PWN start kraanwatercampagne 'Tap is Top' r r r Discussie over huisvesting, grondaankoop en tekorten Inspraakmoment over zendmast A V VERSLAG VAN DE GEMEENTERAAD Evert Visser doet maandelijks verslag van de vergade ring van de gemeenteraad. Evert is freelance redacteur en journalist. Motie van wantrouwen Op blote voeten door de natuur UITKIJKPOST 12 JULI 2017 P Verhuizing De gemeente Heiloo geeft de Historische Vereniging Oud Heiloo eenmalig 55.000 euro voor het opknappen van het souterrain in het hoofdgebouw van Landgoed Willibrordus. Dat besloot de gemeente afgelpen maandag. Verhuizen vanuit het huidige onderkomen aan de Bergeonstraat - dat eigendom is van de gemeente - is volgens de stichting noodzake lijk vanwege een huurverhoging. De vereni ging onderzocht meerdere huisvestingsopties zoals de bibliotheek aan de Westerweg maar noemt de landgoed-locatie de voordeligste optie. Oud Heiloo denkt 106.000 euro nodig te hebben voor het geschikt maken van deze nieuwe ruimte. De gift van 55.000 euro kan de vereniging goed gebruiken, de andere helft van het benodigde geld hoopt Oud Heiloo via fondsenwerving en eigen middelen te kun nen bekostigen. Penningmeester Bart van der Feen de Lille van Oud Heiloo benadrukte tijdens de vergadering onder andere dat de culturele voorzieningen op het landgoed elkaar versterken. "Daarvan wil Oud Heiloo gebruikmaken". Wethouder Fred Dellemijn had hetzelfde argument en noemt daarnaast de 'move' een verrijking voor toerisme en recreatie. Volgens Gree Ris (PvdA) is de locatie 'niet licht doorlatend, onaantrekkelijk, ongezel lig en totaal ontoegankelijk voor ouderen'. Ris vindt het verder niet juist dat Oud Heiloo straks op een paar meter van de forensische instelling gevestigd is. "Mensen roken daar verschrikkelijk." Daarnaast benadrukte de PvdA'er dat veel mensen binnen de vereniging het oneens zijn met deze keuze. "Vrijwilligers hebben heel veel gedaan om de Bergeonstraat op te knappen. Als zij opnieuw aan de slag moeten, dan leggen ze er het bijltje bij neer." Het raadslid vraagt zich af of de vereniging daadwerkelijk voldoende deed om naar een andere locatie te kijken. "Waarom een con centratie op het landgoed van culturele instel lingen, terwijl 't Loo wordt leeggezogen?" Elly Meriwani (E.66) noemt de eenmalige gift "eigenlijk een gift aan de GGZ" omdat dit geld bestemd is voor het opknappen van haar eigen pand. Fons Hopman (D66) vindt dat niet de gemeente het geld zou moeten beta len voor de verbouwing maar de GGZ. "Dan kan GGZ dat doorberekenen in de huurprijs". Hopman twijfelt verder ernstig aan het geluid dat de GGZ niet mag meebetalen aan de ver bouwing. "Volgens mij mag dat wel. Ik heb het vermoeden dat het college ons hierover onjuist informeert." Dellemijn liet vervolgens weten dat niet het college deze bewering doet. "Ik ga uit van het verhaal van Oud Heiloo." Verder vreest Hopman voor leegstand van het pand aan de Bergeonstraat. Hierdoor zou de gemeente voor onnodige kosten komen te staan. Rene van Splunteren (VVD) is daar niet bang voor. "Er is ook kans op verkoop of ver huur." Jongeren-huisvestiging De voormalige supermarkt aan de Zevenhuizerlaan moet - na aankoop van de gemeente Heiloo - gebruikt worden voor betaalbare jongerenhuisvestiging. Althans, Willem Gomes van NCPN maakte deze wens via een motie kenbaar. Hij baseerde zich op het besluit van de gemeente Heiloo om zogenoemde 'holle kiezen' om te zetten in bebouwing. Fred Dellemijn keurde de motie af: hij vindt dat de aankoop van panden met zo min mogelijk randvoorwaarden gepaard moet gaan. De meerderheid van de raad was dezelfde mening toegedaan. Ellen Las van Bennekom (VVD) noemt het bouwen van sociale woningen niet een wet van meden en perzen. "Er wordt al veel gebouwd voor deze categorie." Tijmen Valkering (Heiloo Lokaal) ziet meer heil in een gesprek met de eigenaar van het pand. "Die verwaarloost de boel." De motie kreeg verder goedkeuring van D66 en PvdA. Ko Hemminga (PvdA): "Dit is nou bij uitstek een plek om sociale woningbouw te realiseren." Koop van grond voor afslag A9 De gemeente Heiloo mag op korte termijn een perceel van 8,5 hectare kopen dat noodza kelijk is voor de aanleg van de aansluiting van Heiloo op de A9. Reden van een motie hiertoe - van VVD, Heiloo-2000 en CDA - is dat de eigenaar aan de provincie heeft laten weten alleen te wil len verkopen als hij hier over op korte termijn hel derheid krijgt. De partijen stelden voor de financiële consequenties voor Heiloo in september in een raads voorstel in de Commissie Openbare Ruimte voor te leggen. E.66 steunde de motie. Een kritisch geluid kwam van Ko Hemminga (PvdA). Volgens hem geeft het college van B&W een blanco cheque om de grond te verwerven. "In september zien we dan wel wat het heeft gekost." Recent liet Provinciale Staten weten ander half miljoen euro te willen betalen uit een tekort van 3 miljoen euro voor de aanleg van de aansluiting van Heiloo op de A9. De ove rige anderhalf miljoen euro zijn voor reke ning van de gemeenten Heiloo, Alkmaar en Castricum. Deze extra kosten voor Heiloo leverde tijdens de vergadering nogal wat commotie op. Willem Gomes van NCPN beschuldigde wethouder Fred Dellemijn van financieel wanbeleid. Volgens Gomes heeft Dellemijn de raad pas laat geïnformeerd over het tekort van 3 miljoen euro. Mede hierom legde hij een motie van wantrouwen op tafel tegen Dellemijn. De wethouder benadrukte de raad wel op tijd, namelijk in maart, hier over te hebben geïnformeerd. Daarnaast was het pas maandag duidelijk dat Noord-Holland 1,5 miljoen euro wil bijdragen en de overige gemeenten de andere helft moeten financie ren. "En over de verdeling van het geld tussen de gemeenten moet nog worden gesproken." Willem Gomes stelde verder dat de porte feuillehouder al drie keer eerder de raad van cruciale financiële informatie heeft onthou den. Verder zouden ook andere tegenvallende bedragen in de Kadernota niet zijn meegeno men. Ook deze aantijging kregen geen bijval. Hessel Hiemstra (CDA) sprak over 'stemming makerij'. "Steeds worden er dingen uitver groot". Volgens Rene van Splunteren (VVD) is er geen probleem. "De meerjarenbegroting is in evenwicht en er is geen reden voor toezicht van de provincie." Corry Konijn is het hiermee eens. Ze stelt verder dat Gomes en de oppo sitie geen enkele bijdrage leverden aan het meegeven van kaders voor de kadernota. "En maar 'roeptoeteren' dat het allemaal miljoe nen gaat kosten. Het is niet gratis. Hoe naïef kan de oppositie zijn?" Financieel tekort GGD NH De gemeente Heiloo heeft kritiek op het dagelijks bestuur van de GGD Hollands Noorden. Volgens het college en de raad heeft dit bestuur de gemeenteraden onvoldoende geïnformeerd over een financieel tekort van 451.000 euro in de jaarrekening van 2016. Dit tekort is veroorzaakt doordat nieuwe ICT- software niet geleverd is. Wethouder Beens, die deel uitmaakt van dit dagelijkse bestuur, was niet op de hoogte van het tekort. Ze beloofde een motie van afkeuring onder de aandacht te brengen tijdens de eerstvolgende GGD NH-vergadering. Dit dankzij een motie hiertoe van VVD, CDA, PvdA, Heiloo 2000 en E.66. Tekst: EJV Mediaproducties/Evert Visser REGIO - Dagelijks gooien we in Nederland 500.000 plastic fles jes weg. Dat is niet nodig want het Nederlandse kraanwater is heel zuiver en een veel goedko pere en net zo gezonde dorstles- ser als bronwater. Door kraanwater te drinken ver minderen we bovendien grondstof- gebruik, CO2-uitstoot en de hoeveel heid plastic afval. Drinkwaterbedrijf PWN informeert daarom deze zomer haar klanten, maar vooral ook toeristen in Noord-Holland over de duurzaamheid en de kwaliteit van het Nederlandse kraanwater, met de campagne 'Tap is Top'. 'Tap is top' fietstour In het kader van de campagne organiseert PWN op woensdag 19 juli een speciale fietstour voor toe risten door het infiltratiegebied in de duinen. Boswachters Ronald Slingerland en Kees Zonneveld vertellen over de rol van het duin in het waterzuiveringsproces en deelnemers kunnen drinkwater proeven uit een van de meer dan zestig openbare watertappunten in Noord-Holland. De tour start vanaf Kennemer Duincamping Geversduin om 10.00 uur en 16.00 uur. De excursie duurt ongeveer anderhalf uur, deelname is gratis. Inschrijven is noodzakelijk en kan bij de balie van de camping. Op de camping deelt het waterpromotie- team de hele middag glaasjes kraan water uit. Kinderen die het levens grote kraanwaterspel spelen krijgen een waterijsje. De boodschap 'Tap is Top' is de komende weken te zien op plek ken waar veel toeristen komen. In deze campagne werkt PWN samen met de Kennemer Duincampings (Bakkum en Geversduin), Stayokay en Smiling Host. De partners hangen in hun accommodaties flyers aan de kraan en delen her bruikbare waterflesjes uit aan hun gasten. Willemieke de Waal van de Kennemer Duincampings: "Wij zijn een natuurcamping met een bood schap en hebben duurzaamheid hoog in het vaandel staan. Onze gasten bewust maken van de kwaliteit en duurzaamheid van kraanwater sluit hier naadloos op aan.'' LIMMEN - Vodafone organi seert op 18 juli van 16.30 uur tot 18.00 uur in de Burgerij, Dusseldorperweg 103 in Limmen een inspraakmoment voor de plaatsing van een zendmast in het ontwikkelingsgebied Limmen-Zandzoom. De betreffende vergunnings aanvraag van het telecombedrijf voldoet aan de nationale eisen. Bezorgde bewoners startten desal niettemin een petitie en uiten hun voornamelijk op de gezondheid gerichte bezwaren. De World Health Organization en Gezondheidsraad deden onderzoek naar de effecten van zendmasten en hun elektro magnetische velden. Ze stellen dat indien de blootstellingslimieten in acht worden genomen er voor omwonenden op de korte termijn geen schadelijke gevolgen zijn. De gezondheidsrisico's op de lange termijn, zoals hersenkanker, zijn daarentegen onduidelijk en die nen volgens het WHO nader te worden onderzocht. Tijdens het inspraakmoment voor burgers is er de mogelijkheid vragen te stel len en zorgen te uiten. Tot nog toe is een gelijkwaardig alternatief voor de plaatsing van de zendmast ver der van omwonenden af nog niet gedaan. Informatie over de exacte locatie van het moment van inspraak volgt. Tekst: Jana van Dam X.Tk 1 ip CASTRICUM - Vaak lopen we in de natuur zonder dat we ons er écht bewust van zijn. Als je op blote voeten loopt, gaat er ineens een wereld voor je open. Je ontdekt rode bosmieren, slakken, dennenappels, heet of nat zand, blubber, schelpen.Wil je écht contact maken met de natuur en de planten en dieren die er leven? Doe dan mee aan de blote voeten- tocht van PWN. Deze excursie vindt plaats op zaterdag 15 juli van 11.00 tot 13.00 uur en is bedoeld voor alle kinderen en ouders die avontuurlijk zijn ingesteld. Kosten 2,50 euro p.p. (maximaal vier aanmeldingen per persoon). Start: Bezoekerscentrum De Hoep in Castricum. Tip: zorg voor kleding die vies mag worden en neem een handdoekje mee om na afloop je voeten te wassen. Kijk op www.pwn.nl/eropuit voor meer informatie en reservering. Bron en foto: PWN De kwaliteit van het Nederlandse kraanwater is prima. Aangeleverde foto

Uitkijkpost : nieuwsblad voor Heiloo e.o. | 2017 | | pagina 4