Herinrichtingsplan Kleibroek van tafel Kempische Heideschapen maaien het gras Gospelkoor Connection viert 30-jarig jubileum Elke week heerlijk wandelen op woensdag REGIO 26 'Als er èèn schaap over de dam is...' Bijzondere dieren Kunstenaars gezocht UITKIJKPOST 17 MEI 2017 Kempische Heideschapen begrazen een aantal gebieden binnen Castricum. Foto: Barbel Böhling CASTRICUM - Landschaps beheer Rinnegom gaat op verschillende plekken in de gemeente Castricum een proef uitvoeren door met twee honderdvijftig Kempische Heideschapen het gras in van tevoren bepaalde gebieden te beheren. In plaats van een maai- machine zal er dit jaar drie keer gedurende een week een kudde door onze straten trekken. De dieren kwamen vorige week voor de eerste keer in actie. Een leuk gezicht en aanleiding voor tal van gesprekken. Het heeft een aantal jaren nodig maar dan maakt het echt het ver schil. In tegenstelling tot een maaimachine graast een schaaps kudde geleidelijk door een gebied. Insecten in het grasveld blijven gespaard, want aan een schapen- bek kun je ontsnappen. De scha pen laten ook her en der wat staan en zo blijven meer voedselplanten over. Of een droge halm, want die zijn weer belangrijk als voortplan ting- en schuilmogelijkheid voor de kleine beestjes, bijvoorbeeld soli taire bijen. Ook de vegetatie gaat verande ren en krijgt een grotere diversiteit. Een schaap helpt met zijn vacht maar ook met zijn uitwerpselen bij de verspreiding van bloemen- zaden. In tegenstelling tot gras, dat door de wind wordt verspreidt, zijn bloemenzaden vaak op de hulp van dieren aangewezen. Misschien dat het grasveld in het eerste jaar nog een beetje rommelig erbij ligt maar zeker het tweede en derde jaar begint er een prachtige bloemenwei de voor onze huisdeuren te liggen. Een minder zichtbaar effect maar desalniettemin zeer belangrijk is de verschraling van de grond en de toevoer van humus aan de bodem als maaibeheer met schapen wordt uitgevoerd. Onze gemeentelijke gronden zijn over het algemeen arm aan organische bestanddelen en dat maakt dat hemelwater minder goed kan worden vastgehouden. In ver band met klimaat adaptatie is het echter van groot belang dat onze bodems water zo veel mogelijk gaan bufferen om de afvoerleidingen te ontlasten. Schapen helpen een bodem weer vitaal te maken. Maar het allermooiste effect is eigenlijk dat groen weer een nut krijgt. Dat het er niet alleen maar ligt en werk betekend, dat het een functie vervult en onderdeel wordt van een proces. In dit geval het voe den van de schapen. Als we dit aan onze kinderen kunnen laten zien komt de circulaire economie weer een stukje dichterbij. Tekst: Barbel Böhlin Voor Marijke Dirkson van Landschapsbeheer Rinnegom zijn schapen heel bijzondere dieren en kunnen wij mensen veel van hen leren. "Schapen zijn alles behalve gek. Ik heb meegemaakt dat midden in de kudde een nest met weidevo geleieren lag. Alle schapen waren heel druk heen en weer aan het lopen, maar toen we vertrokken was het nest nog heel en alle eieren intact." De natuur zit toch complexer in elkaar dan wij vaak verwachten of denken te weten. CASTRICUM - Dat de herinrich ting van de Kleibroek leeft bij de omwonenden, was al enige tijd duidelijk zichtbaar aan de spandoeken en protestborden langs de Kleibroek en op social media waar de gemeente en wet houder Steeman in het bijzon der het moesten ontgelden. Maandagavond 8 mei gaven actievoerders ruim gehoor aan de oproep van de initiatiefnemers van de handtekeningenactie om geza menlijk de ruim vierhonderd hand tekeningen (ongeveer 85% van de huishoudens) aan te bieden aan wethouder Steeman. Hiermee wil den zij duidelijk maken dat de actie bereidheid tegen het huidige herin richtingsplan, met afsluiting van de zijwegen van de Kleibroek, hoog is. Die boodschap is luid en duidelijk overgekomen. De wethouder gaf aan verheugd te zijn dat de omwonenden van de Kleibroek een glashelder antwoord gaven op zijn uitnodiging aan voor- en tegenstanders van de herinrich tingsplannen zich te melden via een speciale site van de gemeente Castricum. Dat de tegenstanders blijkbaar weinig vertrouwen had- CASTRICUM - Gospelkoor Connection bestaat (meer dan) dertig jaar en dat gaat gevierd worden met drie jubileumcon certen op 20 en 21 mei. Connection heeft koorleden die al vanaf het eerste uur meezingen en een dirigente die sinds het eer ste uur geen dirigeerstokje hanteert maar met veel bevlogenheid samen met koorleden zoekt naar muziek. Het koor zingt eigenlijk altijd meer stemmig. Sommige nummers a capella, andere begeleid door een eigen combo bestaande uit piano, gitaar, basgitaar, hobo, saxofoon en drums en bij bijzondere gelegenhe den ook accordeon. De jubileumproductie van Connection heet 'Een Nieuwe Wereld'. Dit is een muzikale zoek tocht met liederen van de afgelopen dertig jaar en een enkele nieuwe met antwoorden op vragen die in deze dynamische tijd op ons afko men. Antwoorden die misschien dichterbij zijn dan gedacht... Als een van de eerste Castricumse koren gaat Connection optreden in het nieuwe theater Koningsduin in Geesterhage. Een bijzonder theater dat vraagt om niet zomaar een con cert maar om een wervelende show. Daarom wordt er momenteel achter den in de geëigende weg en ervoor kozen via een handtekeningenactie hun ideeën kenbaar te maken, doet hier niets aan af. Het gaat om een breed gedragen oplossing die goed is onderbouwd. Dat betekent dat de inspraak geslaagd is tot zover. Wethouder Steeman kon de aan wezigen toezeggen dat het huidige plan van tafel gaat en er een nieuw plan zal worden ontwikkeld. Hierin de schermen nog hard gewerkt aan decor, techniek, muziek, regie en organisatie. Om de concerten op deze plek financieel mogelijk te maken zijn er sponsors gevonden in Castricum en omgeving. Ook mensen die Connection een warm hart toedra gen - vrienden van het koor - lever- worden alle reacties meegenomen en worden de omwonenden - via de vertegenwoordigers van de bomen-, duinplanten- en oranjebuurt - nauw betrokken. Hij kon echter niet toe zeggen dat er geen enkele zijweg wordt afgesloten, maar dit zal alleen gebeuren als het noodzakelijk is voor de verkeersveiligheid. Tekst: Annemieke Ederzeel den een bijdrage. Zoveel enthousi asme kan alleen maar in bijzondere muzikale momenten uitmonden. Drie concerten Gelukkig zijn er drie concerten gepland, namelijk op zaterdag 20 mei om 20.15 uur, zondag 21 mei om 15.15 uur en zondag 21 mei om 19.15 uur. Bart van Hofwegen richt het woord tot wethouder Steeman. Foto: Erika Dekker - de Groot CASTRICUM - Elke woensdag, het hele jaar door, starten vanaf De Hoep in Castricum om 10.00 uur twee wandelingen: de 3-5 km en 7-10 km. Mensen die van langere tochten houden kunnen op de even weken een wande ling van 15 kilometer maken. Het startpunt ligt dan bij het NS-station van Castricum. De begintijd is eveneens 10.00 uur. De wandeltochten op de woens dagochtend zijn al jaren een begrip in Castricum. Menig contact is gelegd en vele kilometers zijn gemaakt. De natuur van Castricum Aan de wandeling zijn geen kos ten verbonden en opgeven is niet nodig. Consumpties zijn voor eigen rekening en een duinkaart is nodig. Voor informatie kunt u contact opnemen met wandelcoördinator Charles Verstraete op 0251-650742. Foto: Kees Stam heeft veel te bieden. De wandelin gen worden uitgezet en georgani seerd door een enthousiast team van wandelbegeleiders. Een lange of korte tocht, stevig doorstappen of juist wat rustiger aan, aan ieder een wordt gedacht. u.,-. CASTRICUM - Zondag 25 juni is er weer een braderie in het centrum van Castricum. In juni is dat met een stukje kunst op de markt. Dat betekent de gewone braderie georganiseerd door Starpromotions en daaraan vast een stukje kunstmarkt op de Noordkant van de Dorpsstraat. Bent u of kent u een kunstenaar die graag een keer zijn of haar werk wil laten zien en verkopen? Geeft u zich dan nu op voor de kunstmarkt bij Lijstenmakerij Bij Bakker via 0251-673977. De kosten voor een kraam bedragen 45 euro. Optreden van het koor op de culturele manifestatie in (het nieu we) Geesterhage, afgelopen maart. Aangeleverde foto

Uitkijkpost : nieuwsblad voor Heiloo e.o. | 2017 | | pagina 26