Duurzaam? Hoe verder? r Maak met Dorcas de afvalberg kleiner Heiloo: 'Ambitieus in duurzaamheid' Stoken? Doe het schoon en veilig rs HEILOO - Deze Uitkijkpost is ruim gevuld met 'duurzame informatie'. Duurzaam Heiloo en Heiloo Energie realiseer den veel op dit gebied met gemeente en partners. En 8 november is er alweer een informatieavond over een lokale zonnepanelenactie in buurtcentrum Trefpunt in Heiloo (20.00 - 22.00 uur, inloop vanaf 19.30 uur). Vergeet ook de Nationale Huizenroute niet op 11 november. Heiloo Energie doet dit alles voor Heiloo. Voor hoeveelheidskorting bij inkoop werken we onder ande re samen met Castricum voor uw lage prijs. Dat deden we al. Maar voor u is het minder van belang wat we in het verleden voor Heiloo en uw buren deden, maar meer wat we in de toe komst voor u kunnen betekenen. En juist van wat we samen met uw buren leerden, kunt u profiteren in de toekomst. Dat begint op 11 november tijdens de Nationale Huizenroute met een fietstocht (start 12.45 uur vanaf 4 Loo), waar we naar Jan Treur gaan. Hij bouwde zijn kennis en ervaring op met warm tepompen in combinatie met PV-panelen, die ook zijn elek trische auto voeden. Na een bezoek aan het PCC, een zeer duurzaam schoolgebouw, kan Bart een en ander vertellen over onder andere warmteterugwinning en een groen dak. In de helpdesk ('t Loo) is de exacte route aangegeven en mis schien is er ruimte voor 'verzoeknummers', dus om extra hui zen in te brengen die we kunnen toevoegen aan de Nationale Huizenroute. Verder stelt wethouder Opdam een nieuw scherm in gebruik (10.00 uur) waarop de energieopbrengsten van de zonnepanelen op de daken van de diverse bedrijven te zien is. Naast de gerealiseerde projecten - ook van bedrijven van Duurzaam Heiloo - zijn er tijdens de openingstijden van de Duurzame Helpdesk in 't Loo in Heiloo informatiefilmpjes te bekijken die zijn gericht op de antwoorden op uw specifieke vragen. Wilt u eerst wat flyers doornemen? Die staan voor in de winkel. En als u uw plannen wilt doornemen: achterin is een bespreekruimte met koffie. Past de apparatuur niet op of De helpdesk in 't Loo. Aangeleverde foto HEILOO - Ik zeg altijd: als je thuis opruimt en van alles wilt weggooien, denk dan wat langer na voordat je naar de stort gaat. In veel gevallen kan het gewoon nog gebruikt worden," zegt Adrie Bijvoet, voorzitter van kringloopwin kel Dorcas in Heiloo. Verrassingen bij Dorcas. in uw huis? Via Cohesie kunt u uw panelen op een gemeen tedak leggen en er zijn nog wind-aandelen verkrijgbaar van de windturbine in de Boekelermeer. Over het verduurzamen van monumentale of karakteristieke woningen is er op 29 november in de Willibrorduskerk een bijeenkomst. Dit zijn wat activiteiten voor november, maar volg ons vooral op www. heilooenergie.nl waar u veel informatie vindt en kijk op www. duurzaamheiloo.nl. Een denk- en werkwijze die naadloos aansluit op de visie van de kringlooporganisatie. Volgens Adrie brengen steeds meer mensen hun overtollige spullen naar de winkel van Dorcas. "Dat is belangrijk, want zolang goederen blijven cir culeren komen ze niet op de afvalberg terecht." Dorcas heeft inmiddels eenendertig winkels verspreid over Nederland, de komende vijf jaar groeit dit aantal met vijf winkels per jaar. De organisatie doneert de verkoopopbrengst aan ruim honderd projecten voor de allerarmsten in vooral Oost-Europese en Afrikaanse landen. Adrie: "We helpen mee aan de verbetering van sanitaire voorzieningen, gezondheidszorg, onderwijs en rampenbestrijding. Hiervoor doneert Dorcas jaarlijks vele mil joenen. Elke cent wordt goed besteed." Aangeleverde foto Tot slot noemt Adrie het onderlinge contact tussen de vrij willigers in de winkel van groot belang. "Hier ontstaan vriend schappen en sommige vrijwilligers gaan zelfs met elkaar op vakantie." Verder biedt Dorcas mensen met een uitkering een goede invulling van hun tijd en waar mogelijk perspectief op betaald werk. "Mooier kun je het niet krijgen." Dorcas, Kennemerstraatweg 93-95, Heiloo. Tel.: 072-5320098, www.dorcaswinkelheiloo.nl. Openingstijden: dinsdag, donderdag en zaterdag van 10.00 tot 15.00 uur. HEILOO - Een duurzaamheidskrant. Is dat wel duur zaam? Jazeker. U kunt de krant bewaren, of u deelt hem met vrienden of familie. En als iedereen is uitgelezen, kan hij in de papierbak, zodat het papier weer opnieuw gebruikt kan worden. Voordat hij daar belandt, hoop ik uiteraard dat deze krant u inspireert om mee te helpen aan een duurzame wereld. De gemeente Heiloo heeft die handschoen ook opgepakt. En we zijn ambitieus als het gaat om duurzaamheid: ons doel is om te komen tot een circulaire samenleving, waar we grondstof fen steeds opnieuw gebruiken. En in het Klimaatakkoord van Parijs hebben we een limiet gesteld aan de CO2-uitstoot. Dat is een mondiale opgave. De bijdrage van Heiloo - en van u - daarin is misschien bescheiden maar wel onontbeerlijk. Gelukkig staat er ook al veel in de steigers. Er zijn initia tieven van talloze organisaties, waaronder lokale uit Heiloo, waarin de gemeente participeert. En omgekeerd participeren Heilooërs steeds meer in lopende projecten. De verantwoorde lijkheid wordt breed gevoeld en opgepakt. Daar ben ik enorm blij mee. Maar we zijn er zeker nog niet. Benieuwd naar wat u kunt doen om uw leven duurzamer te maken? Of naar de mogelijkheden voor een energiezuiniger huis? Fiets dan op 11 november de Duurzame Huizenroute. U kunt dan binnenkijken in huizen die duurzaam zijn gebouwd of verbouwd. Of loop eens binnen bij de Duurzame Renovatie Helpdesk van Heiloo Energie in winkelcentrum 't Loo. Ook het Duurzaam Bouwloket staat klaar voor een deskundig advies. U leest er alles over in deze krant. Veel leesplezier! Vriendelijke groet, Rob Opdam, wethouder Duurzaamheid Rob Opdam. Aangeleverde foto HEILOO - Het gebruik van open haarden, inzethaarden en houtkachels voor het verwar men van woningen neemt de laatste jaren toe. Ook het stoken van hout in terraskachels, vuurkorven en dergelijke. Ongeveer twintig procent van de Nederlandse huishoudens bezit een houtkachel, open haard of een vuurkorf. In de gemeente Heiloo gebruiken steeds meer inwoners een houtkachel, open haard of een vuurkorf. Dit is heel gezellig, maar helaas veroorzaakt het stoken ook weleens overlast. Met name in de directe omgeving kan dit tot (ernstige) hinder lei den. U kunt dit voorkomen door goed te stoken. Gebruik altijd droog en schoon hout. Bij hout dat niet schoon en droog is, bestaat de kans dat er rook en schadelijke stoffen vrijkomen. Want schone rook bestaat niet. Er kan altijd hinder (rook, geur en roetneerslag) optreden die tot gezondheidsklachten leiden, bij uzelf of bij de omwonenden. Daarbij kunnen de weersomstandigheden, bijvoorbeeld mist of windstil weer, ook een rol spelen. Beperk de stookduur tot een paar uur per dag en zorg voor een goede verspreiding van de rookgassen. Op deze manier is de overlast minimaal en kunt u genieten van uw houtkachel, open haard of vuurkorf. Houd bij het stoken de brandveiligheid in acht. Zorg dat uw houtkachel of open haard goed ingeregeld is. Controleer bijvoorbeeld of het rookkanaal (nog) goed is aangesloten op de kachel. Tip: plaats een koolmonoxi- demelder in de buurt van de kachel of open haard. Bij onvol ledige verbranding kan namelijk de levensgevaarlijke koolmo noxide vrijkomen. Kortom, stook bewust, veilig en denk daarbij ook aan de omgeving. 101100* Zorg voor de juiste grootte van uw kachel in verhouding tot de ruimte die u wilt verwarmen. Laat uw schoorsteen en rookkanaal goed afstemmen op uw haard of kachel. Laat minstens één keer per jaar uw schoorsteen vegen door een erkend bedrijf. Maak een houtvuur aan met aanmaakblokjes en kleine houtjes. Stook alleen droog en onbehandeld hout. Stook niet bij windstil of mistig weer. Zorg voor voldoende frisse lucht in de ruimte waar gestookt wordt. Zorg voor volledige luchttoevoer. Controleer regelmatig of u goed stookt. Laat een houtvuur vanzelf uitbranden.

Uitkijkpost : nieuwsblad voor Heiloo e.o. | 2017 | | pagina 11