Algcmm Miaws- 't VLIEGEND BLAADJE. ra AdvcrMiMe VLEESCHjVETEN SPEK; Zaterdag 18 April 1874. Tweede Jaargang. VOOR DEN HELDER EN OMSTREKEN. Oplaag" 4000 Ex. Prijs 1 Cent. Advertcntiën van 15 regels 25 Cent. Elke regel meer 5 Cent. Groote letters naar plaatsruimte. AGENTEN vveek-kalendërT" nieuwstijdingen. lSv.Jarim icimMipi I N B O E D E L, FEESTSIGAREM. BINKEN- EN BUITEN- OPHAAL-JALHËN No. 122. Verschijnt DINSDAG EN VRIJDAG. Uitgevers BERKHOUT Co. Abonnement per drie maanden 30 Ct.buiten deze gemeente, franco per post, 50 Ct. voor dit Blad zijn: Te TexelW. STERK, Boekhan delaar aan den Burg. Te Anna PauloionaH. J. OLIJ. Voor de ZijpeH. van OS, Boek handelaar aan de Schagerbrug. Voor Scliagen, J. GROOT, Boekbinder. Bij wie tevens Advertentien en Abonnementen worden aangenomen. Vertrekdagen der Mails. Naar Oost-Indiê: Via Marseille 23 April 's avonds 6.25. Yia Brindisi 20 April 's avonds 6.25. Via Triest 28 April 's avonds 6.25. Naar de Kaap de Goede Hoop: Via Southampton 23 April 's m. 6.25. Naar Guragao en Suriname: 1 Mei, 's morgens 6.25. APRIL. Zaterdag 18, Zondag 19, Maandag 20, Dinsdag 21, Woensdag 22, Donderdag 23, Vrijdag 24. Opgang der Zon, Zat. 18 April 4.59 u. Ondergang 7.2 u. Eerste Kwartier Donderdag 23 April. HELDER, 17 April 1874. Morgen namiddag zal alhier overgaan aan boord van het stoom schip Celebes" een detachement tor j sterkte van 150 militairen, waaronder 8 onderofficieren. Het schroefstoomschip het »Loo," i onder bevel van den kapt-luit. t/z C. A. B. D. Dijk. is 12 Maart jl. te Cura- j 9ao aangekomen. In dit jaar kunnen 22 jonge lingen als adelborst der 3e klasse voor den zeedienst (na bekoorlijk afge- j legd examen) op het koninklijk insti- tuut voor de marine te Willemsoord worden aangenomen. De admissie heeft plaats op den 1 September a. s. Het stoomschip >Nina," van hier naar Gothenburg, van welks ver dwijning reeds melding is gemaakt, blijkt bepaald verongelukt te zijn. I Nabij een der Sallandscke eilanden moet het lijk van een der matrozen zijn opgeviseht. Hot 8choeuerschip Jacoba, ge zagvoerder F. Boerhave, van Zuidbroek van Kroonstad naar Lier vertrokken, 1 is met bemanning en al vergaan. Volgens telegram vau Suez, dd. j 13 April, is het Ned. stoomschip i Holland," kapt. L. Hoefman, in de (Golf van Suez op zandgrond geraakt. Er zijn aeht lichters van Suez heen- a gezonden om het schip te lichten en i( inen verwacht het zonder schade .r weder vlot te krijgen. n Volgens telegram van den 14, is genoemd stoomschip, na eenige lading re gelost te hebben, denzelfden dag zonder eenige schade vlot geraakt. - Te Atchin heeft het totaal zieken ili en gewonden (ongerekend de gesneu velden) bij de landmacht en hare le delf gertros bedragen, van het vertrek uit de garnizoenen tot en met 5 Febr. 4581. Van dezen zijn naar Padang geëvacueerd 910, overleden 808, her steld 2334, te zaaien 4052. Alzoo op 6 Febr. te Atchin onder behande- |ling 528. Van de naar Padang ge ëvacueerde 910 zijn, tot en met 26 [Januari, overleden, gedurende de reis 31, in het hospitaal 36,, te zamen 67. Voor den dienst in N.-Indië zijn alsnog noodig eenige onderwijzers, bij voorkeur ongehuwd, die in het bezit zjjn eener acte van bekwaam heid als hoofd- of als hulponderwij zer, en vau een aanteekening voor een vreemde taal, bij voorkeur de frausche. Hoofdonderwijzers, beneden den leeftijd van dertig jaren, en hulp onderwijzers, beneden den leeftijd vau vier-eu-twintig jaren, die gene gen zijn, zich als onderwijzer 3e 1?1. aan 's lands dienst in N.-Indië te veï- binden, kunnen zich tot nader bericht aanmelden bij een op zegel geschre ven, aan het departement van Ko loniën gericht, en aan den heer dr. M. P. Lindo, inspecteur van het la ger onderwijs in Zuid-Holland, te 's Gravenhage, franco in te zenden rekest.Zie verder de St.-Cour. van 15 April. Den 30sten Maart kwam des avonds ten half negen te Amsterdam een reiziger aan met den Rijnspoor trein. Slecht van gezicht, nam hij, door het maan- en gaslicht mis leid, in plaats van de richting naar de brug bij de Weesperbarrière, den anderen kant en liep in het water. Tegen 9 uur werd hij door een sjouwerman ontdekt, uit het water gehaald en in het politie-bureau bij vermelde brug gebracht. Hij gaf nog teekenen vanleven en wendde pogingen aan om zijn naam uit te spreken men hoordeHoe Hoe maar verder kon de ongelukkige het niet brengen. Niettegenstaande de ver leende geneeskundige hulp, overleed hij na eenige uren en werd naar het binnengasthuis overgebracht. De betrekkingen van de overledene vermisten hem niet vóór den 4den April, omdat hij eenige dagen in Amsterdam zou vertoeventoen echter kregen zij bericht van de familie waar hij zou logeeren, dat hij niet aange komen was. Ijverig zocht men in de dagbladen of daarin ook melding werd gemaakt van een ongeluk, dat den vermiste was overkomen. In verschillende dagbla den werden advertentien geplaatst die den bovenvermelden sjouwerman on der de oogen kwamen. Deze schreef daarop aan de familie het gebeurde met dien heer, .die toen reeds lang als onbekend" was begraven. Terecht beklagen de achtergebleven betrekkingen er zich over, dat de po litie te Amsterdam verzuimd heeft de noodige bekendmaking te doen en de verschrikkelijke onzekerheid voor de naaste betrekkingen alzoo heeft ver lengd. Men is thans te Stavoren bezig verschillende opmetingen te doen van de havenen de daarlangs gelegen gron den. Dit schijnt in verband te staan met een bezoek, eenige dagen geleden in Friesland gebracht, door de Inge nieurs Stieltjes en Linse, door wie de richting van de verschillende ont worpen spoorweglijnen en daarbij geprojecteerde havenwerken, zoo te Hindeloopen als te Stavoren, werden nagegaan. Naar het verder schijnt, wenscht het consortium van bankiers, dat de concessie-aanvraag volgens de richting van het commité "VVouda deed, ook in verband met de verklaring door Gedep. Staten der provincie Friesland gege ven, de haven van Stavoren als ver binding met Noord-Holland aan te houden en zouden de opmetingeu moe ten dienen, om het ontwerp tot verbe tering van die haven meer in onder- deelen uit te werken dan vroeger geschiedde, terwijl men zegt, dat een grootere uitbreiding aan de voorge nomen werken zal worden gegeven, dan beoogd werd bij het opmaken van het eerste ontwerp. Te Leeuwardeu is een Duitscher gepakt, zich noemende Aarjen Reduiers en elders weer Johaun August Wicht- selhij wordt verdacht schuldig te zijn aan een moord op een 70jarige weduwe te Opleward, ambt Emden. Hij moet zijne schuld reeds bekend hebben. Te Vaals zijn Zondagavond de echtelieden Schelling met bijlslagen in hunne woning gedood, 't Schijnt, dat hebzucht de drijfveer van de mis daad was, daar een som van ongeveer f 500 is vermist. De vrouw werd dood gevondende man leefde nog. Men wil, dat de dader bekend, maar ontvlucht is. De oudste inwoner der gemeen te Middelburg de heer J. S. Frede- riks, is op bijna 102 jarigen leeftjjd in deze week is overleden. Zondagmorgen vond men in de haven te 's Bosch het lijk van den juist drie weken geleden vermisten briga dier der huzaren A., geboren te Venlo. Hij was nog in volle wapen rusting. Men kent de oorzaak van dit ongeval niet, doch er loopen ge ruchten, dat hij jAet opzet in het water zou geworpen zijn; ongetwij feld zal hieromtrent een streng on derzoek worden ingesteld. Men zegt dat hij den avond voor zijne vermis sing in de Tolbrugstraat woorden met schippers had. De verpestende drank zal waarschijnlijk ook niet vreemd zijn aan dezen ongelukkigen dood. Zaterdagmiddag was de Breede Haven të 's Hertogenbosch getuige van een woest tooneel. De schipper van een Pruisisch kolensehip had zijne vrouw reeds verscheiden malen mishandeld. Den vorigen nacht o. a. was de politie op de been geweest, toen men uit het schip om hulp hoorde roepen. Dien middag hoorden de havenbewoners gelijke angstkreten en nu besloten eenige wakkere werkgas ten (dragers) om aan die tooneeltjes eens een einde te maken. Men sprong op het schip, waar men na een vree- selijke worsteling den woedenden schipper machtig werd. Met behulp van een agent werd hij naar het politie-bureau gevoerd. Zijn geheele lichaam droeg sporon van de krach tige slagen, die de gespierde vuisten der ruwe dragers daarop hadden ge beukt, maar ook zij hadden verschei den wouden gekregen. De honderden toeschouwers prezen de dragers voor »het lesje," dat ze den vrouwenbeul hadden gegeven. Treurige bewijzen van ruwheid in een eeuw, die roemt op beschaving! Als een bewijs van voorspoedi- gen groei in dit voorjaar kan zeker dienen, dat bij den hovenier van Wielen, achter Oudwijk, reeds aard beziën in bloei staan. Iu een der havens van Italië wordt de drijvende kerk verwacht, welke in de Vereenigde Staten ge bouwd wordt. De kerk zal verschil lende havens aandoen, ook Fransche. Zij kan omstreeks 600 personen be vatten. Aan boord zullen zich onder scheidene predikers bevinden, die mede bijbels en traktaatjes zullen uitreiken, Dit schijnt een evangelisatie op groote en rijke schaal te zullen worden. Een telegram uitBayonne van Dinsdag meldt: De onderhandelin on tusschen Ser- rano en de Carlisten zijn mislukt. De vijandelijkheden zullen hervat worden. HELDERSCHE MOPPEN. Van zeker student, die bij uitnemendheid do kunst verstond om zijne schuldcischers met fraaie beloften te paaien, zeï een geestige jonge dame „Zie, het zou toch jammer zijn, indien van dat veelbelovende jonge mensch niet vrat goeds te recht kwam!" Een snuggeren Ier werd gevraagd, waarom hij zijne kousen verkeerd, do binnenzijde naar buiten, aangetrokken had? «Och," antwoordde liij, „dat is omdut aan den anderen kant een gat was." Burgerlijke stand. Gemeente Helder. Opgave van 14 17 April 1874. ONDERTROUWD: A. Stins, werkman te Cal- lantsoog en J. Zeeuw. GEHUWD: J. Hin en C. de Moei. W. Schoonemnn en M. C. Morssink. J. Goos en T. Bijl. H. Wobben en N. Deurman. H. Kunst en A. Bruin. BEVALLEN: A. Osinga geh.vondcr Baan, Z. A. Meerei geb. Naastepad, Z. W, Fontijn gcb. Blokhof, Z. P. J. Kroonstuiver gob. Kraan, Z. G. de Graaf geb. Visser, Z. OVERLEDEN: F. van Twisk, 03 j. II. D. Diemei geb. Rondhout, 73 j. Advertentien. van C. SPEELMAN en A. D. DE WIT. Helder17 April 1874. Uit naam hunner dankbare Kinderen. Bevallen van eeu Dochter, M. C, J. GRAAT—tan AAKEN. Soerabaija26 Februari 1874. Voorspoedig bevallen van een Zoon, P. J. KROONSTUIVER, geb. Kraan. Nieuioediep, 15 April 1874. Heden overleed, na een langdurig doch geduldig lijden, onze geliefde oom, de WelEd. Heer ADRIANUS BERTRAND, in den ouderdom van ruim 84 jaren. Amsterdam, 11 April 1874. H. W. DILG Phz. H. W. DILG. Heden ontving ik bet allersmarte lijkste beriebt, dat mijn geliefde Echt genoot J. P. MALLEE, in leven le Timmerman bij de Marine, op den 5n Augustus 11. te Atchin is overleden, in den ouderdom van 48 jaar en 7 maanden. Lang werd ik door hoop en vrees aangaande zijn dood ge slingerd, doch thans beeft het zich bevestigd. 13 jaar mocht ik door een zeer gelukkigen echt aan hem ver bonden zijn, en alleen zij die bem van nabij efi in den omgang gekend hebben, zullen eenigszïns beseffen wat ik in mijn onvergetelijken man verlies. Helder, 14 April 1874. De Wed. C. MALLEE, geb. Emons. Mede uit naam zijner Broeders en Zusters en verdere Familie en Betrek kingen. De ondergeteekende gevoelt zich gedrongen zijnen welgemeenden dank te betuigen aan J. G. GRIMIJZER, voor diens pogingen om zijn lot, terwjjl hij ziek is, eenigzins te verzachten, benevens aan allendie daartoe, door op een lijst te teekenen, hebben mede gewerkt. Nieuioediep, 15 April 1874. KLAAS EDELENBOSCH. Voor de vele blijken van belang stelling, ondervonden bij de viering van ons 12% jarig Huwelijk, betui gen wij onzen welgemeenden DANK. J. F. VOLKERING en Eehtgenoote. Belanghebbenden tot het leveren van ten behoeve van het eerstkomende Stoomschip der Maatschappij NE DERLAND," vervoegen zich ter inzage der Conditiën aan het Kantoor van den Provianddienst van genoemde Maatschappij. Met toestemming vau het E. A. B estuu r dezer gemeentezal in den loop dezer maand door den Kerkeraad der II. E. Luthersclie Ge meente alhiereene Algemeene Collecte worden gehouden. Eene rnime gave wordt beleefdelijk verzocht. DE KERKERAAD. Helder, April 1874, Op bet best gelegen ge deelte der Binnenhaven, worden eenige HUIZEN ,nit de'! hand te koop aan geboden. Adres Notaris HATTINGA RAVEN, Helder. Openbare Verkooping, JB I op Dinsdag 21 April a. s., .^ÉwJja^des voormiddags ten 10 uur, MffiÊstëS/voor het huis bewoond door Mejufvrouw de Wed. D' ANGONA, in de Langesteeg aan den Kanaalweg te Helderten overstaan van den Deurwaarder SWAVING, van Een zeer netten bestaande in Mabonyhouten Cilindre- Bureau, Canapé, Mabonyhouten ronde Tafel, een Schuiftafel, Mabonyhouten Stoelen met paardenharen zittingen, Waschtafel, Spiegels met vergalden en Mabonyhouten Lijsten, Schilde rijen, Porcelein-, Koper-, Tin-, Blik-, Glas- en Aardewerk, een Veeren Bed met toebehooren, Eikenbouten Le dikanten met behang, Vloerkleeden, Karpetten en Matten, een Kachel, een Fournuis en hetgeen verder daags vóór den verkoopdag, ter plaatse voormeld, ter bezichtiging zal zijn gesteld van af 10—4 uur. SIGAEENHANDBL van P. BR GIJN Wbz., Spoorstraat, q 13. worden net en sterk geleverd door "VOS &c ZDTJIlsriKlIEIR.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1874 | | pagina 1