Eerste CoderDojo groot succes Stichting Jeugdtheater Heiloo presenteert 'Diep in de zee...' Een kijkje bij... Het Toverlantaarnmuseum 12 Geïnteresseerd? Het museum is open voor bezoekers! UITKIJKPOST 11 JANUARI 2017 Spelers van Stichting Jeugdtheater Heiloo Aangeleverde foto HEILOO - Stichting Jeugdtheater Heiloo speelt op 4 en 5 februari in Theater de Beun de familievoorstelling 'Diep in de zee....'. De bewoners van diepzeedorp Schubbeblubberveen hebben een probleem. Elke dag worden ze geteisterd door een mysterieus fenomeen. Het dorp krijgt hierdoor dagelijks te maken met golfslag, hef tige kou en niet te vergeten vuilstor- men! Vanwege dit dreigende gevaar is het voor alle inwoners verboden het dorp te verlaten. Maar of ieder een zich hieraan houdt? De kaarten kosten 9 euro per stuk en zijn te koop bij Bruna en de Schrijverij in Heiloo en bij de kassa van Theater de Beun. In Limmen zijn de kaar ten verkrijgbaar bij drogisterij Aker. Dit jaar zijn de kaarten ook online te bestellen via de website: www.sjth.nl Audities en verjaardag vieren Ben jij tussen 12 en 18 jaar oud en wil jij volgend jaar ook mee werken aan de voorstelling van het Jeugdtheater? Meld je dan aan voor de audities voor nieuwe leden op donderdag 16 februari. Dit kan via de website www.sjth.nl. En wil jij op een leuke manier je verjaardag vieren? Voor iedere voorstelling is het mogelijk een 'all-inclusive ver jaardagsarrangement' te boeken! Kijk voor meer informatie op onze website www.sjth.nl HEILOO - Kinderen leerden onlangs in de Bibliotheek Heiloo programmeren. Verantwoordelijk hiervoor is CoderDojo. Dit is een non-profitbeweging die wereldwijd gratis bijeenkom sten organiseert voor jongeren van zeven tot zeventien jaar om in club verband te leren programmeren. CoderDojo heeft een snel groeiend netwerk van leden en vrijwilligers wereldwijd. Ook heeft het maar één regel: 'Above all: be cool!'. Jaloers gedrag, pesten, liegen, bluffen en andermans tijd verspillen is niet cool. De eerste CoderDojo stond in het teken van Scratch. Scratch is een object-georiënteerde visuele pro grammeertaal. De taal is geschikt voor het maken van visualisaties zoals interactieve verhalen, anima ties, spellen, muziek en kunst en richt zich speciaal op jonge mensen vanaf 8 jaar. Of je nu een beginner of een expert was, samen kwamen de kinderen er altijd uit. CoderDojo is een initiatief van Bibliotheek Heiloo en Bibliotheek Langedijk. Het bedrijf Specialist in Websites (Martijn en Roy) en Jongerenwerk Heiloo (Maarten) ondersteunden deze middag. Ook vrijwilligers Tom en Dirk Jan droegen hun steentje bij. Langzaam stroomde de zaal van Bibliotheek Heiloo vol met ouders, opa's, oma's en kinderen. Bijna iedereen had zijn eigen laptop mee en anders kon je een laptop van de bibliotheek gebruiken. De kinderen luisterden eerst aandachtig naar een toespraak die werd gehouden door Bibliotheek Heiloo en ze gingen daarna snel aan de slag. Alhoewel de verschillen in hun Scratch ken nis duidelijk zichtbaar waren, was het een mooi geheel. De kinderen hielpen elkaar of kregen hulp aan geboden. Er werd naast veel gela chen ook serieus gewerkt. Aan het einde van de middag lieten de kin deren trots aan elkaar zien wat ze gemaakt hadden. Met de laptops waarop hun Scratch meesterwerk stond, verlieten alle kinderen met een glimlach de bibliotheek. Tekst: Ilse Bloemendal HEILOO - In het Willibrodus Business Center (WBC) zit ten veel bedrijven, win kels en/of museums waarvan veel Heilooërs het bestaan niet eens weten. Zo ook het Toverlantaarnmuseum dat in de kelder van het WBC te vinden is. We spreken met Martin Vliegenthart, hij is de trotse eige naar van het museum. Samen met vier andere vrijwilligers houden ze het museum draaiende. Niet alleen de geschiedenis die dit museum laat zien, maar ook het ontstaan van het museum is onwijs interes sant. We gaan terug naar het jaar tal 1970. De vader van Martin was onderdirecteur van meelfabriek De Korenschoof in Utrecht, wat helaas toen failliet ging. Bij het ruimen van de fabriek vonden ze onder de kelder lantaarnplaatjes van (werknemers van) de fabriek en hun en van verschillende win kels in Utrecht. Vanaf dat moment had Martin interesse in de plaatjes. Zijn vader snapte dat niet: "Maar wat moet je ermee? Als je het tover lantaarnplaatje in het licht houdt, kan je het toch ook gewoon zien?" Martin schafte al snel zijn eerste toverlantaarn aan en andere plaat jes en toverlantaarns. Inmiddels heeft Martin ruim vierhonderdvijftig toverlantaarns en zesduizend lan taarnplaatjes verzameld. Het groot ste deel is te bewonderen in het museum, wat hij allemaal zelf heeft opgezet. Alhoewel ouderen allemaal weten wat een toverlantaarn is, hebben jongeren meestal geen idee waar je het over hebt. "Wat voor een lantaarn?" is vaak hun eerste reactie. Een toverlantaarn is een toestel waarmee men op een wit scherm of een lichte wand in een donker vertrek vergrote beelden van op glas geschilderde voorstel lingen - of van fotografische diapo sitieven - kan projecteren. Het is officieel de voorloper van de dia projector. Het was een wonder dat mensen beeld of bewegend beeld kregen te zien. Vandaar dat het ook de naam 'toverlantaarn' heeft gekregen. Toeschouwers begre pen niet waar die kleurige beelden op de muur of scherm vandaan kwamen, ze beschouwden het als magische krachten. De toverlan taarn werd uitgevonden in 1659 door de Nederlandse wetenschap per Christiaan Huygens, die onlangs werd uitgroepen tot de grootste wetenschapper van Nederland. Tijden veranderen In het museum zijn honderden toverlantaarnplaatjes en toverlan taarns te bewonderen. Doordat de fabrikanten van de toverlantaarns elkaar voortdurend probeerden te overtroeven met verbeterde ont werpen, zijn er veel verschillende soorten lantaarns. Ook zijn er hon derden plaatjes te zien. Plaatjes van dieren, plaatjes van mensen of plaatjes met een verhaal. Er zijn namelijk veel plaatjes van duivels te bewonderen. Deze afbeeldingen werden gebruikt door mensen van de kerk. Zij gingen vroeger over de straten en schenen met een tover lantaarn naar binnen, bij mensen die niet naar de kerk gingen, met dui vels. Vervolgens gingen deze men sen toch maar naar de kerk.Leger des Heils gebruikte de plaatjes veel om mensen bewust te maken van alcoholverslavingen. Ook zijn er veel kinderplaatjes - kinderen van de hogere rang hadden vaak zelf een toverlantaarn. Veel plaatjes vertel len amuserende verhalen, maar ook veel afbeeldingen zijn informatief. Eerst werden ze gemaakt met teke ningen en vervolgens met zwart-wit foto's. Toen de film kwam, was de toverlantaarn verleden tijd. Tijden veranderen, dat is duidelijk. Zo kon je vroeger vijf minuten doen om een plaatje te laten zien aan het publiek en daar zijn de mensen - gemerkt bij de voorstelling in Voorwijk - niet meer van gediend, alles moet nu veel sneller. Bent u ook geïnteresseerd geraakt door dit verhaal? Het museum is open voor bezoekers. Het museum, dat sinds 2016 in het Wilibroders Business Center zit, is elke eerste en derde zaterdag en elke tweede en vierde woens dag van de maand geopend van 13.00 tot 16.00 uur. De entree hier voor bedraagt 4 euro. Momenteel exposeert Martin Vliegenthart van het Toverlantaarnmuseum ook bij het Huygens' Hofwijck in Voorburg in Den Haag. Deze expo sitie is nog te bewonderen tot en met 15 januari. Tevens zoekt het Toverlantaarnmuseum vrijwilli gers, voornamelijk om aanwezig te zijn tijdens de openingstijden. U kunt een berichtje sturen naar toverlantaarnmuseumheiloo@gmail. com. Sponsors zijn ook meer dan welkom, Martin Vliegenthart finan cierde het Tovenlantaarnmuseum helemaal alleen. Ook kunt u meer informatie vinden op hun website: www.toverlantaarnmuseumheiloo. nl. Tekst: Ilse Bloemendal EUKMU Er werd naast veel lachen ook serieus gewerkt. Foto: Ilse Bloemendal Toverlantaarns in Heiloo Foto: Ilse Bloemendal

Uitkijkpost : nieuwsblad voor Heiloo e.o. | 2017 | | pagina 12