Brandweer druk met wateroverlast Vier handen op het orgel in de Pancratiuskerk NIEUWS UIT DE REGIO Vrolijk griezelen met de Heksenboeken van Anita Boots regio 23 20 SEPTEMBER 2017 Hoe maak je je tuin klimaat-proof? CASTRICUM - Hoe maak je je tuin klimaat-proof? Dat is een van de vragen uit de officiële opdracht die de zestig technasiumleerlingen van het Bonhoeffercollege kregen uit gereikt door wethouder Kees Rood afgelopen donderdag. Naast de officiële uitreiking van de opdracht kregen de leerlingen van Castricum voorlichting over klimaatadaptatie en biodiversiteit door Dirk Vollenga, die beleids- adviseur is bij de gemeente. Het technasium is een landelijk ontwikkelde formule voor bèta- onderwijs op havo en vwo. Centraal hierbinnen staat het vak Onderzoek Ontwerpen (O&O), waarbij leerlingen in teamverband projectmatig werken aan actuele bètatechnische opdrachten uit de praktijk. Dat gebeurt vanaf brugklas tot en met het examen. Dat sluit prachtig aan bij de wens van de gemeente om de inwoners meer te betrekken bij de uitdagingen binnen de gemeente. Vandaar dat er met deze opdracht een begin wordt gemaakt met een samenwerking tussen de school en de gemeente. De gemeente Castricum heeft de forse uitdaging om inwoners ervan te doordringen dat versteende tuinen niet toekomstbestendig zijn. Bij regenval zoals in de afgelopen week kan het water nergens meer naartoe met alle gevolgen van dien. Klimaatadaptieve tuinen in de gemeenten Castricum en Heiloo is waarnaar gestreefd wordt. Het planbureau voor de Leefomgeving definieert klimaat - adaptatie als volgt: "Klimaat adaptatie is het proces waarbij de samenleving zich aanpast aan het actuele of verwachte klimaat en de effecten daarvan, om de schade die gepaard kan gaan met klimaatverandering te beperken en de kansen die de klimaatverandering biedt te benutten. Natuurlijke systemen passen zich uitsluitend aan bij het actuele klimaat en de effecten daarvan: menselijke interventies kunnen aanpassingen in natuurlijke systemen faciliteren". De opdracht De opdracht aan leerlingen is als volgt geformuleerd: 'Geef een ecologisch advies aan Castricum en Heiloo over hoe bij nieuwbouwwijk 'de Zandzoom' tuinen van toekomstige bewoners klimaatadaptief kunnen worden aangelegd en gericht op een grote biodiversiteit. De tuinen moeten passend zijn in het beeld van de omgeving. In het adviesrapport dienen adviezen te worden opge- nomen voor drie soorten tuinen: 1. De meest geoptimaliseerde tuin waarin klimaatadaptatie en biodiversiteit een optimale symbiose vormen. 2. Een zeer onderhoudsarme tuin die voldoet aan de klimaat- adaptieve eisen. 3. Een tuin die redelijk onder houdsarm is en gericht is op een optimale biodiversiteit met daarbij passende klimaat- adaptieve oplossingen. Ook het verkrijgen van draagvlak bij de nieuwe bewoners is een belangrijk punt van aandacht. De leerlingen hebben acht weken de tijd om het onderzoek te doen en het adviesrapport te schrijven. Zij worden hierbij bijgestaan door hun leraren, experts die zij kunnen raadplegen en Dirk Vollenga van de gemeente. Op 6 november bieden de leerlingen hun adviesrapport aan de wethouder aan en presenteren zes groepen hun adviezen. Zoals wethouder Kees Rood al tijdens het overhandigen van de opdracht aangaf: "Ik ben blij met dit voorbeeld van participatie tussen inwoners, organisaties en de gemeenten Heiloo en Castricum. Wij willen steeds vaker samenwerken aan onderwerpen die bij onze inwoners leven; jullie zochten een passend en actueel onderwerp voor jullie technasium- opleiding. Hierdoor kunnen jullie bovendien bijdragen aan het grote klimaatprobleem, al is het maar op bescheiden schaal." Een mooi begin van een interessante samenwerking tus sen de school en de gemeente. Vanzelfsprekend houdt Kijk op Castricum u op de hoogte van de vorderingen van deze opdracht. Tekst: Annemieke Ederzeel CASTRICUM - De brandweer in Castricum was zaterdag en zondag druk bezig met het verhelpen van wateroverlast. De brandweer pompte zater dagmiddag de kelder en de greppels rondom de Gouden Stulp leeg. Dit was nodig omdat er gevaar ontstond in de elektrakasten van de parkeergarage. Daarnaast liepen diverse schuren en tuinen onder water omdat het riool het niet meer aankon. Ook pompte de brandweer het garageplein achter de Prinses Irenestraat leeg. Hier stond het water ongeveer twintig centimeter hoog waardoor de garageboxen vol water liepen. Later reden de spuitgasten naar een huis aan de Heereweg waar het water de bijkeuken en de verdere woning binnenstroomde. Hier maakten ze meerdere regenpijpen los en was het grootste probleem verholpen. Later pompten ze aan de Van Uytrechtlaan in twee woningen de kelder leeg en koppelden ze regenpijpen af. Ook een kelder aan de Malleweg stond blank en daarnaast traden sloten buiten hun oevers. Een kelder onder een woning aan de Brederodestraat kreeg zondag aandacht van de brandweer. Hierin stond anderhalve meter water. Daarna pompten ze een kelder leeg op de Van Uytrechtlaan. Akersloot en Limmen en Bakkum Ook was de brandweer druk in Akersloot, Limmen en Bakkum. Aan de Geesterweg/ Uiterdijk in Akersloot werkte een overstort niet goed meer en pompten de spuitgasten een slootje leeg. De brandweerlieden pompten aan Het Lange Rijntje en de Meidoornlaan in Limmen kelders leeg. Daarna reden ze naar de Bleumerweg in Bakkum waar water in de woning stond. Ook deze wateroverlast kregen de brandweerlieden onder controle. Brandweer druk in de weer met leegpompen van een garagedek. Foto: Hans Peter Olivier De organisten en sopraan Coby Castricum. Aangeleverde foto CASTRICUM - Op vrijdag 29 september vindt er in de St. Pancratiuskerk in Castricum een bijzonder orgelconcert plaats. Er spelen vier handen tegelijk op het orgel en in totaal geven maar liefst zes organisten en één zangeres het concert. Het is inmiddels traditie ge- worden dat de organisten van de Pancratiuskerk ieder jaar gezamenlijk een concert geven. De organisten zijn Ronald Schollaart, Iwan van Amsterdam, Wim Boerstoel, Dirk van Egmond, Wendy Leonards en Joost Doodeman. Verdere medewerking wordt verleend door sopraan Coby Castricum. Een van de werken die gespeeld worden is het allegro uit het derde Brandenburgs-concert van J.S. Bach. Oorspronkelijk is dit een werk voor orkest, maar tijdens het concert wordt het allegro vierhandig gespeeld op het orgel. Maria wordt hulde gebracht in het prachtige 'Tu virginum corona' van Mozart. Dit motet schreef Mozart voor de Milanese sopraan castraat Rauzzini. Coby Castricum neemt de zang voor haar rekening. Naast nog twee orgelwerken van J.S. Bach worden werken gespeeld van Carl Philipp Emanuel Bach, Lefébure-Wély, Toots Thielemans, Jacob Gade, Louis Vierne, Daquin, Mendelssohn, Boyce en Jean Langlais. Een zeer gevarieerd programma dus. Het concert begint om 20.00 uur. In de pauze is er koffie en thee. De toegang is gratis, wel is er na afloop van het concert een deurcollecte. Het adres van de kerk is Dorpsstraat 113 in Castricum. Het volledige programma is te vinden op www.degoedeherdercastricum. n!/agenda.html#5. V.l.n.r.: wethouder Kees Rood en de leerlingen Greg Geerlings, Nicholas Aaldering, Jort Bosma en Maarten Ooijevaar. Foto: Annemieke Ederzeel

Uitkijkpost : nieuwsblad voor Heiloo e.o. | 2017 | | pagina 21