Oorlogsdossier terecht Win je eigen boodschappen karretje! HEILOO A P E L L A Laatste Limmer jf Bloemendagen Cl een dorp in oorlogstijd Verkrijgbaar bij: De Schrijverij Bruna Heerenweg 67 Zeer bijzondere vondst leidt tot nieuwe informatie over dorpsgenoten in oorlogstijd Mishandelingen tijdens Koningsnacht Het gevonden dossier blijkt zeer omvangrijk gelezen worden Kijk snel op www.ikwinkelinheiloo.nl People Beauty deze weekin Bedrijf Belicht Heiloo 5 Succes voor turnmeisjes Heerenweg 199 Het Hoekstuk 4 II. ..«n HEILOO - Los van elkaar zijn drie jonge vrouwen in de Koningsnacht -tussen circa 00.30 en 02.00 uur- op verschillende locaties in Heiloo door nog een onbekende fietsende man aangevallen. Een van de meis jes kreeg rond 00.30 uur in Ypestein, vanuit het niets een fikse vuist slag op haar achterhoofd, waar door zij ten val kwam. Het tweede slachtoffer uit Heiloo werd om omstreeks 01.20 uur aangevallen op de Kennemerstraatweg. Ook zij werd van haar fiets geslagen en is gevallen. En in dezelfde nacht is een derde jonge vrouw uit Purmerend op soortgelijke wijze aangeval len op de Pastoor van Muijenweg richting de Ewisweg; vermoedelijk door dezelfde dader. Ter hoogte van basisschool De Duif haalde zij op de fiets een man in, die vervolgens zijn tempo versnelde en haar -al schel dend- vol in het gezicht een vuist slag uitdeelde. Het zou gaan om een Nederlandse man, circa 25 a 30 jaar oud, breed gespierd postuur, kort donker haar en 1.80 a 1.85 meter lang. Hij fietste op een zwarte opoe- fiets met stang, droeg een donkere broek en een fel oranje shirt met korte mouwen. Heeft u iets gehoord of gezien of denkt u de dader moge lijk te kennen, neem dan contact op met de politie (tel. 0900-8444). De vriend van een van de jonge wou wen looft via facebook.com/sebasti- aan.helderman een beloning uit van 1000 euro voor de gouden tip. Kort geleden zijn in het Regionaal Archief in Alkmaar de stukken teruggevonden die ooit door de heer J. Dekker (oud wethouder) aan de gemeente Heiloo waren overgedaan. Foto: Paul Post dingen tot de verhuizing van het complete archief naar de huidige locatie. Nu het dossier weer voor inzage beschikbaar is, wordt duidelijk om wat voor materiaal het pre cies gaat, tot nog toe was ook dat nauwelijks bekend. Het terug gevonden dossier blijkt zeer omvangrijk en betreft het com plete archief van de Nederlandse Binnenlandse Strijdkrachten (meestal BS genoemd) in Heiloo te zijn. De vader van de heer Dekker, J. Dekker sr (zaadhandelaar), was commandant van de BS te Heiloo en onder zijn competentie vielen ook de Egmonden, althans, er zijn veel stukken in de archieven te vinden, die Egmond betreffen. Het archief omvat de periode augustus 1944 tot ruim na de bewijding. Uit het archief ontstaat de indruk dat er in de laatste fase van de oorlog naast het 'normale' gemeentelijk bestuur van burgemeester Swaalf, aange stuurd door het Duitse gezag, een tweede, ondergrondse, organisatie was. Deze organisatie, gevormd door de samenwerkende verzets groepen, hield zich ook intensief bezig met de gang van zaken in Heiloo. Zaken als sabotage, zwarte handel en onderduikers maar ook de voorbereiding op de Duitse capi tulatie. Het verrassende van het nu opgedoken dossier is, dat zoveel op papier is gezet, zelfs gedragscodes en wachtwoorden. Ook blijkt dat de organisatie goed op de hoogte advertentie HEILOO - Kort geleden zijn in het Regionaal Archief in Alkmaar de stukken terugge vonden die ooit door de heer J. Dekker (oud wethouder) aan de gemeente Heiloo waren over gedaan. De stukken waren tot voor kort spoorloos. De heer Dekker, die in 2012 overleed, had er vaak naar gevraagd maar niemand wist waar ze waren. Het was niet duidelijk of het dos sier nog in Heiloo was, al in het Regionaal Archief of misschien was het wel bij het NIOD in Amsterdam terecht gekomen. Nu blijkt dat het dossier nog jaren op het gemeen tehuis in Heiloo heeft gelegen en niet zo lang geleden alsnog aan het Regionaal Archief is overgedragen. Dat gebeurde in de tijd dat men daar bezig was met de voorberei- Henny Stoop V uitvaartverzorging Heiloo e.o. E.J. Potgieterweg 27 Heiloo telefoon: 072 532 0345 www.capella-uitvaartverzorging.nl was van het doen en laten van de bezetter. Verder zijn er veel docu menten over de gang van zaken na de capitulatie, over de NSB, over de "moffenmeiden', de colla borateurs. Omdat in de documen ten veel namen worden genoemd van personen die zich op een of andere manier hadden misdragen zijn de archiefstukken niet voor het publiek in te zien. (Oveiwogen wordt om met beperkte ingrepen het archief alsnog voor belangstel lenden toegankelijk te maken.) Tot slot zij opgemerkt dat de gevonden documenten voor zover nu valt na te gaan nergens afbreuk doen aan de inhoud van het boek 'Heiloo een doip in oorlogstijd'. Wel is nu plot seling veel meer informatie beschik baar over de laatste periode van de oorlog. Aanleiding voor een aanvul lend deel? .ONTVANGEN? BEL DONDERDAG TOT I5.OO UUR: 0226 33 10 20 (rODI VERSPREIDING Bv) KIJK 00K OP WWW. U ITKIJ KP0ST. N L JAARGANG 87 NUMMER l8

Uitkijkpost : nieuwsblad voor Heiloo e.o. | 2014 | | pagina 1