'Gemeenten, geef ons locaties om huurwoningen te bouwen!' kennemer wonen 14 Kennemer Wonen is een regionale woningcorporatie UITKIJKPOST 11 OKTOBER 2017 kennemer monen Ook mensen met een kleine portemonnee moeten plezierig kunnen wonen in een goe de woning die staat in een prettige omge ving. Daar maakt Kennemer Wonen zich hard voor. ,,De vraag naar wat een fijne woning is, verandert,'' zegt Dick Tromp, directeur bestuurder bij de woningcorporatie. ,,We willen daarom nieuwe woningen bouwen om aan de vraag te blijven voldoen. Maar daar hebben we de gemeenten bij nodig.'' Kennemer Wonen helpt mensen die niet op de vrije markt aan een goede, be taalbare en duurzame woning kunnen komen. ,,We hebben ruim 10.000 wonin gen in ons bezit. Een groot deel daarvan is eengezinswoningen. We zien echter dat de vraag van huurders verandert. Er komen bijvoorbeeld steeds meer kleine huishoudens van jongeren en ouderen. Die zoeken geen eengezinswoning. We willen zorgen dat er meer betaalbare en goede woningen komen voor deze men sen. Daarom willen we de komende jaren versneld 500 woningen laten bijbouwen, die beter passen bij de vraag van nu en van de toekomst.'' Gemeente als struikelblok Er is echter een groot struikelblok, vertelt Dick Tromp. ,,We hebben locaties nodig waar we mogen bouwen. Daarin zijn we afhankelijk van de gemeenten. Zij moe ten die locaties beschikbaar stellen, maar dat gebeurt te weinig. Bovendien zijn de procedures die doorlopen moeten wor den voordat een project gebouwd mag worden ellenlang. Dat is ons een doorn in het oog. Neem bijvoorbeeld de Noor dergeestkerk in Heiloo of de Eerste Groe- nelaan in Castricum. Er liggen prachtige plannen en wij staan klaar om te bouwen, maar vanwege bezwaren van omwonen den en politieke keuzes die gemaakt moeten worden, loopt dit steeds meer vertraging op. Het is geen uitzondering dat het tien jaar duurt voordat een eerste paal de grond in kan. Dat is toch van de gekke? Wij zien de vraag en willen snel antwoord geven. We willen graag 'me ters maken'. Nu is de tijd om samen de schouders eronder te zetten. Het is be langrijk dat er huurwoningen bijkomen. Dus wethouders steun ons. Toon daad kracht. Help ons woningbouw te realise ren voor aanvaardbare grondprijzen. De bouwplannen zijn er, nu de locaties nog.'' Als voorbeeld van locaties die uitstekend geschikt zijn om een flink aantal goede huurwoningen bij te bouwen, noemt Dick Tromp de Zandzoom in Limmen en Alk maar langs het kanaal. fN Hertog Aalbrechtweg 18 1823 DL Alkmaar, (072) 8 222 888 info@kennemerwonen.nl www.kennemerwonen.nl Geopend: Maandag t/m vrijdag, 8.30 - 17.00 uur Oproep aan gemeenten Ook Gerard Erents, voorzitter van de Raad van Commissarissen van Kennemer Wonen, uit zijn zorgen. ,,We hebben geld beschikbaar, we hebben de juiste mensen, maar er zijn gemeenten die het af laten we ten in het beschikbaar stellen van grond. We lopen regelenmatig tegen discussies aan in gemeenten waar wij woningen be zitten. Door diverse wethouders en raads leden wordt met de mond beleden dat er meer betaalbare huurwoningen moeten komen, maar de praktijk is anders. Onze oproep aan allen is om die mooie verhalen nu concreet te maken. Draag als college uit dat er locaties voor betaalbare huur woningen aangewezen moeten worden. De gemeenten hebben er zelf immers ook baat bij dat er woningen bijkomen. Ik zou het prachtig vinden als we bij de nieuwe prestatieafspraken voor 2018 overladen worden met aanbiedingen voor locaties.'' Woningen voor middeninkomens Kennemer Wonen wil met de extra wonin gen de balans herstellen tussen het aan bod en de vraag. ,,Als woningcorporatie zijn we volgens de wet verplicht om pas send toe te wijzen. De middeninkomens vallen daardoor tussen wal en schip. Dat zijn de mensen die zich het niet kunnen veroorloven om naar een koopwoning door te stromen. Een koopwoning is voor hen onbetaalbaar, als die al beschikbaar zijn, en ze hebben moeite om een goede betaalbare huurwoning te vinden. Voor deze groep mensen mogen we geen wo ningen bouwen en we mogen hen ook geen woningen toewijzen, omdat hun in komens voor onze huurwoningen te hoog zijn. Het oplossen van dat probleem ligt niet in onze macht. Wat we wel kunnen doen, is een deel van onze eengezinswo ningen die niet meer passen bij onze doel groep, afstoten zodat die vrij komen voor deze groep mensen. Maar dat kan alleen als we genoeg andere woningen kunnen bijbouwen.'' Woningen toegankelijk maken De extra vraag naar betaalbare, toegan kelijke en duurzame woningen kan niet alleen met nieuwbouw worden opgelost, vertelt Dick Tromp. ,,Onze grootste op gave zit in onze bestaande woningen. We werken er hard aan om die betaalbaar en toegankelijk te houden voor al onze huur ders. We huisvesten onder andere veel ouderen. Dus moeten we zorgen dat bij voorbeeld onze portiekwoningen rollator toegankelijk zijn. In de Oudorperpolder in Alkmaar zijn we bezig om de eerste 28 van 280 portiekwoningen van een lift te voor zien, zodat ze beter toegankelijk worden voor senioren. Ook kijken we naar toegan kelijkheid door middel van bijvoorbeeld een traplift in huis of het ophogen van ga lerijen, zodat de drempel bij de voordeur verdwijnt.'' Midden in de maatschappij Om te zorgen dat ouderen langer zelfstan dig kunnen blijven wonen werkt Kennemer Wonen samen met zorg- en welzijnsinstel- lingen. ,,Met hen kijken we hoe we vereen zaming kunnen voorkomen en problemen kunnen oplossen met de leefbaarheid en het aanbieden van zorg. Een goede leef baarheid is niet alleen belangrijk voor onze oudere huurders. Dat geldt voor al onze huurders. We staan als woningcorporatie midden in de maatschappij. Ons doel is dat iedereen plezierig moet kunnen wo nen in een goede woning en prettige om geving.'' Vergroten beschikbaarheid De wachttijd voor een woning is gemid deld vier jaar. De zoektijd, gemeten vanaf het moment dat mensen voor het eerst re ageren op een geschikte woning, tot het moment dat er een geschikte woning is gevonden, is twee jaar. Woningen bijbou wen helpt om de wachttijd te bekorten. Een andere oplossing om de beschikbaar heid te vergroten, is mensen die 'scheef wonen' stimuleren door te stromen naar een andere woning. ,,Er zijn huurders die in een huis wonen dat niet (meer) helemaal past bij hun situatie. Zo wonen veel oude ren in een eengezinswoning die eigenlijk te groot voor ze is. Of wonen mensen in een woning die te duur of te klein voor ze is. We informeren mensen actief dat er wo ningen beschikbaar zijn die wellicht meer geschikt zijn. Wij geven voorlichting en vertellen hoe ze voor een andere woning in aanmerking kunnen komen. Daarmee komen hun woningen vrij voor andere zoe kers.'' Het kan altijd beter Mensen helpen die het nodig hebben is een van de drijfveren van Kennemer Wonen, vertelt Dick Tromp. ,,Een goede dienstverlening bieden is een van onze belangrijkste prioriteiten. We willen al tijd beter. We willen blijven weten wat de vraag is van onze klanten en daarop in spelen. Het moet bijvoorbeeld voor onze huurders zo makkelijk mogelijk zijn om een reparatieverzoek te doen, te verhui zen of de huur op te zeggen. Een woning huren is geen brood bij de bakker dat je even ophaalt. Daar komt veel bij kijken. Daar willen wij onze huurders zo goed mogelijk bij helpen.'' Betaalbaar houden Ook het betaalbaar houden van de wo ningen is een prioriteit. ,,Wij vragen lage huurverhogingen en houden het groot ste deel van onze woningen beschikbaar voor de lage inkomens. Mede daarom is duurzaamheid voor ons steeds belangrij ker geworden. We willen bijdragen aan een beter milieu en het helpt ons om wonen betaalbaar te houden voor onze huurders, omdat hun energierekening la ger wordt. Kennemer Wonen wil net als andere woningcorporaties in Nederland voor eind 2020 al haar huurwoningen energiezuiniger maken. Zo plaatsen we in de periode 2017-2020 op ruim 4.000 bestaande huurwoningen zonnepane len. Voor deze zonnepanelen wordt geen huurverhoging gevraagd. Daardoor pro fiteert de huurder gelijk van de besparing die dit oplevert. Zonnepanelen op het dak van een eengezinswoning levert jaar lijks al gauw een besparing op de ener giekosten op van 250,-. Los van onze planning kunnen huurders ook op eigen verzoek hun woning laten isoleren. Ook hier staat geen huurverhoging tegen over. De huurder profiteert hiermee van extra woongenot en bespaart energie.'' In 2050 CO2-neutraal Eind 2020 hebben onze woningen ge middeld energielabel B. Die doelstelling is vijf jaar geleden afgesproken in Aedes verband (de branchevereniging voor wo ningcorporaties). Zoals het er nu naar uitziet halen we dat ruimschoots,'' zegt Dick Tromp. ,,Maar onze ambities reiken verder. In 2050 moeten alle woningen CO2-neutraal zijn. Dat is een gigantische opgave. We zijn nu aan het plannen hoe we dat gaan doen. Dus als we nu be staande woningen renoveren, is label B niet meer het uitgangspunt, maar is het onze ambitie om gelijk label A te beha len. Bovendien onderzoeken we welke woningen aangesloten kunnen worden op het warmtenet, bovenop de 450 wo ningen die in 2015 al zijn aangesloten. Ook daar hebben we de gemeenten bij nodig!"

Uitkijkpost : nieuwsblad voor Heiloo e.o. | 2017 | | pagina 14