23 april: Boerderij Het Vertrouwen opent staldeuren De waarde van bomen Jongeren Turn-Over in rondetafelgesprek met burgemeester Toon Mans Solo met kano naar de Noordkaap regio 23 5 mei gratis Apenkooi evenement Gekapte bomen in de Pr. Margrietstraat. Foto: Barbel Böhling 19 APRIL 2017 CASTRICUM - Het is fijn als er bomen zijn in de straat. Een boom met enig allure en gezond heid geeft uitstraling aan de buurt, voelt prettig en maakt de omgeving aantrekkelijker. Maar bomen doen nog veel meer dan dat - bomen zijn spin in het web als het gaan om klimaatadap tatie en een gezonde leefomge ving. We zullen rekening moeten hou den met steeds vaker voorkomende extreme hittegolven, droogteperio den en hevige regenval. Gemeenten en steden moeten met de inrichting van de straat hierop reageren wil len wij niet te maken krijgen met grote schade aan woningen en aan onze gezondheid. Een bijzonder aspect hierbij heeft al (lokale) hitte. Hittestress heeft de afgelopen jaren meer levens gekost dan alle andere natuurrampen bij elkaar opgeteld en het koelen van kantoorgebouwen in de zomer kost inmiddels meer ener gie dan het verwarmen van de kan toren in de winter. Om deze effec ten van de klimaatverandering en energieverspilling te verzachten zijn bomen een praktisch, eenvoudig en aantrekkelijk middel. Gevelgroen en grote bomen verminderen de absorptie van warmte door de gevel en verlagen de temperatuur. De baten op het gebied van gezondheid, comfort, economi sche waarde en energieverbruik zijn volgens de berekeningen van de Hogeschool van Amsterdam vele malen hoger dan de jaarlijkse kosten voor herinrichting van de hele straat en zeker hoger dan de extra beheer- en onderhoudskosten voor het groen zelf. 'Een volwas sen boom kan zo'n 400 liter per dag verdampen' (Kravcik et al., 2007). Daarmee dragen bomen op eenvou dige wijze bij aan gezonde lucht en aangenaam microklimaat. Groen verhoogt de waarde van vastgoed Nederlandse gemeente hanteren in het algemeen nog steeds drie taxatiemethodes voor het bepalen van de geldwaarde van een boom. Maar kunt u een groeiend wezen zomaar vervangen? Is de tijd die het heeft gekost tot de boom zo groot werd als die nu is - met alle positie ve eigenschappen gratis erbij - ver vangbaar door een nieuwe boom? Als u echt naar geld wilt kij ken zijn volgende cijfers wellicht interessant: de waarde van een woning stijgt met 5 tot 15% als er grote bomen in de straat staan. Bij een woning van 300.000 zijn dat 15.000 tot 45.000 verschil aan waarde als je een straat met of zonder bomen hebt. Hierbij gaat het dan niet om de directe waarde van de boom maar om de invloed die bomen hebben op de waarde van de omgeving. Voor de huizen bezitter belangrijk maar ook voor de gemeente-inkomsten. Want, de WOZ waarde zal dalen als er bomen uit het straatbeeld worden wegge haald. Gelukkig kent Castricum nog vele groene straten. Dat moeten we koesteren en beschermen. En wellicht kunnen deze cijfers helpen om groene straten te behouden en gaat men op zoek naar alternatieve mogelijkheden om het riool te ver vangen. Tekst: Barbel Böhling, Vitaal Landschap AKERSLOOT - Melkveebedrijf Het Vertrouwen in Akersloot zet zondag 23 april de staldeuren open van 11.00 tot 16.00 uur. Naast de honderdtwintig melk en kalfkoeien en jongvee kunnen bezoekers schapen met lamme tjes bewonderen en is er om 12.00 en 14.00 uur een demonstratie vrijheidsdressuur. Ook leuk zijn de stormbaan, het springkussen en het traptrekkerparcours voor de kinderen. Een foodtruck van Beemsterkaas zorgt voor de inwen dige mens. In het 'melktaphuisje' is kefir te koop en kunnen bezoekers bij de melktap een liter verse pure melk tappen. Ook is er een proeve- rij met melk, kaas en kefir. De boer derij organiseert deze open dag in samenwerking met de melkfabriek Cono van Beemsterkaas. Op www.dagjebijdeboerdag.nl vind u meer informatie en kunt u een kleurplaat downloaden die bij de boerderij kan worden ingeleverd. Kijk voor meer informatie over boerderij Het Vertrouwen op www. boerderijhetvertrouwen.nl. Het adres: Verlengde Roemersdijk 6 in Akersloot. CASTRICUM - Het is inmid dels geen geheim meer dat de jongeren van Turn-Over schit teren binnen de lijnen van het rugbyveld van Castricum. Dat ze ook uitblinken in het bedenken van oplossingen voor complexe problematiek is voor velen toch verrassend en nieuw. Om uw geheugen nog een beetje op te frissen: het multidisciplinair trainingsprogramma van Turn-Over heeft tot doel risico- en/of probleem jongeren te helpen volwaardige deelnemers aan de maatschappij te worden. Turn-Over integreert rug- bymethodiek in bestaande re-inte gratie methodiek waarbij rekening wordt gehouden met de verschillen- de gedragsproblematieken van de deelnemers (al dan niet gediagnosti ceerd). Deelnemende jongeren wor den fysiek en mentaal gestimuleerd, gemotiveerd en ondersteund. In een rondetafelgesprek met burgemeester Toon Mans en medewerkers van jeugd en open bare orde en veiligheid binnen de BUCH-gemeenten is er in een open, respectvolle en ontspannen sfeer gesproken over preventie van geweldsincidenten in het algemeen en de twee in het uitgaansgebied van Castricum in het bijzonder. Daarbij kwamen de jongeren met een haarscherpe analyse, mede aan de hand van de betrokken vra gen die door de burgemeester en medewerkers werden gesteld, en praktische aanbevelingen. De bur gemeester had het idee dat deze aanbevelingen zonder al te veel moeite kunnen worden geïmple menteerd in de huidige aanpak en wil zo snel mogelijk beginnen met een pilot. De medewerkers gaan een en ander zo spoedig mogelijk uitwerken zodat er op korte termijn kan worden gestart met de eerste pilot. Al met al bleek het een con structieve bijeenkomst met een bruikbare uitkomst en een hoopge vend vervolg. De Uitkijkpost blijft dit samen met Kijk op Castricum nauwgezet volgen en informeert u over de voortgang. Tekst: Annemieke Ederzeel Kom 5 mei gratis meedoen en vier onze vrijheid! Na afloop weer gezellig een drankje aan de bar. Aanmelden voor het Apenkooi evenement kan bij voorkeur door een bericht te sturen naar 06-52376459. CASTRICUM - Old Skool Sports viert vrijdag 5 mei de vrijheid met een gratis Apenkooi-evenement en trapt tevens af met een tweede lesavond. Locatie: Sportcentrum de Bloemen 71 in Castricum. Tijden: van 19.45 uur tot 21.00 uur. Na de goedbezochte dinsdagavonden is het nu tijd om een extra lesavond aan te bieden. Zo kunnen nog meer mensen kennismaken met het concept van Old Skool Sports. Old Skool Sports wil vanaf 5 mei op de vrijdagavond van 19.45 uur tot 20.45 deze les gaan aanbieden. Burgemeester en ambtenaren van openbare orde en veiligheid en jeugd op bezoek bij Turn-Over. Foto: Annemieke Ederzeel Wees welkom bij boerderij Het Vertrouwen. Aangeleverde foto

Uitkijkpost : nieuwsblad voor Heiloo e.o. | 2017 | | pagina 21