Bijzondere creatie te zien bij Baduhenna Stephanie en Jette: Jong voor Oud Ik Collectanten gezocht 13 Zomerklooien met boeken bij Bibliotheek Heiloo De Dierenbescherming komt op voor vergeten dieren. Ook in uw regio. Help mee en meld u aan als collectant voor de jaarlijkse collecteweek rond 4 oktober. Ga naar www.dierenbescherming.nl/ collecte of bel (088) 8113 000. Nazomermarkt in het Stationscentrum UITKIJKPOST 30 AUGUSTUS 2017 HEILOO - Met trots en enthou siasme presenteert Baduhenna een maquette van een prehisto rische boerderij uit de IJzertijd. De maquette, op schaal van 1/24, is gemaakt door Jeroen Götz. Götz is als vrijwilliger actief bij Archeologisch museum Badhenna. De Open Monumentendagen heb ben dit jaar het thema 'Boeren bur gers en buitenlui', vandaar schenkt Baduhenna aandacht aan het gege ven dat boeren de eerste inwoners van Heiloo waren. Götze, van oor sprong instrumentmaker, is pas begonnen met modelbouw - en met succes. Het maken van de maquette was een enorme uitdaging. Hij heeft er in totaal 120 uur aan gewerkt. Hij is er van oktober tot maart mee bezig geweest en bleef daarna nog bezig voor verdere verbeterin gen. Hij vind het een grote eer, dat Baduhenna zoveel aandacht geeft voor zijn maquette. De afmetingen van de maquette zijn afgeleid van paalsporen, gevonden in Katwijk. De informatie uit de opbouw heeft hij uit scripties van Menno Dijkstra. Grappig detail: hij haalde de takken voor het vierkant en het dak uit het Heilooër Bos. De boederij De stallen zijn opgebouwd met wanden van gevlochten wilgente nen. Dat de stallen zich in de zelfde ruimte bevinden als het woon gedeelte had als voordeel dat de warmte die de dieren afgeven ook voor een aangenamere tempera tuur zorgde. De buitenwanden zijn opgetrokken met gevlochten wil gentenen en zijn daarna bepleisterd met klei om de wind buiten te hou den. Zoals je bij de maquette aan de linker voorzijde kan zien heb ik een stuk niet bepleisterd zodat de opbouw goed zichtbaar is. De woon keuken heeft een vuurplaats waarop gekookt kan worden en tijdens kou dere perioden kan men zich daaraan opwarmen. Het slaapvertrek heeft diverse kribben; in die tijd gevuld met stro. Dit trok ook wel veel onge dierte aan zoals muizen, ratten en insecten die ook de warmte opzoch ten. In de winterperiode kropen de mensen dicht tegen elkaar aan om zich tegen de kou te weren. Het dak is bekleed met riet. Dit lag er in die tijd in lagen op. Er werd meer geke ken naar de functie van het riet, vandaar dat het geen glad afgewerkt oppervlak was. In onze tijd worden rietendaken geschoren om het er verzorgd uit te laten zien. Op de nok van het dak liggen plaggen. Deze hebben als functie om het regen water over het rieten dak te leiden. De plaggen zijn graszoden met een kleiachtige grond. Deze laten geen water door en zijn ideaal als stevige nok van het dak. Buiten om de hele boerderij loopt een greppel om het water dat van het dak afkwam af te voeren. De omgeving van de boerde rij zou anders in een grote modder poel veranderen. Daarnaast wordt de maquette omringt door prachtige figuren; gemaakt door Willy en Lou Sinke. Met de figuurtjes proberen ze een nog beter beeld te geven van een bewoond huis en een boerderij in gebruik. Baduhenna Het museum toont naast deze maquette veel archeologische voor werpen en informatie over het leven en werken in die tijdperiode en daarna. Heiloo is in oorsprong ontstaan doordat eb en vloed een strandwal hebben gevormd. Toen deze wal stabiel en begaanbaar werd kreeg de begroeiing meer kans en vonden mensen vaste grond onder de voeten. Na verloop van tijd konden mensen zich er vestigen met nederzettingen en werden boerde rijen gebouwd. Bij huidig archeolo gisch onderzoek worden de sporen gevonden van deze boerderijen. De restanten van palen tekenen zich af als stille getuigen. Deze vondsten zijn niet zozeer spectaculair maar wel van historische betekenis. Zij vormen de basis voor de inzichten wat er destijds kan zijn geweest, hoe de mensen hebben voorzien in hun levensonderhoud. Er zijn sporen van landbouw en veeteelt gevonden, waaronder vele waterputten. Onthulling en meer De maquette wordt officieel ont huld door Rob Opdam op 9 sep tember om 12.00 en iedereen is van harte welkom. Tijdens de Open Monumentendagen is Baduhenna open tussen 11.00 en 17.00 uur. Het museum is normaliter open op woensdag en zaterdag. Voor meer informatie kijk op www. baduhenna.nl. HEILOO - Expositie van de mooi ste kunstwerken; gedurende elke dinsdagmiddag in de zomerva kantie organiseerde Bibliotheek Heiloo Zomerklooien: het doe- en leesprogramma voor de jeugd. De bibliotheek verzamelde de gekste en gezelligste boeken boordevol activiteiten om te komen ontdekken. Want je kunt bij de bieb niet alleen boeken lezen, je kunt ze ook DOEN! Denk aan stropdassen knopen, voet baltrucs leren, en zelf stempels maken. En nu is het zover: de expositie van de mooiste kunst werken worden in de bieb aan het grote publiek getoond tijdens de grote Zomerklooi- expositie. De feestelijke opening is op woens dag 6 september om 15.30 uur in Bibliotheek Heiloo. Stephanie en Jette met één van de bewoners van De Loet bij de wensboom, de 96-jarige heer Bram Jansen. Foto: Stip Fotografie HEILOO - Jong voor Oud. Als je nog jong bent, dan wil je de wereld ontdekken, feestvieren, of een begin maken met je car rière. Tijd voor je oma of opa, laat staan voor een onbekende 90-plusser is er vrijwel niet. En toch, er zijn uitzonderingen op deze regel. Jette Frugte en Stephanie Driessen-Verhaaf wil len dromen van ouderen ook laten uitkomen. Nog één keer dat ene prachtige moment, nog één keer die mooie dag kunnen herbeleven. Nog één keer een bezoek aan de dieren tuin Burgers Zoo. Of gewoon een bezoek brengen aan de Jordaan in Amsterdam, waar je negen tig jaar geleden bent geboren. Droomwensen die soms alleen maar kunnen uitkomen met de inzet van vrijwilligers én de financiële moge lijkheden om die dromen te realise ren. In Heiloo wordt al veel gedaan door organisaties en vrijwilligers. Maar voor die ene prachtige dag ontbreekt het dan net weer aan vol doende mankracht of geld. Sinds 2009 houdt de Stichting Gouden Dagen zich bezig met het onmogelijke weer mogelijk te maken voor onze ouderen. Hen een dag met een gouden randje te bezorgen. In Heiloo namen Stichting Welzijn Heiloo en Viva! Zorgroep in oktober 2012 samen het initiatief om aan te sluiten bij Gouden Dagen en Gouden Dagen Heiloo te starten. Een groep enthousiaste vrijwilligers is sindsdien actief en heeft al veel wensen gerealiseerd. Jette ging altijd met haar oma leuke dingen doen, maar nu zij overleden is, zet Jette zich graag in voor andere ouderen. Samen met vriendin Stephanie schreven zich zij samen in op een vacature voor fondsverwerving op de website van Stichting Welzijn Heiloo. Ze wer den aangenomen en het tweetal ging enthousiast aan de slag. Jette, als verpleegkundige bij de GGD en Stephanie als marketingsdeskundi- ge schreven een beleidsplan als uit gangspunt voor de activiteiten van Gouden Dagen Heiloo. Het enthou siasme van het tweetal heeft ervoor gezorgd dat op diverse locaties 'wensbomen' zijn neergezet waar ouderen via kaarten hun droom wensen kenbaar kunnen maken. Die locaties zijn de bibliotheek in Heiloo, zorgcentrum Overkerck en De Loet, het Trefpunt en één mobie le boom die op verschillende loca ties komt te staan. Op Facebook is een aparte pagi na met informatie over de Gouden Dagen Heiloo met nieuws en foto's te vinden. Er is een comité van aanbeveling onder voorzitterschap van de burgemeester van Heiloo, Hans Romeijn. Jette: "Belangrijkste is dat de basis die er is wordt geborgd zodat wij jaren voort kun nen. Gouden Dagen Heiloo moet nog meer op de kaart worden gezet. Bedrijven moeten worden benaderd om mee te helpen die droomwensen te vervullen. We hebben ook meer vrijwilligers nodig, het liefst ook jongeren.'' Komende maanden moe ten de activiteiten van Jette Frugte en Stephanie Driessen-Verhaaf resultaat opleveren en gouden droomwensen laten uitkomen voor ouderen. Het zou mooi zijn: Jong voor Oud. Er kan door bedrijven en parti culieren bijdragen worden gestort op bankrekening 'NL 67 RABO 0149 0978 40'. Door bij iedere over boeking of donatie 'Gouden Dagen Heiloo' te vermelden, wordt het gestorte bedrag aan het tegoed van Gouden Dagen Heiloo toegevoegd. Voor meer informatie of aanmelden als vrijwilliger: Stichting Welzijn Heiloo (Hanny Boots 072 - 5331297) en Viva! Zorggroep (Jolanda van Dam 06 - 22913188) of mailen naar goudendagenheiloo@gmail.com. HEILOO - Vrijdag 1 september van 13.30 tot 23.00 kan er lekker gestruind worden op de nazomermarkt in het Stationscentrum. Er zijn verschillende kramen met een gevarieerd aanbod: culinair, lifestyle, hobby, boeken en brocante. Ook zijn er leuke dingen voor de kleintjes. Voor ieder wat wils! Aangeleverde foto Maquette van de prehistorische boerderij Foto: Ilse Bloemendal

Uitkijkpost : nieuwsblad voor Heiloo e.o. | 2017 | | pagina 13