Levend rekenen bij Elckerlyc Excursie naar pmd-sorteerbedrijf Suez Kinderkunstmuseum OBS De Zuidwester Willibrordschool doet onderzoek naar schooltijden 9 'Pmd-afvalscheiding loont' UITKIJKPOST 5 APRIL 2017 Een kijkje in het sorteerbedrijf. Foto en tekst: Felix Hogeboom HEILOO - Het pmd-verpakkings- afval van Heiloo - bestaande uit plastic flessen, metalen blik jes en drankkartons - wordt sinds februari 2016 gescheiden opgehaald. Dit afval belandt bij het sorteerbedrijf voor pmd- afval van Suez in Rotterdam. Verslaggever Felix Hogeboom nam hier een kijkje. Felix nam op 20 maart deel aan een excursie naar het sorteerbe drijf, verzorgd door de gemeente Heiloo. Hij zag hier met eigen ogen dat het afval uit de gele pmd-zakken op kunststofsoort wordt gesorteerd waarbij de blikverpakkingen en drankkartons apart worden geschei den. Het gemeentelijke pmd-afval gaat in vuilniswagens naar HVC Alkmaar, waarna het wordt overge slagen in grote 40-kuub-wagens die het pmd-afval naar de landelijke sor- teerinstallatie in Rotterdam bren gen. De uiterst moderne installatie is in 2015 opgeschaald naar een ver werkingscapaciteit van 100 kiloton en uitgebreid met een sorteerlijn voor blik en drankkartons. De schei dingstechnologie omvat infraroods- canning, persluchttechniek en bal listische en magnetische scheiding. De gesorteerde materialen worden in balen geperst en gaan vervolgens naar de recycle-industrie. Deze ver werkt de kunststof tot granulaat (korrels), dit is grondstof voor het maken van nieuwe producten. Nieuwe producten Vier van de vijf gesorteerde kunststofstromen (PET, PE, PP en folie) zijn van hoge kwaliteit. Uit de grondstof kunnen flessen, opberg- kratten en verpakkingsmateriaal worden gemaakt. De vijfde uitge- sorteerde afvalstroom bestaat uit plastic-mix, een restcategorie die diverse soorten kunststof bevat. Recycling hiervan levert laagwaar dige producten op zoals de beken de bermpaaltjes en bankjes. Het papierpulp uit de drankkartons wordt gebruikt om keukenpapier en tissues te maken. De sorteerinstal- latie werkt zodanig efficiënt dat 90% van het aangevoerde pmd-afval als grondstof voor nieuwe producten kan worden gebruikt, slechts een kleine fractie restafval eindigt in de verbrandingsoven. Door het herge bruik van afval als grondstof komt er minder van het schadelijke CO2- broeikasgas in de atmosfeer. Scheiden aan de bron Rijksoverheid, gemeenten en afvalbranche maakten afspraken om de hoeveelheid huishoudelijk afval te verminderen. In Heiloo wordt 60% van het afval geschei den aangeleverd, de doelstelling is om in 2020 een scheidingspercen tage van 75% te halen. Volgens de VANG-norm moet de hoeveelheid grijs restafval in het jaar 2020 zijn verminderd tot 100 kilogram per persoon per jaar. Per inwoner van Heiloo werd er in 2016 circa 16 kilo gram PMD-afval ingezameld, tegen over 6,6 kilogram (uitsluitend) plas tic in 2015. Het restafval is met 10 kilo gram per inwoner afgenomen tot 180 kilogram. Er is nog een flinke inspanning nodig om betere schei ding en een vermindering van de hoeveelheid restafval te realiseren. Het scheiden van afval aan de bron (in huis) garandeert de beste kwa liteit grondstof voor hergebruik. Het is daarom belangrijk dat er zo min mogelijk herbruikbare stof fen in de grijze restafvalzak belan den. Wat betreft de glasinzameling scoort Heiloo goed: 91% van het glas belandt in de glasbak en kan worden hergebruikt. De grijze zak met restafval bevat nu nog circa 35% gft-afval, 20% papier/karton en 15% kunststof dat beter kan worden uit gesorteerd. Aan ieder de oproep om zijn afval beter te sorteren waardoor er steeds minder herbruikbaar afval in de grij ze zak verdwijnt. Herbruikbaar afval dient als grondstof waaruit nieuwe producten kunnen worden gemaakt. Een duurzame circulaire economie draagt bij aan een leefbare omge ving voor nu en toekomstige gene raties. HEILOO - Het is een van de eer ste mooie lentedagen en groep 5-6 van basisschool Elckerlyc is bezig met 'levend rekenen'. Op het schoolplein zijn kleine groepjes kinderen druk in de weer. De overvolle prijzenkast moet wor den uitgemest en alle bekers zijn naar buiten gehaald. De leerlingen sorteren ze op jaartal. Uit welk jaar komt de oudste beker? Uit 1987, nee, 1988! Welke is ouder? Er wordt bewonderd, geteld, vergeleken en geschat. Hoeveel bekers zijn er in totaal? Denken jullie dat er genoeg zijn voor alle kinderen van de school? Dan worden de bekers gesorteerd op sport. Voetbal, basketbal, slag bal, schaken, waarvan zijn de mees- te? Er wordt druk overlegd welke bekers terug mogen in de kast. De mooiste, stelt een van de kinderen voor. Unaniem wordt besloten dat een grote glanzende bokaal een ereplaats krijgt. En de bijzonderste sport? Biljart? Nee, peanutbal! Er wordt druk vergaderd en compro missen worden gesloten. Van de rij bekers - jarenlang gewonnen met schaken - mogen de eerste en de laatste weer in de kast. Na het avontuur op het school plein worden in de klas de rang telwoorden verder behandeld. Klasse-assistent Margriet kijkt ver tederd naar de beker in haar hand. "Schoolvoetbal 2009, derde prijs", leest ze voor. "Hier heb ik nog aan meegedaan." Ook deze mag terug in de kast. Stemhokjes. Boven: burgemeester Hans Romeyn in gesprek met leerling David. Aangeleverde foto HEILOO - Ook dit jaar was het Kinderkunstmuseum van basis school De Zuidwester weer een groot succes. Alle klassen deden ontzettend hun best om weer iets prachtigs te maken over 'Kunst met de grote K'. Dit ging van kersenbloesem, Kandinsky, koeien, klompen, kas telen tot 'echte' afleveringen van Tussen Kunst en Kitsch. Te veel om op te noemen en u komt ogen te kort in het museum. Dit jaar konden de kinderen bij de Kant-en-Klaar- kraam overheerlijke koekjes, kaas stengels en ander lekkers met de 'K' kopen. Ouders en kinderen hadden dit van tevoren zelf gebakken. Bent u nieuwsgierig? Het museum is nog geopend tot donderdag 6 april van 09.00 tot 15.30 uur. Binnenkort kunt u ook een selectie van deze kunst werken bekijken in Bibliotheek Heiloo. Kleurige koppen. Aangeleverde foto HEILOO - De Willibrordschool in Heiloo heeft dit schooljaar een onderzoek uitgevoerd naar de schooltijden. Hierbij keek de school niet alleen naar de organisatorische kant, de Willibrordschool maakte er een proces van waarin ook kinderen een rol speelden. Er was een infor matie-avond, ouders ontvingen een nieuwsbulletin en er is een heus debat gevoerd. Kinderen van groep 8 hebben het debat voorgezeten, onder begeleiding van de burge meester. Na de landelijke verkiezin gen kon er in de 'echte' stemhokjes gestemd worden. Zowel kinderen als ouders hebben hun stem laten horen. De stem van ouders gaf de school een duidelijk beeld. Mooi was dat de stem van kinderen hier vrijwel mee overeen kwam. Na een zorgvuldige analyse nam de school een beslissing. Bent u nieuwsgierig? Neem een kijkje op www.Willibrord-school.nl. Een mooie lentedag, reken maar! Aangeleverde foto

Uitkijkpost : nieuwsblad voor Heiloo e.o. | 2017 | | pagina 9