KUI h R E m 6 H E I L O O VERSLAG VAN DE GEMEENTERAAD BACHHH De Trog Motie van Willem Gomes over financiën FA I '4 'Bi t J 1 Gemeente Uitgeest kiest voor samenwerking in BUCH HOV met 'De Klokken van Comeville' in De Beun Sociale dienst toch met Alkmaar «E? Windmolen in Boekelermeer Tenslotte vermeld ik nog: 5 FEBRUARI 2014 UITKIJKPOST Raadslid Willem Gomes (NCPN) kwam in de vergadering van maandagavond 3 februari met een uitgebreide motie waarin hij de financi ële positie van de gemeente Heiloo aan de kaak stelde. Hij constateerde dat er enorme verliezen moesten worden genomen op grond exploitaties, zoals Stationsomgeving 1 en 2, Zuiderloo en Boekelermeer. Roelof Bos doet maandelijks verslag van de vergaderi ng va n de gemeenteraad. De schrijver is freelance redacteur en oud-wethouder van Heiloo. Hij overwoog dat 'de raad nu eindelijk zijn controlerende rol dient op te pakken' en verzocht in zijn motie om eerst uitvoe ring te geven aan 'een audit- onderzoek door een onafhanke lijk externe deskundige naar de mate van juistheid van door het college gepresenteerde cijfers' en 'in het kader van dit onder zoek' onder meer ook de 'haal baarheid' te onderzoeken van 'de aanleg van een extra afslag van de A9'. Vóór 19 maart 2014 - dit is de dag van de gemeen teraadsverkiezing - moesten de resultaten dan op tafel liggen. In de motie, maar vooral ook in zijn toelichting hierop betoog de Gomes dat er grote fouten waren gemaakt. Zijn woorden bleven niet onweersproken. Alle andere partijen evenals wethou der Fred Dellemijn (Heiloo-2000) gingen hier op in. De algemene teneur van deze reacties was dat de gemeente Heiloo, zoals zo vele gemeenten, met haar bezit van gronden het slachtof fer was geworden van de eco nomische crisis sinds 2008 en dat de gemeenteraad juist ver antwoordelijkheid had genomen door te besluiten tot de nodige afwaarderingen om zodoende reële balanswaarden aan te blij ven houden. Bovendien had de raad besloten tot bezuinigingen en ook op die manier zijn con trolerende taak uitgeoefend. En aan de bekende cijfers hoefde niet getwijfeld te worden, zoals Rob Opdam van de WD het uit drukte: 'We hebben accountants om die te controleren' en om dat nog eens dimnetjes over te doen 'kost alleen maar geld'. Opdam hekelde Gomes die 'overal njet' op had gezegd als het ging over bezuinigingen om de financiële positie van Heiloo te verbete ren. In dezelfde trant reageerde Hessel Hiemstra van het CDA, die tegen Gomes zei: 'Als we uw lijn hadden gevolgd, waren we nu Artikel 12-gemeente geweest' (dat wil zeggen onder curatele geplaatst - RB). De motie van de NCPN werd in stemming gebracht: 1 voor, 17 tegen. Aan een discussie over de vraag of er nog geld is voor een afslag van de A9 werd niet meer toegeko men. Wederom lag deze avond de vraag voor hoe er in de regio moet worden samengewerkt. En dan met name in het zoge naamde sociale domein. Vele taken die door de rijksoverheid worden overgeheveld, kun nen niet meer door kleinere gemeenten afzonderlijk worden uitgevoerd, denk aan jeugdzorg, ouderenzorg en arbeidsvoorzie ning, en ook de uitvoering van k n 'jsl de bijstandswet. Niet voor niets heeft minister van Binnenlandse zaken Plasterk uitgesproken dat gemeenten eigenlijk tenminste zo'n honderdduizend inwoners zouden moeten tellen. In de regio Noord- Kennemerland, waar Heiloo onder valt, werken 8 gemeenten samen: Alkmaar, Heerhugowaard, Langedijk, Schermer, Graft-de Rijp, Bergen, Heiloo en Castrieum. Schermer en Graft-de Rijp worden als zelf standige gemeenten opgeheven en gaan samen met Alkmaar. Dat maakt dus 6. Bergen, Castrieum en Heiloo hebben elkaar opge zocht en zijn druk aan de slag gegaan om hun zogenaamde BCH-samenwerking gestalte te geven. Uitgeest wil zich hierbij aansluiten. Op 30 januari heeft de gemeenteraad van Uitgeest zich uitdrukkelijk uitgesproken voor samengaan met 'het noor den'. Op termijn zou er dan ook een bestuurlijke fusie kunnen komen van 4 BUCH-gemeenten. Gezamenlijk hebben deze 4 gemeenten dan zo'n honderd duizend inwoners. Maar zelfs met deze omvang is het nog maar zeer de vraag of complexe taken in het sociale domein goed kunnen worden opgepakt. Dat bleek wel maan dagavond in de raadsvergade ring van Heiloo toen het ging over de omvang en aard van een gezamenlijke Sociale dienst voor de regio (lees dan met name uit voering van de bijstandswet). In een extra raadsvergadering van Heiloo in november was nog met algemene stemmen een amendement aangenomen waarin werd uitgesproken dat hiervoor de BUCH-variant de voorkeur had. Nu, weinig meer dan twee maanden later, hoor den we daar weinig of niets meer van. Zowel vanuit het col lege als vanuit de raad werd nu de voorkeur uitgesproken voor de zogenaamde SRA-plus- variant. SRA betekent Sociale dienst Regio Alkmaar, dus van 8 (resp. 6) gemeenten samen inclusief Alkmaar. De 'plus' slaat dan op de invloed die afzonder lijke gemeenten willen houden, met name door de loketfunctie in het eigen gemeentehuis, de zogenaamde 'front office', en het slaat ook op de wens om met de eigen gemeentelijke budgetten sturing te blijven geven ('wie betaalt bepaalt'). Er werden deze avond twee bestemmingsplannen vast gesteld. Een ervan betrof de Boekelermeer. De discussie ging over één onderwerp: wel of geen windmolen op Heilooër grond gebied. Deze windmolen moet dan als vijfde in een rij komen van vier die op Alkmaarder grondgebied staan. Uiteindelijk ging de raad met het plan en met deze windmolen akkoord, maar met de stemmen van WD en NCPN tegen (WD alleen tegen de windmolen). Theo van Beek van de WD betoogde dat we beter mee konden gaan met het beleid van hogere overhe den die windmolens liever op zee hebben of in een uitgestrekt gebied als de Wieringermeer. En Willem Gomes van de NCPN liet zich niet geruststellen waar het ging om de schade die padden en bijen eivan zouden onder vinden. Volgens wethouder Dellemijn zou die schade slechts tijdelijk zijn. Het andere bestemmingsplan was dat voor de nieuwbouw wijk Nieuw Vame, die moet verrijzen in het gebied van de twee campings die zijn opgehe ven en waar nu nog restaurant Klein Vamebroek staat. Er werd ingesproken door mevrouw Sylvia Ryter, die aandrong op spoed. Zij vertegenwoordigde oudere van jong volwassenen met een lichte verstandelijke beperking, die toe zijn aan ver laten van het ouderlijk huis om zelfstandig te gaan wonen in een beschermde woonomge ving. Hiervoor zijn in de eerste fase van Nieuw Vame woningen gepland. Ook zijn in deze eer ste fase woningen gepland voor ouderen met een indicatie voor verpleeghuiszorg ofwel zware zorg. Hiervoor kwam mevrouw Lia de Jongh pleiten, voorzit ter van de Raad van bestuur van Magenta Zorg. Anderzijds waren er flinke bezwaren tegen het bestemmingsplan van met name Heiloo-2000. Deze zorgen werden verwoord door Tij men Valkering. Maar uiteindelijk werd het bestemmingsplan Nieuw Varne met algemene stemmen aanvaard. dat de al lang slepende dis cussie over het gemeentelijk budget voor het dierenwel zijn voorlopig werd beslecht doordat met algemene stem men een amendement werd aangenomen, toegelicht door Ellen Las van Bennekom van de WD, waardoor een bedrag van 8000 euro incidenteel aan de Dierenbescherming en de Dierenambulance werd toege kend; en dat met bericht afwezig was Elly Beens van het CDA en dat wethouder Hero Veger van het CDA na een lange ziekteperiode gelukkig weer aanwezig was. HEILOO - Zondag 9 febru ari houdt de Muziek- en Dansschool Heiloo een popcon cert met bands van het popcol lectief BACHHH. Na het succes van vorige jaren alweer voor de vierde keer in samenwerking met Stichting De Buitenkans. Het evenement, BACHH@De Trog, vindt plaats in de tot expo sitie- en activiteitenruimte ver bouwde voormalige varkensstal de trog op het terrein van GGZ Noord- Holland-Noord in Heiloo. Tussen 14.00 en 18.00 uur zullen vele bands van muziekscholen uit Heiloo, Heerhugowaard, Heemskerk en Purmerend optreden Met het orga niseren van concerten op bekende lokale podia wordt muziekschool bands de gelegenheid geboden zich zelf te presenteren en podiumerva ring op te doen. Aanvang 14.00 uur en de toe gang is gratis. De Trog, Bullaan 4, Heiloo (schuin tegenover de Brandweerkazerne). Voor meer informatie: www.muziekendans- schoolheiloo.nl of tel. 072-5332460. De Muziek- en Dansschool Heiloo houdt een popconcert met bands van het popcollectief BACHHH. Aangeleverde foto REGIO - In de vergadering van donderdagavond, 30 janu ari, heeft de gemeenteraad van Uitgeest het besluit genomen om de samenwerking met Bergen, Castrieum en Heiloo aan te gaan. Daarnaast is een amendement aangenomen om een bestuurlij ke fusie te verkennen. In de buurgemeente lag de keuze 'noord' of 'zuid' voor. Waarbij het noorden Bergen, Castrieum en Heiloo betekende - het zuiden stond voor het opzoeken en conti nueren van de samenwerking met de IJmond, oftewel Heemskerk, Beverwijk en Velsen. Uitgeest was reeds een volwaardige partner in het onderzoek naar samenwerking van de gemeenten Bergen, Uitgeest, Castrieum en Heiloo, oftewel de BUCH. Nu kiest de Uitgeester gemeenteraad ook daadwerkelijk om concrete stappen in de rich ting van Het noorden te zetten. „Vanzelfsprekend zijn we blij met de keuze van Uitgeest. We hebben de afgelopen maanden nader ken nis gemaakt en er is veel enthousi asme ontstaan over een mogelijke samenwerking. Ik denk dat het een voordeel is dat deze vier gemeenten erg op elkaar lijken, qua karakter en qua omgeving. Een ding staat bij onze gemeenten voorop, en dat is een blijvende, kwalitatief goede dienstverlening aan onze inwoners. Dat moeten we zo houden", aldus burgemeester Mans van Castrieum, ook namens zijn collega's, burge meester Hafkamp van Bergen en burgemeester Romeyn van Heiloo. Op 22 januari werd op een gezamen lijke raadsavond het rapport van de verkenning naar samenwerking bin nen de BUCH gepresenteerd. De vier gemeenteraden nemen op korte termijn, nog voor de verkiezingen, een besluit over de vervolgstappen. HEILOO - Bij de Heilooër Operette Vereniging (HOV) wordt hard gewerkt aan de laat ste voorbereidingen (zang- en spelrepetities, décor, licht, kos tuums) van de sprankelende Franse operette, Les Cloches de Corneville (De Klokken van Corneville). Les Cloches de Comeville is een van de bekendste Franse operettes (opera eomique) van de beroemde componist, Robert Planquette. Hij was, samen met Jacques Offenbach, de absolute meester van de opera eomique in Parijs. Door de vele mooie en bekende melodieën (zoals het lied over de klokken van Comeville en de entreewals van markies Henri (die niet onderdoet voor 'II Catalogo' van Don Giovanni) werd Les Cloches waarschijnlijk de meest populaire Franse operette aller tijden. Onder leiding van diri gent Wim Noteboom en regisseur Ben Eppinga zal deze nieuwe pro ductie van HOV een sprankelende vooretelling worden met prachtige ensembles en duetten. 'Het Zaanse' zorgt in de orkestbak voor de pro fessionele begeleiding. De uitvoe ringen vinden plaats in theater De Beun op zaterdag 8 en 16 febru ari om 20.15 uur en zondag 9 en 17 februari om 14.00 uur. Kaarten zijn te verkrijgen via www.heilooeroperettevereniging. nl, bij kantoorboekhandel De Schrijverij, Stationseentrum en Het Hoekstuk en bij de kassa van thea ter De Beun.

Uitkijkpost : nieuwsblad voor Heiloo e.o. | 2014 | | pagina 6