A ti&i Inspraak brengt raad wijsheid voor besluit Duin en Bosch Van het gas af Kijk op Castricum peilt: Hoe denkt u over vuurwerk? REGIO VERSLAG VAN DE GEMEENTERAAD Jana van Dam doet maandelijks verslag van de gemeenteraad. Jana is, naast freelance-redacteur bij Uitkijkpost, studente wijsbegeerte en politicologie. UITKIJKPOST 29 NOVEMBER 2017 CASTRICUM - De raad is tij dens de carrouselbespreking van 23 november over de wijziging van het bestemmingsplan Duin en Bosch in zienswijzen gevoed om een welover wogen beslissing te kunnen nemen. Het betreft het voorstel van zorg aanbieder Parnassia en woningcoö peratie Kennemer Wonen om 48 soci ale huurwoningen te bouwen op het voormalige terrein van De Clinghe. Verschillende belanghebbenden spra ken tijdens het carrousel in en legden hun visie aan de raad en wethouder Steeman (D66) voor. De vrees voor een verlies van het groene karakter van de buurt botst op een groeiend tekort aan sociale huurwoningen in en rondom Castricum. Sinds 2010 vindt de herstructurering van het gebied Duin en Bosch in onderlin ge afspraak met Parnassia en de gemeente plaats. Deze maand zijn na zes fasen 230 woningen en twee klinieken opgeleverd en ging de zevende fase van start. In het oorspronkelijke bestemmingsplan werd het Parnassia toegezegd geen soci ale huurwoningen te hoeven bouwen. In plaats daarvan zou de zorgcoöperatie 10.000 euro per niet gebouwde woning afdragen aan het Egalisatiefonds Sociale Woningbouw en tien broederwoningen beschikbaar stellen aan sociale huur. Naderhand bleek een renovatie van deze tien rijksmonumenten voor woningcoö peraties financieel en kwalitatief onhaal baar. Groenprioriteit Het door Parnassia aangedragen alternatief (in samenwerking met de gemeente) werd afgelopen donderdag ter discussie gesteld. Een wijziging van het bestemmingsplan is noodzakelijk om het alternatief te kunnen realiseren. Het terrein van De Clinghe is namelijk oor spronkelijk bestemd voor maatschappe lijke doeleinden en vergt met instemming van de raad te worden aangepast naar 'wonen'. De voorgestelde 48 sociale huur- woningen op de plaats van de voormalige De Clinghe stuit op veel weerstand van omwonenden. Tijdens de inspraakge legenheid sprak het Bewonersplatform uit geen principiële bezwaren te hebben tegen sociale huurwoningen, maar wel tegen de gekozen locatie. "Door de even tuele wijziging wordt afstand genomen van een belangrijk deel van de visie ach ter het bestemmingsplan, namelijk de scheiding tussen zorg en wonen en het behoud van een groen en parkach tig karakter," sprak Sander Achterberg als vertegenwoordiger van het collectief. Het platform kan rekenen op steun van Werkgroep Oud-Castricum om de raad ervan te overtuigen niet in te stemmen met de wijziging. De stichting zet zich in voor het lokale culturele erfgoed en vreest eveneens voor een aantasting van het aan gezicht. Bouwprioriteit Tegelijkertijd kaartte Dick Tromp, voor zitter van Kennemer Wonen, het tekort aan sociale huurwoningen aan. "Ze zijn hard nodig," merkte hij op. Door een toe nemende vraag van vergunninghouders, kleinere gezinssamenstellingen en de verkoop van sociale huurwoningen door de coöperatie zelf stijgen huurprijzen en verkrapt het aanbod. In 2016 werd deze ontwikkeling reeds door de PvdA aange kaart. De fractie vroeg de raad aandacht te besteden aan 'sociale' nieuwbouw en de huurprijzen betaalbaar te houden. In december van dat jaar tekenden de BUCH-gemeenten, Kennemer Wonen en zeven huurorganisaties nog voor de ople vering van 300 sociale huurwoningen bin nen vier jaar. Parnassia's gebrekkige communicatie Dat de zeven woonfasen van Duin en Bosch voornamelijk commerciële woning bouw betrof had financiële redenen. Om investeringen in de eigen zorginstelling te kunnen dekken, was Parnassia genood zaakt zich tot koopwoningen te beper ken. Gebiedsontwikkelaar Schouwenaar bekende donderdag als organisatie 'de hand in eigen boezem te moeten steken' wat betreft de communica tie omtrent de wijziging. "De communicatie had beter gekund waar door wellicht de weer stand minder groot was geweest." Op 7 decem ber praten raadsleden verder over de voorge stelde wijziging van het bestemmingsplan. Wethouder Steeman besloot de bespreking met het voorne men in gesprek te gaan met de belangheb benden om tot een gemeenschappelijke oplossing te komen. Cunera's derde weg: nieuwbouw aan de Vondelstraat Het bestuur van basisschool Cunera in Bakkum heeft de raad afgelopen donder dag gevraagd een derde optie toe te voe gen om de groei van het aantal leerlingen in goede banen te kunnen leiden. Een nieuw gebouw op de huidige locatie aan de Vondelstraat komt volgens bestuurs voorzitter Carla Smits het beste tegemoet aan de behoeften van docenten en kinde- Droom aan de Vondelstraat "Wij hebben een droom. Wij willen niet knippen en plakken [een dependance] maar één huisvesting door middel van toekomstbestendige nieuwbouw," sprak Smits de raad en wethouder Kees Rood (VVD) toe. De Vondelstraat ligt nabij een groene speel- en sportplek en blijft daar mee volgens de directie de meest optima le locatie. Bovendien biedt de nieuwbouw volgens Smits ruimte voor een Integraal Kindcentrum. Tot nog toe werden in het Integraal Huisvestingsplan (IHP) door de gemeente twee opties genoemd om vol doende ruimte te hebben voor het toene mend aantal leerlingen. Er zou ofwel een stuk bij worden gebouwd aan het reeds bestaande pand aan de Vondelstraat, ofwel door Cunera verhuisd worden naar de voormalige Duinrandschool aan de Foto: Annemieke Ederzeel Professor Winklerlaan. Opgedeeld IHP De kosten voor de derde optie werden door wethouder Rood geschat op 5,2 mil joen euro, waarbij de sloop en tijdelijke noodlokalen zijn meegenomen. Een aan tal raadspartijen vroegen zich af waarom het voorstel niet eerder werd ingediend tijdens het opstellen van het IHP, maar staan open voor het voorstel. Raadslid El Ouni (D66) sprak: "Wij staan voor goed onderwijs en daarbij hoort ook huis vesting. Wij betreuren het late voorstel, maar willen door procedurele gewoon ten en regels hun droom niet in de weg staan." Aangezien het besluit over Cunera ook invloed heeft op de verhuizing van de Antoniusschool, behoeft het urgen tie. Grondeigenaar PWN heeft de pacht overeenkomst met de basisschool voor speciaal onderwijs opgezegd, waardoor de school genoodzaakt is binnen korte tijd een nieuwe locatie te vinden. Dit zou mogelijk de voormalige Duinrandschool kunnen zijn, maar wanneer Cunera ver huist naar de Professor Winklerlaan dient er een alternatieve locatie te worden gevonden voor de Antoniusschool. Wethouder Rood besloot het besluit over de huisvesting van de Cunera- en Antoniusschool los te maken van de instemming met het IHP, zodat de raads- instemming op 7 december door kan gaan. In het eerste kwartaal van 2018 zal de gemeente tenslotte een definitief oordeel vellen over de basisscholenkwestie. CASTRICUM - Gas is nog steeds de meest gebruikte brandstof als het gaat om koken en het verwarmen van huizen en dou che/badwater. Er zijn verschil lende redenen waarom je zou willen overschakelen op een andere energiebron: klimaat, Groningen, financiële voorde len of veiligheid. CALorie orga niseert over dit onderwerp een bijeenkomst op vrijdag 1 decem ber. De eerste bijeenkomst was op 14 november in het gemeentehuis van Castricum. Die avond werd in de - tot de nok gevulde - raadszaal diep ingegaan op de techniek en de prak tijk van het verwarmen van huizen door middel van warmtepompen, zowel met aardwarmte- als lucht- warmte-installaties. Op de site van CALorie is een video te bekijken van deze leuke en leerzame avond (www.calorieenergie.nl/activiteiten/ duurzame-huizen/). Vrijdag 1 december wordt in het TT Café nader ingegaan op de overwegingen. Waarom zou je van het gas af willen? De avond wordt gestart met een korte terug blik op de eerste bijeenkomst en vervolgens zal worden ingegaan op de eigen overwegingen. De ver schillende onderwerpen worden geïnventariseerd en in OpenSpace (wordt toegelicht) verder uitge werkt. Bent u graag een pionier? En bent u eigenlijk nog wel pionier als u nu van het gas af gaat, of is het inmiddels voldoende bewezen technologie? Gezamenlijk wordt onderzocht wat er nodig is voor de transitie naar een duurzamere wijze van stoken en verwarmen. Waarom zou u wachten of wanneer zou u het wel willen? Het gaat dus niet zozeer over de technische kant, maar over de praktische overwegingen die daarbij spelen. Ook zijn er erva ringsdeskundigen aanwezig waar u eventueel met vragen terecht kunt. De bijeenkomst vindt op 1 december plaats in ClubMariz aan Dorpsstraat 72 in Castricum en duurt van 19.00 tot 21.00 uur. Het programma begint om 19.30 uur. De toegang is gratis, maar consumpties zijn voor eigen rekening. Foto: via Google.nl CASTRICUM - Het einde van het jaar nadert en daarmee laait de vuurwerkdiscussie weer op. Kijk op Castricum is benieuwd naar uw mening. Moet alles blijven zoals het nu is? Of misschien een vuurwerkshow, georgani seerd door de gemeente, waarbij het vuurwerk alleen mag wor den afgestoken door professio nals? Op onze website heeft de afgelo pen week een poll gestaan met vier opties, waarop gestemd kon wor den: Ik wil een totaalverbod; Ik wil een totaalverbod, maar wel met een vuurwerkshow, georgani seerd door de gemeente; Ik wil dat de regels zo blijven als nu; Ik wil dat de regels zo blijven als nu, maar dan wel met veel strengere handhaving. De uitkomsten tot nu toe laten zien dat 6,25% van de stemmers een totaalverbod wil, 35,42% van de stemmers kiest voor een totaal verbod met vuurwerkshow, 41,67% wil dat het blijft zoals het op dit moment is en 16,66% kiest voor de huidige regelgeving met strengere handhaving. Via de website zijn 96 stemmen uitgebracht. Of deze stemmen allemaal uit de gemeente Castricum afkomstig zijn, kan niet worden gegarandeerd. Er zijn bezoekers gedetecteerd vanaf forum.vuurwerkcrew.nl en freakpy- romaniacs.com, waar is opgeroepen om op deze poll te stemmen. Op de Facebookpagina wordt geopperd een vuurwerkshow te organiseren op de Brink of vanaf een schip voor de kust. Heeft u nog ideeën over vuurwerk, dan kunt u deze nog steeds mailen naar team- veihgheid@debuch.nl. Ook staat de poll nog steeds online op onze web site (https://castricum.uitkijkpost. nl/) en kunt u nog reageren via onze Facebookpagina (https://www.face- book.com/kijkopcastricum/). Tekst: Erika Dekker Vuurwerkverbod of centrale vuurwerkshow nog niet aan de orde in Castricum. Foto: Erika Dekker

Uitkijkpost : nieuwsblad voor Heiloo e.o. | 2017 | | pagina 23