Nieuws- en AdvertentieMe 't VLIEGEND BLAADJE. \o. 113. Woensdag 18 Maart 1874. Prijs 1 Cent. ALaiMEBlTB VOOR DEN HI-LiV. Jt EN OMSTREKEN. WOENSDAgTkn'zATERDAG. Oplaag 4000 Ex. berkhout Co. Advertentiën van 1—5 regels ?3- Cent. Elke regel meer 5 Cent. Abonnementen per drie maanden 30 Ct.buiiten deze g-emeente, franco per post, 50 Ct. Vertrekdag-en der Mails. NaarOost-Indiëvia Marseille 26 Maart 'sav. 6.25 Triest 31 Maart 's av. 6.25 via Brindisi 23 Maart'sav. 6.25 Kaap de Goede Hoop: via Southampton, 23 Maart 's morgens 6.25. Ctiragao en Suriname 1 April, 'sm.org. 6.25 NIEUWSBERICHTEN. HELDER, 17 Maart 1874. Reuter-telegram Penang, Zaterdag. Tijdingen uit Atchin ontvangen, bevestigen dat generaal van Swieten proclamatiën tracht uit te deelen onder de kleinere radjahs aan de kust, waarin hun de onderwerping der Atchi- neezen aangekondigdhunne onderwerping gevraagd en hun tevens beloofd wordt, hun handel te beschermen en hun godsdienst te eerbiedigen. De radjahs weigeren algemeen en houden hun gewapend verzet vol. Het gerucht van den dood van Panglima Polim is onwaar; hij bouwt krachtige versterkingen bij den kraton. Men verzekert, dat de Atchineezen hunne krachten samentrekken voor een grooten aanval tegen de Nederlandsche positie. Z. M. heeft pensioen verleend: aan den afgetr. min. van marine, L. G. Brocx, van f' 4000; en aan den gew. insp. van fin. bij het loodsw. bij het dep. van marine jhr. H. P. F. Hooft, van f 1939. Het stoomschip Koning der Nederlanden" is Zondagochtend te Port Saïd aangekomen en zette den volgenden dag de reis voort. Het stoomschip »Borneo" is den 13 dezer Aden gepasseerd. Alles wel aan boord. De dirigeerende offic. van gez. dr. F. J. van Leent, geplaatst bij het hospitaal der ma rine alhier, wordt met den laatsten April op nonactiviteit gesteld. Volgens de Haagsche Nieuwsb. zou de minister van Financiën, de heer van Delden, tegen het gevoelen zijner ambtgenooten, wen- schen af te treden. Naar men verneemt zal het algemeen Ned. nationaal Zendingsfeest naar alle waar schijnlijkheid dit jaar worden gehouden te Middachten. Bij Waterford zijn papieren opgevischt, afkomstig van de Ned. brik» Alida" kapt. Ludeling, welk schip 6 Febr. van Liverpool naar Rosano is vertrokken. Een schelpenvisscher op Texel, in den nacht aan boord van zijn vaartuigje komende, vond daar tot zijn schrik een vreemden gast, die volstrekt met geeu praatje was weg te krijgen. Eenige makkers hadden de aardigheid gehad een reusachtige sneeuwpop te vervaardigen en deze in het vooronder van bewusten visscher te laten zakken, 't Behoeft natuurlijk geen vermelding, dat de man op het eerste gezicht, in 't holle van den nacht, wel een beetje buiten zijn koers raakte. Uit Wildervank schrijft men: Algemeen loopt hier het gerucht, dat de diep geladen praam van schipper te Velde, van Veendam, op het Schildmeer gezonken zou zijn, en dat daarbij de schipper met ziju geheele gezin, uit vrouw en 5 kinderen bestaande, is omgekomen. Voor de arr. rechtbank te Almelo stond jl. Donderdag terecbt de architect T., beklaagd van onwilligen manslag, 't Betreft de twee personen, die verleden jaar aldaar werden gedood door het instorten van een kelder in een bier brouwerij, waarvan T. de bouwmeester was. De eisch van het Openbaar Ministerie was een cellulaire gevangenisstraf van 3 maanden en twee geldboeten van f25 en van f8. De rechtbank zal de volgende week uitspraak doen. Te Ochten heeft een oppassend jongeling, die reeds zeven jaren met een meisje ver keering had gehad, dezer dagen door ophanging een einde aan ziju leven gemaakt. De vrees dat, zoo het tot een huwelijk kwam, dit toch ongelukkig zou zijn, moet hem zoo gekweld hebben, dat hij zijn toevlucht tot deze wanhopige daad nam, Evenals in ons land, is ook in Frankrijk in de laatste dag^n veel sneeuw gevallen. Te Parijs heeft het Dinsdag en Woensdag aan houdend gesneeuwd en Donderdag ijzelde het zoo sterk, dat 's morgens van 9 12 uur niet minder dan 157 paarden vielen. De optocht der waschvrouwen, die jaarlijks bij halfvasten plaats vindt, kon niet doorgaan, omdat de koningin der waschvrouwen," toen zij op den eerewagen wilde klimmen, uitgleed en zich zoo ernstig aan den voet bezeerde, dat zij naar huis moest gedragen worden. Er hebben op den Atlantischen Oceaan in de afgeloopen maand vreeselijke stormen gewoed. Een stoomschip van Liverpool naar Philadelphia bestemd, verloor door een stortzee den kapitein, den eersten en tweeden stuurman en twee matrozen. Toevallig was een zeer stoutmoedig eu bekwaam kapitein als passagier aan boord. Deze nam het bevel over en bracht hetschip behouden op deplaatszijner bestemming. Van een ander ongeluk op zee maakt eeu telegram iu de Indépendance Beige melding. Curieus is de vorm waarin de ramp wordt me degedeeld. De berichtgever seint: Algiers 14 Maart. De »Laconia", een Engelsch stoomschip, is hier aangekomen met 278 Algerisehe pelgrims van Mekka. Er waren er nog 117 anderen aan boord, die door een stortzee over boord sloegen. Men heeft er niet een gered. Zwitserland heeft na langdurige onder handelingen, twee communisten aan Frankrijk uitgeleverd onder voorwaarde, dat niet de krijgs raad, maar de gewone rechtbank hen zou von nissen, zoodat de deelname aan de commune op zich zelf niet in de acte vau beschuldiging zou worden opgenomen; Het waren zekere Biguon en zijn vrouw. Eerstgenoemde had zich als officier van de commune in de woning van een rijk particulier in Passy gevestigd.' Niet genoeg dat hij daar en grand seigneur met zijn vrouw ten koste van den voorraad iu het huis leefde, maar hij pakte ook de kost baarheden in en bergde die bij verschillende personen. Toen er gevaar begon te komen, nam het nobele echtpaar 't eerst de vlucht. Zij togen naar Zwitserland en leefden daar van de opbrengst van een deel van 't gestolene. 't Is hun geluk, dat de krijgsraad er buiten bleef. Bignon is nu wegens diefstal tot vijf jaren tuchthuisstraf veroordeeld, zijn vrouw kwam er met drie jaren af. Een kind van zes jaren werd dezer dagen te Parijs wegens diefstal gearresteerd, 't Was een kleine stumper en leelijk als een oraug- outang. Hij had een paar laarzen gestolen, grooter dan hij zelf was, en toen de politie agent hem vroeg: waarom hebt gij gestolen?" antwoordde hij, »omdat ik te klein ben om te werken." »Wat wildet gij met die laarzen aanvangen?" >Wel verkoopen, lange slungel, een tamelijk domme vraag." Daarna stak de veel belovende knaap de handen in den zak, floot een deuutje uit de Madame Angot", en volgde den sergeant naar het politie-bureau. Te Roeselaere bij Brugge is door een brand des nachts een arbeiderswoning in de asch ge legd, terwijl vier kleine kinderen, waarvan het jongste 5V3 jaar, die op den zolder sliepeu, in de vlammen zijn omgekomen. De brand is ontstaan op den zolder, waar een menigte boombladeren, die daar lagen, in brand ziju geraakt. Te Toulouse heeft een zware brand drie timmermans werven met de aangrenzende huizen op deu faubourg Bonnefoi in de asch gelegd. Verscheiden telegraafpalen zijn vernield, zoodat de telegrafische gemeenschap is verbroken. De schade wordt berekend op meer dan een niil- lioen francs. Te Marvajols, dep. de Lozère, werd den 8 Maart een belangrijke veemarkt gehouden. Eensklaps ontstond er op het oogenblik, dat eenige duiven over het marktplein vlogen, on der de ossen, koeien eu kalveren een paniek. Het vee vloog in alle richtingen uit elkander, werd door het geschreeuw der menigte dol en rende door de stad, overal dood en ver wondingen veroorzakende. Twaalf gekwetsten werden in het hospitaal gebracht; verscheiden vrouwen gaven geen teeken van leven meer het steeds woedender wordende vee vloog ten laatste op elkander los en verwondde elkander. In 't geheel zijn thans te Londen 42.000 p. st. bijeengebracht voor de hongerlijders in Indië. Uit Yokohama is per telegraaf te Londen 't officiëel bericht ontvangen, dd. 4 dezer, dat slechts in een enkele provincie van Japan staat kundige beroeringen hebben plaats gehad. Thans evenwel hebben, dus heet het, reeds alle rebellen zich overgegeven. Nabij Cesano in Lombardije is een dy- namiet-fabriek in de lucht gesprongen, toen zes vrouwen bezig waren patronen te maken. De ontploffing was vreeselijk; slechts één van de vrouwen is als door een wonder gespaard. De oorzaak der ramp is onbekend. De »Philadelphia Medical Times" deelt aangaande de onlangs gestorven Siameesche tweelingen nog eenige bijzonderheden mede. De verstandhouding tusschen de beide broeders liet zooveel te wenschen over, dat het dikwijls tot slagen kwam. Eens zelfs bracht een twist hen voor het gerechtshof, en 't was toen, dat de que3tie van scheiding ernstig ter sprake werd gebracht, dewijl Eng de sterkste verklaarde, dat hij wegens Changs lastig hu meur niet langer met hem verbonden koude leven. De oorsprong der veete tusschen de beide broeders moet hierin bestaan hebben, dat de een in zijne zaken voorspoediger geweest was dan de andere. Het aantal np de aarde levende menseken wordt op 1,228,000,000 berekend, die 3642 talen spreken en 1000 verschillende godsdien sten belijden. Het aantal sterfgevallen bedraagt 33 millioen per jaar of 1 per seconde. De gemiddelde levensduur wordt op 33 jaar be rekend. FLIKAls je nou vau morgen bij me was geweest, Flok, dan had je dikke buik uog eeus geschud van 't lachen. FLOKDat moet dan al heel wat bijzonders zijn geweest, want je weet, zoo g.iuw lach ik niet. FLIK -. Verbeeld je, daar zit ik nnu de Biunenhaveu in een koffiehuis aan de ronde tafel mijn bittertje te drinkeu, en •zooals, te begrijpen is, liep het gesprek over Atchin, de verovering van den kraton, generaal van Swieten, enz. Juist zitten er aan de tafel een Frauschman en een Pruis. De eerste, die de Hollandsche taal zoo wat spreken kon, begon te bluffen en beweerde stoutweg, dat de ge neraal Kratou (de man dacht dat deze een persoon was) ia Fransehen dienst was geweest en zeideAhce général Kratou is een faioeux guerrier, is keboren te Mar seille, heeft mede kemaakt de expeditie naar Allrierseu i3 later in Holhmdsehen dienst kekaau. De Pruis die op het stuk van Militairisme niet kon verdragen dat er één goed geueraal konde ziju die geen Duitacher was, en die evenmin op de hoogte van de zaak was, riep driftig uit ,/Neiit, dass ist nicht wahr, der geueral Kratou ist bei uus in Berlin anf gymnasium gewesen 1 Je kunt deuken dat alle aanwezigen het uitproestten vun lachen op het hooren dezer suocverijik dacht dadelijk, dat is een mooie mop voor 't Vliegeud Blaadje. FLOK; Jlls wel de moeite waard on 't is weder een bewijs hoe men in den vreemde op de hoogte i3 van Nederland en zijne koloniën. HELDERSCHE MOPPEN. DE MINNAAR VOOR WEINIG GELD. Een aardig jong bocrinuetje, dat gaarne wenschte te trouwen, maar niets hezat om de huishouding mede te beginnen, kreeg van hare landvrouw tien kroouen, bij wijze vau huwelijks gift. Deze nu ook wensi-hende, deu aausluanden bruidegom te zien, vond het een leelijk kleiu manneken en vroeg més eenige verwondering; „Maar, mijn lieve kind! hoe komt go nu aan zoo'n miunuar?" „Heluas, Mevrouw 1" antwoordde de schalksche meid, „wat koopt men ook voor twintig gulden!" Een wegens zijn kennis zoowel als om ziju kortheid beroemd doctor, werd onlaugs door een zieke op aarzeleuden toon ge vraagd, waarom hij haar niets voorschreef? „Omdat 't niot noodig is." „Maar voor welke spijzen moet ik mij. dan ten minste in acht nemen?" smeekte de zieke. „Voor glasscherven eu hooivoi'ken, daav krijgt men namelijk buikpijn van," was 't antwoord. Burgerlijke stand dei-Gem.Helder. Opgave van 13 17 Maart 1874. ONDERTROUWDD. V. van Hoolwerff, kofliebuishouder, en 'L\ Kikkert. GEHUWD; Geene. BEVALLEN; A. Kiljan geb. van der Velde, Z. D. Dal- meijer geb. Wielick, Z. J. Jongbloed geb. Seldcrbeck, D. A. J. P. Calkocn geb. Verhorst, D. H. Gruuwald geb. Schrijver, D. OVERLEDEN; M. van der Fluit, bijaa 6 m. E. M. Bosch, 2 m. A. M. Lindemanu geb. Muhlhaus, 72 j. W. H. Hodde, 2 m. H. Bakker, 11 w. M. C. Kruk 11 j. en 6 m. W. SpraDt: geb van der Meijden, 10 j. A. I>. N, 'Sch'olten, 10 m.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1874 | | pagina 1