Vogels kijken met de j eugdvogelclub Nazomeren in de Wimmenummerduinen Elfenbankjes en sprokkelhout in atelier Blinckers Open dag Abdijtuin LudoRona in De Oude Keuken i REGIO 25 Demonstratie oude schelpenkar UITKIJKPOST 30 AUGUSTUS 2017 'Ëh- r j ri y Jongeren genieten van de excursie. Foto: Foto Cees Baart CASTRICUM - Al een aan tal jaren organiseert de Vogelwerkgroep Midden- Kennemerland excursies voor de jeugd. Deze worden begeleid door minimaal twee ervaren vogelaars van de vogelwerk groep. Zij laten graag zien dat naar vogels kijken leuk en spannend kan zijn. De najaar excursies staan in het teken van de vogeltrek. Zo wordt er onder andere een bezoek gebracht aan het vogelringstation Castricum (de Vinkenbaan). In de winter wor den nestkastjes getimmerd, braak- ballen geplozen, of worden vogels gefotografeerd of getekend. Ook gaan we op zoek naar Bosuilen. In het voorjaar zijn er een ganzen/ weidevogel- en een zangvogelexcur sie. Het seizoen wordt afgesloten met een excursie Huiszwaluwen tellen. Een gevarieerd programma dus. De excursies (doorgaans op EGMOND AAN ZEE - De maan delijkse IVN-wandeling op zon dag 3 september kan nog een zomerse tocht worden, maar er zullen zeker tekenen van de herfst te zien zijn. Er zijn nog bloeiende planten en ook zijn er veel zaden te vinden. Op de landjes van het zeedorpenland schap ten noorden van Egmond aan Zee wordt de oogst binnen gehaald. We beginnen om 10.00 uur bij Sportcentrum De Watertoren in de fiets) zijn meestal op elke twee de zondagochtend van de maand, van 9.30 uur tot 12.00 uur. De plaats van vertrek is van achter het NS-station Castricum en dat is ook de plaats waar de excursies eindi gen. Deelname is gratis en lidmaat schap van de vogelwerkgroep is niet verplicht. De eerst komende excur sie is op zondag 10 september. We vertrekken van achter het station Castricum en gaan deze keer met de auto naar de Zuidpier van IJmuiden. Hier kijken we naar: de steltlopers en de zeevogels, de vogeltrek en tel len de soorten die op weg zijn naar hun overwinteringsgebied in het zui den. Wil je mee? Meld je dan aan via jongerenexcursies@vwgmidden- kennemerland.nl Voor meer infor matie kijk op de jongerenpagina van www.vwgmidden-kennemer- land www.vwgmidden-kennemer- land.nl of bel met Cees Baart, tel. 06 - 43677458. Egmond aan Zee (betaald parke ren). Het pad is vaak mul, dus ste vige schoenen zijn aanbevolen. Van tevoren opgeven is niet nodig. U moet wel zorgen voor een toegangs kaart voor het Noord-Hollands Duinreservaat van PWN. Een dona tie (richtlijn 2,50 euro) wordt op prijs gesteld. Voor nadere inlichtingen kunt u mailen: hanneke@jpdg.nl of bellen: 072 - 5337601. Voor meer informatie kunt u kijken op www.ivnnkl.net. CASTRICUM - Gemma Distelbrink en Mireille Schermer werken beiden in ate lier voorheen Blinckers en laten hier nog één keer hun op de natuur geïnspireerde werk zien. De Castricumse kunstenares Gemma Distelbrink is bekend geworden met haar vogelportret ten van klei, die o.m. in de vaste collectie van het Medisch Centrum Alkmaar zijn opgenomen. Uniek zijn haar zaagsel gestookte elfen bankjes die zich een weg slingeren door het gebouw. Tevens expo seert Gemma de resultaten van haar experiment met Elfenbankjes in de Waddenzee. Het gaat om een Elfenbankjesbollenprik. Een combinatie van bollen met elfen bankjes, een prik (baken) en de ruige omgeving van Wad met eb en vloed. Mireille Schermer werkt in olieverf op het hout dat ze vindt tij dens wandelingen in het bos of op het strand. In deze expositie is De Slag bij Goudsbergen te zien, een 12-luik dat het verhaal vertelt van de transformatie van bos naar bebouwing op het Dijk en Duinterrein. Mireille heeft hout op de plek waar de kunstenaars voorheen atelier had den gesprokkeld en beschilderd. Ook van gejut materiaal van het strand zijn diverse objecten van Mireille's hand te bewonderen. Tot en met 10 september zijn ook de prachtig uit hout gehouwen beelden van Anja Jonker nog onder deel van de expositie. Atelier voor heen Blinckers houdt van juni t/m september op zaterdag en zondag van 13.00 uur tot 18.00 uur Open Atelier met wisselende exposities. De entree is gratis. EGMOND BINNEN - Zaterdag organiseert de POMologische Vereniging Noord-Holland weer haar jaarlijkse Open Dag in de boomgaard van de Abdij Sint Adelbert te Egmond Binnen. De abdijtuin en boomgaard maken al driekwart eeuw deel uit van het kloostercomplex in Egmond. Dankzij de inzet van een tiental POM-medewerkers ziet de boomgaard er thans uit 'om door een ringetje te halen'. De appels en peren hangen overvloedig aan de honderden laagstammen en ook wat hoogstam bomen uit de oude col lectie van de monniken. Bij iedere boom staat een naambordje met informatie. Deskundige adviseurs, mede werkers en bestuursleden van de vereniging zijn deze dag in de tuin aanwezig om rond te leiden en te informeren over alle aanwezige ras sen. Zij adviseren graag over aan koop, onderhoud en het snoeien van fruitbomen en over het behan delen van mogelijke ziekten of pla gen. De mensen van POMculinair zijn aanwezig, om u te laten genie- ten van heerlijk appelsap en lekkere hapjes en snacks, gemaakt van het in de boomgaard geteelde fruit. Ook zijn er activiteiten voor de kinderen. Bovendien is een ervaren boomkweker aanwezig die demon straties geeft over het enten van vruchtbomen. De vereniging organi seert jaarlijks een aantal cursussen: snoeien, enten, ziekten en plagen en ook over het verwerken van fruit zoals bijvoorbeeld chutney koken. Tijdens de open dag is ook over het cursusaanbod verdere informatie beschikbaar. Wilt u deze middag liever ongestoord rondwandelen en rustig genieten van meer dan hon derd verschillende appelrassen, zo'n tachtig perenrassen en bijna veertig verschillende pruimenbomen? Dat kan natuurlijk ook. Heeft u vragen over fruitbomen in uw eigen tuin? Neem enkele foto's van de betref fende boom mee. Wilt u weten wat voor appel- of perenboom er in uw eigen tuin staat? Neem vijf plukrijpe vruchten mee. Een team van deskundigen kan antwoord geven op -bijna- alle vragen over ras herkenning, het kweken van appels, peren, pruimen, perziken, aal- en zwarte bessen. Naast de boomgaard vindt u de bekende kaarsenmakerij, de abdij winkel en ook bijvoorbeeld de prachtige vlinder- en kruidentuin. Deze tuinen zijn tijdens deze open dag te bezichtigen door deel te nemen aan rondleidingen, verzorgd door een andere groep vrijwilligers, 'de tuinploeg'. Deze abdijtuin werk groep is aanwezig met een kraam waar ook plantjes worden verkocht. Wat is een boomgaard, een tuin, zonder bijen! Ze zijn er: bijenkasten! De imker is ook aanwezig en kan u enthousiast vertellen over de bij enteelt. De honing is te koop bij de kraam van de winkel van de abdij. Van de bijenwas worden mooie producten gemaakt. Zo vindt u in de imkerkraam Marije Samuels die bijzondere zalven maakt met was en propolis van de bijen. De jaarlijkse Open Dag is op zaterdag 9 september Op zaterdag 9 september van 10.00 uur tot 16.00 uur in de boomgaard van de Abdij Sint Adelbert, Vennewatersweg 27a, te Egmond Binnen. De toegang is gratis en u bent van harte welkom. CASTRICUM - Zondag 3 septem ber weer eens iets heel anders in De Oude Keuken. LudoRona, een duo uit Barsingerhorn, speelt wereldmu ziek uit alle windstreken waar het plezier van af spettert: pittige num mers en gepassioneerde luistermu- ziek. LudoRona bestaat uit Herman Koopman (accordeon en zang) en Greetje van Roon (gitaar, zang en percussie). Zondag 3 september om 15.00 uur treedt LudoRona op in De Oude Keuken, als het kan op het terras. U vind De Oude Keuken op het terrein van Dijk en Duin, ingang aan de Zeeweg, op het terrein geven bor den de route aan. Aangeleverde foto EGMOND BINNEN - De drij vende kracht achter de bouw van de Bakkumse Schelpenkar, Jacob Beentjes, geeft op zaterdag 9 sep tember samen met Jos Apeldoorn aan de Oude Schulpweg op het terrein van Gasterij Nieuw Westert een demonstratie rond het ambachtelijk bouwen van de boerenkarren in het kader van Open Monumentendag. Vanaf 10.00 uur is onder andere te zien hoe Jacob een houten schelpen- schep gaat maken. Naast allerlei andere demonstraties wordt tevens de film van het bouwpro ces van de Bakkumse schelpen- kar vertoond. Moestuintjes in de Wimmenummerduinen Aangeleverde foto Aangeleverde foto

Uitkijkpost : nieuwsblad voor Heiloo e.o. | 2017 | | pagina 25