't VLIEGEND BLAADJE. Algeinwiif Vienws- m AivertentMode l\o. 118. VOOR DEN HELDER EN OMSTREKEN. Oplaag 4000 Ex. Prijs 1 Cent. 25Jarip 25Jarip Echtratipif 1 Zaterdag 4 April 1874. Tweede Jaargang. Advertentiën van 15 regels 25 Cent. Elke regel meer 5 Cent. Groote letters naar plaatsruimte. w- e? *fk '°6r. een JONGELING, flinke Dienstbode, Vermist: Waarschuwing. Bij I. VLAS, Eu op Texel, KIEVITSEIEREN S. SI Verschijnt DINSDAG EN VRIJDAG. Uitgevers BERKHOUT Co. Abonnement per drie maanden 30 Ct., buiten deze gemeente, franco per post, 50 Ct. WEEKKALENDER. APEIL. Zaterdag 4, Zondag 5, Maandag 6, Dinsdag 7, Woensdag 8, Donderdag 9, Vrijdag 10. Opgang der Zon, Zat. 4 April 5.28 u. Ondergang 6.37 u. Laatste Kwartier Donderdag 9 April. Vertrekdagen der Mails. Naar Oost-Indië: Via Marseille 9 April 's avonds 6.25. Via Brindisi 6 April 's avonds 6.25. Via Triest 14 April 's avonds 6.25. Naar de Kaap de Goede Hoop: Via Soutliampton 9 April 's m. 6.25. Naar Curagao en Suriname: 16 April, 's morgens 6.25. NIEUWSTIJDINGEN. HELDER, 3 April 1874. Bij do leden der alhier ge vestigde vrijmetselaarsloge Willem Frederik Karei" moet het plan bestaan een aanzienlijk en ruim gebouw voor hunne bijeenkomsten op te richten. Naar men verneemt, is bij den Baad van State een wetsontwerp in gekomen tot afschaffing van de zeep belasting. Het equivalent zal gevonden worden in een verhooging van de belasting op het gedisteleerd. De minister van Koloniën ad interim minister van Marine, brengt ter kennis van belanghebbenden, dat in de maand Mei aanstaande bij de directie der marine te Hellevoetsluis een vergelijkend examen zal plaats hebben van jongelingen, die als machinist-leerling der 2e kl. wenscben te worden aangenomen. Het getal der alsjzoodanig te plaatsen jon gelingen zal zich tot vijftien bepalen. De voorwaarden zijn te vinden in de Staats-Ct. van 81 Maart. Reeds den 11 Mei zal Z. M. de Koning te Amsterdam arriveeren en aldaar door een eerewacht te paard worden ingehaald. Zoo geen verhindering in den weg komt, mag men tegen dien tijd bet gebeele vorstelijke buis binnen de hoofdstad verwachten. Door den Minister van Oorlog is aan de chefs der bereden artillerie korpsen machtiging verleend om bij liet aanstaande groot verlof der lichting van 1872 cle plaatsvervangers van die lichtiug onder de wapenen te houden tot 1 Juli e. k. De kermis te Loosduineu is door den Raad afgeschaft. Door den hevigen wind en daar door sterken was van bet water zijn vele landerijen in Overijsel onder- geloopen. Jl. Maandag is de eerste versche grasboter voor dit seizoen aan Z. M. den Koning ten geschenke aangeboden door den bouwman J. Lievaart, te Delft woonachtig. Door de politie te Arnhem zijn aangehouden en aan de justitie over geleverd een vijftal knapen, welke de verregaande onbeschaamdheid hadden, uit het pakhuis van den koopman P., alwaar zij een ontvreemde gaspijp te koop aangeboden, een aantal bunsing- en hazenvellen mede te nemen. Dinsdagnamiddag was Ylissingen getuige van een schipbreuk die talrijke menschenlevens heeft gekost. De Grieksche brik, »Hybryda," is op de Elleboog bij Zoutelande vast geraakt en vergaan, terwijl van de equipage slechts één man is gered. Oude- 1 de verongelukten behooren ook een Belgische rivierloods en een Engelsche zeeloods. Ofschoon noch door het Belgische, noch door het Hollandsche loodswezen moeite werd gespaard, om door kotters redding aan te brengen en zelfs door den insp. van hetBelg.loodsw. zijn reddings boot werd in zee gebracht, werd slechts één man gered. De N. R. Ct. meldt daarover nog het volgende: Hoewel het hevig woei en het naderen van de bank steeds zeer ge vaarlijk is, begaven zich eenige gar- nalenvisschers met een boogaards, onder bestuur van visscher C. van Oijen, naar het bedreigde vaartuig, om, zoo mogelijk, de bemanning te redden, welke echter weigerde het vaartuig te verlaten, terwijl ze den loods met geweld daarin verhinderde. In den loop van den ochtend stoomden nu twee sleepbooten naar de brik om haar zoo mogelijk van de bank te sleepeu. Hoewel dit onmogelijk bleek, bleef de bemanning weigeren de brik te verlaten, en bond zij den loods, die in zee wilde springen, op het achterdek vast. Inmiddels had de Belgische loods Basteyns zich van de sleepboot aan boord van de brik hegeven, en bleef daar op, hoewel men het hem ten sterkste afraadde. Tegen den middag, met het opkomen van het water en terwijl de wind toenam, begon de brik zoo te werken, dat zij omsloeg, met het ongelukkig gevolg, dat de bemanning, bestaande uit 12 man, en de beide loodsen ver dronken, behalve 1 matroos, die, op een stuk hout drijvende, door een Hollandschen loodskotter gered werd. Men meldt uit Zierikzee onder dagteekening van 28 Maart: Meermalen leveren onze Zeeuwsche stroomen aan onze kloeke varensge zellen gelegenheid om, onder betoon van overleg en moed, groote daden van zelfopoffering uit menschlievend- heid te verrichten. Dit was ook het geval weder de vorige week, toen de tjalk »Jouge Cornelie", te huis be- hoorende te Yeendam, gevoerd door W. Klomker, komende van Nijmegen en bestemd naar Hoedekenskerke, met een zware lading straatsteen, in liet Brabantsche vaarwater op de Oosterschelde, nabij deze stad, plot seling lek sprong en begon te zinken. Voor genoemden schipper en zijn knecht bestond geen ander uitzicht dan te moeten verdrinken, doch ge lukkig werden de in nood zittenden opgemerkt door een loodsrinkelaar van Brouwershaven, schipper J.Karre- rnan, die zich iu den omtrek bevond. Deze en zijne equipage, krachtig bij gestaan door een achttal aan boord zijnde loodsen, hadden het voorrecht de beide in levensgevaar verkeereude mannen te redden en behouden alhier aan te brengen. Eere dien wakkeren waterrotten voor hunnen betoonden ijverenmenschlievendheid; de oprechte dank van schipper Klomker en zijn knecht wordt hen ook bij deze dooi den berichtgever openlijk toegebracht. Nederland behoort tot de landen, waar het minst onwettige kinderen worden geboren: 1 op 24.61. In Frankrijk is die -houding 1 op 12.4 en in Beieren komt op de 3 geborenen 1 onwettige voor. Ook in Oostenrijk is de verhouding zeer ongunstig. Het verplicht burgerlijk huwelijk schijnt een gunstigen invloed op de verhouding tot het getal hu welijken te hebben. De ongunstige toestand in Beieren is niet toe te schrijven aan losbandig leven, maar aan de gewoonte om samen te gaan leven zonder aan het kerkelijke huwelijk te hechten. Omtrent de zaak van de lever worst te Middelb urg meldt het N.v.d .D dat de Vrijdag overleden man, wiens lijk gerechtelijk zal worden geschouwd, geen worst uit denzelfden winkel, maar varkensnieren gebruikt had. De heeren Nellesteijn en Dwars maken in het Hbld. de opmerking, dat ter verdrijving van de in varkens hokken veel voorkomende ratten en muizen gebruik gemaakt wordt van muizentarwe, die, als zij niet met veel voorzichtigheid gestrooid wordt, licht ook in de magen der varkens terecht kan komen. De muizentarwe wordt met strychnine klaar gemaakt en daar de zoogenaamde alkaloïden zich vooral en bij voorkeur ophoopen in den lever, kan het zeer goed zijn, dat hierin de oorzaak van het vergif in de leverworst te vinden is. Zondagochtend is weder iemand, die van de leverworst gegeten had, te Middelburg overleden. Naar men verneemt, bedraagt het getal vergif tigden thans ruim 300. Ook is dien- zelfden ochtend nog een slachtoffer der vergiftiging, te Wissekerke woon achtig, overleden. Verder meldt men van 31 Maart aan de N. R. Ct.: lieden ochtend is alhier weder een inwoner het slachtoffer geworden van het gebruik der leverworst. Hij laat een weduwe en twee kinderen achterdit is thans het vierde geval. Het lijk van den Zondag overleden persoon is ook door de justitie ge- rekwireerd, om mede gerechtelijk te worden geschouwd. De postduiven-societeit »De Eensgezindheid" te Haarlem, heeft besloten in de maand Juni e. k., twee buitengewoon groote prijskampen te houden, een van Parijs met oude- en een van Brussel met jonge duiven. Van wege Z. M. is het aanzienlijk huis op den Kneuterdijk, op den hoek van het Hartogstraatje, welk huis vroeger bewoond werd door den Raad pensionaris Joan de Witt en laatst het eigendom was van Baron Fagel, aangekocht, om te worden ingericht tot paleis voor Z. K. H. Prins Alexander. Als een bijzonderheid kan ge meld worden, dat zich te Haamstede, in de prov. Zeeland, een echtpaar bevindt, nog gezond en krachtig, hetwelk op den dag van Zr. Ms. Zilveren Kroningsfeest het gouden huwelijks feest hoopt te vieren. Naar men verneemt zal, en zulks om de zeld zaamheid, Z. M. daarvan op dien dag per telegraaf bericht worden gegeven. Zoo er in ons vaderland een tweede dergelijk geval te vinden is, verzoekt men opgave daarvan aan het Hulp postkantoor te Haamstede. In den voormiddag van Dinsdag heeft men te Roermond in de Maas, boven de Maasbrug onder Venlo, het lijk opgevischt van zekere Petronella Cox, oud 65 jaren, weduwe van H. Geeraets, wonende te Venlo. Zij had in den nacht van Zondag op Maan dag heimelijk hare woning verlaten. Huiselijke bekommernis schijnt de rampzalige tot zelfmoord gedreven te hebben. Iu het raadsel, voorkomende in het vorig nommer, is een zinstorende fout geslopener staat: STIJBERS boorden; lees: TIBERS boorden. Oplossingen met duidelijke verklaring van elk woord, worden aangenomen tot Donderdag 9 April. HELDERSCHE MOPPEN. DE ONBEKENDE. Een bakker, die zich verslapen had, keek nog dommelig van den slaap, zijn venster uit, en niet wetende of het de ochtendschemering was, die hij aan de lucht bespeurde, vroeg hij aan een voorbijganger: »Zeg reis, vriendje! is dat daar ginds aan de lucht de zon of de maan?" sik weet het niet," was het antwoord, want ik ben hier in de stad geheel onbekend." BEROUW. Verliefdheid is toch een raar ding in de wereld," beweerde iemand in een gezelschap, want," zei hij, toen ik trouwde, had ik mijne vrouw uit verliefdheid wel willen opetenen nu heb ik berouw, dat ik bet maar niet gedaan heb." Burgerlijke stand. Gemeente Helder. Opgave van 81 Maart 3 April 1874. ONDERTROUWD J. Hin, Houtzager, weduw naar van D. Rei, en C. do Moei. W. Schoone- man, IJzerdraaier, en M. C. Morssink, J. Goos, "Vischkoopcr, en T. Bijl. H. Wobben, Sjouwerman, en N. Deurmau. GEHUWDF. Nieman en M.C. van der Hoovsn. II. Thijssen en A. Scbellinger T. Chris- tonsen en M. F. de Graaf. BEVALLEN: D. van Vliet geb. Koningstem, D. C. H. Liedmeijer geb. Bank, Z. E. K. Verbruggen geb. Vogeleuzaug, 2 D. D. KallT geb. Kramer, Z. A. J- Rotgans geb. Louw, Z. J. van IJssendoorn geb. van Pelt, Z T. Hoogvorst geb. Smit, D. J. KallT geb. Griek, Z. OVERLEDEN: Geenc. Levenloos aangegeven 1. ERRATUM. De Advertentie in het vorig nommer, onderteekend door E. DEKKER, moet zijn F. DEKKER. Advertentiën. iS van D. VONK Sr. en C. SCHIERING. Nieuw ediep, 3 April 1874. Hunne dankbare KinderenBe huwd- en Kleinkinderen. van J. BOERDIJK en A. SWART. Helder5 April 1874. Uit naam hunner dankbare Kinderen. van Johamies Frederik Wageiiaar en Coruelia Dienaar. Helder5 April 1874. Uit naam van hunne Kinderen en Behuwdzoon. Bevallen van een DochterTRIJN TJE LOFgeliefde Echtgenoote van K. de VRIES, Mr. Schilder. Helder31 Maart 1874. Voorspoedig bevallen van een wel geschapen ZoonDIRKJE KRAMER geliefde Echtgenoote van P. KALFF. Helder1 April 1874. Voorspoedig bevallen van een wel geschapen ZoonJACOBA GRIEK, geliefde Echtgenoote van J. C. B. KALFF. Helder2 April 1874. Algemeene kennisgeving. Heden ontvingen wij de hartver scheurende tijding, dat mijn geliefde Echtgenoot, H. A. de MELKER, in leven 1ste Zeilmaker bij de Marine, op de reis van Padang naar Batavia den 20 Januari is overleden, in den ouderdom van ruim 54 jaar, diep betreurd door mij, mijne kinderen en familie. Rotterdam, 31 Maart 1874. Wed. de MELKER, geb. Verhoeven. Mede uit naam van zijn Vriend J. de VOS. In een Winkelzaak wordt ten spoedigste gevraagd: niet beneden de 14 jaar, goed kun nende lezen, schrijven en rekenen. Loon f2.75 a 3.per week. Adres aan het Bureau van dit blad. IEMAND van middelbaren leeftijd, van goede getuigschriften voorzien, wenscht in eene betrekking geplaatst te worden, onverschillig welke. Informatiën aan 't Bureau van ditBlad. Wordt gevraagdeen bij IJ. GOEMAN, bij de Nieuwobrug. Men verlangt: om dadelijk in dienst te treden, een fatsoenlijk Kindermeisj e, tusscben 14 en 16 jaar. Adres aan het Bureau van dit blad. Maandagmiddag,; een rood bont SMOUSHOND JE. Degene die hetzelve terugbezorgt of eenige aan wijzing kan geven, kan op een goede belooning rekenen. Van dit verlies is aangifte gedaan bij de Politie. Adres C. HUISMAN, Wagenstraat. TE HUUR gevraagdeen gemeubeleerde KAMER, liefst aan den Kanaalweg, of aan de Weststraat. Adres BERKHOUT Co. Mijnheer C. M. L.! Het Perron van dan spoorweg is niet zeer geschikt voor een zamen- komst. Gelieve een ander Adres op te geven, onder Lett. A. Z., aan het Bureau van dit blad. De ondergeteekende heeft 4 pond VLEESCH betaald aan slager BLIK- KENHORST, en bij het wegen was er slechts 3 pond en 1 Ons. A. POORT. worden tot 1 Mei opgekocht, tegen liooge d00r ^en zergnnd, om, Door de aai kunnen ver- verscheidene ïn dag uit te dezer gem^ binnen de stad niettegenstaande de op een bepaald uur besloten om op Wt7)it ging eenigen tijd dezer, voor het alügens kwam hij tel- MAp-orP Veindelijk een geheel o c nu werd de directeur en R hÜ den man dreigde, te komen, mitMs nogmaals gebeurde, daar zulks niet .S met weder te zullea

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1874 | | pagina 1