't VLIEGEND BLAADJE. Ata'iiimit' Nieuws- 1! en Adverlenliekode VOOR DEN HELDER EN OMSTREKEN. Oplaag' 4000 Ex. Prijs 1 Cent. Hulde aan Z. M. onzen geëerbiedigden Koning. Mo. 129 Dinsdag 12 Mei 1874. Tweede Jaargang. Advertentiën van 1—5 regels 25 Cent. Elke regel meer 5 Cent. Groote letters naar plaatsruimte. Het Zilveren Kronings feest. LEVE DE KONING! Verschijnt DINSDAG EN VRIJDAG. Uitgevers BERKHOUT Co. Abonnement per drie maanden 30 Ct.buiten deze gemeente, franco per post, 50 Ct. Waai uit, O Neêrlandscb vlag! van liuis en torentrans Blink in de held're lucht, bestraald door zonneglans; Want voor elk Neêrlandsch hart is dit de dag der dagen, Waarop deVorst zijn kroon een vierde eeuw mocht dragen. Oranjekleur prijk' thans elk burger op de borst, Die 'tharte warm voelt slaan voor Vaderlanden Vorst. Elk viere thans verheugd, met opgewekten geest, Van onzen dierb'ren Vorst het zilv'ren kroningsfeest. Heil u, beminde Vorst! die vijfentwintig jaar Het land door wijs beleid behoedde voor gevaar. Die, dreigde hier of daar somtijds gevaar of nood, Met liefderijke hand graag hulp en bijstand bood. Den naam van Vredevorst, den sclioonsten naam op aard, Zijt gij, tot 's lands geluk, o Vorst, volkomen waard. Spaar' God u jaren nog, bescherm u steeds zijn hand, Blijv' altijd hier de leus: „Oranje en Nederland!" Geheel Nederland viert feest op den dag van 12 Mei. In alle plaat sen ziet men blijken van de feeste lijke stemming des volks, door het uitsteken van vlaggen en oranje wimpels en het aanbrengen van ver sieringen. Ook de plaats onzer in woning staat hierin niet bij andere ten achter. Het feest-programma brengt ons breedvoerig op de hoogte van hetgeen er zal geschieden om dien dag op te luisteren, zoowel door volwassenen als door de jeugd, de toekomstige burgers van Nederland. Op den vreemdeling moet het feest vierend Nederland den indruk maken van één groot huisgezin, dat den beminden vader blijken van liefde, achting en gehechtheid geeft, dat met en om hem feest viert. En waarlijk, wij hebben reden om ons te verheugen over de vijfentwintig jarige regeering van onzen beminden Koning. Yeel goeds is in dien tijd tot stand gebracht, ten nutte van tijdgenoot en nakomelingen. Welke veranderingen wij ook hebben zien plaats grijpen in 't buitenland, wij hebben hier nog hetzelfde Konink rijk der Nederlanden van voor vijf entwintig jaar, bestuurd door den be minden Oranjevorst. In dien tijd heeft Koning Willem III bij onderscheidene gelegenheden getoond een vader van zijn volk te zijn. Ook onze hoog geachte Koningin mocht zich de liefde harer onderdanen verwerven door hare deugden, ook zij staat hoog aan geschreven bij allen, die haar kennen, ook zij deelt in de hulde en achting, haren koninklijken gemaal betoond, bij gelegenheid van zijn vijfentwintig jarig koningschap. Waai dan uit, geliefde driekleur- vlag Tooit umedeburgers, met de beminde oranjekleuren toont aan de volkeren, dat Nederland en zijn Vorstenhuis onafscheidelijk aan el kander gehecht zijn. Drie eeuwen reeds zijn de belan gen van Nederland en Oranje ten nauwste aan elkander verbonden ge weest en nog steeds zijn zij onaf scheidelijk. Een feest, zoo als thans gevierd wordt, versterkt nog dien bandde geschenken en huldeblijken, door het Nederlandse,he volk bij deze gelegenheid gegeven, zij vereeren zoowel de gevers als den begiftigde. Een dag als deze wekt bij het jeugdige geslacht meer liefde en gehechtheid aan het regeerend vorstenhuis, dan tal van redeneeringen. Moge de herinnering aan het feest, dat thans gevierd wordt, ons nog lang bijblijven als een gebeurtenis, waarop wij met welgevallen kunnen terugzien, en klinke ook bij 't verste nageslacht nog de kreet, die op dezen dag voorzeker door allen wordt aan geheven NIEUWSTIJDINGEN. HELDER, 11 Mei 1874. Naar wij vernemen, zal de triomf-wagen van de Keldersche- en Huisduiner visschers Dinsdagavond op het Westplein, tegenover den heer Lampe, geïllumineerd worden. Gisteren is aan de Kooi, in de nabijheid dezer gemeente, het lijkje gevonden van een pasgeboren kind van het mannelijk geslacht. Het is naar het algemeen ziekenhuis alhier overgebracht. Een gerechtelijk onder zoek wordt ingesteld. Gisteren heeft een oppassend jongmensch uit deze gemeente, welke eerst onlangs als bagagemeester bij de Holl. Spoorwegmaatschappij was geplaatst, op noodlottige wijze het leven verloren. Tusschen Haarlem en Amsterdam is hij van den trein ge vallen en later levenloos bij den weg gevonden. Bij kon. besl. van 9 Mei is, met ingang van 16 Mei a. s., benoemd tot min. van Marine, de heer W. F. van Erp Taalman Kip, oud-zeeoff. gepens. inspect. over de bebakening, de kustverl. en het loodsw. in Indië en is de heer I. D. Fransen van de Putte, min. van Kol.eervol ontheven van het hem tijdelijk opgedragen be heer van het dep. van Marine, met dankbetuiging voor de in dezen be wezen diensten. Voor de aanstaande feesten zal het garnizoen te Amsterdam versterkt worden met detachementen van 150 man van het 3e regement iufanterie uit Bergen op Zoom, en van het 6e uit Breda en 50 man van het 4e uit Haarlem. In den nacht van 4 op 5 dezer zijn op de kust van het eiland Ter schelling, in de zoogenaamde Gron den 4 Engelsche visscherskotters: wCeres, Express, Mizpat en Edgar" gestrand. Alle vier werden door de bemanning verlaten en ziju reeds vol water. Stilte en stroomverlegging zijn oorzaak van dit ongeluk. Ook Z. M. de koning heeft jhr. II. P. deKoek, voor de betrekkin gen van de bemanning van den ver ongelukten loodskotter Eems no. 1, nog f 150 doen toekomen. Het aantal kinderen dat gecon tribueerd heeft tot het kindergeschenk aan Z. M. den Koning, bedraagt on geveer 400.000. Daar het niet mogelijk is, om den 12 Mei in kleinere plaatsen een muziekkorps te bekomen, heeft de vindingrijkheid in de gemeente Rurapt bij Beest [Gelderland] er iets anders op uitgedacht. Op een grootcn wagen zal men daar met oen huisorgel rond trekken, waarop do hoofdonderwijzer der openbare schoiil de dorpelingen zal vergasten op feestmuziek en toe passelijke liederen. In geen jaren is de turf in de noordelijke streken zóó duur geweest als thans. Op een scheepslading scheelt het meer dan f 15; zoodat men thans ruim f 100 betaalt, te gen f 85 in gewone jaren. De oor zaak zoekt men in den grooten aftrek naar de fabrieksplaatsen. Met veel ingenomenheid zien wij, dat onze landgenooten in den vreemde hun vaderland niet vergeten. Van alle zijden ontvangt men daarvan de bewijzen, thans weder uit het verre Californië. De in Francisco wonende Nederlanders hebben een adres van hulde aan Z. M. gericht, bij gelegen heid van het Zilveren Kroningsfeest. Dit adres is geheel op zijde gebor duurd en prachtig gebonden. Het plat van den band is versierd met goud-erts. Uit Groningen is een detache ment van 30 man infanterie onder luit. Mosman, Vrijdagnacht naar Ui- rum vertrokken, om de orde tegen over de 1000 werkstakende polder werkers te handhaven. Te Nieuwdorp, gem. 's Heer Arendskerke, is de timmermansknecht Hendrik Dijkvorst, onder verdenking van een poging tot vergiftiging, in hechtenis genomen. Maandag werd op de gemeente begraafplaats te Utrecht het stoffelijk overschot bijgezet van een zesjarig kind, dat tot het gevolg van den cir cus van den heer Carré behoord had, maar tengevolge vau de griep was gestorven. Vóór het kind kon be graven worden, moest op het bureau van den burg. stand de herkomst bewezen worden, en nu werd een notariëele acte overgelegd, waaruit bleek, dat het kind van een moeder was aangekocht. De koopman O. te Nieuwe Pe- kela kocht een koe voor f 185 en ging daarna een weddingschap aan met de gebr. W.datwanneer de koe den 1. Mei jl. werd geslacht, zij aan vleesck boven 400 halve kilo zwaar zou zijn. Voor ieder half kilo dat zij zwaarder was, zouden de gebr. W. tien gulden gevenwas zij niet zoo zwaar, dan hadden de gebr. W. het vleesch voor niets, en voor ieder half kilo daarenboven nog een gulden. De dag van 1 Mei brak aan, de koe werd geslacht en woog 363 halve kilo; de gebr. W. hadden de weddingschap gewonnen, het vleesch voor niets en O. moest bovendien nog aan hen f37 toegeven. Men meldt uit New-York van 5 Mei. De gezagvoerder van een te Migue- lon aangekomen schip rapporteert 10 April gepasseerd te zijn een groot, door het volk verlaten stoomschip, vermoedelijk de ^Europe." In Engeland is thans een schoenpoetsmachine in zwang, welke door den voet in beweging wordt gebracht en in een achtste van den tijd beter verricht, wat anders door han denarbeid geschiedt. Als men nagaat hoeveel tijd in hotels, kostscholen enz. aan het schoenpoetsen besteedt wordt, is deze machine onmiskenbaar van veel nut. De dagen van rooversholen zijn voorbijzij leven nog in onze herin nering uit de verhalen, die wij daarvan in onze jeugd lazen, die ons de haren te berge deden rijzen en ons een blik onder 't ledekant lieten slaan, eer wij ons met een kloppend hart ter ruste legden. Niet weinig sensatie verwekte het dus, toen dezer dagen in den Elzas een werkelijk ouderwetsch roo- vershol werd ontdekt. Men vond een magazijn van gestolen' voorwerpen, waar alle voor inbraak en diefstal benoodigde ingrediënten voorhanden waren: revolvers, dolken, nachtsleu tels, breekijzers enz. Ook vond men er een goeden voorraad levensmid delen, zijden spek, boter, zelfs groenten zoodat blijkbaar het hol nog geen dag geleden verlaten was. Jammer dat er te veel schrik heerschte bij de ontdekking, zoodat de zaak ruchtbaar werd en de roovers wijselijk niet te rugkeerden, 't geen den geheelen omtrek in angst heeft gejaagd. Te Herford in Engeland was de vorige week een 18jarig meisje des Zondagsmiddags alleen gaan wande len en niet teruggekeerd. Haar dood hield men voor uitgemaakt. Donder dagmiddag speelden eenige kinderen in een naburig bosch ,toen zij in een put, 10 a 12 voet diep, de vermiste zagen liggen. Oogenblikkelijk haalden zij hulp; het meisje leefde nog en was volkomen bij kennis, maar zeer zwak. Later deelde zij mede, dat zij bloemen zoekende, achterover in den put was gevallen en om hulp had geroepen, tot hare krachten haar begaven. Vier dagen en nachten had zij, zonder eenig voedsel of drinken gelegen en reeds alle hoop op redding opgegeven Moeielijkheden in het trouwen. Een zonderling geval van het vragen van toestemming voor een huwelijk had onlangs plaats in Engeland. Sir Walter Campbell wenschte in het hu welijk te treden met een Amerikaan- sche dame. Toen Sir Campbell den vader verzocht om de hand der dame, antwoordde deze, dat hij de beslissing dier zaken altijd overliet aan zjjne vrouw. De moeder zeide, dat zij de vraag verwijzen moest naar den her tog van Argyle. De hertog zeide dat, in aanmerking nemende zijne betrekking tot de koninklijke familie, hjj de beslissing moest overlaten aan zijn oudsten zoon. De markies kon niets doen zonder toestemming der koningin. H. M. was van gevoelen, dat de zaak verwezen moest worden naar den hertog van Saxen-Coburg- Gotha, als hoofd der familie. De her tog antwoordde dat hij, sedert de jong ste veranderingen, den Keizer van Duitschland als zijn souverein be schouwde en volgens zijne beslissing zou te werk gaan. De keizer zeide, dat hij niets kon doen zonder prins Bismarck's gevoelen te raadplegen. Prins Bismarck zeide, dat hij geen gevoelen over de zaak had. De min naar zit thans erg in den dut en er bestaat niet de minste waarschijn lijkheid, dat de zaak ooit beslist zal worden. HET KRONINGSFEEST. Onze met recht vermaarde krijgsman Vleertman, tijdens "Willem III den troon van Engeland beklom, naar Munster afgevaardigd zijnde, ge raakte aldaar in gezelschap met eenige' jonge officieren van den Bisschop, door welke hij ter maaltijd genoodigd werd. Sterk gedrongen, nam hij de uitnoodiging aan, echter onder stellig beding, dat men zich van alle onheusche toespe lingen of schimpredenen op Hun Hoogmogenden, de Staten-Generaul der Vereenigde Nederlanden, zorgvuldig zou onthouden. Ter nauwernood was men intusschen gezeten, of een der brooddronken officieren vergat de plechtige belofte en uit den schotel met gehakte groente de daarin liggende metworst nemende, stak hij die op zijn mes, zeggende: „Jongens! wanneer we in Holland komen, wat zullen de Staten staan kijken, zoo wij hen met zulk een worstje kroonen 1". "Vleertman, driftig van aard en ten uiterste verstoord over het schenden der belofte, greep terstond denzelfden schotel met groente en zwaaide dien naar alle kanten over het hoofd en de fraaie uniformen der oflicicrtjes, onder den uitroep: „Jongens! die de Staten wil kroonen, moet eerst gezalfd zijn!" Bij bet hevig worden van den twist en de tusschenkomst der policie, trokken de olliciertjes, bcstruifd nis zij waren, naar de hoofdwacht. Burgerlijke stand. Gemeente Helder. Opgave van 8 10 Mei 1874. ONDERTROUWD: G. T. von Otcreudorp, koopman en A. Koorn. GEHUWD: J. Bakker en A. Nauta. BEVALLEN. R. E. van Thijn geb. Simons, D. OVERLEDEN: Geene.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1874 | | pagina 1