9 Gemeenteraadsverkiezingen 2014 Oneens Oneens Oneens Oneens Oneens fiCPM Oneens D66 Heiloo H E I L O O De stelling van deze week is: Heiloo moet bereid zijn op te gaan in een grotere gemeente, liefst met Bergen en Castricum, maar desnoods met Alkmaar yft/j (J .4 *i UITKIJKPOST 12 MAART 2014 Tot aan de verkiezingen publiceert de Uitkijkpostwekelijks deze pagina waarop de lokale partijen reageren op een stelling die betrekking heeft op Heiloo en haar bewoners, tn welk welk antwoord kunt u zich het best vinden? Op Heiloo-Online.nl vindt u de Stemwijzer Heiloo. Geef uw mening over de stellingen en ontdek met de de Stemwijzer welke partij het beste bij u past! Elly Beens: Als de zinsnede 'op te gaan' betekent fuseren dan is het verkiezingsprogramma van CDA-Heiloo daar duidelijk over: Heiloo blijft zelfstandig, maar gaat nauw samenwerken met Bergen, Castricum en Uitgeest. Fuseren is voor het CDA niet aan de orde, ook niet met Alkmaar. Kortom, samenwerken is prima maar met behoud van onze zelf standigheid. Heiloo houdt niet 'op' maar gaat 'door'. Rob Levie: HEILOO-2000 heeft aan de wieg gestaan van het ontstaan van BCH, daarna BUCH. BUCH staat voor de gemeenten Bergen, Uitgeest, Castricum en Heiloo. Waarom BUCH? Deze gemeenten hebben veel overeenkomsten: dorpska rakter, goede voorzieningen en een groene omgeving. Daarnaast lagen er al contacten in het soci ale domein, openbare orde en vei ligheid en wandelpadennetwerken. HEILOO-2000 wil dat Heiloo zelf standig blijft, maar wij mogen niet voorbijgaan aan de landelijke ont wikkeling waarbij gestreefd wordt naar grotere gemeenten. Gemeenten met een inwoner aantal van rond de 100.000. De komende jaren zullen veel zaken van Den Haag naar de gemeenten worden overgeheveld. Alleen al de effecten van de Wet Maatschappelijke Ondersteuning, waaronder zorg voor ouderen, jeugdzorg en bijstand zullen hoge eisen stellen aan de ambtenaren. Eisen waaraan collectief, in BUCH verband, beter voldaan kan worden dan individueel. Het zal u duidelijk zijn dat HEILOO-2000 een warm voorstander is van BUCH, wat uit eindelijk zal leiden tot ambtelijke samenvoeging van de gemeentelijke organisaties. Dit zal resulteren in efficiency verbetering, schaalver groting met als resultaat slagkracht en lagere kosten. De gemeenteraden zullen dit proces zorgvuldig moeten bewaken en er op toezien dat deze doelen ook worden gerealiseerd. Desnoods met Alkmaar? Nee, dat heeft niet onze voorkeur. Maar wij keren Alkmaar niet de mg toe en werken met hen goed samen in een aantal belangrijke dossiers. Het ziet er naar uit dat de samenwerking tus sen de gemeenten Bergen, Uitgeest, Castricum en Bergen een groot suc ces zal gaan worden! HEILOO-2000 zal u hierover blijvend informeren via www.heiloo-2000.nl. Ko Hemminga: De vraag of Heiloo op moet gaan in een groter geheel is volgens de PvdA niet aan de orde. Ons motto is: wij zijn op dit moment zelfstandig en dat blijven wij tot het moment dat beslist wordt dat wij het niet willen of kunnen zijn. Herindelen is voor Heiloo op dit directe moment niet nodig. Heiloo staat aan de voor avond van een intensieve samen werking met Bergen, Castricum en Uitgeest. Dat borgt volgens de PvdA de zelfstandigheid van Heiloo meer dan voldoende. De PvdA is best zo realistisch om te bedenken dat er een moment kan komen dat het niet meer ver antwoord is om zelfstandig te blij ven. Op dat moment kan afgewo gen worden wat de beste keuze is. Samengaan met Alkmaar is ove rigens niet echt een optie omdat zij per 1 januari 2015 gaan fuseren met GrafPDe Rijp en Schermer. Wettelijk gezien mogen ze dan ten minste de komende vijftien jaar niet opnieuw fuseren met een andere gemeente. De PvdA heeft het volste vertrou wen in de beoogde samenwerking met de genoemde drie gemeenten. Het onderzoek dat nu ten aanzien hieivan wordt gestart, hoeft wat de PvdA betreft niet per definitie te leiden tot een ambtelijke fusie. Ervaring leert dat een ambtelijke fusie zonder bestuurlijke fusie tot afstemmingsproblemen kan leiden. Daar heeft de PvdA geen behoefte aan. Laten we eerst nu maar gaan samenwerken en de ambtelijke organisatie van Heiloo omvormen naar de nieuwe rol van de overheid: meer samenleving en minder over heid. Dienstverlening aan de bur gers van Heiloo moet voorop komen te staan. Afdeling Heiloo Rob Opdam: De WD Heiloo vindt dat de zelf standige gemeente Heiloo actief samenwerking moet zoeken om de taken die door het Rijk aan de gemeenten worden overgedragen goed uit te kunnen voeren. De eer ste stappen voor samenwerking zijn gezet met Bergen, Uitgeest en Castricum (BUCH). De WD Heiloo vindt samenwerking met deze gemeenten qua bevolkings samenstelling en het dorpse karak ter meer voor de hand liggen dan met Alkmaar en Heerhugowaard. Samenwerking is niet opgaan in één nieuwe gemeente. Samenwerking is voor de WD Heiloo vooral gericht op de uitvoering van taken. Dus bij voorbeeld naast de uitvoering van de overgedragen taken Jeugdzorg, AWBZ/WMO en de Participatiewet, één afdeling Financiën, één afde ling Personeelszaken etc. Aan die samenwerking stelt de WD Heiloo wel de eis dat de afzonderlijke gemeenten him eigen beleidsvrij heid en altijd een eigen loket voor de inwoners houden. Door bunde ling ontstaat minder afhankelijk heid, meer kwaliteit en kimnen de kosten naar beneden. Nu heeft de gemeente Heiloo voor het uitvoe ren van beleidstaken in een aantal gevallen maar één medewerker. Dat maakt kwetsbaar, dat kan leiden tot problemen in de uitvoering. Als de samenwerking leidt tot het gewens te kwaliteitsniveau en de dienstver lening aan de inwoners is goed, is er geen noodzaak om tot één nieuwe, grote(re) gemeente te komen. Dan is Heiloo een toekomstbestendig dorp! Hans Bolten: De NCPN is fel gekant tegen het opgaan van Heiloo in een grotere gemeente, met welke buurgemeente dan ook. Wij zijn ervan overtuigd, dat de meeste Heilooers er zo over denken. Samenwerking, echter op bepaal de gebieden, vinden wij geen pro bleem. Inkoop van materialen, administraties samenvoegen, et cetera. Helemaal goed. Maar met geen enkele gemeente een fusie aangaan. Want die kans is groot bij steeds meer gemeentelijke omhelzingen. Dit is allemaal het gevolg van die onnodige bezuinigin gen. Bezuinigen is geen werk! We zien bij vele fusies van gemeenten, dat veel en vooral oudere mensen zonder vervoer altijd de dupe zijn. Bewoners van de Egmonden moeten naar Alkmaar voor HUN gemeente huis, van Akersloot of Limmen naar Castricum. Dit geldt ook voor ande re instanties. De kloof tussen de ambtenaren en bevolking is al groot en wordt bij een fusie nog groter. Indien de meerderheid van onze gemeenteraad beslist om te fuseren met een of meerdere gemeenten, is deze ellende ook onze toekomst. Heiloo blijft Heiloo! Hans van Halem: De stelling is nogal ongenuan ceerd. Wij zijn voorstander van samenwerking en dat doet Heiloo ook. Dat gebeurt al jaren in de regio Alkmaar. Daarbij is fusie niet aan de orde. Inmiddels is het laatste jaar in korte tijd samenwerking ontstaan tussen gemeentelijke (ambtelijke) diensten van Bergen, Castricum en Heiloo en daar is een maand gele den Uitgeest bijgekomen. Op dit moment wordt de samenwerking uitgebreid en wordt de samenvoe ging van de gemeentelijke organi saties onderzocht. Mocht dat er op uitdraaien dat de ambtelijke dien sten van deze vier gemeenten één dienst zouden gaan vormen dan zal dat zeker efficientievoordelen gaan opleveren. Als het samenvoegen van de ambtelijke organisatie van de vier gemeenten een groot suc ces blijkt te zijn, kan er een moment komen dat je jezelf en de inwo ners de vraag voorlegt of ook een bestuurlijke fusie verstandig zou zijn. Daar zijn we nu nog helemaal niet aan toe, maar je moet er wel over nadenken. Dit is dus niet de simpele vraag fusie ja of nee.

Uitkijkpost : nieuwsblad voor Heiloo e.o. | 2014 | | pagina 9