Tol: meer dan alleen een kringloopwinkel Succes van kringloopwinkels: van stoffig tot aantrekkelijk en uniek Kösters Elektra en Witgoed Energy Challenges op scholen DUURZAAM HEILOO 13 L Kringloopbedrijf Mooie aanbieding tijdens duurzaamheidsmarkt 't Loo UITKIJKPOST NOVEMBER 2017 EGMOND AAN DEN HOEF - Kringloopwinkel Tol in Egmond aan den Hoef doet het allemaal net even anders. Uiteraard staat de mooie, schone winkel vol met nauwkeurig uitgesorteerde spulletjes, maar daarnaast is eigenaar Dico Tol ook maatschappelijk betrokken. Als voormalig jobcoach vindt hij het belangrijk om mensen met een afstand tot de arbeidsmarkt de kans te geven om erva ring op te doen. "Onze organisatie onderscheidt zich nadrukke lijk als erkend leer- en werkbedrijf," vertelt Tol. "Denk hierbij aan re-integratie, dagbesteding en jobcoaching. Onze werk nemers worden professioneel begeleid. We werken daarvoor onder meer samen met het UWV, gemeentes en stichtingen." Tol wordt ook ingeschakeld bij het leeghalen van woningen, die vervolgens volledig verkoop- of verhuurklaar worden opge leverd. "Voor deze activiteiten staan we in nauw contact met bijvoorbeeld de GGZ, notarissen, woningbouwcorporaties en makelaars," zegt Tol. De organisatie is ook een erkend verhuis bedrijf. "Verhuizen is stressvol. We kunnen de complete ver huizing verzorgen, maar bieden tevens hand- en spandiensten, zoals extra hulp met inpakken." Tol is dus veel meer dan alleen een kringloopwinkel. Bezoek de winkel aan de Lamoraalweg 53b. Kijk voor meer informatie en openingstijden op www. kringlooptol.nl. REGIO - Het is een trend die al jaren zichtbaar is: mensen gooien minder vaak spullen weg, maar verkopen het via internet op bijvoorbeeld Marktplaats. Anderen brengen het naar de kringloopwinkel. Gelijktijdig zien we dat steeds meer mensen niet automatisch nieuwe producten prefereren, maar juist kiezen voor tweedehands. Kringloopwinkels krijgen steeds meer klanten over de vloer. Neem Jeroen en zijn vrouw Carmen als voorbeeld: zij bezoe ken regelmatig een kringloopwinkel. Jeroen in de kringloop winkel Keer op Keer, sponsor van goede doelen dichtbij huis: "Dat doe ik vooral om boeken te scoren. Omdat ik niet altijd geld heb voor nieuwe boeken, is voor mij de kringloopwinkel een uitkomst. Hier vind ik best vaak relatief nieuwe boeken. Het valt me ook op dat de aangeboden kwalitatief steeds beter wordt." Zijn vrouw valt hem bij. "Ik zeg regelmatig: 'Goh, dat mensen dat wegdoen, wat zonde!' Eigenlijk vinden we samen altijd wel iets." Niet zo gek dat het echtpaar regelmatig 'op toernee' gaat langs kringloopwinkels. "We struinen eerst de kringloopwinkels af in de regio Alkmaar en gaan dan verder door naar bijvoorbeeld Haarlem en Santpoort." Een stukje verderop in de winkel vinden we Lara. Zij maakt een tevre den indruk. "Tussen alle prullaria zijn zeker speciale dingen te vinden, en dat voor een prikkie. Ik kan echt gelukkig wor den van oude dingen. Een kringloopwinkel is zeker aan mij besteed." In Kringloopwinkel Heiloo vergaapt Johan zich in de winkel aan antiek. Hij komt met een poëtische uitspraak. "Voor mij is dit een feest der herkenning, een museum van mijn jeugd." Alle portemonnees Het succes van de kringloopwinkels in Nederland heeft meerdere redenen. Allereerst kreeg het imago van de winkels een enorme boost. Stond de kringloopwinkel enkele jaren geleden nog bekend als 'stoffig' en 'aanbieder van oude rom mel', tegenwoordig zijn ze verworden tot aantrekkelijke out lets met ook kwalitatief betere producten en unieke items voor een brede doelgroep. De aantrekkende economie is hier aan zeker debet: mensen kopen weer nieuwe spullen en gun nen hun oude spullen een tweede leven. Een keurmerk voor erkende kringloopwinkels zorgt nog eens extra voor imag overbetering evenals een strenger beleid voor het accepteren van spullen. Onbruikbare en onverkoopbare rommel is steeds vaker niet meer welkom. Dit om het imago hoog te houden en het kopen van tweedehands spullen uit de taboesfeer te halen. Dat is gelukt: in de kringloopwinkel kom je mensen tegen van alle leeftijden, gezindten en culturen, en niet alleen mensen met een kleine portemonnee. Kringloopeigenaar Adrie Bijvoet van Dorcas in Heiloo vertelt: "Laatst kwam ik mensen tegen die bijvoorbeeld best een dure stoel kunnen kopen. Toch kwa men ze naar ons. In plaats van 30 euro betaalden zij hier een stuk minder voor de stoel, namelijk 50 cent. Reden genoeg om vaker te besparen en met het uitgespaarde geld op vakantie te gaan. Voor hen is het eigenlijk gewoon een sport om zo goed koop mogelijk in te kopen." Tot slot is het goed te weten dat veel kringloopwinkels goede doelen steunen en dat ze mensen in dienst hebben met een relatief grote afstand tot de arbeids markt. Deze werknemers doen werkervaring op en krijgen op deze manier meer kansen in de samenleving. Documentaire Ondertussen zijn er ongeveer zeventienhonderd kringloop winkels in Nederland, melden de makers van een documen taire serie van de VPRO, die van 25 tot en met 29 december te zien is. Uitsluitend de bij de brancheorganisatie aangesloten kringloopbedrijven (zonder winstoogmerk) trokken vorig jaar 28 miljoen bezoekers. De omzet van alle kringloopwinkels in Nederland bedraagt zo'n 250 miljoen euro en groeit ieder jaar. In de kringloop werken ongeveer 20.000 mensen: vrijwilli gers, asielzoekers, ex-gedetineerden, mensen die werken met behoud van uitkering en betaalde krachten. Ze staan er vanuit verschillende motivaties: eenzaamheid bijvoorbeeld, maar ook idealisme, verslaving, ziekte, verveling of werkloosheid. Maar samen trekken ze elkaar omhoog en proberen ze elkaars pro blemen op te lossen. Zoals Tineke van de winkel in Zeist het mooi weet te verwoorden: "Het gaat niet om de spullen, het gaat om de mensen." Tekst: EJV Mediaproducties/Evert Visser Kringloopwinkels worden steeds populairder. Aangeleverde foto EGMOND AAN DEN HOEF - De Sint Jozefschool in Egmond aan den Hoef is een van de zeventien basisscholen die zijn aangesloten bij de Energy Challenges. Dit is het project waar jongeren van negen tot zestien jaar op het basis- en voortgezet onderwijs worden uitgedaagd om op eigen wijze campagne te voeren voor energiebesparing en duur zaamheid op school en in hun omgeving. Spelenderwijs ontdekken jongeren hun talent en maken ze kennis met de wondere wereld van duurzaamheid, energie en techniek. Het campagneseizoen begint met een knallende kick-off op 16 januari 2018 in HAL 25 in Alkmaar en eindigt met een feestelijke finale in juni 2018. De Sint Jozefschool was eerder dit jaar al bezig met het milieu. Aangeleverde foto 'Energy Stars' De Energy Challenges daagt jongeren op basis- en voortge zet onderwijs uit tot een duurzaamheidscampagne. Elke deel nemende school vormt een team van 'energizers' dat het voor touw neemt om school en omgeving te verduurzamen. Tijdens de kick-off op 16 januari 2018 komen alle teams bijeen, zij vol gen dan creatieve en educatieve workshops. Tijdens het cam pagneseizoen gaan de teams op onderzoek uit in de wereld van energie, techniek en duurzaamheid en zetten ze hun kennis om in actie en resultaat. Ze werken aan verschillende opdrach ten en verdienen daarmee 'Energy Stars' als er een opdracht vervuld is. De opdrachten zijn uitdagingen om zoveel moge lijk energie te besparen, minder afval te creëren en zuiniger om te gaan met water op hun eigen basisschool. De 'Razende Reporter' (hbo-stagiairs communicatie) bezoekt de leerlingen teams regelmatig. Zij prikkelen hen met ervaringen van andere teams. De finale in juni is het bekroningsmoment van het cam pagneseizoen. De jury (Stichting Energy Challenges) bepaalt en waardeert, geadviseerd door de reporters, wie er in de prij zen vallen voor de Energy Awards. Daarnaast wordt er een publieksprijs verkozen door de teams onderling. Stimuleren maatschappelijk bewustzijn Met Energy Challenges komen jongeren op een uitdagende manier in aanraking met (duurzame) energie en met de the ma's van afval naar grondstoffen en zorgvuldig omgaan met water. Een groeiende bewustwording en kennis over (duur zame) energie vergroot het maatschappelijk bewustzijn en draagt bij aan een groeiend enthousiasme voor een carrière in de energie- en technieksector. Dat levert in de toekomst pro fessionals op met passie voor energie én oog voor innovatie. Jordy Dekker, groepsleerkracht van de Sint Jozefschool en onderwijsspecialist: "Sinds het schooljaar 2017/2018 ben ik actief als onderwijsspecialist voor Energy Challenges Noord Holland. Van kinds af aan ben ik geïntrigeerd door de natuur en het milieu. Als het gaat om het verbeteren van het milieu en het stimuleren van duurzaamheid heeft de jeugd de toekomst. Ik hoop dat we de intrinsieke motivatie kunnen aanboren en er zo voor kunnen zorgen dat de kinderen zich milieubewust gedrag eigen kunnen maken." Doe mee! Interesse om deel te nemen aan de Energy Challenges? Kijk voor meer informatie op www.energychallenges.nl of neem direct contact op met projectleider Marije van de Stelt: marije. van.der.stelt@energychallenges.nl. HEILOO - Kösters Elektra en Witgoed in Heiloo heeft de beste energiezuinige witgoedmerken uit Europa in huis. "Talloze testen beoordeelden ons assortiment positief en we zijn trots op deze beoordeling. Mede hierom attenderen wij de bewoners van Heiloo op een prachtige aanbieding," benadrukt Ron Kösters. De bekende onderneming laat tijdens de duurza me markt op 11 november de bezoekers van winkelcentrum 't Loo meeprofiteren van een aantrekkelijke korting op een van haar energiezuinige wasmachines of drogers. "Dankzij onze jarenlange ervaring - we zijn actief sinds 1930 - helpen wij klan ten deskundig en met de hoogst mogelijke status van service bij de aanschaf van een energiezuinige machine. Dit is uiter aard een machine die bij u past." De woorden 'perfectie, kwa liteit en betrouwbaarheid' zijn onlosmakelijk verbonden aan de elektra- en witgoedwinkel aan de Westerweg. "Het energie zuinige assortiment staat als een huis en u kunt in een hand omdraai perfecte resultaten behalen." Daarnaast is Kösters Elektra en Witgoed gespecialiseerd in het vervangen van al uw inbouwapparatuur en heeft de winkel een eigen gecerti ficeerde technische dienst. Profiteert u ook op 11 november van de aantrekkelijke aanbieding? Het team van Team Kösters Elektra en Witgoed ontmoet u dan graag in 't Loo. Kösters Elektra en Witgoed, Westerweg 258, Heiloo. Zie ook www.kosterselektra.nl Kösters is actief sinds 1930. Aangeleverde foto

Uitkijkpost : nieuwsblad voor Heiloo e.o. | 2017 | | pagina 13