Nieuws- en AilverlenlieliiHle t 't VLIEGEND BLAADJE. 35Jais Ecttraenipï 25 Jarip Ecïtrermipf No. 114. Zaterdag 21 Maart 1874. Prijs 1 Cent. ALGBMIEEirE VOOR DEN HELDER EN OMSTREREN. woeksdag ÏSWdag. Oplaag 4000 Ex. B E E~T t c. Advertentiën van 15 regels 25 Cent. Elke regel meer 5 Cent. Abonnementen per drie maanden 30 Ct.buiten deze g-emeente, franco per post, 50 Ct. Vertrekdag-en der Mails. Na'ar Oost-Indië Yia Marseille 26 Maart 's avonds 6.25. Yia Triest 31 Maart 's avonds 6.25. Yia Brindisi 23 Maart 's avonds 6.25. Naar de Kaap de Goede Hoop: Via Southampton 23 Maart 's m. 6.25. Naar Curagao en Suriname: 1 April, 's morgens 6.25. WEEKKALENDER. MAART. Zaterdag 21, Zondag 22, Maandag 23, Dinsdag 24, Woensdag25, Donderdag 26, Vrijdag 27. Opgang der Zon, Zat. 21 Mrt. 6 u. 3 m. Ondergang 6 u. 13 m. Eerste Kwartier Dinsdag 24 Maart. NIEUWSTIJDINGEN. HELDER, 20 Maart 1874. Regeerings-telegrain, Buitenzorg 18 Maart. Volgens bericht uit Singkel was het stoomschip Metalen Kruis," dat de havens van de Westkust bezocht heeft om de Nederlandsche souve- reiniteit te doen erkennen, in zijne zending geslaagd te Analaboe, Poeloe- kajoe, SoesoeLaboean-Hadji en Moeki. Men weet reeds dat Le Pong en Lolong het Nederlandsche opper gezag hebben erkend. Terbangan moest nog antwoordenmet de ove rige staten had men nog geen com municatie gehad. Het Metalen Kruis kwam den 17den dezer te Singkel aande gezondheidstoestand aan boord liet te wenschen over. Het maken van een houthaven in het IJ, benoorden den Wester- doksdijk, te Amsterdam, is aange nomen door den heer J. van der Velden, te Papendrecht, voor 169,800 gulden. Dinsdagmorgen is te Terschelling het lijk aangebracht van iemand, die naar Amsterdam was overgestoken om bij de aangekondigde veiling van tabak tegenwoordig te zijn. Of hierbij aan een zelfmoord of aan onvoor zichtigheid moet gedacht worden, is onbekend. Het lijk werd gevonden op een zandbank, de Noordvaarder genaamd. Maandagavond had te Hoorn een knaapje van 8 jaren, die zich gewaagd had onder het rijdeu ter zijde vau een diligence te klimmen, het ongeluk er af te vallen, met het treurig gevolg te worden overreden, waarvan de dood het onmiddelijk gevolg was. Te Rotterdam zijn een paar Zwitsers gepakt die reeds op de boot waren om naar Engeland te stevenen. Daar ze echter vooraf te Harderwijk het handgeld als kolonialen hadden ontvangen, werden zij naar Harder wijk teruggebracht. Het te Wildervank verspreide gerucht, als zou de praam van schip per te Velde met de opvarenden, in het Schildmeer gezonken zijn, is gelukkig ongegrond bevonden. Een 17jarig meisje, de dochter van een watermolenaar te Schermer- horn, is, volgens de N. R. Ct., in hechtenis genomen onder verdenking van vergiftiging van haren vader en haren 14jarigen broeder, welke laatste dientengevolge bezweken is. Het geval, waarbij ook zekere P. S. uit het dorp betrokken is, wekt te meer opzien, daar aanvankelijk het meisje algemeene deelneming had ondervonden na de vergiftiging harer huisgenooten, welke men toeschreef aan hare onvoorzichtigheid om spijzen te koken in een niet genoegzaam vertinden koperen ketel. Die deel neming steeg nog hooger, toen men vernam, dat zij een vrachtrijder had opgedragen arsenicum voor haar te koopen, waarmede, naar men dacht, zij zich zelve om het leven wilde brengen. Haar doel was echter een geheel ander; gelukkig werd het verijdeld. Voor het prov. gerechtshof van Limburg zal M. J. Cörver, metselaar, 23 jaar oud, terechtstaan, als be schuldigd van moord op een anderen metselaar H. Kleikers, dien hij te Bosholtz, in 'een twist, heeft aange grepen met de woorden: »ik steek je met een dolk kapot," tegen een muur geduwd en verwond, tenge volge waarvan Kleikers den avond van denzelfden dag is overleden. Er zijn 25 getuigen gedagvaard. Er heeft zich te 's Hage een nieuwen bond gevormdeen bar- biersbond. Het doel isloons- verhooging in te voeren. Het Vader land" vindt dat zeer natuurlijk. Geen wonder", zei een spotvogel, »dat blad scheert zich zelf." De landbouwer D., diens knecht en een brouwersknecht uit Maastricht hebben Zaterdagmiddag op treurige wijze het leven verloren. De knecht was afgestegen in een overdekten vergaderbak voor mest en werd door de gassen bedwelmd. Zijn meester en na dezen de brouwersknecht wil den hulp aanbrengen en waagden zich in den put, doch met het nood lottig gevolg, dat allen het leven er bij verloren. Moge dit ontzettend bericht eeu nieuwen spoorslag wezen tot het op ruimen van zulke vergaarbakken van dood en verderf, vooral daar, waar zij zich midden in de bevolkte kom eener gemeente bevinden. De wet schenkt thans daartoe de macht. Te Bergen, in Noorwegen, is de haringvangst in den afgeloopen winter totaal misluktde geheele vangst bedroeg nauwelijks 17,000 ton. Als vermoedelijken dader van den moord van den stationschef van de ceintuurbaan te Brussel, is zekere E. Leclercq, iu hechtenis genomen, op geen anderen grond dan dat hij, hoewel een vriend van den vermoorde zijnde, zijn begrafenis niet had bij gewoond. Het vermoeden bleek weldra ongegrond, maar de ongelukkige, reeds ongesteld bij zijne inhechtenisneming, werd door de zaak zóó geschokt, dat hij 't bestierf. Hij laat een moeder en een zuster na, die hij onderhield. Nadere berichten bevestigen de stranding van het stoomschip Queen Elizabeth", geladen met indigo, bij Tarifa. Bij dit ongeluk zijn 14 man der equipage verdronken. Te Witten, (Duitschland) brak dezer dagen brand uit in een huis door dertig gezinnen bewoond. De brand die beneden in stroo was ont staan, verspreidde veel rook door het gebouwieder meende dat de trappen niet meer te gebruiken waren, zoodat een ware paniek onder de bovenbe woners ontstond. Zij wierpen de meu bels de ramen uit, met het denkbeeld om ze te redden, terwijl ze beneden stuk vielen. Een oude ladder, die tamelijk defect was, werd tegen den muur geplaatst en reikte bijna tot de derde verdieping. Nauwelijks was die gezet, toen men een 16jarig meisje met een zusje van 3 jaren, bij de kleederen tusschen de tanden geklemd, behendig de ladder zag bereiken en ofschoon twee sporten onder hare voeten braken, kwam zij met haren kostbaren last behouden beneden, waar zij onder luid gejuich voor haren moed en zorg door de talrijke toeschouwers werd ontvangen. In Weenen en Praag komen tegenwoordig herhaalde gevallen voor, dat gelieven, die tegenspoed in hunne verbindingsplannen ondervinden, tot een gezamenlijken dood besluiten. Reeds hebben de bladen er spottend over gesproken, ten einde deze zon derlinge epidemie tegen te gaan, maar nog niet met genoegzamen uitslag. Den 9 dezer hoorden personen, die een lijk ter laatste rustplaats brachten, twee schoten op een ander gedeelte van het kerkhof. Zij snelden er heen en vonden weer twee jonge lieden in hun bloed badende. Een beeld schoon meisje, elegant gekleed, naar gissing 18 jaren oud en met de linkerhand krampachtig een me daillon houdende, gaf geen teekeu van leven meer. Naast haar lag een pistool met dubbelen loop en een paar schreden verder zat een jongeling op een graf met een breede wond in de borst. Hij was volkomen bij zijn bewustzijn en gaf zijn naam en dien van het meisje op. Bij het meisje werd een brief aan hare moeder ge vonden, waarin zij deze verweet de -oorzaak harer wanhopige daad te zijn. De zwaar verwonde werd ter stond naar h - t hospitaal gebracht, Waar 't gelukte den kogel uit de wond 4e nemen, zoodat hij buiten gevaar ■"Verkeert, om na zijn herstelling wegens moord terecht te staan. De voorstelling iu den circus van Salomonsky te Berlijn werd in de vorige week plotseling afgebroken door een klein intermezzo, dat het publiek onbeschrijfelijk vermaakte. Terwijl twee worstelaars elkander de loef trachtten af te stekeu, trad eens klaps een net gekleed heer de tent binnen en liet zijn blik haastig naar alle kanten gaan. Trolc dit zonder linge gedrag reeds de opmerkzaamheid van het publiek, de verbazing nam niet weinig toe, toen de nieuwe be zoeker hoogst ernstig met de hand wenkte, dat men het spel zou staken, en daarbij te kennen gaf, dat het eeu zaak van zeer groot gewicht gold. De wedstrijd werd geschorscht en alle aanwezigen verkeerden blijkbaar in spanning. De heer plaatste zich nu in het midden van de tent en riep luidkeels door den gansekeu circus heen: »Is jufvrouw Hoffmann, de vroedvrouw, hier ook?" Een scha terend gelach klonk op de vraag van alle kantendoch zoodra het wat stiller werd, hoorde men duidelijk uit den omtrek van den tweeden rang »ja!" roepen. Zichtbaar verblijd over den uitslag zijner nasporiugen. riep de heef nog eensGij moet dadelijk naar de Karlstrasse Nogaan Daarop maakte hij bij de aanwezigen zijn excuus orer de veroorzaakte stoornis en verliet den circus onder een storm van uitbundige toejuichin gen, waarmede het publiek zijn genoe gen over dit vreemdsoortig tusschen- bedrijf te kennen gaf. HELDERSCHE MOPPEN. GEVOEL VAN EEU. Zeker Franseh dragonder was, door eigeuo scliuld of door de wildheid van asïJu paard, bij een wupenschoiuving, hard op dcu Frauseben koning Lodewijk XIV aangereden. De kouiug nnm zijnen stok op, oni den ruiter te slaan. Dadelyk greep deze naar zijn pistool en overhandigde het den koning met de woorden„Siregij hebt mij mijne eer ontnomen, benoem mij nu ook het leveu." De koning wist dit moedige gevoel \au eer zoo danig op prijs te stellen, dat hij hem op de plaats zelve tot eeu hoogen rang bevorderde. Een hoog officier, die vau eeu lage afkomst was, bekeef een soldnat over de morsigheid van ziju linnen eu voegde er bij: „Kerel! hebt gij mij wel ooit iu mijne jeugd zulk een morsig hemd zicu dragen?" „Noen," antwoordde de I soldaat; „maar "Uwe moeder wus ook wasehvrouw." Burgerlijke stand. Gemeente Helder. Opgave van 17 20 Maart 1874. ONDERTROUWD: H. Th ij; s en, werkman en A. Schellinger. T. Christensen zeeman, wonende alhier eu M. F. de Graaf, wonende te Amsterdam. GEHUWDP. Broekhuijzeu en G. S. Hopman. J. vnu der Ben en M. F. J. H. Koek. J. H. van der Blom en G. van Brederode. BEVALLEN: J. F. Baak geb. vun Engelen, Z. H. Koole geb. Bekink, D. C. C. Baak geb- Lintelraan, D. H. M. Bakker geb Smit, D. OVERLEDEN: P. Troost, 45 j. G. Droog geb. Middelie, 72 j. G. C. Schellinger, bijna 23 m. H. Stijgers, lij. N. Schwagly geb. Spigt, 53 j. L. Parodi, 27 j. Advertentiën. van J. KLEIN A. KRÜIJER. Nieuwediep21 Maart 1874. Uit naam hunner dankbare Kinde-\ renBehuwden Kleinkinderen. #a=-SS van C. F. W. KIRCHNER en J. HIN. Nieuwediep22 Maart 1874. Uit naam hunner vrienden. van NICOLAAS ROODT en MAARTJE DAM. Helder20 Maart 1874. Uit naam der Familie. Si Ondertrouwd T. CHRISTENSEN en M. F. dk GRAAF. Nieuwediep19 Maart 1874. Getrouwd: P. BROEKHUIJZEN en G. S. HOPMAN. Nieuioediep, 19 Maart 1874. Algemeene kennisgeving. Getrouwd JOHANNES van der BEN en MAGDALENA FREDERIKA JOHANNA HENRIËTTE KOCK. Nieuwediep 7 Maart 1874. Voorspoedig bevallen van eene DochterHELENA GRUNWALD, geb. SCHRIJVER. Nieuwediep, 16 Maart 1874. De ondergeteekenden betuigen hunnen hartelijken dank aan Familie, Vrienden en Bekenden, voor de vele bewijzen van belangstelling bij het overlijden en de begrafenis van hun geliefd Dochtertje ondervonden. Nieuioediep, 19 Maart 1874. D. KRUK. C. KRUK, geb. Roodt. Die bij vergissing Donderdagavond uit bet lokasu Tivoli een Dames REGENMANTEL beeft mede genomen, wordt vriendelijk verzocht dezelve terug te bezorgen in genoemd lokaal. Men verlangt een zindelijke Dienstbode, en des Zaterdags een WERKVROUW. Adres BERKHOUT Co. I

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1874 | | pagina 1