in. Tegenwind bestaat niet. Slechts 22,5 kg (incl. accu!). In Nederland lijn ruim gooo goed opgeleide vrijwilligers dagelijks aan het werk om mensen in hun laatste levenfase te begeleiden. Aangeleverde foto

Uitkijkpost : nieuwsblad voor Heiloo e.o. | 2013 | | pagina 17