't VLIEGEND BLAADJE. Mmm Nieuws- en Adrerteotiebode VOOR DEN HELDER EN OMSTREKEN. Oplaag 4000 Ex. Prijs 1 Cent. No. 123. Woensdag 22 April 1874. Tweede Jaargang- Advertentiën van 15 regels 25 Cent. Elke regel meer 5 Cent. Groote letters naar plaatsruimte. AGENTEN lh.Jarip IcMveraiii e? V erschijnt DINSDAG en VRIJDAG. Uitgevers BERKHOUT Co. Abonnement per flrie maanden 30 Ct.buiten deze gemeente, franco per post, 50 Ct. voor dit Blad zijn: Te Texel, W. STERK Boekhan delaar aan den Burg. Te Anna PauloionaH. J. OLIJ. Voor de Zijpe, H. van OS, Boek handelaar aan de Schagèrbrug. Voor Schagen, J. GROOT, Boekbinder. Bij wie tevens Adverteiitiën en Abonnementen worden aangenomen. Vertrekdagen der Mails. Naar Oost-Indië Via Marseille 23 April 's avonds 6.25. Via Brindisi 4 Mei 's avonds 6.25. Via Triest 28 April 's avonds 6.25. Naar de Kaap de Goede Hoop: Via Southamptoa 23 April 's m. 6.25. Naar Curagao en Suriname: 1 Mei, 's morgens 6.25. NIEUWSTIJDINGEN. HELDER, 21 April 1874. Gisteren arriveerde alhier uit Harderwijk een detachement koloni alen, sterk 150 man, henevens 15 de serteurs, welke heden per mailboot Celebes," naar Java vertrekken. Een bij het departement van Koloniën ontvangen telegram van den luit.-gen. van Swieten, gedagteekend Atchiu, 14 dezer, behelst het volgende: »Van de Staten aan de Oostkust is nog geen enkel bericht ontvangen. Aan de Noordkust had, behalve Gighen, ook Eendjoeng de Nederland- sche souvereiniteit erkend." »Den 11 dezer heeft de vijand een sedert lang aangekondigden aanval op onze legerplaats gedaan, waarvan hij zich veel succes en onze verdrijving had beloofd. Wanneer dit de maat moet zijn van 's vijands agressieve kracht voor de toekomst, dan is zij zeer gering. Ofschoon door de vijandige hoofden alle krachten zijn ingespan nen, was de opkomst niet sterker dan ongeveer 200 man. De aanval werd gemakkelijk afgeslagen, met een ver lies bij den vijand van 25 dooden, terwyl aan onze zyde slechts 3 licht gekwetst werden." »De onderwerping bleef nog ont breken, al schijnt de massa het vech ten moede." »Het logies voor de achterblijvende macht is bijkans voltooid. De hoofd macht zal tegen het einde van April of het begin van Mei op Java zijn." Uittreksel uit een brief van Atchiu dd. 5 Maart: Het nieuws van hier is ge daan. Na den 15 Februari houdt men zich alleen bezig met den kraton gereed te maken. Tegen het einde van April, zegt men, vertrekken de generaals met de overtollige troepen. Als ik zeg overtollig, dau bedoel ik overtollig voor de bezetting van den Kraton en het strandfortje, want om de macht van den vijand te breken, kunnen de troepen nog genoeg dienen. Het schijnt evenwel, dat generaal van Swieten niet van plan is om meer te laten vechten. De bezetting, die achter zal blijven, moet 2500 man infanterie, een batterij berg-artillerie en een compagnie vesting-artillerie bedragen. Ik hoop tot de gelukkigen te behooren die naar Java terugkeerenhet verblijf hier in den regen-moesson zal niet vroolijk zijn. Altijd opgesloten in den Kraton natuurlijk, want nu nog g er geen dag voorbij, zonder dat de vijand onze posten besehiet. Het is zeker een vreemde manier om een expeditie te eindigenIn November zal het wel op nieuw beginnennu, voor het leger is het goed. Arnh. Ct. Aan een particulieren brief uit Batavia ontleent de »N. R. Ct." het volgende Zooals gij uit de dagbladen zult hebben vernomen, zijn eenige troepen reeds weder van Atehin teruggezon den, nl.behalve de legioenen van Mangko-Negoro en Pakoe-Allam, de 13. compagnie vesting-artillerie, kom man dant-kapitein J. R. de Jong, en de 18. compagnie veld-artillerie, kom- mandant-kapitein W. C. de Jong (die den 14den December jl.bij het veroveren van een versterkten kam pong, door een vijandelijken kogel gewond werd.j De ontvangst te Batavia van die artillerie-troepen, op 21 en 28 Febru ari 11.wa3 hartelijk en feestelijk. Vermelding verdient, dat de troepen, bij het passeeren der woning van generaal Yerspyck, waar diens echt genoot zich in de voorgalerij ophield, een ovatie brachten ter eere van dien waardigen bevelhebber. Door de troepen werd namelijk met geestdrift een driewerf herhaald hoerkh! aangeheven, terwijl de offi cieren met de sabels salueerden. Zeker een treffend bewijs, hoe hoog gene raal Verspyck in de achting staat aan geschreven. Hij rnpet zich dan ook, volgens eenstemmige modedeeüngen van ooggetuigen, weder, als bij zoo menige vroegere gelegenheid, hebben doen kennen als een bedaard en on verschrokken aanvoerder, die, als het noodig is, geen gevaar ontziet en het voorbeeld weet te geven aan anderen. Bij deze expeditie trouwens hebben zeer velen zich door kloeke daden onderscheiden. Niet het minst wordt de heer von Bülsingslöweu geroemd. Over diens houding en gedrag gaat maar één stem op: die van dankbaar heid, lof en bewondering. Gij weet, hij vergezelt de expeditie als gedele geerde van het Roode Kruis. Als zoodanig is hij overal, waar hulp te bieden of verzachting van lijden en lafenis aan te brengen is. Onder het hevigst vijandelijk vuur legt hij de gewonden een eerste verband aan, of wekt hij door het toebrengen van een vcrfrisschenden teug de gezonken levenskracht weder op. Voor het aanstaande Konings feest is te Alkmaar de som van f 665 bijeengebracht. Uit een thans openbaar gemaakten staat, blijkt, dat van de te Harderwijk voor den kolonialen dienst geënga geerde vreemdelingen, na het ontvan gen van het handgeld gedeserteerd zijn 37 Frauschen, 15 Belgen, 2 Duit- schers en 2 Zwitsers. Uit Velsen worden thans ook treurige berichten over het Noordzee kanaal aan de >N. R. Ct." gezonden. Het werk staat zoo goed als stiltal van arbeiders loopen zonder werk, of, die kunnen, vertrekken naar andere werken, waardoor te Velsen in den afgeloopen winter veel armoede gele den is, en gemeente- en diaconie- kassen meer dan gewoonlijk hebben moeten bijspringen. De Engelsche opzichters, waarvan aldaar een tal met hooge traktementen aangesteld was, vertrekken de een na den ander. De Noordzeehoofden hebben veel geleden. Blijkens het verslag van het zeemanshuis te Amsterdam, over het jaar 1873, was dat jaar niet ongunstig. Het zeemanshuis is in 1873 bezocht door 519 personen, tegen 520 in 1872; daaronder waren 225 Nederlanders. Door 125 zeelieden is f5099 in de spaarbank gebracht. Het zeemanshuis bleef borg voor 102 zeelieden, tot een bedrag van f 4839, waarop waar schijnlijk eeirverlies van f76 geleden zal worden. De jaarlijksche contri- butiën bedroegen f 3232; het zeemans huis heeft bovendien onderscheidene schenkingen ontvangen. Bij Kabinets-order is bevel ge geven om, waar Z. M. de Keizer van Rusland arriveert op H. Ds. reis van de grenzen naar Amsterdam, overal saluutschoten f te lossen en door de muziekkorpsen het Russisch volkslied te doen spelen. Onlangs kwam in een druk be zocht koffiehuis te Amsterdam een bejaard man, die den koffiehuishouder verzocht hem een goed logement aan. te wijzen. De koffiehuishouder is daartoe bereid! en brengt hem in de zelfde straat eenige huizen verder in een logement.; Daar gekomen wordt den oude man een kamer aangewezen, waarheen hij zich begeeft. Hij vraagt daarop een flesch Rijnwijn en ver zoekt morgen (den volgenden dag) niet tc worden opgeroepen. Hij heeft niets te doen 4a kan dus lang slapen. Den volgenden dag des namiddags drie uur, is de' nieuwe bezoeker nog niet op en de't?.gementhouder, over tuigd dat men van li1/? nur des avonds tot den volgenden dag des na middags 3 uur lang genoeg geslapen heeft, gaat naar diens kamer en ziet of de nieuwe logé al uit bed is. Hij ziet hem niet op de kamer en daarom begeeft hij zich naar het bed, maar tot zijn grooten schrik ziet hij den bezoeker met verbrijzelde hersenpan en een pistool aan zijn voeten. Uit de in het bezit van den verslagene gevonden papieren is gebleken, dat hij 60 jaar oud geworden is en ge pensioneerd sergeant majoor van het O.-I. leger was. De oorzaak tot dezen zelfmoord is niet bekend ge worden. Te Deventer bemerkte 's nachts een schipper, die met zijn vaartuig in het kanaal bij de stad lag en ten 12 uur met zijn knecht aan boord kwam, dat zijn vrouw ook nog niet in het schip was. Bij het onderzoek, dat beiden instelden, vonden zij de vermiste bij het roer drijven en ver- dronkeu. Of zij over boord is geslagen dan wel van den wal te water is geraakt, is niet bekend. Weder zijn in omloop billetten, gedrukt in de trant van bankbilletten van 100 gld, In plaats van 't gewone opschrift staat er, dat van het merk, ^De Ne- derlandsche Bank," een kistje, hon derd sigaren bevat." Te de Loo was op een (koffie- visite de koffieketel telkens verstopt. Toen naar de oorzaak eindelijk een grondig onderzoek werd ingesteld, bleek er een kikker in den koffiepot te zijn geraakt, die dus niet alleen onge merkt in den waterketel, maar ook ongemerkt uit dezen in den koffiepot moet zijn gekomen. Heel nauw keek men daar dus niet. De gasten waren echter een beetje kieskeuriger dan de gastvrouw, trokken den neus op en lieten haar zitten met haar kikker- koffie. Woensdagnacht heeft te Astle- Deep bij Duncanfield in Engeland eene mijnont,ploffing plaats gehad, waarbij vermoedelijk 50 personen om gekomen zijn. Te Genève zijn in het begin dezer week ongeregeldheden voorge vallen. Een aantal werklieden, meest metselaars, hadden den arbeid gestaakt en wilden thans hunne kameraden beletten om te arbeiden. Toen deze weigerden met de leegloopers gemeene zaak te maken, ontstond er een he vige vechtpartij, waaraan de gendar merie eerst een einde kwam maken, toen reeds vele werklieden meer of minder ernstig gekwetst waren. Van de onruststokers zijn 64 in hechtenis genomenwaaronder 47 vreemdelin gen van deze zijn 41 Franschen en twee hunner, die de leiding der be weging" op zich genomen schenen te hebben, zijn uitgewekenen derParij- sche Commune. Het stadje Grossenhain heeft een zeldzame en tragische gebeur tenis beleefd. De slager K. leefde geseheiden van zijn vrouw; dezer dagen zocht hij haar op, onder het voorwendsel de tusschen hen han gende zaken te regelen. Hij was in- tusschen met een revolver gewapend en loste daarmede twee schoten op de vrouw, welke haar deden neder- storten. Toen richtte hij zijn pistool op zijn eigen borst, waarop hij door twee kogels getroffen, neerzonk. De vrouw herstelde zich eenigermate en trachtte het vertrek te verlatentoen loste hij nogmaals twee schoten op haar, doch trof haar niet. Hierop sloot hij zich alleen in de kamer op waarna men nog twee schoten hoorde vallen. De politie was inmiddels verschenen en trachtte den gevaarlijken man in hechtenis te nemen, doch zachtheid noch geweld vermocht iets. De slager dreigde ieder, die de deur openbrak, neer te schieten. Toen beproefde men door het venster binnen te kó men. Een agent beklom een ladder, welke tegen het venster was geplaatst. Zoodra hij echter het hoofd naar bin nen stak en een op hem gericht pistool zag, keerde hij zoo spoedig mogelijk terug. Er werden nu acht soldaten ge- requireerd, die vier uren lang het huis ingesloten hielden, in de ver wachting dat de man zich door hon ger of verzwakking zou overgeven. Toen zich eindelijk weer mannen op ladder waagden, zagen zij den slager te bed liggen; een zijner han den hing slap omlaag, de andere, het pistool omklemd houdende, lag boven het hoofd. Voorzichtig en onder be hoorlijke bedekking naderde zij den te bed liggende. Na een hevigen strijd, waarbij een soldaat verscheidene tan den verloor en een ander het gelaat opengekrabd werdwas men hem meester. De hand waarin de revolver rustte, moest letterlijk opengebroken worden. De revolver bleek geheel geladen te zijn; bovendien bezat de man nog verscheidene patronen. Hij zelf was door vier kogels in de borst getroffen; zijne wonden zullen doodelijk ziju. De vrouw heeft kans te herstellen. Een der vorige controleurs van Djambrana in Indië had ontdekt, dat het verbod om aan gevan genen opium te verstrekken, slecht werdJgehnnd- haufd. Hij sprak daarover inct den patik, ,,'tls goed mijnheer," antwoorde deze, „maar als gij daar zoo streng op staat, geloof me, dan krijgen we nie mand meer in de gevangenis!" RAADSEL. Mijn geheel bestaat uit 2 Syllaben, mijn tweede streeft naar de eerstezoodra mijn tweede de eerste heeft is het geheel verrallen. Als prijs voor de oplossing stellen wij dispo nibel een bus Choco lat ine, uit de Fabriek vau Gebr. Grootes, Holleveranciors van H. M. do Koningin, te Westzaan. De prijs zal bij loting worden toegekend. Oplossingen worden alleen ouder gesloten couvert aangenomen tot Donder dag 28 April 1874. Burgerlijke stand. Gemeente Helder. Opgave van 17 21 April 1874. ONDERTROUWD: G. Stcggerdn, schilder en A. van der Hulst. P. J. Mangel, werkman en K. de Vries. GEHUWDGeenc. BEVALLEN: E. de Graaf geb. Jans, Z. A. Visser geb. Quak, Z. T. van den Heuvel geb. Meijer, D. E. M. Govers .geb. Bieren broodspot, Z. J. A. Oostendorp geb. van Sti- priaan, Z. M. L. Kolster geb. Lachmuth, Z. T. Brugman geb. Veenstro, Z. W. L. Dörr, Z. M. Leijer geb. Unrbanns, Z. OVERLEDEN: T. Blankmnn, 6 m. T. Timmer, lj. J. P. Hassïng, 83 j. G. Koning stem geb. van Seelt, circa 80 j. J. P. Rijkers, 10 m. M. J. Verbrnggc, 18 D. Ambtshalve ingeschreven 4. Advertentiën. >3 van Jacobus Frauciscus llarijvan sn Catliariiia Gramberg. Nieuwediep, 20 April 1874. Uit naam hunner dankbare Ouders. Bevallen van een ZoonE. M. GO- VERS-BIERENBROODSPOT. Helder19 April 1874. Bevallen van een welgeschapen DochterA. M. HAGENAAR, geb. Veen. Nieuioediep20 April 1874. Heden overleed, na een langdurig lijden, ons tweede tweelings-Zoontje JOHANNES PETRUS, in den ou derdom van ruim 10 maanden. Nieuwediep19 April 1874. J. K. G. RIJKERS. J. 0. RIJKERS, geb. Veldman. Heden ontving ik de treurige tij ding, dat op den 7 December 1873, te Atcldn is overleden, mijn geliefden Zoon JAN WILLEM KRUL, in den ouderdom van 20 jaar en 8 maanden, diep betreurd door mij en mijne kinderen. Helder20 April 1874. Wed. C. S. KRUL-Bruin. Algemeens kennisgeving. jaren. Jl. Zaterdag ontsliep zacht en kalm, na een kortstondig lijden, onze ge liefde moeder en behuwdmoeder de Wed. J. KONINGSTEIN, geb. van SEELT, in den ouderdom van 80 J. KONINGSTEIN en Echtgenooto. P. KONINGSTEIN. K. KONINGSTEIN en Echtgenoote. Wed. M. JANSEN, geb. Koningstein. Bij zijn vertrek naar Indiëroept de onderge- teekende een laatst en hartelijk VAARWEL toe, aau Familie, Vrienden en Bekenden. A/b. het Stoomschip A. de LEUR, Celebes. Serg. O. I. Legér. De ondergeteekende betuigt door deze haren hartelijken en welgameen- den DAAK aan den Vuurstoker bij de Ned. Marine WILLEMSEN, voor zijne uitmuntende behulpzaamheid, betoond aan haar zoontje, dat door een treurig ongeval bijna het leven had verloren. De dank eener Moeder strekke hem en andereu, die de be hulpzame hand hebben geboden, tot voldoening. Helder20 April 1874. H. db BEER—Bruijn.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1874 | | pagina 1