Politiek Heiloo over duurzaamheid Van der Steen Autobedrijf Heiloo 'Duurzaam de toekomst in' De lol van Eric en Marina duurt maar voort D66 Een duurzaam motto bij Wereldwinkel Heiloo Heiloo DUURZAAM HEILOO 15 iSUA UITKIJKPOST NOVEMBER 2017 HEILOO - "Wij vinden duurzaamheid en milieubewust ondernemen zeer belangrijk. Daarom zorgen zonnepanelen en warmtewisselaars voor de elektriciteitsvoorziening en de verwarming van onze hele showroom. Wij ondernemen honderd procent co2-neutraal. Daarnaast verkopen we elektrische en hybride auto's." Aan het woord is Bas van der Steen van Van der Steen Autobedrijf Heiloo op De Oude Werf in Heiloo. Zonnepanelen en warmtewisselaars Bas praat trots en gedreven over de honderdzestig zon nepanelen die de onderneming half augustus op het dak van het bedrijfspand heeft laten plaatsen. Naast de zonnepanelen staan er drie warmtewisselaars op het dak. Deze zetten bui tenlucht om in warme lucht. Deze warmte wordt vervolgens gebruikt voor de vloerverwarming van de showroom. Bas: "Wij hebben onze cv-ketel en gasaansluiting laten afsluiten en heb ben geen co2-uitstoot en vaste gaskosten." Van der Steen financierde het geheel via een crowdfunding- actie waarbij de investeerders delen in het rendement op hun ingelegde vermogen zonder thuis zelf zonnepanelen te bezit ten. "We kunnen de installatie wel zelf betalen, want we heb ben een gezond bedrijf. Toch kozen wij voor crowdfunding: dit draagt bij aan de bewustwording voor duurzaam leven en wer ken bij andere mensen." Elektrische en hybride auto's Van der Steen Autobedrijf Heiloo verkoopt de afgelopen jaren al regelmatig hybride auto's, een auto met een verbran dingsmotor en een elektromotor met accu-capaciteit. Een andere belangrijke duurzame stap is de verkoop van elektri sche auto's. Bas: "We verkopen diverse merken elektrische auto's. Deze zijn volledig co2-neutraal en worden steeds beter en toegankelijker. Er rijden ongeveer 120.000 elektrische auto's in Nederland, dat moeten er veel meer worden." Bas wil de elektrische auto's vanaf begin volgend jaar laten opla den door zijn zonnepanelen. "We plaatsen dan een oplaadpaal voor de deur van de showroom." Natuurlijk is Van der Steen Autobedrijf Heiloo ook nog steeds sterk in de verkoop van Door Henk Pruiksma Eric en Marina Wijnbeek houden hun energieverbruik enthousiast bij. De houtkachel bespaart 400 m3 gas op jaarba sis. De droger draait 's nachts goedkoper en dankzij 'plugwise' kwamen zij erachter hoe hoog het verbruik van hun apparaten is. Nuttig om te beslissen welke voor vervanging in aanmer king komen. Natuurlijk houdt Eric de dagelijkse 40 kilometers van en naar zijn werk bij op de fietscomputer. Wat deze gezon de activiteit aan auto- en dokterskosten scheelt! En Marina waardeert de grafieken die hij al een paar decennia van hun afnemende energieverbruik maakt. Je kunt erop aanwijzen wanneer de oudste werd geboren en de jongste uitvloog. "Kijk, daar hebben we de dubbele beglazing laten aanbrengen en hier zijn wij overgestapt op de LED-verlichting. Zijn die zwarte gaten op de gevelscan die Heiloo Energie heeft gemaakt niet prachtig?" Nou, indrukwekkend zijn ze in elk geval als ik ze vergelijk met de kleuren op de scan van voor de verbouwing. De energielekken verminderden sterk. Lol in minder In hun huis, dat zij in 1994 kochten, konden Eric en Marina meteen aan de slag. Het stamt uit het begin van de jaren zes tig en toen deed men nog niet aan duurzaamheid. Zo krijgt de nieuwe hoog rendement cv-ketel een ereplaatsje in het grafi sche overzicht. Aan een gratis Nuon-advies hielden zij de geïso leerde vloer over die Eric samen met zijn zoon heeft gelegd. En de aanbouw aan de windrijke westzijde was een driedubbel slag: meer ruimte en comfort in huis en minder warmteverlies. Onderwijl hield Eric de energiemarkt in de gaten. De zonnepa nelen deden opgeld en hij was er meteen, in 2004, gesubsidi eerd bij. In drie opeenvolgende jaren sloeg hij zijn slag. Ook de verbouwing van begin 2013 laat zijn sporen na op de grafiek. Daar blijft het niet bij. Het gas moet nog op de fles door de benzine- en dieselauto's. We hebben in totaal honderdveertig gebruikte auto's op voorraad, een mix van benzine, diesel, hybride en elektrisch. Ook automaten. Verder verkopen we bedrijfsauto's, nieuwe auto's van elk merk en hebben we een leaseafdeling." Van der Steen Autobedrijf Heiloo, De Oude Werf 1-4, Heiloo. Tel.: 072-5320160, e-mail: bas@vandersteen-heiloo.nl, internet: www.vandersteen-heiloo.nl. Van der Steen Autobedrijf Heiloo bestaat dertig jaar. Bas van der Steen treedt in de voetsporen van zijn opa Joop van der Steen, zijn oom Joop en vader Maarten van der Steen. Het dak van Van der Steen. Aangeleverde foto aanschaf van een inductiekookplaat en een warmteluchtpomp. '0 op de meter' heet de werkgroep van Heiloo Energie waarvan Eric deel uitmaakt en hij wil het niet bij woorden laten. Homo Economicus Volgens Marina ben je dief van je eigen portemonnee als je de verduurzaming van je huis niet serieus neemt. De terug- verdientijd van het stel is opvallend kort omdat Eric veel zelf doet en daar beleeft hij ook al lol aan. De kosten verminderen inmiddels snel en de subsidieregelingen buitelen over elkaar heen. Het actuele rekenvoorbeeld van Heiloo Energie, die net een nieuwe zonnepanelenactie is gestart, is dan ook verras send: de panelen die de lokale installateur op uw dak plaatst betalen zich in nog geen vier en een half jaar terug! En dan gaat u verdienen. Homo Ludens De familie Wijnbeek gaat het echter bovenal om de manier van leven waarbij zij zich welbevinden. Die includeert het genieten van biologisch voedsel en minder vlees, het gebruik van de fiets en een donkere tuin omdat de egel ook recht op zijn privacy heeft. En dus de lol van het terugdringen van het gebruik van fossiele brandstoffen terwijl het wooncomfort juist toeneemt. Het is tijd voor Homo Ludens, de spelende mens, en Eric en Marina spelen graag hun spelletje mee. Op den duur Tja, en als je uiteindelijk een wereld achterlaat die leef baarder is, dan kun je ook nog tevreden zijn. Wanneer Eric en Marina vertellen over de toekomstbestendige gezinnen van hun zonen gaat de lol over in trots. Enkele politieke partijen geven in deze krant hun stand punten weer op het gebied van duurzaamheid. CDA-Heiloo Duurzaam, groen en aantrekkelijk We hebben de aarde geërfd van onze (voor)ouders en wij geven haar door aan de volgende generaties. Dat vraagt dat we verder kijken dan ons eigen belang en onze eigen tijd. De omslag naar duurzaamheid en de daarbij behorende energietransitie moeten écht van de grond komen, ook in Heiloo. Daarvoor is een breed draagvlak nodig. De gemeente moet samen met Heiloo Energie en andere partners de mogelijkhe den voor verdere verduurzaming uitwerken en vooral realise ren. Concreet: ruimere toepassing van zonne-energie (ver volg op zonnepanelen Het Vennewater!), energiebesparing in bestaande bouw, minder verstening van tuinen en het beper ken van het gebruik van bestrijdingsmiddelen. Daarnaast moe ten nieuwbouwwijken aardgasloos worden. De gemeente is 'aanjager'. Belangrijk speerpunt voor CDA-Heiloo is ook de agrarische sector, die de ruimte moet krijgen om het landelijk gebied vitaal en duurzaam te houden. Tot slot wil CDA Heiloo dat het gemeentelijk apparaat zelf het voorbeeld geeft: gemeen telijke gebouwen en ook het wagenpark moeten CO2-neutraal! D66 Heiloo De gevaren die de klimaatverande ringen met zich meebrengen zijn gemeengoed. We moeten aan de slag! D66 staat voor schone energie en ver antwoord grondstoffengebruik, voor ons en onze (klein)kinderen. Grote woorden. Wat kan de gemeente hier aan bijdragen? Best veel, als we maar willen. Het eerste dat je mag verwachten is dat de gemeente zelf duurzaam werkt: elk overheidsgebouw moet duurzaam zijn, alle auto's elektrisch. En de gemeente moet niet in de weg lopen als burgers willen investeren in duurzaamheid. Zonnepanelen op het dak moeten altijd kunnen. Daar mag het niet bij blijven: we moeten duurzaamheid actief ondersteunen. Waarom zou je een burger die iets duurzaams realiseert geen voordeel geven? Duurzaamheid moet (naast gebruikelijke criteria als resultaat en kosten) een beslissende rol spelen bij gemeentelijke aanbestedingen. Niet duurzaam? Ook al bent u de goedkoopste, toch maar niet. Heeft u een idee dat onder steuning nodig heeft? U kunt op ons rekenen! PvdA Heiloo PvdA Heiloo kiest voor behoud van de groene leefomgeving. Steeds meer burgers en bedrijven zijn zich bewust van duurzaamheid. Door de onderte kening van het Klimaatverdrag Parijs in 2016 is dit in een stroomversnelling gekomen. Ook voor Heiloo heeft dit gevolgen. Ons 10 punten milieukader is: 1. betere samenwerking in de regio, om overlast vliegverkeer Schiphol te beperken; 2. Heiloo sluit aan bij de Green Deal, gericht op aardgasloos bouwen en woningen met-nul-op-de-meter; 3. 'klimaatadaptatie' door betere verwerking van hemelwater en meer groenstroken; 4. geen verdere inbreuken op het historische landschap; 5. adequate compensatie voor de aantasting van de natuurge bieden door de afslag A9; 6. uitbreiding aantal elektrische oplaadpunten; 7. onderzoek naar tijdvensters voor het vrachtverkeer; 8. samenwerking met Heiloo Energie en Duurzaam Heiloo en het behoud van een lokaal informatiepunt; 9. meer 30 km.-zones en 10. inzet voor de extra aanplant van bomen. 'Groen en duurzaam wonen in Heiloo' is ons parool. HEILOO - Aan De Laghe Weijdt 2 zijn ze niet zo zuinig. De lol die zij hebben met de terugdraaiende energiemeter vonkt er al jaren vanaf. En die lol is duurzaam. HEILOO - Bij Wereldwinkel Heiloo staan fairtrade en duurzaamheid voorop. Het wordt steeds belangrijker dat pro ducten op een eerlijke manier gemaakt worden van gerecycled materiaal. We verkopen producten die authentiek zijn en lang mee gaan, bijvoorbeeld onze kunstnijverheid en sieraden. Zitten op een stapel boeken en trendy bureaulampen Heb je je weleens afgevraagd wat er gebeurt met afgeschreven boeken, bijvoorbeeld uit de bibliotheek? Anton Sleeuwenhoek maakt er een kleurrijke, prachtige en unieke BookPouf van. Kom langs in de winkel. Je vindt er ook doosjes en etuis van petflessen, gevlochten krantenbakken van oude kran ten, motors van hout en trendy eco-design bureaulampen in diverse kleuren. Er is meer Wil je een kerstkaart sturen? We verkopen kerstkaarten van Unicef en Amnesty International, prachtige en handige kalen ders en agenda's van Oxfam Novib. Meer informatie? Ga naar www.heiloo.wereldwinkels.nl of volg ons op Facebook. Eco-design bureaulamp. Aangeleverde foto

Uitkijkpost : nieuwsblad voor Heiloo e.o. | 2017 | | pagina 15