Opslag afvalbeleid en duurzaamheid in Heiloo HEILOO DUURZAAM HEILOO cv ketels GEMEENTE UITKIJKPOST 8 NOVEMBER 2017 Meer afvalscheiding en minder restafval in 2020, maximaal 100 kilo restafval per inwoner per jaar en 75% scheiding van huishoudelijk afval in 2020. Dat is het doel voor heel Nederland. Om dat te bereiken moeten gemeenten in Neder land er nog een flinke schep bovenop doen als het gaat om afval scheiden. Door goed te scheiden bereiken we dat afval goed bruikbaar is als grondstof voor nieuwe producten. Daarmee dragen we bij aan een 'circulaire economie' Wat is een circulaire economie? Kort gezegd: in een circulaire economie houden producten hun waarde, ook als ze worden afgedankt. Ze vormen de grondstof voor een ander product. Er hoeft dus niets of bijna niets te worden weggegooid, schaarse grondstoffen als metalen of olie kunnen telkens worden hergebruikt. Van Afval Naar Grondstof - HuisHoudelijk Afval De Rijksoverheid heeft' haar doelen vastgelegd in het plan Van Afval naar Grondstof (VANG). Inzet is dat grondstoffen efficiënt worden ingezet en hergebruikt. Als er toch nieuwe grondstoffen nodig zijn, kiezen we voor een duurzame werkwijze, met aandacht voor na tuur en gezondheid. Bij het ontwerpen van producten en materialen houden we al rekening met hergebruik. Foto's bij dit artikel: Alef Starreveld met medewerking van GP Groot BV Om de doelstelling van 75% in 2020 te halen, is het nodig dat: - We afval voorkomen waar dat kan - We afval maximaal gaan scheiden - We afval goed recyclen Zie www.vang-hha.nl voor het hele programma. Inzet is om het afval scheiden makkelijker te maken. Dat betekent dat we het inzamelen van grondstoffen als gft, pmd en papier zo gemakkelijk mogelijk willen maken voor de inwoners. Restafval halen we dan niet meer aan huis op, daarvoor komen ondergrondse containers. Hoe het precies wordt ingevuld, dat hangt ook af van de wensen van inwoners en gemeenteraad. Verder spelen uiteraard ook de kosten een rol. De gemeenteraad stelt uiteindelijk het afvalbeleid vast. Hoe verder De gemeenteraad besluit over het afvalbeleid. De uitwerking daarvan, de maatregelen die we nemen, daarover gaan we graag in gesprek met de inwoners. Met elkaar bespreken we hoe we het nieuwe beleid gaan uitvoeren. Afvalscheiden in Heiloo In Heiloo scheiden inwoners nu 62% van het afval. Met alleen kleine aanpassingen zal het niet lukken om het doel van 75% in 2020 te halen. Er is meer voor nodig! Uit sorteeranalyses van het restafval die jaarlijks worden gehouden blijkt dat er nog veel GFT (41%), PMD (17%) en oud papier (10%) in de grijze rolcontainer zit. Dat moet eruit en dat kan ook. Afvalbeleidsplan De gemeente werkt aan een nieuw afvalbeleidspan. Daarin staat hoe we de afvalinzameling regelen. Goed stoken Gebruik altijd droog en schoon hout. Bij hout dat niet schoon en droog is, bestaat de kans dat er rook en schadelijke stoffen vrijkomen. Want schone rook bestaat niet. Er kan altijd hinder (rook, geur en roetneerslag) optreden en tot gezondheidsklachten leiden, bij uzelf of bij de omwonenden. Daarbij kunnen de weersomstan digheden, bijvoorbeeld mist of windstil weer, ook een rol spelen. Beperk de stookduur tot een paar uur per dag en zorg voor een goede verspreiding van de rookgassen. Op deze manier is de overlast minimaal en kunt u genieten van uw houtkachel, openhaard of vuurkorf. HEILOO - Het gebruik van openhaarden, inzethaarden en houtkachels voor het verwarmen van woningen neemt de laatste jaren toe. Ook het stoken van hout in terraskachels, vuurkorven en dergelijke. Ongeveer 20% van de Nederlandse huishoudens bezit een houtkachel, openhaard of een vuurkorf. In de gemeente Heiloo gebruiken steeds meer inwoners een houtkachel, openhaard of een vuurkorf. Dit is heel gezellig maar helaas veroorzaakt het stoken ook wel- eens overlast. Met name in de directe omgeving kan dit tot (ernstige) hinder leiden. U kunt dit voorkomen door goed te stoken. (Brand)veiligheid Hou bij het stoken de brandveiligheid in acht. Zorg dat uw houtkachel of openhaard goed ingeregeld is. Controleer bijvoorbeeld of het rookkanaal (nog) goed is aangesloten op de kachel. Tip: plaats een koolmonoxi- demelder in de buurt van de kachel of openhaard. Bij onvolledige verbranding kan namelijk de levensgevaar lijke koolmonoxide vrijkomen. Kortom. Stook bewust, veilig en denk daarbij ook aan de omgeving. 10 stooktips Zorg voor de juiste grootte van uw kachel in verhouding tot de ruimte die u wilt verwarmen; Laat uw schoorsteen en rookkanaal goed afstemmen op uw haard of kachel; Laat minstens één keer per jaar uw schoorsteen vegen door een erkend bedrijf; Maak een houtvuur aan met aanmaakblokjes en kleine houtjes; Stook alleen droog en onbehandeld hout; Stook niet bij windstil of mistig weer; Zorg voor voldoende frisse lucht in de ruimte waar gestookt wordt; Zorg voor volledige luchttoevoer; Controleer regelmatig of u goed stookt; Laat een houtvuur vanzelf uitbranden.

Uitkijkpost : nieuwsblad voor Heiloo e.o. | 2017 | | pagina 19