Nieuws- en Advertentiebode 't VLIEGEND BLAADJE. Oplaag' 4000 Ex. No. 97. Woensdag 21 Januari 1874. Prijs 1 Cent. Verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG. VOOR DEN HELDER EN OMSTREKEN. Uitgevers BERKHOUT Co. Advertcntiën van 15 regels 25 Cent. Elke regel meer 5 Cent. Abonnementen per clrie maanden 30 Ct., buiten deze gemeente, franco per post, 50 Ct. Vertrekdagen der Mails. NaarOost-Incliëvia Marseille 29 Jan. 's av. 6.25 via Brindisi 26 Jan. 'sav. 6.25 Kaap de Goede Hoop: via Southampton, 23 Jan. 's morgens 6.25. j> Cura$ao en Suriname1 Febr.'s morg. 6.25 NIEUWSBERICHTEN. HELDER, 20 Jan. 1874. In den ouderdom van ruim 70 jaren is te Zutpben overleden, de WelEerw. Zeer Gel. Heer ds. Ledeboer, emiritus-predikant, vroeger leeraar bij de Ned. Herv. gemeente alhier. Aan den schipper in het vaste korps dek en onderofficieren M. Gerretze is de gouden medaille voor 50 jaren eerlijken en trouwen militairen dienst toegekend. De onderofficiers-vereeniging Vaderland en Oranje," zal Zondag a. s. het zoo gunstig bekende drama De oude Korporaal," ten too- neele voeren, 'tls hekend dat deze vereeniging flinke acteurs onder hare werkende leden telt. Wij verwachten dan ook dat het tooneelmiu- nend publiek in ruime mate vau deze voor stelling gebruik zal maken. Door den Burgerkring Harmonie werd Zondagavond een liefdadigheids-voorstelling ge geven, ten behoeve van de Wed. v. d. Pol en kinderen, 't Programma werd flink afgespeeld, zeer tot genoegen der toeschouwers. De ruime zaal van Tivoli bleek te klein voor het aantal bezoekers. Zondag jl. is in het Noordh. Kanaal, bij de Stolpen, schipper P. Visser over boord ge vallen en verdronken. Hij laat een weduwe met 5 kinderen achter, welke aan boord waren. Reuters-OJice, Penang 17 Januari. De correspondent van de Penang Gazette" te Atchin meldt, dat den 12 een hevig bom bardement van den kraton is begonnen door de Nederlanders, met het doel om storm te loopen, zoodra er bres geschoten zal zijn. Een ander iulandsch hoofd omhelst de zaak der Atchineezen, weigerende onzijdig te blijven, niettegenstaande het aanbod der Nederlanders om de blokkade van zijn gebied op te heffen. Atchin, 12 Januari. 2000 Atchineezen vielen het hoofdkwartier der Nederlanders van achter aan, terwijl het grootste gedeelte der Nederlandsche troepen afwezig was. De Atchineezen werden teruggeslagen. Volgens telegrafisch bericht van den ge zagvoerder Schaap is het Nederl.schip Aeroliet," ter reede van Soerabaija, tot de waterlijn ver brand. De »Amst. Ct." verneemt uit goede bron, dat er ook valsche guldens, met het randschrift »God zij met ons," in omloop zijn. Te Nieuwe Niedorp is de woning van P. Dekker afgebrand,, terwijl van den inboedel weinig gered werd. Alles was verzekerd. De brand schijnt in den schoorsteen ontstaan te zijn. Naar men zegt, is een jongeling uit Zes- Gehuchten, die op Nieuwjaarsdag door zijn kameraad verraderlijk met een dolkmes werd gestoken, overleden. Voor eenigen tijd is een krankzinnige vrouw te 's Hage uit een raam gesprongen. Zij is nu in het krankzinnigengesticht aldaar aan de gevolgen der verwonding overleden. Vrijdagavond omstreeks 10 uren heeft te Amsterdam een manspersoon een poging tot moord gepleegd op een jeugdige dienstbode, met wie hij verkeering had gehad, en daarna zichzelven met het mes een gevaarlijke wonde aan den hals toegebracht. De jeugdige dienst bode is slechts licht verwond, daar het mes ver moedelijk op de halsketting is afgestuit; de dader is, na behoorlijk verbonden 'te zijn, door tusschenkomst der politie ter verpleging naar het binnen-gasthnis overgebracht. In een perceel in de Joden-Houttuinen, te Amsterdam, gelegen rclicht bij de ruïne van de pakhuizen die de vorige week zijn vernield, ontstond Vrijdagavond brand op een boven kamer. Met behulp der politie werd het vuur zonder de werking der aangerukte spuiten, gebluscht. Een halve Staatscourant heeft te Vlissingen een reeks van diefstalleü aan het licht gebracht. De politie kreeg dezer dagen een voorwerp, in een halve Staatscourant gewikkeld, in handen en wist, door de andere? helft op te sporen, de twee daderessen, meisjes van 15 en 17 jaren, in hechtenis te krijgen. Een landbouwer van het Kampereiland, die in de vorige maand 25 jaar is geworden, trad verleden weekten derden male in het huwelijks bootje. Door een weduwe, dezer dageu te Kampen overleden, zijn niet minder dan 88 be huwd-, klein- en achterkleinkinderen nage laten. Een Italiaansch blad, de Adriatico," ver ontschuldigt zich bij zijn lezers wegens het ontbreken van een feuilleton, daar de muizen de kopie hadden opgevreten. Een abonné heeft nu voorgesteld der redactie een kat ten geschenke te geven. Van 31 Dec: 1873 des middags tot 1 Jan. 1874 des avonds zijn door het postkantoor te Berlijn 547.377 brieven en briefkaarten aan hun adres bezorgder had geen vertraging in de bezorging plaats. Sedert den 1 Januari zijn het kanaal van Suez gepasseerd zes en twintig schepen, meten de gezamenlijk 41.600 tonnen. De rechten van doorvoer van 1—10 Januari hebben opgebracht de som van 45.0.000 frs. Te Parijs ligt een flotille van 14 schepen, geladen met appelen, voor de kaai van het stadhuis ten anker. De fijnste soorten worden met 15 tot 49 centimes per stuk betaald. Zij zijn te water aangevoerd uit Bourgondië, Bretagne, Normandië en de omstreken van Parijs. Onlangs ontstond te New-York brand in een poppenspel. Op het eerste alarm snelden twee afdeelingen der brandweer naar de plaats des onheils, waar zij juist te gelijkertijd aan kwamen. Groote verbazing van beide zijden. De 6de afdeeling verklaarde niet te begrijpen, wat de 44ste met de brand te maken had, en no. 44 hield vol, dat het gebouw in hare wijk lag eu dat no. 6 buiten hare bevoegdheid ging. Iutusschen brandde het theater vau boven tot beneden. Eindelijk begonnen de spuit- en pompgasten den strijd, niet tegen den brand, maar tegen elkander, zoodat de politie genood zaakt was hen allen in te rukken, juist toeu het brandend perceel ineenstortte. Er is nu een proces aanhangig tusschen no. 6 en no. 44, om te doen uitmaken wie recht had den brand te blussehen in een gebouw, dat zij beiden heb ben laten afbranden. De correspondent van de Times," die te Carthagena gedurende het beleg gebleven is, meldt den. 11 Jan. het volgende: »De stad heeft veel geleden, vooral hij de Madridsche poort. Daar is geen huis onbeschadigd gebleven, en sommige zijn door 't bombardement geheel vernield. Een ontzettende verwoesting werd aangericht door het in de lucht springen van een kruitmagazijn, waardoor men zegt, dat 200 menschen gedood werden. In de wallen is nergens bres geschoten. De forten hebben weinig geleden, en de meeste kanonnen waren onvernageld en op hunne plaats. Het binnen trekken der troepen geschiedde rustig en zonder bloedvergieten; alleen acht personen, die tracht ten te ontsnappen, werden doodgeschoten. De troepen en de insurgenten verkeeren met el kander op goeden voet. Eenige intransigente officieren, deserteurs uit 't leger, wandelen on gedeerd in kuune oude uniform over straat. Doch de meerderheid der militaire aanvoerders, al de leden dor Junta cn een groot aantal strijders en geleislaven, zijn met de »Numancia" ontsnapt. Een ander oorlogschip, waarop zich vluchtelingen geborgen hadden, de »Darro", is met 500 personen door de isAlrnansa" aange houden; er waren geen hoofden van muitelin gen onder, behalve Peters. De straten zijn vol soldaten en ontwapende insurgenten. Vele ingezetenen, vooral vrouwen en kinderen, zien er bleek en hongerig uit, alsof zij gebrek had den geleden. Toch ontbreekt 't ook nu nog niet aan levensmiddelen. Door het gerechtshof te Praag, werden onlangs van een bende gauwdieven, uit tien personen bestaande, zes veroordeeld en vier vrij gesproken. Een jongeling van 24 jaren, die tot 7 jaar tuchthuisstraf veroordeeld was, sprong toe op een 21jarige vrouw, die vrijgesproken was en wier antwoorden zijn veroordeeling had den bevorderd, wierp haar op den grond en trachtte haar te dooden. Het publiek ontvluchtte verschrikt. De rechters en verslaggevers der bladen trachtten te vergeefs de vrouw te helpen. De directeur der gevangenis kwam gelukkig met hulp opdagen, en maakte zich van den ra zende meester, die geboeid naar de gevangenis werd gesleept. De zwaar gewonde vrouw is in het hospitaal opgenomen. Een luitenant te Berlijn heeft een poedel, dien hij altijd medeneemt, behalve wanneer hij voor dienstzaken uitgaat. Dezer dagen, toen hij des morgens vroeg zijne woning had ver laten om dienst te doen, ontving zijn vrouw een telegram van zijne ouders, datziju onmiddelijk vertrek noodig maakte. Niemand wist echter waar de luitenant te vinden was. De vrouw kwam op de gedachte om de depêche aan den poedel toe te vertrouwen. Met de woorden Dit is voor den baas! zoek hem," gaf zijden hond het papier in den bek, die na een groot uur met zijn meester terugkeerde. Hij had alle plaatsen bezocht, waar deze gewoonlijk heenging, tot hij hem in het magazijn van militaire artikelen gevonden had. De oplossing van het Raadsel in ons vorig nommer is: Vliegend Blaadje. Daar het door een groot aantal geabonneerden voldoende is opgelost, zal de Prijs a. s. Don derdagavond ten 8 ure worden verloot in het lokaal van den Heer F. J. Holmee. Gaarne zouden de uitgevers de namen der oplossers vermelden maar de ruimte laat dit niet toe, er zijn er bij in dichtmaat, die waar lijk zeer geestig zijn, maar om geen uitzondering te maken plaatsen wij er geene. In de vol gende week plaatsen wij weder een raadselals dan zal aan alle oplossers een prijs worden toegekend. De Uitgevers. HELDERSCHE MOPPEN. „Die kleermaker, dien gij gerecommandeerd hebt, is een mooie jongen. Ik geef hem ecu jas te reparceren en hij brengt ze in den lommerd." „Ja, dat weet ik, hij liceft er mijno broek voor gelost, daarom heb ik hem ook gerecommandeerd. Rocomandeor) jij licm nou weer aan een ander, dan krijgt ge uwen jas terug." Meester, sprak een schoenmakersleerling, 't ziet er slecht met mij uit; ik heb mijn gezicht verloren, want als uw vrouw mij een boterham voorzet kan ik de boter niet eens meer zien. De meester, die van den jongen nog al voordeel had, eerstens in zijn zaak en ten tweede een goed kostgeld van hem trok, begreep dien wenk, en onderhield zijne vrouw, die erg gierig was, over het ongeoorloofde hiervan en beval dat zij den leerling niet alleen meer boter, mnar ook kaas op zijn brood geven moest, waaraan zij voldeed. Den volgondeu morgen kwam de leerling verheugd in de werk plaats en juiehtc. Meester, wil 'k u eens wat vertellen, 'k heb Goddank mijn gezicht terug gekregen, want ik kan nu door mijn kaas heen, het fijnste schrift lezen. Burgerlijke stand der Gem.Helder. Opgave van 16 20 Januari 1874. ONDERTROUWD en GETROUWD: Geene. BEVALLEN: G. Kuiper geb. Kramer, D. A. van Galen geb. Dekker, Z. E. Mouuier geb. Bais, Z. A. de Grauw geb. do Heer, Z. H. Kindt geb. Dronkers, Z. D. C. Teelten geb. Haring, Z. L. Bomhoff geb. Griep, D. M. Hemelrijk geb. Mooij, D. S. h'osson geb. de Leeuw, Z. J. Veen geb. Kunst, D. E. J. A. Pastoor geb. Arts, D. M. E. Hcijman geb. Dicmcl, Z. B. de Boer geb. Fasol, Z. N. Fasol geb. Bruin, Z. M. Beugeling geb. de Jong, D. OVERLEDENW. Bruin, 1 j, C. T. Wegman, 53 j. Levenloos aangegeven 1.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1874 | | pagina 1