**hm it-r w< m f *-■' Wereldlichtjesdag in de Cultuurkoepel Heiloo Sfeervolle feestdagen special s U I T K I JKPOST 26 NOVEMBER 2014 I jfv* HEILOO - Op zondag 14 december vindt in de Cul tuurkoepel in Heiloo een bijzonder evenement plaats: Wereldlichtjesdag, een wereldwijd gehouden herden kingsceremonie voor overleden kinderen; dit jaar voor het eerst in Heiloo. leder jaar worden overal ter wereld op de tweede zondag in december precies om 19.00 uur plaatselijke tijd kaarsjes aangestoken om alle overleden kinderen te gedenken. Voor ouders, betrokken familieleden en naasten een lichtpuntje in de donkere maanden. World Wide Candle Lighting ofwel Wereldlichtjesdag is ontstaan in 1997 op initiatief van The Compassionate Friends, een vereniging die 45 jaar gele den is opgericht. Een kapelaan in Engeland ervoer in een ziekenhuis dat twee rouwende ouderparen na het verlies van hun kinderen elkaar meer steun konden geven dan hij als kapelaan ooit zou kunnen verstrekken. LICHTPUNTJE IN DONKERE DAGEN Marjolijn Peters, één van de organisatoren, is de moeder van Sam die op 15 mei 2005 overleed; bijna drie jaar oud. „Het verdriet als je kind is overleden gaat nooit meer weg; hoe lang het ook geleden is. Ik wilde daar iets mee doen!" Marjolijn wist al langer van het bestaan van Wereld lichtjesdag af, maar bezocht vorig jaar voor het eerst een bijeenkomst in de aula van begraafplaats Onderlangs in Castricum, georganiseerd door ritueelbegeleider Daphne van den Bogaard „De jaren daarvoor ging ik de tweede zondag in december naar het graf van Sam en stak om 19.00 uur een kaarsje aan. De wetenschap dat dit overal ter wereld gebeurde, gaf me troost. Maar ja, daar sta je dan, in het donker met een kaarsje in je hand. Uit nieuwsgierig heid bezocht ik vorig jaar Wereldlichtjesdag in Castricum. Daar waren mensen uit de wijde omgeving samengekomen om hun overleden kind, broertje of zusje en/of kleinkind te herdenken. Het was prachtig, zoiets had ik nog nooit meegemaakt. Ik vroeg mezelf af waarom we in Heiloo geen Wereldlichtjesdag hebben." HERDENKINGSAVOND Wereldlichtjesdag is een sociaal-maatschappelijk non-profit evenement, dat alleen tot stand kan komen door de inzet van vrijwilligers, subsidie van het goede doelenfonds van Associatie Uitvaartzorg en donaties. De organisatie is in handen van een zeer gemotiveerd kernteam van ritueelbe geleiders Evi Velders (www.rondomceremonies.nl) en Marin- ta Rutten (www.amphora.nu), Marjolijn Peters als betrokken moeder en Betsy de Jager, regiovertegenwoordiger van de Vereniging Ouders van een Overleden Kind (www.vook. nl) en ouder van een overleden dochter. Daphne van den Bogaard is dit jaar adviseur op de achtergrond. De aula in Castricum was door het groeiend aantal bezoekers toch al aan de krappe kant en daarom heeft het organiserende team gezamenlijk besloten om voor 2014 in deze regio een ruimere, centraal gelegen locatie te zoeken. Evi en Marinta hebben hun werkruimte in het Willibrordus Business Cen trum en omdat het een plek met sfeer en historie is, werd al gauw aan de Cultuurkoepel op het Willibrordusterrein gedacht. De herdenkingsavond van Wereldlichtjesdag in de Cultuur koepel is er voor iedereen, die een overleden kind wil her denken. Hoe lang geleden dit kind overleden is, de leeftijd of de onderlinge relatie is niet van belang. Door samen stil te staan, besef je dat je niet alleen bent met je verdriet. MOZAÏEK VAN HERINNERINGEN De dames hebben hun kennis en krachten gebundeld om er samen met een grote groep vrijwilligers een waardig evenement van te maken. Marjolijn: „Onze opzet is om het laagdrempelig te houden; een regionaal evenement -toegankelijk voor jong en oud- om in ongedwongen sfeer samen te herdenken." Bij binnenkomst (vanaf 18.20 uur) kan iedere bezoeker een glazen kaarsenhouder en een steentje uitzoeken. Om 18.45 uur begint de ceremonie; kaarsjes worden aangestoken en mooie woorden gesproken. De muzikale omlijsting wordt verzorgd door zangeres Simone Awhina samen met haar man Yme Bosgra en intercultureel vrouwenkoor Mihira onder leiding van Diana Todria. Afsluitend kan iedereen zijn of haar steentje bij het 'Mozaïek van herinneringen' neer leggen. Er is volop gelegenheid om met een kopje koffie of thee nog even na te praten. De toegang is gratis; een vrijwillige donatie om de reeds gemaakte kosten te dekken wordt zeer op prijs gesteld. Meer informatie is te vinden op Facebook onder Wereldlichtjesdag Heiloo. De organisatie is in handen van een zeer gemotiveerd team: Evi Velders, Marinta Rutten, Marjolijn Peters, Betsy de Jager en Daphne van den Bogaard. Foto: Gabriëlle de Kroon.

Uitkijkpost : nieuwsblad voor Heiloo e.o. | 2014 | | pagina 11