Worldschool evenement bij Jac. P. Thijsse College Lees je beter AlNiN GB®LT2 Gips Onderzoek naar mogelijkheden Slotkwartier Meepraten over reconstructie Klei broek en rotonde Torenstraat regio 23 Geen krant ontvangen? fdfthtiküfaA Au 1 CASTRICUM - Afgelopen don derdag vond het Worldschool event plaats bij het Jac. P. Thijsse College in Castricum. Worldschool is een organisatie die leerlingen van 5 HAVO en 6 VWO in de gelegenheid stelt te werken voor echte opdrachtge vers en projecten van mensen over de hele wereld. De opdrachtgevers werken in en voor ontwikkelingsprojecten in Afrika, Azië, Zuid- en Midden- Amerika en Europa. Worldschool verzorgt opdrachten, studiedagen op universiteiten, contactperso nen, een digitale leeromgeving en een jaarlijks leerlingencongres: het Worldschool event. Aan de hand van deze opdrachten maakten circa driehonderdvijftig leerlingen uit de hoogste klassen havo en vwo uit heel Nederland hun profielwerkstuk en behande len daarin kwesties als: 'Impact of climate change on food security small farmers' (Malawi), 'How can we make charcoal production and use more sustainable?' (Zambia), 'How can we improve the effecti veness of HIV/AIDS education in Kameke?' (Uganda) en 'How can a system to collect and stock rainwa ter be set up so the community has water for consumption and irriga tion all year round?' (Benin). Stuk voor stuk belangrijke en actuele kwesties, waarbij de oplossingen die door de leerlingen worden aan gedragen ook daadwerkelijk wor den uitgevoerd. Na de inleiding van het eve nement door Christine Hylkema (rector Jac. P. Thijsse College), Erik Vos (directeur Worldschool) en Toon Mans (burgemeester van Castricum) verzorgde Mirjam Blaak (ambassadeur van Oeganda) een inspirerende openingsspeech van het evenement. De muziek was in handen van de schoolband Jac. P. Thijsse. Vervolgens waren de leerlin gen aan de beurt die in twee pre sentatierondes van elk vijf kwar tier hun profielwerkstuk met aanbevelingen presenteerden aan hun opdrachtgevers: vertegenwoor- digers van Nederlandse ministeries en Afrikaanse studenten van de Erasmus universiteit. In het totaal waren er honderdvier presentaties van elk ongeveer tien minuten. Veel opdrachtgevers waren blij verrast over de creativiteit, praktische uit voerbaarheid en inventiviteit van de aanbevelingen en waren overtuigd van de haalbaarheid ervan. Ook de betrokkenheid van de leerlingen bij de opdracht en de wijze waarop de leerlingen de culturele verschillen hadden meegenomen in hun aanbe velingen waren heel treffend en her kenbaar voor de experts. Kortom: een veelbelovend resultaat van een evenement waar een ieder met grote tevredenheid op terug kan zien. Tekst: Annemieke Ederzeel Bel donderdag tot 15.00 uur 0226-331020 (Rodi Verspreiding bv) Leerlingen die deelnamen aan het Worldschool event 2017. Foto: Jennifer Hormann CASTRICUM - Een kind dat ziek wordt of iets heftigs meemaakt, zoals een scheiding, kan zich gesterkt voelen door te lezen over personages die hetzelfde doormaken, zo blijkt uit onderzoek. Ook de mensen daar omheen kan het helpen: broer, zus, ouders, opa's en oma's, de dokter, de verpleegkundige, iedereen. De dood van iemand die dichtbij staat, een oma, of opa is een diepgaande gebeurtenis voor kinderen en vaak voelen zij vooral ook de span ning die het meebrengt bij ouders en familie. Maar kinderen zijn kinderen en houden ook van spelen. Dus als je de gebeurtenis seri eus neemt en er spelenderwijs mee omgaat, kun je kinderen hel pen met die spanning om te gaan. Bij Kikker en het vogeltje, geschreven door Max Velthuijs, gaat de vogel dood. Althans: hij 'doet het niet meer'. De dieren bedenken een ritueel en gaan de vogel begraven, waarbij ze veel herinneringen ophalen van hoe ze vogel gekend hebben. Na de begrafenis is er ruimte voor spelen en horen ze een andere vogel zin gen. Dit boek is geschikt voor kinderen van drie jaar tot zes jaar. r»r *^^"1 Bij scheiden en ruzie maken van ouders kan een boek ook behulpzaam zijn. In Kamil, de groene kameleon, geschreven door Danielle Steggink, heeft Kamil een blauwe vader en een gele moeder. Vader en moeder krijgen steeds meer ruzie over hun verschil lende kleuren. Kamil raakt ervan in de war en heeft het gevoel dat hij het nooit goed kan doen voor allebei. Op deze manier komen thema's als echtscheiding, machteloosheid en schuld aan de orde. De grote, wijze kameleon kan Kamil geen oplossing geven voor zijn situatie, maar door de uitleg en de steun voelt Kamil zich wel een beetje beter. Dit boek is geschikt voor kinderen vanaf vier jaar, maar oudere kinderen kunnen het ook gebruiken om inzicht te krijgen wat er met hun gevoelens gebeurt bij een scheiding. Anna Woltz beschrijft in haar boek Gips de situatie van Fitz. Het meisje is woedend. Haar ouders zijn net uit elkaar en het liefst zou ze niet bestaan. Maar dan raakt haar zusje gewond. In het ziekenhuis ontmoet Fitz een geheimzinnige jongen van vijftien en voordat ze het weet, verzint ze een romantisch plan voor een verpleegster, steelt ze gips en wordt ze per ongeluk zelf verliefd. Want je kunt voor altijd in de wachtkamer blijven zitten, maar je kunt ook dapper zijn. Dit boek, voor kinderen vanaf tien jaar, omvat veel emoties en is niet voor niets bekroond met de Gouden Griffel. Als je meer boeken zoekt over omgaan met ziekte en verlies, kijk dan op de site www.leesjebeter.nl. Tekst: Rachel de Wit, Boekhandel Laan in Castricum. Historisch stukje Egmond Aangeleverde foto EGMOND AAN DEN HOEF - Het Slotkwartier met de Slotruïne, Hoeve Overslot, de Kapberg, het Slotpark en de Slotkapel vormt het historisch hart van Egmond aan den Hoef. Een initiatief groep vanuit de gemeenteraad gaat de komende drie maanden de ideeën voor de herontwikke ling van het Slotkwartier inven tariseren. De initiatiefgroep praat met de huidige gebruikers en wil daar naast graag in contact met potenti- ele nieuwe partijen. De gemeente raad heeft op 27 oktober 2016 een motie aangenomen waarin staat dat de raad de kaders wil stellen voor het toekomstig gebruik van het Slotkwartier. De partijen zijn het erover eens dat het gebied veel potentie heeft en de cultuurhistorie nog meer kan worden beleefd dan nu het geval is. Doel inventarisatie Het is de bedoeling dat de initia tiefgroep na de inventarisatie een aantal realistische varianten voor de langere termijn voor het gehele Slotkwartier ontwikkelt. Belangrijk uitgangspunt is dat er groot draag vlak moet zijn bij de betrokken par tijen en de inwoners. De inwoners worden actief geïnformeerd en uit- eindelijke plannen worden door de gemeenteraad vastgesteld. Samenstelling initiatiefgroep De initiatiefgroep bestaat uit leden van de partijen die in de gemeenteraad van Bergen verte genwoordigd zijn. De initiatiefgroep trekt samen op met wethouder Hugo Snabilie en wordt ambtelijk ondersteund. Geïnteresseerde par tijen met concreet uitgewerkte ideeën kunnen zich tot 31 maart melden bij Ineke Braak van Kasteel of bij Marcel Halff. Contactgegevens vindt u op de website van de gemeente Bergen. 5 APRIL 2017

Uitkijkpost : nieuwsblad voor Heiloo e.o. | 2017 | | pagina 21