Zandzoom: bouwen naar behoefte p WÊ Fietsen voor vluchtelingen 11 VERSLAG VAN DE GEMEENTERAAD 3 wm 'i KORTOM Zomerklaverjassen in het Trefpunt Collecte Longfonds <e,EEFT u HAAR OE KANS VAN HAAR LEVEN? »a1 Hij wil meedoen in de maatschappij Naak het mogelijk met uw bijdrage op ING bankrekening 11 22 22 2 UITKIJKPOST 10 MEI 2017 Evert Visser doet maandelijks verslag van de vergade ring van de gemeenteraad. Evert is freelance redacteur en journalist. HEILOO - Zorgen binnen de gemeenteraad van Heiloo over het te bouwen aantal sociale woningen in de toekomstige woonwijk Zandzoom. Een percentageverdeling van 40 pro cent sociaal, 30 procent middenklas se en 30 procent duur is niet meer van deze tijd, vindt het college van Heiloo. Daarom gaat de gemeente jaarlijks monitoren aan welke woning types behoefte is in Zandzoom. Deze gewenste woningen worden dan vervolgens gebouwd in overleg met marktpartijen en woningstichting Kennemer Wonen. Dit zijn de belangrijkste uitgangspunten van de kadernota die de gemeenteraad van Heiloo maandagavond goedkeurde. In de nota staan de randvoorwaarden die richting geven aan de ontwikkeling van de toekomstige woonwijk waarmee vol gend jaar wordt gestart. PvdA, D66, Heiloo Lokaal en NCPN stemden tegen de nota. De coalitiepartijen en Elly Meriwani van E.66 steunden het plan. Sociale woningbouw Het college stapt met een gerust hart af van de 40% norm. Wethouder Rob Opdam benadrukte dat dit niet automatisch bete kent dat het aantal sociale huurwonin gen tekort gaat schieten. De woonwijk - globaal het gebied tussen de spoorlijn en Kennemerstraatweg ten zuiden van de Vennewatersweg - wordt gefaseerd gebouwd. Er is volgens de wethouder vol doende tijd en ruimte om sociale wonin gen bij te bouwen als hieraan tijdens de bouwperiode behoefte blijkt te zijn. Juist deze werkwijze kreeg kritiek van- uit de gemeenteraad omdat de gemeente Heiloo anterieure overeenkomsten gaat sluiten met initiatiefnemers in het gebied. Volgens Fons Hopman (D66) is het lastig gedane toezeggingen terug te draaien als blijkt dat de vraag naar bepaalde catego rieën woningen tussentijds is veranderd. Ook vindt hij deze werkwijze niet stroken met de inhoud van de nota: hierin staan aantallen vermeld voor elke categorie. Zandzoom krijgt 20% sociale woningbouw (220 wonigen), twintig procent middel- duur (220 woningen), 40 procent duur (440 woningen) en 20 procent in het top segment (220 woningen). Hopman: "Dit zijn harde cijfers." Hopman vroeg het col lege een vergelijking te maken met andere gemeenten die eveneens jaarlijks monito ren maar hij kreeg hierop geen antwoord. "We weten dus niet waarvoor we kiezen." Ook Matthijs de Moel van Heiloo Lokaal sprak deze zorg uit. "De ervaring leert dat aantallen wel naar beneden kunnen wor den bijgesteld naar niet naar boven." Elly Meriwani van E.66 vroeg zich nog af of ook inbreilocaties in het dorp in aanmer king kunnen komen voor sociale woning bouw maar die kleine aantallen zouden geen zoden aan de dijk zetten. Wethouder Fred Dellemijn kwam met een andere oplossing. "We kunnen voor eventuele extra sociale woningbouw op eigen grond gebied ruimte creëren. En heeft een wijzi ging financiële consequenties, dan zeggen we niet op voorhand: dat kan niet." In de nota staat overigens dat vijftig woningen van plan Zuiderloo 'overgeheveld' wor den naar Zandzoom zodat in Zandzoom niet 1100 maar 1150 woningen kunnen worden neergezet. Of dit sociale woning bouw betreft, is afhankelijk van de actuele vraag. Het college verwees naar de uitslag van een recent gehouden woon- wensenonderzoek. Hieruit zou blijken dat de behoefte aan goedko pere woningen niet zeer groot is. Daarentegen liet Fons Hopman van D66 weten dat inwo ners jarenlang wach ten op een betaalbare woning in Heiloo, terwijl Rob Opdam stelde dat "onderzoeken iets anders zeggen". Opdam: "De wachttijd bedraagt ongeveer ander half jaar." Ook liet Ko Hemminga van de PvdA weten wel degelijk signalen te krij gen vanuit het dorp dat die behoefte er is. "Het is moeilijk om aan betaalbare wonin gen te komen." Over de uitslag van het woonwensenonderzoek is hij sceptisch: "Slechts een klein deel van de inwoners hebben aan het onderzoek meegedaan en jongeren zijn onvoldoende bij het onder zoek betrokken, bijvoorbeeld via social media." Hemminga: "Zandzoom moet geen villawijk worden" en "we praten over de grootste uitbreiding van Heiloo in de komende tien jaar." Verhuizing bedrijven Volgens Willem Gomes van NCPN is het niet aangetoond dat de bouw van de woonwijk noodzakelijk en financieel uit voerbaar is. Verder wil hij landschappe lijke elementen behouden en noemt hij het besluit om niet vast te houden aan het vroegere percentage sociale woningen 'een noodsprong' van het college. "Dit is noodzakelijk om de 'veel te dure' afslag van Heiloo op de A9 te kunnen betalen." Ook Heiloo Lokaal maakt zich zorgen over de reserves die nodig zijn voor het realise ren van de aansluiting. Hemminga (PvdA) refereerde hier eveneens aan. Hij sprak over drie missers: de aansluiting op de A9, de samenwerking in BUCH-verband en de kadernota Zandzoom. CDA, VVD en Heiloo 2000 vroegen het college van B&W via een motie om de verhuizing van bedrijven uit het gebied Zandzoom op een goede en financieel rea listische wijze mogelijk te maken. Een ver huizing moet volgende de partijen zoveel mogelijk binnen Heiloo plaatsvinden. Deze motie kreeg voldoende steun bin nen de raadspartijen en van het college. Dellemijn noemde de motie sympathiek. "We zijn al goed met bedrijven in gesprek en maken een zorgvuldige afweging van belangen, ook voor bedrijven." Tekst: EJV Mediaproducties/Evert Visser HEILOO - Zaterdag 6 mei zijn leden van de Rotary Club Heiloo begonnen met het 'pimpen' van vijftig fietsen. Deze fietsen wor den in bruikleen gegeven aan vluchtelingen die momenteel in het AZC aan de Robonsbosweg worden opgevangen. Vijftig (voornamelijk kinder)fiet- sen zijn voor een speciaal tarief aangekocht bij Bosman Tweewielers in Heiloo. Rotary Club De Rotary Club bestaat uit men sen die zich vanuit hun beroepsach tergrond willen inzetten voor een betere maatschappij. Dit doen zij door bij allerlei projecten gezamen lijk fondsen te werven om zo con crete projecten mogelijk te maken. De overkoepelde organisatie Rotary International stelt voor dit soort projecten aanvullende financie ring beschikbaar via The Rotary Foundation. Hierdoor wordt de slagkracht groter. Participatie Vluchtelingen worden in afwach ting van hun asielaanvraag onder gebracht in een AZC, veelal buiten de directe dorps- of stadskern gele gen. Zij zijn dan aangewezen op het openbaar vervoer, wat geld kost dat ze nauwelijks hebben en wat veel tijd kost. Door fietsen in bruikleen ter beschikking te stellen - ook erg Nederlands - wordt hun actieradius veel groter waardoor een betere participatie in de Nederlandse maat schappij mogelijk wordt. Vooral schoolgaande kinderen kunnen op deze wijze veel sneller integreren omdat ze net als alle Nederlandse kinderen zelf met de fiets naar school kunnen gaan. Filmavonden Om dit mogelijk te maken heeft de Rotary Club Heiloo filmavonden georganiseerd waarvan het batig saldo, vermeerderd met een Grant van de Rotary Foudation, is aan gewend om fietsen, sloten, repara tiemateriaal en gereedschap aan te schaffen. Om de fietsen herkenbaar te maken en zo diefstal of verkoop minder aantrekkelijk te maken wor den de fietsen door de leden van de Rotary Club Heiloo 'gepimpt' door ze oranje te spuiten en er een nummer in te graveren. De leden geven daarnaast fietslessen aan de vluchtelingen. Tevens wordt de vluchtelingen geleerd hoe de fiet sen te onderhouden (bijvoorbeeld door een band te leren plakken). Theo Bruin, voortrekker van dit initiatief, gaat samen met een vluch teling uit het AZC het onderhoud (wat niet simpel te doen is) oppak- ken. De vluchteling is twee weken in opleiding geweest bij Bosman Tweewielers. Overdracht Op zaterdag 13 mei zal in Hollandse sferen de overdracht van de fietsen aan het COA (Centraal Orgaan opvang Asielzoekers) gaan plaatsvinden, waarna de vluchte lingen onder begeleiding van Veilig Verkeer Nederland een fietsver- keersexamen zullen afleggen. Tekst: Yvonne van Stiphout Donderdag 4 mei a.s. is er weer om de week klaverjassen voor de SHE-leden in het Trefpunt. Entree is 1,- euro per persoon. Aanvang: 13.30 uur. We hebben leuke prijzen en bieden u een gezellige middag. Komt u ook? U bent van harte welkom. Ademen, voor de meeste mensen is dat heel gewoon. Voor ruim één miljoen andere longpatiënten is ademen een voortdurende strijd - een strijd die ze niet alleen kun nen winnen. Tot en met 13 mei is de collecte van het Longfonds. Dan gaan bijna 40.000 vrijwilli gers op pad om geld in te zamelen voor longonderzoek. Geef aan de collectant en steun onze strijd voor gezonde lucht en gezonde longen. Longfonds In Nederland hebben meer dan 1 miljoen mensen een ongenees lijke longziekte, zoals astma of COPD. Het Longfonds strijdt voor gezonde lucht en gezonde longen. Meer informatie over het werk van het Longfonds vindt u op longfonds.nl. EDUKANS ontou#, lans va> Je K*"»1 sms KANS naar 4333 en geef een kind de kans van zijn leven «2,~ par bericht - axel. telefoon kosten - eenmalige dienst FONDS verstandelijk gehandicapten Fietsen worden oranje gespoten Foto: Stip Fotografie

Uitkijkpost : nieuwsblad voor Heiloo e.o. | 2017 | | pagina 11