Helden Floris en Lara redden verwarde man 'Ontwikkeling Landgoed Willibrordus noodzakelijk' Moederdag en Fair Trade-week bij Wereldwinkel Heiloo Zadelzwammen UITKIJKPOST 10 MEI 2017 Landgoed Willibrordus vanuit de lucht. Foto: Peter Bijkerk HEILOO - De opening vorige week van het VVV-kantoor in de Verhalenkamer op Landgoed Willibrordus is slechts een voor bode van meer ontwikkelingen. Als het aan de GGZ Noord Holland Noord ligt, neemt het aantal voorzieningen op het GGZ-terrein in de toekomst ver der toe. Het tegengaan van leegstand in de diverse gebouwen en een betere integratie van cliënten en de (ande re) inwoners van Heiloo en omge ving zijn daarbij hogere doelen. Dat laat Nico Adrichem van de GGZ weten namens het landgoedbestuur. Minder bedden Volgens Adrichem ontstond in het verleden kortstondig leegstand in de diverse gebouwen op het landgoed omdat het aantal bedden de afgelopen jaren afnam van zes honderdtwintig naar tweehonderd vijftig. Adrichem: "Hoe dat komt? Steeds meer cliënten krijgen ambu lante zorg (thuis) en wonen dus niet meer klinisch in de GGZ-instelling." Door de leegstand dreigde verpau pering. Een veranderde bekosti gingssystematiek werkte daarbij niet in het voordeel van de GGZ, vertelt de GGZ-woordvoerder. "Het Rijk geeft een vergoeding per vier kante meter waarin je daadwer kelijk cliënten behandelt. Minder bedden zorgt dus voor minder inkomsten. Een ongewenste situ atie, omdat klinische behandeling op het landgoed bleef bestaan en huurinkomsten nodig zijn om het monument te kunnen onderhouden. Verder is geld nodig om cliënten van de GGZ te kunnen betalen voor werkzaamheden. Denk aan schoon makers, gastvrouwen en medewer kers in het restaurant Olvendijk. Dus ook op dit vlak bieden we een belangrijke sociale functie. Gelukkig zijn de huurinkomsten nu dekkend en kunnen we banen voor cliënten creëren." 'Normale wereld' De GGZ acht herbestemming niet alleen vanwege financiële redenen noodzakelijk. Hoe vaker cliënten en andere dorpelingen elkaar kun nen ontmoeten, hoe beter, luidt de slogan van het landgoedbestuur. "Cliënten moeten het gevoel krij gen dat ze in de 'normale wereld' leven. Daarom moeten zij in hun directe omgeving van voorzieningen gebruik kunnen maken en andere mensen uit het dorp kunnen tegen komen. Omgekeerd geldt hetzelfde: het is prettig als Heilooënaren de cli- enten als medeburgers beschouwen en niet gek tegen hen aankijken." Adrichem blikt hoofdschuddend terug op het verleden. "Vroeger - tot medio jaren zeventig - kreeg het ter rein uitsluitend bezoek van cliënten, zorgverleners en broeders uit de congregatie. Het was een gesloten zelfvoorzienende gemeenschap met een eigen kwekerij en een keuken. De cliënten waren uitsluitend op zichzelf en de zorg aangewezen en kwamen bijna niet van het terrein af. Omgekeerd kwamen de inwo ners van Heiloo ook nooit op het terrein. Dat was geen gezonde situ atie: veel cliënten verbleven hier tij delijk en moesten uiteindelijk weer in de maatschappij kunnen functio neren." Sloop en parkeerplaatsen Adrichem is blij dat de opening van de VVV bepaald niet op zich zelf staat; de herontwikkeling van Landgoed Willibrordus is al enkele jaren in volle gang. Zo vestigden zich honderdtien bedrijven in het Willibrordus Business Center (WBC) in 2013 en realiseerde men hier vergaderlocaties. Bijzonder is dat momenteel zestig bedrijven op de wachtlijst staan voor ves tiging op het landgoed. Recent opende hier de Verhalenkamer, het Gezondheidscentrum en Museum De Toverlantaarn. Het client/perso- neelsrestaurant in de Strandwal is vanaf 1 september een volwaardig restaurant/cateringbedrijf onder de naam 'Keuken met karakter'. De hiervoor noodzakelijke verbouwing start in juni omdat het huidige inte rieur is gedateerd. Verder neemt de belangstelling voor expedities en rondleidingen over het landgoed toe en is de Cultuurkoepel een veel bezochte locatie voor activi teiten zoals concerten. Daarnaast verliep de afgelopen twee jaar het meerdaagse 'Willibrordus Draait Door Festival' succesvol en is het landgoed de plek voor de 'Voorjaarsmarkt' en 'Culinair Heiloo'. En vergeet ook niet de 'Wandelvierdaagse' waarbij zeven duizend wandelaars het terrein oversteken. De meest recente ontwikke ling was dit jaar de sloop van het Jozefpavüjoen achter de rechter vleugel aan de Overtoom. Hier staat nog geen ander gebouw gepland. Een jaar eerder werd de polikli niek gesloopt. Hierdoor kwamen de naastgelegen dokterswoningen weer vrij te staan en zijn er tuinen aangelegd. Op het wensenlijstje staat onder andere het creëren van meer parkeerplaatsen aan de rand van Landgoed Willibrordus. Adrichem: "Je kunt je afvragen hoe functioneel het is om in het midden van het terrein, naast het grote grasveld, auto's neer te zet ten. Bovendien zijn de wegen erg smal." De vervangende bouw van verouderde paviljoens en het ver keersplan zijn onderdeel van een masterplan in wording. Adrichem: "Hierover is overleg met werk groepen waarin ook de gemeente lijke Monumentencommissie par ticipeert. Dat is nodig, omdat we bijvoorbeeld de historische lanen- structuur van dit monumentale ter rein moeten behouden." Tekst: EJV Mediaproducties/Evert Visse HEILOO - Fair Trade-week: Echte momenten verdienen een eerlijk cadeau. Tot en met 14 mei is het Fair Trade-week bij Wereldwinkel Heiloo; een wereldwijde campagne om Fair Trade extra onder de aandacht te brengen. In het kader van de Fair Trade- Week speciale aandacht voor het was- en reinigingsmiddel van Seepje. Bij aankoop van een Seepje- artikel dingt u mee naar een gratis wasmand gemaakt van gerecyclede stewardessenuniformen. Bovendien helpt u met deze aankoop inwoners van Nepal om hun leven weer op te bouwen. Seepje wast superschoon en is natuurlijk milieuvriendelijk. HEILOO - De passant die de vermiste man aantrof op het viaduct over de A9 op dins dagavond 2 mei is de 24-jarige plaatsgenoot Floris Kok. De politie heeft de held inmid dels een bloemetje gebracht en in het zonnetje gezet op hun Facebookpagina. De 20-jarige Heiloose Lara Bijvoet was erbij en heeft de politie gebeld. Ook zij is een heldin en wordt bij naam en toenaam genoemd door de politie. Door een één-tweetje van beide kor date plaatsgenoten is de man niet van het viaduct gesprongen en is erger voorkomen. Floris fietste die dag rond 22.15 uur met een aantal collega's over het viaduct waar zij de man zagen staan aan de buitenkant van de reling. In de eerste instantie fietste het groepje door. Zij bedachten namelijk dat het niet heel tactvol zou zijn om met een hele groep om de man heen te gaan staan. Floris had de situatie tijdens het langsfiet sen alvast ingeschat en keerde om. Floris: "Ik ging er gewoon voor. Gelukkig ben ik een vrij rustig per soon, dan gaat zoiets misschien toch wat makkelijker." Toen hij bij de man aankwam stond er inmid dels een vrouw bij, de 20-jarige Lara. Zij kwam net van haar werk en was verbaasd dat zij iemand zag Moederdag Speciaal voor Moederdag: 25% korting op een groot aantal geselec teerde sieraden en beeldende kunst. Daarnaast hebben wij cadeauarti kelen, zoals mooie vazen, sieraden- doosjes, schalen en manden. Alles met een eigen verhaal. Kleurige keramiek uit Zuid-Amerika voor binnen en buiten en metalen vogels uit Zimbabwe voor op het terras of de patio. Trakteer uzelf of uw gelief den op een Wereldcadeau. Vergeet ook ons assortiment (h)eerlijke levensmiddelen niet. Diverse hiervan zijn in de aanbie ding, zoals de hele maand mei onze Fair Trade-vruchtensappen. Kom langs en laat u verrassen. staan op het viaduct. Normaal is het rond dat tijdstip namelijk behoorlijk rustig. Toen ze beter keek zag ze dat de man aan de andere kant van de reling stond. Lara twijfelde niet, stapte van haar fiets en liep naar de man. Ze dacht er zeker niet aan om door te fietsen. "Als iemand daar al zo staat en er fietst iemand gewoon door, dan denkt deze meneer mis schien wel dat hij er niet toe doet." Onderling besloten Floris en Lara dat Lara rustig weg zou fietsen en dat zij, buiten het vizier van de ver warde man, de politie zou bellen. Floris zou de man ondertussen aan de praat houden. Het duurde een minuut of tien voordat de politie ter plekke was. "Ik heb zijn naam en leeftijd gevraagd, en gevraagd wat hij graag deed in het leven. Ook heb ik de beduusde man vrolijke dingen over mezelf verteld", aldus Floris. Normaal schakelt de politie in dit soort situaties een onderhandelaar in, in combinatie met een arresta tieteam. Het is dus heel knap van Floris en Lara dat zij de situatie zo goed hebben aangevoeld. Toen de politie ter plaatse kwam en de man even de andere kant opkeek, heeft de politieagent de man samen met Floris over de reling getrokken. De man is overge dragen aan de hulpverlening. Tekst: Margreeth Anema HEILOO - Anita Spreij, Elly van Haaster en Ineke Hienkes maak ten afgelopen week een wandeling in het Heilooërbos met hun honden. Zij troffen deze zadelzwammen aan op een omgewaaide boom. Een bijzonder mooie creatie van Moeder Natuur! Seepje-artikelen, Foto: vla Google.nl

Uitkijkpost : nieuwsblad voor Heiloo e.o. | 2017 | | pagina 7