Meisjes lezen 'jongensboeken' Sopitmachine in De Oude Keuken Straatkinderen van Kathmandu in nieuw tehuis Verborgen Schoonheid Een streling voor (bijna) alle zintuigen REGIO Zoals er typische boeken voor jongens bestaan, zo zijn er ook typische meisjesboeken. Hierbij kun je denken aan populaire series als de 100%-reeks, Dagboek van een muts, de boeken van Thea Stilton en nog vele anderen. Helemaal als de boeken roze zijn, met glitters en er grappige teke ningen in staan! De leeftijd van de kinderen speelt wel een rol. Als ze heel klein zijn kiezen ze nog niet bewust voor prinsessen- of voet- balboeken. Maar als ze ouder zijn, zijn er genoeg meiden die niks van typische 'meisjesboeken' moeten hebben. Zij duiken liever in een boek over spannende avonturen, heldenmoed, strijd of voetbal. 'Welles!' roept een meisje boos. 'Het is wél voor meis jes!' Haar moeder leest met gefrons te wenkbrauwen de achterkant van De Grijze Jager. 'Maar dit gaat over ridders,' zegt ze. Ze kijkt erbij of al die ridders op een rij klaar staan om haar dochters eer te roven. 'Ridders. En óórlog.' 'Dat vind ik leuk,' stampvoet het meisje. 'Het is spannend!' Haar moeder legt De Grijze Jager terug op de stapel. 'Een jon gensboek,' vonnist ze. Een jongensboek? Aparte jon gens- en meisjesboeken, dat was toch een station dat ergens in de jaren '70 werd gepasseerd? Wat is dat toch over een scheiding tussen boeken voor jongens en meisjes? Geen enkel kind komt bij de toon bank en zegt 'doe mij maar een meisjesboek.' De meeste meiden smullen net zo goed van Piraten van hiernaast als van Floor is smoor. In de praktijk zal een jongen inderdaad niet snel naar een boek met een roze kaft grijpen, maar Tip: Als een voorkant van een boek je aanspreekt, lees dan eerst ook de achterkant. En vergeet daar na niet even een eerste bladzijde te lezen om te kijken of de schrijfstijl en lettertype je aanspreekt. diezelfde Floor kan natuurlijk ook door jongens gelezen worden. Het boek was genomineerd door de Kinderjury. Zes jongens en meisjes lazen Floor is smoor zonder dat ze wisten hoe de kaft eruit zag en oordeelden unaniem dat het een leuk verhaal was. Toen de jon gens daarna de roze omslag zagen, waren ze verbaasd. Een boek met zo'n meisjesachtige uitstraling, daar waren ze anders nooit aan begonnen. En het was tóch leuk! Kortom, zowel meisjes als jon gens willen gewoon lekker lezen: iets leuks, iets spannends, iets grappigs of iets zieligs: een boek om van te smullen. Tekst: Rachel de Wit, Boekhandel Laan in Castricum CASTRICUM - Zanger gitarist Jan Meijer en grafisch kunstenaar Harm Noordhoorn startten in 2010 hun muzikale samenwerking die uitmondde in Sopitmachine. Iedere dinsdag oefent de band in galerie en grafisch atelier Sopit. De naam van de band is daarom ook ver klaarbaar: een geoliede stampende machine als de oude Heidelberger drukpers in het Castricumse atelier. De band speelt een mix van Bob Dylan, Eric Clapton en JJ Cale en het plezier van het muziek maken staat voorop. Met Jan Meijer (zang, gitaar en mondharmonica), Marcel Nooij (zang, gitaar en banjo), Tom Nooij (hammondorgel), Rob Boot (drums), Holger Tlomaczewski en Harm Noordhoorn (gitaar). Zondag 7 mei speelt Sopitmachine in De Oude Keuken. Let op: wegens nieuwe openingstijden is de aan vang 15.00 uur. U vindt de Oude Keuken op het terrein van Dijk en Duin, ingang aan de Zeeweg. Op het terrein geven borden de route aan. CASTRICUM - Boven aan het strandplateau staat een gebouw. Jarenlang was hier een restau rant gevestigd maar nadat het lang leeg heeft gestaan is het nu al weer een aantal jaren als Atelier (voorheen Blinckers) in gebruik. Van begin juni - de start is met de kunstfietsroute - tot eind september zijn hier wisselende exposities te zien in het weekend. Bezoekers hiervan bewonderen naast de kunst ook unaniem het mooie uitzicht over de duinen. Gedurende een korte tijd in het jaar valt er echter nóg meer te genie ten. En deze ontdekking willen we graag vóór het expositieseizoen met belangstellenden delen. Garrie Oomkens, kunstenaar en vogeldes- kundige vertelt: "het is puur genie ten als ik in het voorjaar hier nog laat aan het werk ben. Ik word er stil van en krijg nieuwe inspiratie. Het is wel belangrijk dat de weers omstandigheden goed zijn anders gaat dit feest helaas niet door en blijft het stil." IMIX, de kunstenaarsgroep die kunst en natuur wil verbinden, nodigt u van harte uit op zaterdag 6 mei van 17.00 tot 20.00 uur. In kleine groepjes van 10 personen en in volgorde van aankomst kunt u in stilte genieten van dit bijzondere event. Deelname is gratis. Tijdens het wachten kunt u de thema-expo sitie Verborgen Schoonheid bezoe ken, luisteren naar verhalenverteller Paul Raasveld, of uw vragen stellen aan Game Oomkens of één van de andere leden van IMIX, Gemma Distelbrink, Mireille Schermer of Marion Albers. Locatie: Zeeweg 47 Castricum, bij aankomst boven aan het strandpla- teau rechts. Datum: zaterdag 6 mei (bij regen wordt het verplaatst naar zondag 7 mei). Tijd: 17.00 - 20.00 uur. Zie voor meer informatie ook www.IMIXkunst.nl. CASTRICUM/KATHMANDU - Cp zaterdag 25 april is het precies twee jaar geleden dat de aarde rondom Kathmandu, de hoofd stad van Nepal, hevig trilde. Een alles verwoestende aardbeving kostte duizenden mensenlevens en liet een spoor van vernieling achter. Huizen waren vernie tigd, gezinnen soms gehalveerd en het land in ontreddering. Ook de tehuizen van de Stichting Straatkinderen van Kathmandu wer den zwaar beschadigd. Gelukkig hadden alle kinderen de ramp over leefd, maar hun veilig dak boven het hoofd was letterlijk weggevallen. De Nepalezen zijn echter een dapper en weerbaar volk dat terstond de mou wen opstroopte en startte met de wederopbouw. Dit werd ook gedaan door de stichting uit Castricum, die met behulp van Lakpa Sherpa, een bevriende aannemer, de kans kreeg om een nieuw aardbevingsbesten- dig huis te bouwen. In de zomer van 2016 werd gestart met de bouw. Inmiddels is het project in de afron dende fase. Op 15 mei hopen de ruim tachtig kinderen hun kamers in het nieuwe huis te betrekken. Dan ook zul len Lies Vink en Gerda Oosting die namens de stichting de verhuizing coördineren en begeleiden, opge lucht adem halen. 'Hun' kinderen hebben dan weer een veilig onder komen: het Tiom Laura Marinka Home. Natuurlijk is het huis dan nog niet klaar en start het team met de inrichting. Daarvoor is nog veel geld nodig. U kunt daaraan bij dragen door een donatie te stor ten op NL20ABNA0801275490 (ABN-AMRO) t.n.v. de Stichting Straatkinderen van Kathmandu te Castricum. De kinderen zullen er blij mee zijn. Voor meer informatie en andere vormen van sponsoring, zie www. straatkinderenvankathmandu.nl. Het nieuwe tehuis in aanbouw, met op de voorgrond Gerda Costing en Lies Vink van de Stichting en Pemba (links) en Pemba (rechts), de Nepalese beheerders van het tehuis. Foto: Aangeleverd. Garrie Comkens, kunstenaar en vogeldeskundige, deelt graag zijn kennis met u. Foto: Aangeleverd. Foto: Aangeleverd

Uitkijkpost : nieuwsblad voor Heiloo e.o. | 2017 | | pagina 22