t VLIEGEND BLAADJE. te'iiiei'iH' Nieuws- 1ÉS en Idvertfiitieliode VOOR DEN HELDER EN OMSTREKEN. Oplaag 4000 Ex. Prijs 1 Cent. Mo. 131. Woensdag 20 Mei 1874. Tweede Jaargang. Advertentiën van 15 regels 25 Cent. Elke regel meer 5 Cent. Groote letters naar plaatsruimte. AGEMTEM Verschijnt DINSDAG en VRIJDAG. Uitgevers BERKHOUT Co. Abonnement per drie maanden 30 Ct., buiten deze gemeente, franco per post, 50 Ct. voor dit Blad zijn: Te Texel, W. STERK, Boekhan delaar aan den Burg. Te Anna Pauloiona, H. J. OLIJ. "Voor de Zijpe, H. van OS, Boek handelaar aan de Sc)'tagerbrug Voor SchagenJ. GROOT, Boekbinder. Bij wie tevens Advertentiën en Abonnementen worden aangenomen. Vertrekdagen der Mails. Naar Oost-Indië Via Marseille 21 Mei 's avonds 6.25. Via Brindisi 1 Juni 's avonds 6.25. Via Triest 26 Mei 's avonds 6.25. Naar de Kaap de Goede Hoop: Via Southampton 23 Mei 'smorg. 6.25 Naar Curagao en Suriname: 1 Juni, 's morgens .6.25. NIEUWSTIJDINGEN. HELDER, 19 Mei 1874. Door drukte en plaatsgebrek verzuimden we in ons vorig nummer melding te maken van de muzikale uitvoering, gegeven door 't gezelschap sCecilia," zoowel tot sluiting der feestelijkheden als tot viering van zijn 15jarig bestaan. De nette en fraai gedecoreerde zaal vau »Musis Sacrum" maakte al dadelijk bij 't binnentreden een aangenamen indruk op ons. De heer J. F. Groen hield bij 't openen der bijeenkomst een rede, die door welgekozen woorden en duidelijkheid uitmuntte. Onder de nummers van 't pro gramma kwamen ook expresselijk voor deze gelegenheid vervaardigde liede ren voor. Wat 't muzikale gedeelte aangaat, kweten zich de leden op de gewone gunstige wijze. Kortom, de uitvoering van Donderdag jl. mag een waardige plaats innemen onder de talrijke goede uitvoeringen, door 't gezelschap in den tjjd van zijn bestaan gegeven. Het schroefstoomschip 4de kl. wPontianak," liggende te Amsterdam, wordt den 25 Mei in dienst gesteld, met bestemming naar Oost-Indië en het bevel daarover opgedragen aan den luit. t/z. Ie kl. J. H. Commijs. Het vervoer over den Holland- schen IJzeren Spoorweg heeft gedu rende de maand April opgebracht f 20.0,242 en sedert 1 Jan. f961,171. Men deelt het volgende onder reserve mede: »De Haagsehe correspondent van de »Midd. Ct." heeft de klokhooren luiden, maar is het rechte spoor bijster geweest. Van een zijde, die van nabij ingelicht kan wezen, verneemt men dat de natie wellicht de heugelijke tijding van een aanstaande verloving zal vernemen, niet van den prins van Oranje, maar wel van zijn broeder. »Men wil weten, dat hiermede in verband staat de komst van HH. KK. HH. den groothertog en de groother togin van Saxen-Weimar-Eisenach te 's Gravenhage. - Van goeder hand verneemt men, dat er ernstig plan bestaat tot het spoedig tot stand brengen vau een directen maildienst tusschen Vlissin- gen en Londen. De koninklijke Ned. Stoombootmaatschappij zou bereid zijn om de zaak te ondernemen, in ver band met de Great Eastern Railway- Company. Men stelt zich voor, den afstand tusschen Vlissingen en Londen in zes uren te kunnen afleggen. Z. K. H. prins Hendrik moet de onder neming krachtig willen steunen. Voor het college Zeemanshoop is van een onbekende een feestgift van f3000 ontvangen. Door nu wijlen mejuffrouw P. J. Tersteeg is aan de diaconie der Ned. Herv. gemeente te Amsterdam ver maakt een legaat, ten bedrage van f4000. Men meldt uit Amsterdam van 16 Mei. De Burgemeester heeft de volgende proclamatie uitgevaardigd. »De Burgemeester van Amsterdam heeft de eer, namens Z. M. den Ko ning, aan de ingezetenen hartelijk dank te zeggen voor de vele bewijzen van innige gehechtheid, aan hem en zijn Huis gedurende zijn verblijf alhier betoond. »De Burgemeester rekent het zich tevens tot een aangenamen plicht, zijne persoonlijke erkentelijkheid te betuigen aan de bevolking der hoofd stad, en voor de bijzonder luisterrijke wijze, waarop is gevolg gegeven aan zijne uitnoodiging om op grachten en in straten versieringen aan te brengen, en voor de uitstekende orde, die dank zij de medewerking van allen gedurende de afgeloopen feestdagen overal heeft geheerscht. »Hij bericht verder, dat hem, na mens Z. M.twee duizend gulden zijn ter hand gesteld, ten behoeve der alge- meene armen van Amsterdam." In den nacht van Zaterdag op Zondag, te ruim half twee ure, brak te Rotterdam een geweldige brand uit in het hooge woonhuis op den hoek van de Wijnhaven en de Vischsteeg. In dit pand bevinden zich de winkel en drukkerij van de hh. J. W. Leen- hoff Zoon, terwijl in het bovenge deelte een aantal handelskantoren worden gehouden. De brand brak uit op de derde verdieping, boven de (Jfukkerij, en nam zoo spoedig toe, dat het geheele kolossale gebouw van alle zijden laaie vlammen uitwierp, toen de eerste brandspuit water gaf. Met groote inspanning wist de brand weer de .belendende en tegenover lig gende huizen te beschermen. Vooral aan de krachtige werking der stoom spuit, nevens die van 12 gewone spuiten, was het te danken, dat men ten 4 uur den brand reeds geheel meester was. Het huis is, behalve den beneden win kei, geheel uitgebrand. De oorzaak is onbekend. Het schieten met pistolen, die veelal overmatig geladen worden, had te 's Bosch op den eersten feestdag een nootlottig gevolg. Een hoogst zwangere vrouw, achter wie een schot gelost werd, schrok zoo hevig, dat zij, te huis gekomen, stuipen kreeg, waar aan zij denzelfden nacht overleed. Men meldt uit Ameide het vol gende ongehoorde feit aan de sSchoonh. Courant".: Nadat op 12 Mei het schoolfeest was afgeloopen, maakten eenige jon gens een optocht naarhet naburige Langerak. Twee inwoners dier ge meente noodigden de schoolkinderen in de herberg en onthaalden hen, na het zingen van feestliedjes, op eenige bierglazen bitter. De herbergier heeft waarschijnlijk gemeend, dat dit vocht op zich zelf niet opwekkend genoeg was, ten minste hij heeft, naar 't verhaal der schooljongens, den drank vermengd met peper, ('t Ge volg vau dit alles was, dat sommigen der kleinen in hoogst beschonken toestand thuis kwamen. Eere den Langerakkcrsdie op deze wijzé het hunne bijdroegen tot de feestvreugde der schoolkinderen!" De »Schoonh. Ct." ontving dit bericht van een zeer geloofwaardige zijde. Het is haar niet mogelijk het te vermelden, zonder hare innige verontwaardiging lucht te geven over dit schandelijk feit. De daarbij betrokken personen verdienen, wanneer het medegedeelde waarheid is, waaraan zij niet kan twijfelen, diepe verachting van alle weldenken- den. Te Harderwijk is bij de illumi natie de meer dan f 1500 kostende versiering voor een bordeel in brand geraakt; door de hulp van eenige gasten, militairen, behoorende tot het koloniaal werfdepot, is de brand kunnen gebluscht worden zonder ver dere nadeelige gevolgen, ofschoon het zich in den beginne zeer dreigend liet aanzien. Te Meppel heeft zich in den avond van Hemelvaartsdag een schip per, die, naar men zegt, in onmin met zijn vrouw leefde, door ophanging van het leven beroofd. De ongeluk kige was vader van eqn 5tal kinderen. Naar men uit Suriname ver neemt, heeft de commissie, benoemd tot het doen van voorstellen om 's Kouings zilveren kroningsfeest op een waardige wijze te vieren, de voor genoemde kolonie niet onaan zienlijke som van f 1568.35 uit vrij willige inschrijvingen van burgers en militairen ontvangen. Zij heeft den Gouverneur voorgesteld twee derden van dit bedrag te bestemmen voor een geschenk, bestaande uit een verzame ling inlandsche vruchten en gewassen, gegroepeerd in een kast van Suri- naamsche houtsoorten, gemonteerd met zilver en voorzien van toepasse lijke ornamenten, en het overschie tende te doen strekken tot een bij drage tot het houden van volksfees ten te Paramaribo op 12 Mei. Ook op Curagao maakte men aan stalten tot plechtige viering van die gebeurtenis. Uit een schrijven van een der op Java teruggekeerde officiereu van de Atchineesche expeditie, dd. 31 Mrt., ontleent de Arnh. Ct." het volgende Gelukkig ben ik thans weer bij vrouw en kroost terug en zit mij lekker te restaureeren van die drom- melsche expeditie. Tot een dag na deii val van den Kraton heb ik mij goed gehouden, maar toen raakte het mis en kreeg ik een aanval van dy senterie en mocht ik met erkenr.ing der goede diensten, die men beweerde dat ik gepresteerd had, het oorlogs- tooneel vaarwel zeggen. Deze expeditie mag meetellen. Sa pristi, wat hebben we geklopt en moeten sjouwen, vooral met die el lendige ziekte. De epidemie heeft meer offers gekost dan 10 a 12 ern stige gevechten. Reeds nu tellen we een lOOOfcal dooden aan de cholera. Vaak kwam de troep uit een bloedig gevecht opgewonden in het bivak terug, en de kerels, die daar straks krachtig gevochten hadden, en aan het vijandelijk lood soms wondervol waren ontkomen, zag men een uur later door hunne kameraden naar de ambulance dragen, om nog denzelfden avond aan de cholera te bezwijken. En onder al die omstandigheden klaagde niemand; ieder deed trouw zijn plicht en leefde opgeruimd, de onzekere toekomst manhaftig te ge- moet gaande. Wel zijn we momentaneel nog niet waar wij wezen moeten, maar de zaken gaan toch vooruit. Wellicht zal men trachten het den achterblijvenden nog lastig te maken, maar de macht en de sterkte, waarin zij zitten, is van die kracht, dat wij ze gerust kunnen afwachten. In elk geval heeft het alom gevreesde Atchin- rijk een les gehad, die heugen zal, en ons prestige in Indië is een schrede vooruitgegaan, die bij mislukking wel eens fataal had kunnen terugwerken. Vraag niet wat voor geld en men- schenlevens het gekost heeft. Ik ben recht dankbaar, heelhuids den gevaar lijken dans ontsprongen te zijn." Prins Bismarck is in den laat- sten tijd zoozeer in beterschap toe genomen, dat hij naar Varzin kan vertrekken. Hij zal aldaar voorloopig verblijf houden, totdat omtrent zijn vertrek naar de een of andere badplaats een beslissing genomen zal zijn. Volgens de Kölnische Zeitung," laten brieven uit verschillende gedeel ten van Frankrijk geen twijfel bestaan, of de Bonapartisten winnen van alle daar te lande bestaande partijen in den laatsten tijd het meest in kracht. Zij meent dit hieraan te moeten toe schrijven, dat de Napoleontische dy nastie, in weerwil van den droevigen afloop van den laatsen oorlog, de eenige is, die met het oorlogzuchtige karakter der Franschen rekening heeft gehouden. Met een meerderheid van slechts één stem heeft de Noorweegsche Eer ste Kamer besloten de doodstraf te behouden, doch slechts voor Konings moord. Voor alle andere grove mis daden is levenslange tuchthuisstraf als equivalent gesteld. De kommandant van 't regiment kurassiers te Berlijn heeft bevel ge geven, dat alle honden die in de ka zerne gehouden worden, afgeschaft moesten worden, omdat zij te lastig werden. Slechts één hond, August, de Regimentshond," was van deze wet uitgesloten en mocht blijven. Deze August was, een jaar of drie geleden, 't regiment gevolgd, toen men van een excercitie terugkwam en had zich van dien tijd af zoo trouw betoond, dat alle soldaten even veel van hem hielden. Des daags houdt hij zich op in de wachtkamer en verlaat deze- alleen, om de wacht bij het aflossen te begeleiden. Des nachts is zijn verblijf in de stallen, waar hij zich verdienstelijk maakt door die te zui veren van de talrijke ratten, die zich aldaar metterwoon hebben gevestigd. Als 't appèl voor 't eten gebla zen wordt, staat August op, gaat naar de eetzaal en verlaat de kamer niet voor dat alle soldaten vertrokken zijn, waarna hij zich weder naar de wachtkamer begeeft. Zelfs wanneer 't regiment naar de kerk gaat, verlaat 't trouwe dier den troep niet. Onlangs nam hij gedurende de godsdienstoe fening naast den preekstoel plaats, zonder de minste stoornis te weeg te brengen. Hij is even correct in den dienst als de beste soldaat. Het wordt den gasten aan een maaltijd gepermitteerd om, ten be hoeve van hun thuis gebleven kin deren, in min of meer bedekte wijze beslag te leggen op de versnaperingen, zooals amandelen, rozijnen, enz., die het dessert aanbiedt. Onlangs gaf de Duitsche kroonprins een diné en had over zich zitten, naast elkander ge plaatst, twee der rijksministers, waar van de één zijn echt met kroost ge zegend ziet, terwijl de andere kinder loos is. Yan bovenbedoeld voorrecht gebruik makende, smokkelde de eerste, zeer bescheiden, slechts één bonbon in zijn zakde laatste nam er twee, doch deed ze heimelijk naar zijn col lega verhuizen, terwijl beiden zich verbeeldden, dat hunne bewegingen niet opgemerkt waren; de prins had echter de escamotage gezien en naar aanleiding daarvan, prees hij den teederen Familievader, die zóó voor de lieve kleinen zorgde, doch bestrafte hem, dat hij zoo weinig genomen had, hem tevens een handvol bonbons toeschuivende. De prinses, nieuwsgierig als alle dochteren Eva's, het »liebe kleinen" opvangende, vroeg den in verwarring gebrachten minister, die meende, dat er nog van bonbons sprake wass> Wie viel haben Sie derer den?" daarmede natuurlijk kinderen bedoelende, en ontving tot hare verbazing, onder algemeen gelach ten antwoordéén van mijzelven, twee door toedoen van mijn buurman hier naast mij gezeten, de overigen mag ik dank wijten aan de welwillende tusschenkomst van uwen doorluchtigen gemaal." De Schlessische Zeitung" bevat in haar feuilleton de volgende adver tentie op de verbranding van lijken: Morgen namiddag ten 3 ure ver brand ik mijn schoonmoeder." August Yuurhaas. Men telegrafeert uitNew-York van 16 Mei. Te Goshen, in Massachusets, zijn drie reservoirs gesprongen, ten gevolge waarvan drie dorpen nagenoeg geheel en svele fabrieken, machines enz.ver nield zijn. Zestig menschen zijn bij die ramp om het leven gekomen. HELDERSCHE MOPPEN. Een bekènd schrijver te Dusseldorff, riep een vriend, dien hij van verre op straat zag, sahem!" achterna. Een jong Pruisisch officier, die dat hoorde, keek om, stond stil en wachtte tot dat de letterkundige hem genaderd was, waarop hij zich in postuur stelde en op dreigenden toon hem toevoegde: Mijnheer! hoe waagt gij het u te ver meten, »ahem" te roepen als ik lang3 de straat ga?" Onze schrijver maakte zeer gevat de uitdagende houding van den officier na en zeide op niet minder dreigenden toonMijnheer, hoe durft gij u vermeten langs de straat te gaan als ik »ahem" roep?" »Ik heb je zoo aanstonds al iets gegeven," zeide een heer tot een be delend muzikant, die niettegenstaande de pas ontvangen gift hem steeds zijn hoed voorhield. Ja, mijn goede heer," luidde het antwoord, »dat was voor mijn spelen, maar ik ben buitendien nog bedelaar." BESTE SIGAREN. Yoor het gerechtshof te Genua viel onlangs een comische scène voor. Een man was beschuldigd van 100 sigaren van de regie gestolen te heb ben. De president tot den beschul digde Gij erkent dus der regie 100 sigaren ontstolen te hebben?" Be schuldigde: »Ja," President: »En wat hebt gij er mede gedaan; gij hebt ze zeker verkocht, niet waar?" Be schuldigde verlegen: >Neen ik heb ze zelf gerookt." »In dat geval," zei de president, komt het mij voor, dat de man erg genoeg gestraft is."

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1874 | | pagina 1