VERSLAG Castricum gastheer voor de BUCH Heilooër online marktplaats wordt www.tipheiloo.nl. KinderKunstMuseum op OBS de Zuidwester wp H E I L O O 11 Eerst plenair vergaderd Straks bestuurlijke fusie? Geen onafhankelijk 'BUCH-bee ld' Geen volksraadpleging Relatie met Alkmaar UITKIJKPOST 12 MAART 2014 De gemeenteraden van Bergen, Uitgeest, Castricum en Heiloo, in totaal 29 fracties met ongeveer tachtig rraadsleden waren bijeen gekomen om hun goedkeuring te geven aan het proces van samenwerking van deze vier gemeenten, die samen intussen al de BUCH zijn gaan heten (naar hun beginlet ters), maar ook al samen wor den aangemerkt met de naam Duinstreek. De samenwerking die deze avond werd gefiat teerd, moet uitmonden in één gezamenlijke ambtelijke dienst. Aan het eind van een bijna drie uur durende vergadering kon geconstateerd worden dat op 1 na alle aanwezige fracties hier mee akkoord gingen. De enige fractie die tegen was, was de Uitgeester Vrije Partij (UVP, met 2 stemmen). Eerst werd er plenair verga derd in een binnenring van alle (bijna) 29 fracties met voor elke fractie één vertegenwoordi ger (voor Heiloo waren Willem Gomes en Gree Ris afwezig), onder voorzitterschap van de burgemeester van Bergen Hetty Hafkamp. Er werden door een aantal fracties algemene beschouwingen gehouden over de samenwerking en er werden moties ingediend, en één amen dement. Voor een aantal politie ke partijen sprak één vertegen woordiger namens alle vier de gemeenten, zo bijvoorbeeld de Heilooër WD-fraetievoorzitter René van Splunteren voor alle vier de WD-fraeties. Achter de vertegenwoordigers in de bin nenring zaten de andere raadsle den van de vier gemeenten. Aan het eind van de avond, toen er bij handopsteken gestemd werd, waren zij voor een superkort moment deel van de vergade ring. Deze stemmingen werden gehouden in aparte raadsverga deringen per gemeente, telkens geleid door de betreffende bur gemeester. Na de discussies in de uitgebreide plenaire ronde waren deze stemmingen snel gepiept. Waar gingen de discussies in de plenaire ronde over? Die gingen vooral over de vaart die het proces van samenwerking al gekregen had, waardoor vanzelf de vraag opkwam of dit niet de voorbode was van bestuurlijke fusie, lees de samenvoeging van deze 4 gemeenten tot 1 gemeen te Duinstreek. Op 30 januari jongstleden sprak de gemeen teraad van Uitgeest, de kleinste partner met 13.000 inwoners, zich al uit voor 'verkennen' van 'de mogelijkheden van een bestuurlijke fusie'. Uitgeest zit daar als het ware al klaar voor. En ja, een bestuurlijke fusie Maandagavond 10 maart vond in de raadzaal van het gemeentehuis van Castricum een his torische viervoudige raadsvergadering plaats. bespaart veel kosten, zoals hetCastrieumse raadslid Wim Swart namens het CDA opmerkte (om te beginnen personeelskosten voor burge meesters en wethouders niet waar). Maar aan een bestuurlij ke fusie zijn Bergen, Castricum en Heiloo nu heus nog niet toe, zoals de burgemeester van Castricum, Toon Mans, duidelijk maakte in zijn reactie namens de colleges van b&w op de opmer kingen van de fracties. Mans onderstreepte: 'Ja, wij gaan voor die ambtelijke fusie', 'wij heb ben het over bedrijfsvoering', en hij noemde het voorbeeld van de gemeenten Blarieum, Eenmes en Laren (de 'BEL- gemeenten'), die de ambtelijke diensten hadden samengevoegd, maar bestuurlijk zelfstandig zijn gebleven. Burgemeester Mans gaf ook 'n aardig doorkijkje naar de gemeente van de toekomst. Over tien jaar 'gaan de pas poorten via Albert Heijn' zei hij en 'wordt negentig procent van de zaken van burgers met de gemeente gedaan via internet'. Mans keerde zich namens de vier colleges ook tegen een motie waarin werd aange drongen op het aanstellen van een (zware) onafhankelijke externe projectleider voor het hele proces. Heilooër PvcLA- fraetievoorzitter Cees Rootjes kwam met deze motie namens meerdere PvcLA-fraeties, waar bij hij toelichtte dat deze man of vrouw de 'ervaring die wij niet hebben' kon inbrengen. Toon Mans bracht hiertegen in dat er in de afgelopen tijd juist veel energie was vrijgekomen vanuit de vier ambtelijke diensten en de gemeentesecretarissen had den hierop samen goede regie gevoerd. Het beste was, zo zei hij verder, 'de secretarissen in de lead te houden', maar wel 'op sommige fronten kennis van bui ten naar binnen te halen', in dit verband sprak hij van 'proces begeleiding'. Maar dus niet "n soort BUCH-beeld, die de zaak gaat leiden'. De ambtelijke fusie is 'geen voorbode van bestuur lijke fusie', onderstreepte Mans nog eens, en als 1 van de 4 dat andere zag, dan trok die aan het kortste eind. Pikant is nog wel dat we hoorden dat de provincie ook al haar diensten heeft aan geboden. Ja de provincie heeft een fmaneieringsregeling voor bijdragen aan onderzoeken in het kader van samenvoegings projecten. In een van de stukken voor deze avond lazen wij: 'Ook deze mogelijkheid nemen we mee in het fmaneieringsplaatje.' En dan was er nog flinke dis cussie over draagvlak onder de inwoners van de 4 gemeen ten, aangezwengeld door het Bergense PvdA-raadslid Peter van Huissteden, die een motie indiende om te komen tot 'een volksraadpleging'. Hij kreeg hier de handen niet voor op elkaar, ook niet toen hij dit later afzwakte tot 'onderzoek naar draagvlak'. Hij betoogde dat iedereen zag aankomen dat de ambtelijke fusie 'het voor portaal' zou zijn voor bestuur lijke fusie, en dat er daarom niet te lang gewacht kon worden met 'het peilen van de bevol king'. Ook tegen deze motie keerde burgemeester Mans zich namens de colleges. Hij zei dat er voldoende momenten zouden komen om de bevolking in het proces 'mee te nemen'. Tenslotte was ook nog een heikel pimt de relatie met de grote gemeenten rondom de BUCH, met name Alkmaar en Heerhugowaard, waarmee toch altijd stevig is samengewerkt. René van Splunteren (WD Heiloo) zei het letterlijk zo: 'Tot enige tijd geleden was 'de Regio Alkmaar' het leidend begrip aan gaande samenwerking in deze omgeving. Door verschillende oorzaken kunnen we consta teren dat er een scheiding der geesten aan het ontstaan is: we zijn steeds vaker in plaats van een 'samen optrekken' een 'gedifferentieerd uiteengaan'. De oude HAL [Heerhugowaard, Alkmaar, Langedijk - RB] komt te staan tegenover de nieuwe BUCH. Ik weet zeker dat vanuit onze optiek wij niet met de mg naar Alkmaar gaan staan. Het is te hopen dat men in Alkmaar van coöperatie blijft uitgaan en niet van confrontatie.' Ook hierbij tekende burgemeester Mans aan dat er een 'open hou ding' zou zijn naar Alkmaar toe (zowel als naar de IJmond, voor wat betreft Uitgeest). Zoals eerder gemeld, werd het voorstel vanuit de colleges bijna unaniem ondersteund. Alle moties (plus 1 amendement) werden verworpen. Tenslotte vermeld ik nog dat dit bepaald niet de eerste BUCH- bijeenkomst was in het gemeen tehuis van Castricum. Wel de eerste besluitvormende verga dering van alle 4 de gemeentera den, maar hier waren al diverse minder formele bijeenkomsten aan vooraf gegaan. In datzelfde gemeentehuis dus. Pas gele den verbouwd en uitgebreid. Vooralsnog mimte genoeg. HEILOO - Op de prijsvraag voor een naam voor de munt voor onli ne Heilooër marktplaats waarop men vanaf 19 april klusjes kan aanbieden of aanvragen, zijn 206 reacties binnengekomen. „Een prachtig resultaat in zo'n korte tijd," aldus Willeke Meijer die met Frank Gesink het concept voor Heiloo heeft ontwikkeld en uitgewerkt. Op donderdag 6 maart reikte wethouder Ouderkerken, in het bijzijn van Willeke, Monique van Eden van de projectgroep en SWH en VIP afgevaardigden Marian van Dam en Sigrid Wijsman, de prijs uit aan de gelukkige winnares Barbera Kooistra-Bloedjes. Zij ontving van hem in het Vrijwilligere Informatie Pimt, dat het initiatief toejuicht en steimt, naast de felicitaties ook een iPad mini voor haar inzending met de gevatte naam Tip. Willeke legde uit dat de kracht van de winnende naam juist ligt in de eenvoud ervan. „Tip is top!" Barbara vertelde hoe ze op de naam was gekomen en dat ze de prijsvraag op de flyer nog eens rustig had doorgelezen. „Daarin werd de nadruk gelegd op 'kort en bondig'. Al gauw schoot me de gou den tip te binnen. Tip; een fooitje, een beloning! De aparte lettere kim je uitleggen als Toekomst, Initiatief en Promotie." De website voor kortstondige klusjes -gevraagd of aangeboden- is vanaf 19 april online via www.tip- heiloo.nl. De beloningsmunten voor een klusje zullen in de volksmond wellicht de naam Tippie krijgen. Wethouder Ouderkerken, Willeke Meijer en winnares Barbara Kooistra-Bloedjes. Foto: Carolien Breed HEILOO - Op donderdag 20 maart opent het KinderKunstMuseum van obs De Zuidwester weer zijn deuren. Het museum is geopend op don derdag 20 maart van 17.00 tot 19.30 uur en op vrijdag 21 maart van 09.00 tot 12.00 uur. Het thema van het Kinderkunstmuseum is dit jaar Kinderkunst. U zult er versteld van staan wat de kinderen allemaal voor moois kimnen verzinnen/maken rond dit thema. Dit jaar zijn er door alle groepen meubels 'gepimpt', dit is uw kans om een origineel Zuidwester- kunstwerk in handen te krijgen. Op donderdagavond rond de klok van 18.00 uur worden deze meubels geveild door de vei lingmeester Arno Holstvoogd. Er zijn dit jaar twee restaurants in de school aanwezig, waar u op donder dag van een heerlijke high tea kunt genieten. Iedereen is voor deze dag uitgenodigd. Op donderdag 20 maart is iedereen weer KinderKunstMuseum van OBS de Zuidwester. welkom in het Aangeleverde foto

Uitkijkpost : nieuwsblad voor Heiloo e.o. | 2014 | | pagina 11