Expositie rond opgravingen kasteel Steeds minder konijnen in het Noordhollands Duinreservaat Het Kleurenorkest viert jubileum Collecte voor kinderen met een handicap 'Wat kunst is voor Bergen is historie voor Egmond' REGIO 26 Bergen in Nieuwsuur Klas op Groen UITKIJKPOST NOVEMBER 2017 EGMOND/ BERGEN/ SCHOORL - Het televisiepro gramma Nieuwsuur besteedt deze en vorige week aandacht aan de gemeente Bergen. Het programma zoomt in op de afstand die burgers soms voelen ten opzichte van hun bestuurders, of de kloof tussen burgers onderling. Nieuwsuur-verslaggever Jan Eikelboom is in Bergen om de oorzaken en de gevolgen van die kloof te onderzoeken. Hij besteedt aandacht aan veel projecten binnen de gemeente waartegen (een deel van) de bevolking waarstand heeft. Het beoogde voetbalcomplex langs de Egmonderstraatweg in Egmond aan den Hoef komt bijvoorbeeld ter sprake op zaterdag 11 november vanaf 22.00 uur (NPO2). REGIO - Een basisschool staat voor grote uitdagingen. Van boeken naar digitale leermid delen, van klassikaal naar maatwerk per leerling. Het onderwijs én de hele maat schappij verandert. Ook scho len staan voor de uitdaging om energiezuiniger, bewuster en maatschappelijk verantwoord bezig zijn. Klas op Groen heeft een passie om schoolbesturen, kinderopvangorganisaties, teams en jeugd een 'groene bril' op te zetten. Verrassend en optimistisch. Een verbindend concept van onderwijs, cul tuur en duurzaamheid: Circus Circulair. Klas op Groen zet nadrukkelijk in op integreren en duurzaam versterken, aan sluitend bij de startsituatie. Zie ook www.klasopgroen.nl. V.l.n.r.: Els Vonk (directeur Kleurenorkest), Bouke de Boer en Dorien Groot (oprichters van Het Kleurenorkest). Aangeleverde foto REGIO - In het Noordhollands Duinreservaat loopt het aantal konijnen al jaren terug. Dit is zorgwekkend omdat konij nen een belangrijke rol spelen in het ecosysteem van de duinen. Aan duinbezoekers wordt daarom gevraagd deze dieren niet te versto- ren.Al dertig jaar telt PWN de konij nen in het duingebied. De afname in de afgelopen jaren werd vooral veroorzaakt door de uitbraak van verschillende virusziektes, maar ook door de verruiging van het duinterrein. Omdat konijnen zich makkelijk voortplanten, werd ver- ondersteld dat de populatie vanzelf wel weer zou toenemen. Helaas gebeurt dat niet. De getelde aantal len blijven laag. De schrik was dan ook groot toen een van de boswach ters onlangs een konijn aantrof in een strik achter Zwanenvlak Oost, in het duinlandjesgebied ten noor den van Egmond aan Zee. Boswachter Veronique van Meurs: "De uitdrukking 'Bij de bees ten af' is hier volledig op zijn plaats. We proberen er alles aan te doen om onze favoriete grazertjes terug te krijgen en dan wordt een van de laatsten der Mohikanen gedood. Natuurlijk handhaven we op strope rij, maar dat vindt plaats nadat een overtreding heeft plaatsgevonden. Voor het konijn is het dan al te laat. En elk levend konijn kan een bij drage leveren aan een gezondere en grotere populatie." Sinds dit voorval wordt extra scherp op verdachte activiteiten gecontroleerd. U als duinbezoeker kunt een bijdrage leveren door de dieren niet te verstoren en zaken die mogelijk duiden op stroperij te melden aan de boswachter. U kunt dit doen via 023-5413333 of via info@pwn.nl. EGMOND AAN DEN HOEF - In bezoekerscentrum Huys Egmont is in de laatste maanden van het jaar een expositie te zien van prachtige, grote foto's. Die foto's zijn gemaakt tijdens de opgravingen van het kasteel te Egmond aan den Hoef, in de jaren dertig van de vorige eeuw. In 1933 werd de provincie eige naar van het weiland waar ooit het kasteel van de heren van Egmont op stond. In het kader van de werk verschaffing werden van 1933 t/m 1935 in drie zomers de fundamenten blootgelegd. Eerst door Egmondse werklozen, later ook door Haarlemmers en Zaandammers. Er werden maar liefst 1138 voor werpen gevonden, van middel eeuwse kannetjes tot achttiende- eeuwse borden. De gehele collectie bevindt zich in het Huis van Hilde in Castricum, maar enkele topstukken zijn al jaren te bewonderen in het Museum van Egmond te Egmond aan Zee. Ook in Huys Egmont staat een vitrine vol vondsten, veelal uit de collectie van Cor Prins. De werkzaamheden op het kas teelterrein zijn fotografisch vast gelegd door medewerkers van het P.W.N., dat de opgraving leidde. Zodoende beschikt Historisch Egmond over enorm veel materi aal uit die tijd, waarvan een deel nu te zien is. Aan het einde van het jaar volgt nog een lezing over de opgravingen, als opmaat naar het Lamoraaljaar 2018, waarin de bekendste graaf van Egmont cen traal zal staan. De expositie is tot en met decem ber te zien en is vrij toegankelijk. Bezoekerscentrum Huys Egmont, Slotweg 46-48 in Egmond aan den Hoef, is standaard iedere zaterdag en zondag geopend tussen 14:00 uur en 17:00 uur. Maar ook bijna iedere doordeweekse dag kunt u er terecht, als de vlaggen uithangen. LIMMEN - Basisschool Het Kleurenorkest uit Limmen vierde woensdag haar tienjarig bestaan. De dag begon buiten met alle kinderen en ouders. Na een woord van dank aan Bouke de Boer en Dorien Groot (de oprichters van de school) en Adrie Groot (directeur van stich ting Flore) werd een wensboom onthuld. Van ieder kind hangt een houten wensblad in de boom. De lichtjes geven een sfeervol effect. REGIO - De vrijwilligers van de Nederlandse Stichting voor het Gehandicapte Kind (NSGK) col lecteren van 13 t/m 18 november om geld in te zamelen. In onze samenleving zijn veel drempels waardoor kinderen en jongeren met een handicap niet gewoon kunnen meedoen. Veel kin deren met een handicap gaan bij voorbeeld naar aparte scholen, of ze gaan helemaal niet naar school. De speeltuin in de buurt is voor hen vaak niet toegankelijk, evenmin als de sportclub, de theatercursus of de arbeidsmarkt. Daardoor staan zij vaak aan de zijlijn. NSGK helpt om deze drempels uit de weg te ruimen. Op de website www.nsgk.nl ziet u recent ondersteunde projecten op een landkaart. Wanneer u inzoomt op uw woonplaats, ziet u welke NSGK-projecten daar mede moge lijk worden gemaakt dankzij uw steun. Heeft u geen collectant aan de deur gehad maar wilt u toch een bijdrage overmaken? Dat kan door de letters NSGK te sms-en naar nummer 4333 (eenma lige gift van 2,50 euro), of met een online donatie via www.nsgk.nl. Wie binnenkort in het donker door de Hogeweg fietst, ziet de boom stralen. Daarna werd met zijn allen het schoollied gezongen. De onderbouw had een sprook jesprogramma, waarvoor de speel zaal prachtig was omgetoverd. De bovenbouw had een afwisselend programma met drama, muziek, breakdance en als hoogtepunt een reptielenworkshop. De ochtend eindigde met een groepsfoto en een ijsje. 's Middags was de receptie voor genodigden, met mensen vanuit de gemeen teraad, oud-bestuurders en -lera ren en ook oud-leerlingen en hun ouders waren welkom. Al met al een geweldige dag voor iedereen. 1933: de fundering van de Rentmeesterstoren is zichtbaar en nog in prima staat. Foto: P.W.N./collectie Historisch Egmond Gari Melchers. Aangeleverde foto EGMOND AAN DEN HOEF - Met de titel van dit artikel opende de gemeentelijke initiatiefgroep de goedbezochte informatie avond over de toekomst van het Slotkwartier, het historische hart van Egmond aan den Hoef. In dat kader: in museumhoeve Overslot is een kleine permanente tentoonstelling te zien over de meer dan duizendjarige kunstgeschiede nis van de Egmonden, beginnend met de afbeelding van de overhan diging van het evangeliarium aan de Abdij van Egmond rond het jaar 975 na Chr., waarvan een replica te zien is in Overslot. Hierop staan het vroegst afgebeelde gebouw van Nederland én de vroegst afgebeelde personen, namelijk de oorspron kelijke Abdijkerk van Egmond en Dirk II met zijn gemalin Hildegarde van Vlaanderen. Bovendien is dit evangeliarium een van de kost baarste boeken van Nederland. Vele beroemde kunstenaars, van Ruysdael tot Rob Scholte, wisten daarna de weg naar Egmond te vin den. Zo ook de Amerikanen George Hitchcock en Gari Melchers, die vele jaren in Egmond woonden en werkten en daar de Egmondse School stichtten. Werk van de schil ders van de Egmondse School zijn in musea over de gehele wereld te bewonderen. In museum hoeve Overslot is de film over de Egmondse School die dr. Peter van den Berg maakte met medewerking van Jeroen Krabbé, permanent te zien op groot beeld. Het unieke con cept van museumhoeve Overslot, met onder meer het schelpenmu seum, het rariteitenkabinet en een kleinkunstpodium, trekt jaarlijks vele duizenden bezoekers uit de gehele wereld, maar wordt op ter mijn wellicht zelf historie, omdat het volgens de plannen plaats moet maken voor een 'slow food' restau rant. Kunst is voedsel voor de ziel. Ook in Egmond. Museumhoeve Overslot is te vinden aan de Slotweg 42 in Egmond aan den Hoef en is ieder weekend vrij toegankelijk van 14.00 tot 18.00 uur.

Uitkijkpost : nieuwsblad voor Heiloo e.o. | 2017 | | pagina 26