Nazomers nieuw gemoed? Eerste expositie Getij Vrolijk griezelen met de Heksenboeken van Anita Boots Steekpartij in Dijk en Duin REGIO 23 Planten zijn gebouwd om opgegeten te worden UITKIJKPOST 20 SEPTEMBER 2017 CASTRICUM - Planten kunnen tot negentig procent van hun lichaam verliezen zonder dood te gaan. Want zij hebben geen organen zoals mens en dier, wij zouden zonder hoofd of hart niet kunnen leven. Maar gelukkig kunnen wij om hulp roepen, wapens bouwen of gewoon weglopen als er iets aan ons wil knabbelen. Dat kunnen de planten niet. Planten hebben ervoor gekozen om op een plek te blijven. En toch hebben de planten de evolutie overleefd - sterker nog, hun overlevingsmechanismen zijn zo ingenieus opgebouwd en verfijnd dat wij er nog heel veel van kunnen leren. En wat wij nooit moeten vergeten: zonder het groen dat ons met voedsel, energie en zuurstof verzorgt, zouden wij op aarde niet kunnen leven. De Italiaanse neurowetenschapper Stefano Mancuso onderzoekt de zintuigen en informatieverwerking van planten. En hij heeft verbazingwekkende kennis opgedaan. Planten beschikken volgens hem over geniale vaardigheden en zelfs over 'intelligentie', ondanks hun schijnbare onbeweeglijkheid. In zijn boek 'Briljant Groen' laat hij zien dat planten behalve over de vijf zintuigen van de mens ook nog over minimaal vijftien andere beschikken: "Om elektromagnetische velden te scannen, de zwaartekracht van bloemen, takken en bladeren te berekenen en de chemische substanties van hun leefmilieu te analyseren. Met reukstoffen waarschuwen ze elkaar voor vijandige planteneters of lokken ze dieren aan om hen bij te staan in de verdediging. Met hun wortels vormen ze enorme netwerken en laten ze informatie over hun leefomgeving circuleren. Zonder bewegelijke organen hebben zij een vorm van 'zwermintelligentie' ontwikkeld die hun overleven veiligstelt." De nano-intelligente systemen worden op dit moment intensief onderzocht voor alternatief systeemontwerp en constructie - een eindeloze bron van inspiratie voor nieuwe technologieën en innovatieve producten. Planten zijn ontworpen om opgegeten te worden, ze repareren zichzelf en voeden zichzelf met zonlicht. De plant is een verfijnd en complex gedecentraliseerd systeem. In het rijk van de planten vinden wij krachtige voorbeelden om onze computersystemen mee te optimaliseren, de toekomstige energievoorzieningen veilig te stellen en ons democratisch principe weerbaar te maken. En, roepen kunnen planten ook - het is dan een taal die wij nog niet beheersen. En over wapens beschikken zij al lang, denk alleen maar aan de doornen van de roos. Maar hun meest ingenieuze vaardigheid is de samenwerking en onderlinge organisatie. Misschien dat wij mensen hierbij nog het meest van de planten kunnen leren. Barbel BöhlingVitaal Landschap CASTRICUM - Onder het motto 'Gruwelijk eng' gaan de kinderen van Nederland spannende dagen tegemoet tijdens de drieënzestigste Kinderboekenweek van 4 tot 15 oktober. Moeten ouders zich ongerust maken dat het voor hun jongsten een week gaat worden van slapeloosheid, monsters, spoken, heksen en nachtmerries? Volgens de Castricumse kinderboeken schrijfster en auteur van hek- senboeken Anita Boots gaat dat allemaal reuze meevallen. "Alle kinderen hebben hun angsten, maar juist door erover te lezen overwinnen ze die en ervaren ze dat het goede altijd het kwade overwint." Anita Boots schreef twee kinderboeken over heksen, die ook dit jaar weer prominent aanwezig zijn tussen het aanbod in de boekwinkel. Het zijn spannende verhalen met veel humor die meer gaan over vrolijke, dan over doodenge heksen. Haar debuut 'De Gekleurde Heks' gaat over de onfortuinlijke heks Niessela waarbij altijd alles mis gaat. Ze moet telkens niezen als ze haar toverspreuken uitspreekt, waardoor alles ineens een andere kleur krijgt. Het is een boek dat bij uitstek en zonder risico van slapeloze nachten kan worden voorgelezen aan kinderen van vier tot vijf jaar. Vanaf acht jaar kunnen ze het zelf lezen. CASTRICUM - Tijdens de eerste werkvergadering na het zomerreces (7 september) bespraken raad en college wederom het door BMC opgestelde rapport over de verstoorde bestuurscultuur. Vlak voor de vakantie ontdekten raadsleden onder het gemeentelijke plaveisel het nog steeds aanwezige moeras. Dit debat ging in op de 'motie van aanfluiting' waarmee De VrijeLijst, Fractie Castricum en CKenG, wethouder Schijf (GDB) ervan beschuldigden de raad onjuist te hebben geïnformeerd over de bomenkap in de Limmense Du Peyroulaan. Schijfs partijgenoot Sterken werd toen bij hoog oplopende emoties en vanwege onbehoorlijk taalgebruik door voorzitter Mans onderbroken. Nu, anderhalf jaar na de bestuurscrisis van 2016, blijft de vraag 'hoe verder?' onbeantwoord. Hopelijk zijn de door herfstbuien spiegelende regenplassen geschikt voor reflectie door wethouders, raadsleden en burgemeester. Het debat beschaven Zowel twijfel over als instemming met de conclusie en analyse waren te horen tijdens de bespreking van het in juni uitgebrachte rapport 'Politieke evenwichtskunst'. Hierin kwa men de problemen van de Castricumse bestuurscultuur ter sprake. Er wordt te veel op de man gespeeld als gevolg van versnippering en tijd-/geldtekort. Een ander en duidelijk zichtbaar probleem is het in GDB's woorden 'uitgeholde vragenrecht' van de raad en de gebrekkige onderlinge samenwerking, met als gevolg een overvloedig aantal moties. Raadsleden kwamen donderdag overeen de debatten te willen beschaven. Hiermee werd gedoeld op een respectvoller taalgebruik en op een groter begrip voor elkaars (soms tegenstrijdige) standpunten. Bovendien wensen zij allen het samengaan van raad, inwoners en college te verbeteren. Geen fractie scheen trek te hebben in het oprakelen van (oude) negatieve zaken, maar zich te willen richten op de toekomst. Open vragen De vraag blijft: Waar begint de toekomst? En hoe moet deze worden ingevuld? Begint zij op het moment van een nieuwe raadssamenstelling na de verkiezingen in maart? Of is het zaak met de huidige raadsleden het probleem al aan te pakken? De burgemeester benadrukte zonder twijfel het belang van vlug handelen gezien het lage vertrouwen van inwoners in de politiek. Naast een door het rapport aanbevolen werkgroep ter verbetering van de cultuur, pleitte de Socialistische Partij (SP) voor een communicatietraining en het Christen Democratisch Appèl (CDA) voor kernwaarden die als Lutheraanse stellingen aan de deur van het gemeentehuis zullen worden genageld. In ieder geval vindt de gedachte dat burgemeester Mans het traject zal leiden steun binnen de raad. Zijn ambtstermijn overstijgt immers de raadswisseling en hij is als voorzitter van raad én college een belangrijke en verbindende schakel. 'Nanijd' op het internet Hoewel er met goed gemoed werd vergaderd, bracht CKenG na afloop een betoog online. Hierin werd met venijn teruggekeken op de bestuurscrisis. De val van het college zou zijn veroorzaakt door persoonlijke belangen van fractieleiders Steeman (D66), Rood (VVD), Swart (CDA) en Anita Boots (1959) is leerkracht aan een basisschool in haar woonplaats Castricum. Door haar eigen coachingsbureau is ze ervaren in het omgaan met kinderen. Het idee voor haar eerste boek ontstond tijdens een fietstochtje op de Veluwe. "We reden door wat daar het Heksenbos heette en ik dacht ineens: hier woont tussen al deze donkere bomen een ongelukkige heks. Daar ga ik een boek over schrijven. Tot dan was ik vooral een verhalenverteller. Voor de kinderen in de klas en ook voor mijn eigen twee kinderen verzon ik ze altijd ter plekke. Vaak vroegen kinderen dan later of ik dit of dat verhaal nog eens wilde vertellen. Maar dan wist ik zelf niet meer hoe het ook alweer ging. En dan zeiden die kinderen: nee juf, zó was het niet. Op dat moment dacht ik dat ik het op moest schrijven. Zo zijn die twee Heksenboeken ontstaan. Onder grote twijfel, want ik vroeg ik me af of ik wel goed schrijven kon. Mijn grote hobby in die tijd was zelf mijn kleding maken, dus stelde ik mijzelf de vraag of het de naaimachine of de schrijftafel zou worden. Mede door de Al Castricumse kinderboeken schrijfster Anita Boots. Aangeleverde foto enthousiaste aanmoedigingen van vrienden werd het de schrijftafel." Twee jaar na 'De Gekleurde Heks' volgde in 2012 het tweede boek van Anita Boots: 'De Heks van Villa Zeldenrust'. Dit is een spannend boek voor kinderen vanaf negen of tien jaar. Haar derde boek staat op stapel. Anita Boots houdt in en rond de komende Kinderboekenweek voorlees- en vertelbijeenkomsten in boekwinkels, bibliotheken en op scholen. Voor meer informatie kunt u mailen naar anita. breetveld@gmail.com. Of bel 06-19614693. Schijf (GDB). Zo werden volgens de partij twee goed functionerende wethouders, die van het CKenG en de PvdA, onnodig aan de kant gezet. Wethouder Steeman reageerde op Twitter: "Eigen lezing, natrappen, op de persoon. De rest van de raad kijkt inmiddels verder. Zou jullie sieren als jullie dat ook deden." Het zijn wederom twee voorbeelden van hetgeen de Castricumse bestuurscultuur karakteriseert. De overmatige profileringsdrang, persoonlijke politiek en het misbruik van sociale media zijn nog diep geworteld, het lijkt hoog tijd dit onkruid te wieden. De raad en het college vergaderen later verder over de concrete invulling en rol van de werkgroep. Motie zorggelden Tijdens de eerste raads vergadering na het zomerreces (14 september) stond de wijziging van de verordening van het sociaal domein op de agenda. De fractie van GroenLinks diende op de valreep een motie in. Hiermee uitte de partij haar zorgen over de onredelijke winstmarges die ten koste gaan van de gemeentelijke zorggelden. Tot nog toe bestaan er binnen de gemeente geen richtlijnen die dit dienen te reguleren. In de gewijzigde verordening staat slechts dat bij het vaststellen van de kostenprijzen (aan derden) het college 'redelijke' overheadkosten dient mee te nemen. GroenLinks beschouwt de ambiguïteit van deze bewoording als problematisch en kon tijdens de vergadering rekenen op steun van De VrijeLijst. De motie zal later na herziening en verder beraad binnen de fracties in stemming worden gebracht. Tekst: Jana van Dam CASTRICUM - Een patiënt heeft maandagavond in GGZ-instelling Dijk en Duin in Castricum een zesenvijftigjarige beveiliger in zijn borst gestoken. Hierna schoot de politie de patiënt in zijn been. Dat gebeurde omstreeks 19.30 uur aan de Oude Parklaan. Volgens een politiewoordvoerder ontstond er een ruzie tussen twee patiënten, meldt de regionale omroep NH. De ruzie liep zodanig uit de hand, dat een beveiliger tussenbeide kwam. Hij werd hierop in zijn borst gestoken door een van de patiënten, een man van dertig jaar. De politie probeerde de man te kalmeren, maar hij reageerde nergens op. Vervolgens werd pepperspray gebruikt. Ook dat had echter geen effect. Hierop besloten de agenten de man in zijn been te schieten. De beveiliger is naar het ziekenhuis gebracht, maar verkeert niet in levensgevaar. Over de toestand van de patiënt was dinsdagmiddag nog niets bekend. CASTRICUM - Kunstenaars Kollektief Getij, opgericht door de Castricumse kunstenaars Fennanda Eleveld, Frieda Verbree en Teska Seligmann, houdt haar eerste expositie bij galerie Sopit aan de Anna Paulownastraat 22 in Castricum. Het thema van de expositie is 'Tussentijd'. 'Tussentijd' slaat op de inhoud van het werk dat getoond wordt, zoals foto's van jongeren in de puberteit, schilderijen over pure ruimte en collages over wolken, zee en lucht, bewegend in de tijd. Verder zit in het maken van het werk ook een tijdloos element, een tussentijd. Dit komt samen met het feit dat september een tussentijdse periode is, tussen zomer en herfst. 'Getij' is opgericht om elkaar te inspireren, te stimuleren en te helpen, voor samenwerking en kruisbestuiving. Getij, eb en vloed: de beweging naar binnen die nodig is om kunst te maken, de beweging naar buiten waarmee het werk aan de wereld geschonken wordt. Er worden zeker anderen bij betrokken, afhankelijk van de verschillende projecten. Op 23 september om 16.00 uur opent Toon Mans, burgemeester van Castricum, de tentoonstelling. Op 30 september om 15.00 uur treedt schrijfster en theatermaakster Pamela Koevoets op. Openingstijden: zaterdag en zondag, 23 en 24 september en 30 september en 1 oktober van 12.00 tot 17.00 uur. "Teder" van Frieda Verbree te zien bij de expositie 'Tussentijd'. Foto: Frieda Verbee

Uitkijkpost : nieuwsblad voor Heiloo e.o. | 2017 | | pagina 23