Cultuurkoepel Heiloo; een levendig monument HEILOO - Het is als een cadeau aan de gemeenschap, dat met het vorderen van de restauratiewerkzaamheden aan de kapel vol verwachting wordt uitgepakt. De steigers rondom het koperen koe peldak zijn nagenoeg verdwenen en ook binnen wordt hard gewerkt om de monumentale kapel op landgoed Willibrordus gereed te maken voor een nieuwe, bestendige toekomst; een mul tifunctionele en publiekstoegankelijke accommodatie met een regionale, mo gelijk landelijke uitstraling, waar tal van culturele activiteiten gehouden worden. Een unieke ambiance met een naam die daar bij past: Cultuurkoepel Heiloo. Oorspronkelijke functie GGZ NHN is eigenaar van het rijksmonu mentale Willibrordus complex, waarvan Cultuurkoepel Heiloo onderdeel uit maakt. De oorspronkelijke functie van het complex is door een veranderende visie op geestelijke gezondheidszorg deels komen te vervallen. In het kader van omgekeerde integratie voor cliën ten is voor het pad van herbestemming gekozen. Om de koepel als cultureel erfgoed te behouden, zonder dat daar nog meer zorggelden ingestoken zul len worden, en deze met een positieve exploitatie te beheren, is eind januari Stichting Vrienden Cultuurkoepel Heiloo opgericht. Gemêleerd stichtingsbestuur Het gemêleerde stichtingsbestuur bestaat uit betrokken en vooral enthou siaste mensen die het beheer van de kapel coördineren; ieder met zijn of haar kwaliteiten en expertise. Architect Jan Zijlstra verkent de mogelijkheden die de koepel biedt. Laurence Heesterbeek weet als uitvoerder van bouwbedrijf Ooije- vaar welke activiteiten de Cultuurkoepel bouwtechnisch wel en niet aankan. Hil Wardenburg inspireert als daadkrach tig creatief denker. Karin Bonouvrie zet haar secretariële- en ICT vaardigheden in. Marjan Onderwater verzorgt samen met Laurence Heesterbeek de PR. Marjan heeft ook het beleidsplan 'Van Last naar Lust' uitgewerkt. Namens GGZ NHN zijn Nico Adrichem en Rob Huijsmans (oud-manager vastgoed GGZ NHN) vertegenwoordigd. Rob van der Wal zet zijn ondernemende geest in om samen met de anderen van de Cultuurkoepel een mooie multifunctionele voorziening te maken, laagdrempelig bereikbaar voor de gemeenschap. En Max Thoolen heeft als voormalig bedrijfsleider van Provadja de nodige ervaring met het exploite ren van een accommodatie. „Er is geen vergelijkbare faciliteit in Nederland te vinden met zo'n prachtige uitstraling. De Cultuurkoepel valt met een capaciteit van circa 350 man, inclusief artiesten, precies in de middencategorie van voor zieningen in de regio. Er kunnen evene menten plaatsvinden die bijvoorbeeld net te groot zijn voor de Witte Kerk en te klein zijn voor bijvoorbeeld de Grote Kerk in Alkmaar." Marjan vult aan: „De activiteiten moeten wel passend zijn in de omgeving. Het zal dus geen Paradiso worden." Culturele evenementen Er staan al een aantal culturele evene menten in juni op de agenda. Zo strijkt op zondag 1 juni en van woensdag 4 tot en met 9 juni het rondreizend zomerfes tival Karavaan neer in Heiloo en presen teert in de Cultuurkoepel een festival programma over de maakbare mens. De Karavaan -na jaren van weggeweest- ziet de Cultuurkoepel als een locatie met historie, waar de theatervoorstellingen volledig tot hun recht komen. In de week daarna staat een 'Inspiratieavond Cul tuurkoepel Heiloo'gepland, waar ieder een ideeën kan opdoen en spuien die ten goede komen aan het voortbestaan van de kapel. Op 15 en 16 juni brengt Music Meeting Heiloo de spectaculaire Opera Carmen. En van 25 tot en met 29 juni is de Cultuurkoepel de vaste uitvalsbasis van de Heilooër Kunstödaagse. Officiële opening De officiële opening is in het tweede weekend van september. Geïnspireerd brainstormt het bestuur van de stichting al over mogelijke nieuwe activiteiten, zoals een culinair festijn in oktober, beurzen en bedrijfspresentaties, nieuw jaarsrecepties, muziekuitvoeringen, lezingen, modeshows et cetera. Het evenementenbureau Levensgenieters heeft al aangegeven diverse activiteiten in de Cultuurkoepel te willen houden. En ook is er landelijke interesse van Holland Music Meeting, waarbij muzikale top talenten van over de hele wereld naar Nederland komen voor een masterclass. De concertenreeks zou mogelijk in de Cultuurkoepel Heiloo plaatsvinden. Rob van der Wal onderkent de meer waarde van de Cultuurkoepel voor het dorp. „Veel mensen uit Heiloo en de omgeving voelen zich op een of andere manier met de St. Willibrordusstichting verbonden. De koepel is een herken baar baken dat al van verre zichtbaar is. Heiloo heeft met tal van historische plekken veel te bieden aan cultuurtoe risten. De Cultuurkoepel is ook in dit opzicht van toegevoegde waarde!" Sponsors gezocht! Stichting Vrienden Cultuurkoepel Heiloo is optimistisch over de toekomst van de voormalige kapel. Er wordt nog hard gewerkt aan de nodige aanpassingen van het interieur om er een multifuncti onele voorziening van te maken. De kerk banken zijn inmiddels verwijderd zodat de ruimte op meerdere manieren kan worden ingedeeld. Kerkdiensten blijven mogelijk, want het kruis en altaar blijven staan. Een aantal kerkbanken wordt hergebruikt in de nissen langs de muren, de rest zal te koop worden aangeboden. Ook wordt gewerkt aan een garderobe, moderne toiletvoorzieningen, verwar ming, het verbeteren van de akoestiek en het inrichten van een horeca uitgifte punt. Dit alles wordt geraamd op 260.000,- en wordt deels gefinancierd met subsidie van de provincie. Voor het overige deel,€ 100.000,-, zoekt de stich ting sponsors; particulieren en bedrijven die het voortbestaan van de monumen tale kapel willen steunen. Marjan: „Vanaf 14,64 bent u een jaar lang vriend, meer mag ook. Wie vriend wordt krijgt er iets voor terug, we hebben tenslotte veel te bieden!" Wilt u Vriend worden (bankre kening NL97RABO 0152716467), heeft u interesse in de kerkbanken, heeft u vra gen of suggesties voor de stichting? Kijk dan op www.cultuurkoepelheiloo.nl of mail naar info@cultuurkoepelheiloo.nl. De werkzaamheden in en rond de monumentale kapel op landgoed Willibrordus naderen binnenkort hun einde en dan is Heiloo een multifunctionele en toegankelijke accommdatie rijker. Het stichtingsbestuur, onder andere bestaande uit (v.l.n.r.) Max Thoolen, Marjan Onderwater en Rob van der Wal van Stichting Vrienden Cultuurkoepel gaat er alles aan doen om deze locatie tot zijn recht te laten komen. Foto: Carolien Breed

Uitkijkpost : nieuwsblad voor Heiloo e.o. | 2014 | | pagina 19