Vrees voor te hoge zorgkosten Paasconcerten koor Reunion 15 VERSLAG Het programma van de maand april: W 3- Diploma zwemmen zwembad Loos tryi UITKIJKPOST 5 APRIL 2017 Er komt een nieuwe verordening van het hele sociale domein voor de BUCH-gemeenten. Gelijktijdig wil Heiloo de eigen bijdrage niet verder omlaag brengen dan 17.50 euro per vier weken voor maatwerk in de zorg. Dat laatste onderwerp, het terug dringen en dus niet afschaffen van de eigen bijdrage, zorgde maandavond tijdens de gemeenteraadsvergadering voor discussie. De nieuwe verordening integreert bestaande verordeningen in het kader van de Jeugdwet, de Wet Maatschappelijke Ondersteuning 2015 (WMO) en de Participatiewet. De vernieuwing is vol gens de gemeente Heiloo wenselijk om meer samenhang aan te brengen in de ondersteuning en dienstverlening aan de inwoners van Heiloo die zorg nodig heb ben. Ook zou op deze wijze de regelgeving begrijpelijker, transparanter en eenvoudi ger worden en zorgt het voor maatwerk. Eigen bijdrage De gemeenteraad boog zich eveneens over meerdere opties voor het afschaf fen of verminderen van de eigen bijdrage van de WMO. Daarbij ging een meerder heid van de raad mee met de visie van het college van B&W die de eigen bijdrage wil kunnen aanpassen ten gunste van de inwoners. Dit om de kosten voor inwo ners te verlichten en gelijktijdig mensen te motiveren zelfredzaam te zijn en de eigen regie te nemen. Dat kan volgens wethouder Elly Beens door bijvoorbeeld steun te zoeken binnen het eigen netwerk. "Een financiële prikkel werkt altijd het beste." Beens stelt verder dat mensen zich bewust moeten zijn van de kosten van zorg. Verder verwacht de wethouder een aanzuigende werking als de eigen bijdrage naar nul gaat, oftewel een toename van het aantal mensen dat voor zorgondersteuning bij de gemeente aanklopt. Dit met name voor hulpmidde len, huishoudelijke hulp en woningaanpas sing. Ze vreest voor te hoge kosten. "We weten nog niet wat de financiële gevolgen zouden kunnen zijn. Een woningaanpas sing kan tienduizenden euro's kosten." Het risico voor het uit de hand lopen van de kosten wil Beens niet nemen, mede omdat het nog onduidelijk is wat het Rijk gaat doen met de hoogte van de uitkerin gen. "Het ondersteunen van mensen in de toekomst kan alleen als we de uitgaven op orde houden. Die verantwoordelijkheid hebben we. Als later blijkt dat dit niet kan, dan moeten we het weer terugdraaien. Dat willen we niet, het gaat hier om mensen." De wethouder wil daarom wachten op een evaluatie die voor de zomer is afgerond. 'Financieel te dragen' D66 is het oneens met Beens. De par tij liet via een amendement weten alle zorgbijdragen te willen schrappen. Fons Hopman wijst op een stapeling van zorg- kosten voor inwoners als de eigen bij drage behouden blijft. Hij vreest dat mensen hierdoor zorg gaan mijden en bij de gemeente uit beeld raken. Dat kan vol gens hem veel geld gaan kosten. "Later gaan deze zorgmijders een beroep doen op andere en duurdere voorzieningen. Je kunt beter sneller problemen op het spoor zijn en passende maatregelen nemen." Verder past volgens Hopman een proactie ve houding van de gemeente bij de wens om ouderen zo lang mogelijk zelfstandig thuis te laten wonen. Hopman stelt boven dien dat de gemeente Heiloo de financiële gevolgen voor Heiloo heel goed kan dra gen. "Overigens, niet weten wat iets kost in de toekomst geldt voor ieder beleid, dat is geen overtuigend argument van de wet houder." In tegenstelling tot Beens is hij niet bang voor een aanzuigende werking. "Er is een toets, niet iedereen komt in aan merking. Als ze die zorg nodig hebben, dan moeten ze die gewoon krijgen." Willem Gomes van de NCPM sprak negatief over de houding van de gemeen te Heiloo. "Het college is bezig de soci ale rechten van de bevolking te beperken. Mensen kunnen best hun eigen problemen afwegen." Schoonmaakondersteuning Ook Heiloo Lokaal en de PvdA hebben een andere visie dan het college. De par tijen stelden via een amendement voor de eigen bijdrage voor de schoonmaakonder- steuning op nul te zetten voor mensen met een laag inkomen. Dit zou ongeveer veertig euro per vier weken sche len. Volgens Matthijs de Moel van Heiloo Lokaal is deze wijziging nood zakelijk voor mensen 'die alle eindjes aan elkaar moeten knopen en iedere euro moeten omdraaien'. De Moel: "Laten we niet de evalu atie afwachten: mensen betalen nu de schoonmaakondersteuning, zij kunnen niet wachten." De twee amen dementen haalden het maandagavond niet. Het amendement van D66 kreeg steun van de NCPN, het amendement van Heiloo Lokaal en PvdA kreeg geen steun van de andere partijen. De meerderheid van de raad schaar den zich dus achter het collegevoorstel tot het beperken van de eigen bijdra gen. Volgens Corrie Konijn van Heiloo 2000 blijkt uit onderzoek - 'waaraan de BUCH-gemeenten hebben meegewerkt' - dat Heiloo geen zorgmijders heeft. Fons Hopman (D66) reageerde hierop door te zeggen dat zorgmijders zich niet melden. "Die heb je dus niet beeld." Elly Meriwani (E.66) is voor het collegevoorstel omdat de raad de hoogte van de bijdrage kan aanpassen. Volgens Hanny Kaan (CDA) kunnen mensen die buiten de boot vallen aanspraak maken op bijzondere bijstand of de collectieve zorgverzekering. Verder kan zij zich onder andere vinden in het argument dat inwoners zich bewust moe ten zijn van de kosten van zorg. Dit tot ongenoegen van Gree Ris van de PvdA. "Deze mensen staan niet stil bij de kosten: als je hulp nodig hebt, dan wil je alleen overleven." Rechtszaak Ko Hemminga van de PvdA merkt op dat het college in het verleden posi tieve antwoorden gaf op vragen over de zorg maar dat er een verschil is tussen wat op papier staat en de praktijk. Hij wijst op een rechtszaak die een inwoner uit Heiloo onlangs aanspande tegen de gemeente Heiloo omdat haar huishou delijke hulp werd gekort van drie uur naar twee uur per week. De inwoner had met het schoonmaakbedrijf - en dus niet met de gemeente - afspraken gemaakt over de twee uur en dat had van de rech ter niet gemogen. Mede hierdoor stelde de rechter de inwoonster van Heiloo in het gelijk. Heiloo moet de inwoonster nu voor drie uur per week huishoudelijke hulp toekennen in plaats van de twee uur schoonmaakondersteuning die ze nu krijgt. Hemminga: "Dat een schoonmaak bedrijf bepaalt hoeveel uren iemand krijgt is onacceptabel." Beens gaf hierop als ant woord dat de beoordeling hiervan sinds september weer bij de gemeente ligt. Het probleem zou zich daarom nu niet meer voordoen. Willem Gomes (NCPN) sprak 'hoofd schuddend' over de rechtszaak. Hij vroeg de wethouder of zij haar excuses gaat aanbieden aan de betreffende inwoonster. Beens liet weten een afspraak te willen maken met de gemachtigde van de inwo ner. "Daarna gaan we ons beraden op ver volgstappen." Tekst: EJV Mediaproducties/Evert Visser HEILOO - Het projectkoor Reunion geeft twee ludieke concerten op Goede Vrijdag 14 april en Paaszaterdag 15 april. Dat gebeurt in de ter Coulsterkerk Heiloo. Beide concerten beginnen om 21.00 uur. Reunion belooft een avond vol muziek, zang, dans, spel en overwegingen. Te horen zijn paasgerelateerde nummers uit musicals en van Marco Bosato, New Londen Choral, Celtic Woman, Ennio Morricone en nog veel meer. U kunt uw kaarten a 5 euro reserveren via reunionsecretariaat@ yahoo.com (bij geen e-mail: graag een berichtje op telefoonnummer 072-5325552). Doe dit snel, want de plaatsen zijn beperkt. Zaterdagmorgen 25 maart sprongen om 7.45 uur 's morgens de leerlingen van zwembad Loos voor het A-B en C diploma in zwembad de Beeck te water. De geslaagden zijn: Diploma A: Charlotte Admiraal, Sophia de Boer, Iloniya Georgiades, Sarah Kastanje, Juliët van Kleef, Esmee Meijer, Saar Niekoop, Elke Nieuwmeijer, Nora den Nijs, Stella Reedijk, Joana Schram, Luuk de Vries, Lisa Wokke. Diploma B: Benjamin Boesten, Floris Faber, Ferrah Geerking, Guusje Geldermans, Joep Hoogeveen, Cecile Koning, Dali Koopman, Lotte Kramer, Sare Nijland, Eva Otto. Diploma C: Feijtse Ham, Ian Huls, Joep Groeneveld. Aangeleverde Projectkoor Reunion. Aangeleverde foto Spiritualiteit en QefoofsvercCieping Donderdag 6 april: 'Marc Chagall, de schilder en de liefde'. Lezing door dr. Dick van Arkel, 20.00 uur, Ter Coulsterkerk, Holleweg 111, Heiloo, 3,-. 19 april t/m 31 mei: expositie 'Verhalen van en over Jezus' van Marga Jelles, Protestantse Kerk Limmen, Zuidkerkenlaan 25. Dinsdag 16 mei: voorbereiding wandeling 'Het gelaat van barmhar tigheid', 20.00 uur, Willibrordushuis, Westerweg 267, Heiloo, 3,-. Zaterdag 20 mei: wandeling 'Het gelaat van barmhartigheid in Amsterdam' met André Burghardt en Nico Veerkamp (zie voorbereiding 16 mei). Kosten: reis, entree en lunch. Maandag 29 mei: Taizé-project- koor onder leiding van Peter Rijs, voorbereiding van de Pinksterzaterdagviering in de Corneliuskerk. Opgeven: pastor@corneliuskerk-limmen.nl. Zondag 29 juni: waterputwandeling, start bij de Jacobuskerk, Kerklaan 37, Akersloot, 3,-. Nadere informatie is te vinden op www.ronddewaterput.nl

Uitkijkpost : nieuwsblad voor Heiloo e.o. | 2017 | | pagina 15