't VLIEDEND BLAADJE. Algenim Nieuws- en AtrertentieMe VOOR DEN HELDER EN OMSTREKEN. Oplaag' 4000 Ex. Prijs 1 Cent. 35Jarip Mtveran 25Jarip EctoeniM No. 134. Zaterdag 30 Mei 1874. Tweede Jaargang. Advertentiën van 15 regels 25 Cent. Elke regel meer 5 Cent. Groote letters naar plaatsruimte. 1 AGENTEN Advertentiën. Verschijnt DINSDAG en VRIJDAG. Uitgevers BERKHOUT Co. Abonin inent per drie maanden 30 Ct.buiten deze gemeente, franco per post, 50 Ct. voor dit Blad z ij ns Te TexelW. STEEK, Boekhan delaar aan den Burg. Te Anna Paulowna, H. J. OLIJ. Voor de Zijpe, H. van OS, Boek handelaar aan de Schagerbrug. Voor SohagenJ. GROOT, Boekbinder. Bij wie tevens Advertentiën en Abonnementen worden aangenomen. Vertrekdagen der Mails. Naar Oost-Indië: Via Marseille 4 Juni 's avonds 6.25. Via Brindisi 1 Juni 's avonds 6.25. Via Triest 9 Juni 's avonds 6.25. Naar de Kaap de Goede Hoop: Via Southampton 2 Juni Worg. 6.25 Naar Guragao en Suriname: 1 Juni, 's morgens 6.25. WEEKKALENDER. MEI—JUNI. Zaterdag 30, Zondag 31, Maandag 1, Dinsdag 2, Woensdag 3, Donderdag 4, Vrijdag, 5. Opgang der Zon, Zat. 30 Mei 3 u. 47 m. Ondergang 8 u. 6 m. Volle Maan Zondag 31 Mei. NIEUWSTIJDINGEN. HELDER, 29 Mei 1874. Naar wij vernemen, zal het al hier te bouwen nieuwe lokaal voor de vrijmetselaarsloge Willem Frederik Kareivervaardigd worden naar een teekening van de Heeren Vos en van Spal alhier. De bouw zal geschieden door de Heeren Vos Duinker. De hier binnenkomende schepen klagen zeer over de op zee heerschende dikte ten gevolge van den ellendigen heibrand in Hanover. Ook de stoom- booten »Borneo" en Prins van Oranje" zijn daardoor in het kanaal opgehouden, 't Is te hopen dat aan die ramp, zoo nadeelig voor mensch i en dier en niet minder voor den plantengroei, een einde worde gemaakt. Naar men verneemt, zal op het terrein, behoorende aan Z. K. H. prins Hendrik, té Port-Saïd, aan hetSuez- kanaal, een hotel gebouwd worden, dat in exploitatie gebracht zal worden de heer Brouwer, gemachtigde van den prins te Port-Saïd, thans te 's Hage, geeft hieromtrent inlichtingen. Het Nederl. oorlogstoomschip »Djambi," dat voor den dienst onge schikt is geacht, werd dezer dagen te Kaapstad verkocht en heeft ruim f21,000 opgebracht; men zal alsnu trachten er een zeilschip van te maken. Naar men verneemt, heeft Z. M. de keizer van Rusland een aanzien- lijke som geld geschonken voor de compagniën van het leger, die als eere- wacht waren opgesteld bij de verschil lende stations hier te lande. Op den Haarlemmerdijk te Am sterdam had Woensdagmiddag een ongeval plaats, dat gelukkig goed is afgeloopen maar noodlottige 'gevol gen had kunnen hebben. Van een der omnibussen,, dienstdoende tus- sclien de stations en Ren Dam, bo ven en binnen vol geladen, liep het wiel af, waardoor een veer brak en het rijtuig geheel ter zijde ging. De Passagiers kwamen met den schrik vrij en werden in een anderen omnibus |overgenomen. In een bericht uit Amsterdam in het »Vaa." wordt erg geklaagd over de verregaande dronkenschap en grove zedeloosheid, waaraan vele Am sterdammers uit de achterbuurten zich op den tweeden pinksterdag ook nu weder, evenals elk jaar, overgaven. Bij honderden begaven zij zich naar Watergraafsmeer, »om zich tusschen Amsterdam en Diemen over te geven aan de onzedelijkste handelingen en liederlijkste dronkensehap, niet in be sloten kringen, in herbergen of wijn huizen, maar in het openbaar." Ongelukkigerwijze blijft de viering van Pinkster twee niet tot het grauw beperkt. Dienstmeisjes met haar vrijers, arbeiders en kleine burgerlui nemen ook zoo'n beetje deel aan de pret, ja, ik zag vier smoordronken verpleegden uit een gesticht van lief dadigheid (weesjongens) over de straat laveereu," zegt de berichtgever van het »Vad." In Raasdorp, onder Slooten, (Noord-Holland) zijn de lijken van twee oppassende veenwerkers opge haald uit de vaart, die zij hadden wil len oversteken. Het schuitje werd op eenigen afstand drijvende gevonden. Zij waren eerst onlangs uit Duitsch- land gekomen. De een is ongetrouwd, de ander laat een vrouw met 7 kinde ren na. De 14jarige knaap te Hoorn- sterzwaag, die het 15jarige Dienst meisje van den' landbouwer Sikkema, zonder opzet, met een geweerschot doodelijk heeft getroffen, heeft pogin gen aangewend om zich te verdrinken, doch door de tegenwoordigheid van aanwezige personen is hem dit belet. Door de arr.-reehtbank te Heerenveen is een gerechtelijk onderzoek ingesteld. Voor het hof in Utrecht stond Dinsdag terecht de Duitscher Frans Robert Hugo Frohnsdorf, onder be schuldiging den 25n December jl. bij Driebergen een sneltrein in gevaar te hebben gebracht. Tegen den Duitscher is 5 a 10 jaren tuchthuis straf geëischt. De Proc.-Gen. wees er in zijn requisitoir op, dat het God dank geen Nederlander was, die zulk een snood plan smeedde. Onder Slochteren (Gron.) is een boerenhuis afgebrand, waarbij de vrouw des huizes in de vlammen is omgekomen, een man met zes kin deren achterlatende. Te Brummen loopt het gerucht, dat hij de feesten te Bronkhorst de visscher Staring in baldadigheid door een kanonschot is gewond, met dat gevolg, dat hij overleden is. Het lijk is op bevel van den burgemeester van Steenderen opgegraven en heeft cr een gerechtelijke lijkschouwing plaats gehad. Den 23n Mei had te St. Jacobi- parochie een vreeselijke misdaad plaats, die het gansche dorp in bewe ging bracht. De logementhouder de Roos, bekend als een ruw, onverschil lig mensch, die zijn vrouw en zijn schoonmoeder meermalen mishandelt, vooral na misbruik van sterken drank, dreigde deze laatste met een groot mes. Dit werd van buiten door eenige mannen gezien, die er dadelijk op bedacht waren de bejaarde vrouw hulp te bieden. Een buurman werd evenwel door het opgeschoven raam zóó door den woestaard in de borst getroffen, dat hij ineen zonk en on- middelijk een lijk was. De misdadi ger is in arrest genomen en geboeid weggevoerd. Een later bericht meldt het vol- Bij het gerechtelijk onder zoek is gebleken, dat de dader, die den getroffene met het mes stak onder den uitroep: »Dieis wisdezen het hart heeft doorstoken. De vrouw had intusschen gelegenheid gevonden het huis te verlaten. De dader heeft zich, naar men zegt, niet dan nadat hij door schietgeweer werd bedreigd, aan de politie overgegeven. Deze had daarna handen vol werk, om hem aan de woede van het intusschen op- volk te ontrekken. De grootste diamant, tot heden aan de Kaap gevonden, is thans in bewerking aan de fabriek der firma M. E. Coster, te Amsterdam. Deze steen weegt ongeveer 290 karaat en is van helder water. Ze is 35 mill. lang, 37 mill. breed en 28 mill. hoog. Er zullen eenige maanden met slij pen van dezen diamant verloopen. De waarde van zulk een diamant is natuurlijk thans, voordat hij geheel geslepen is, nog slechts bij raming te bepalen. Indien echter deze steen, na te zijn geslepen, geheel aan de verwachting beantwoordt, kan de ver koopwaarde lichtelijk een kwart mil- lioen Ned. Cour. zijn. (H.) Onder de paarden der veldartil lerie te Arnhem .is de kwade droes uitgebroken. Zes paarden zijn reeds afgemaakt. Sedert eenigen tijd houdt zich in den omtrek vau Harderwijk een wild zwijn op, dat veel verwoesting aanricht, vooral aan de jonge veld vruchten. Reeds dikwijls heeft men, doch te vergeefs, getracht de boeren van die plaag te verlossen. Als een zeldzaamheid mag ge meld worden dat bij het mastklimmen te Venraij, ter gelegenheid van de viering van 's Konings Kroningsfeest de eerste prijs is behaald door een 82 jarigen grijsaard. Uit het Noorden des lands meldt men, dat hoewel voor een paar weken een schrale appel- en perenoogst werd tegemoet gezien, men thans gegronde reden heeft om aan te nemen, dat 1874 een voordeelig appel- en peren jaar zal worden. Te Palembang heeft den 8 April een vreeselijke brand gewoed in een kampong, bewoond door inlanders, Chineezen en Arabieren. De kampong bestond voornamelijk uit armoedige huizen van bamboe en met riet gedektt zoodat zij zeer brandbaar waren, voor al omdat het gedurende eenige dagen niet geregend had. De brand is ontstaan doordien een kind, dat alleen bezig het een of an dere te bakken, petroleum in de pan wierp in plaats van klapperolie. Pe troleum was er veel in den kampong en dat voedde den brand nog. De troepen in Palembang hebben ijverig deel genomen aan de pogin gen tot blusschen. De brand was zóó hevig, dat zelfs eenige buiten den kampong staande Europeesche huizen verlaten werden door sommige der bewoners. Daar er bij den brand veel gestolen werd en er in den kam pong ook rijke Arabieren woonden, is de schade zeer groot. Een dier Arabieren raakte f 3400 kwijteen an der verloor diamanten enz. De Palembangers lieten zich met de blussching niet in, maar stonden er belangstellend naar te kijken. Van daar dat de hulp der soldaten te meer op prijs gesteld werd. Van den resident ontvingen zij dan ook f 100 en van den secretaris f 25, waar voor zij zich een vroolijken dag ver schaften. De Engelsche Admiraliteit heeft Zaterdag 11. van den gouverneur van Newfoundland per telegraaf het be richt ontvangen, dat de »Niobe," een oorlogschip van 1574 ton, voerende 5 stukken, op het eiland Miquelon heeft schipbreuk geleden. De be manning was gered. In het register van openbare vennootschappen met beperkte ver bintenis voor de vennooten is dezer dagen te Londen ingeschreven: »de Cremation and Urn Society, limited," met een standkapitaal van 50.000 p. s. Zij is de eerste »lijkenverbrandings- maatschappij." HELDERSCHE MOPPEN. Iemand die besloten had zich van het leven te berooven, ging een wei nig voor het opkomen van den vloed naar een paal op het strand. Hij had zich voorzien van een ladder, een touw, een pistool, een doosje lucifers en een fleschje met vergif. Nadat hij den ladder bestegen had, bond hij het eene eind van het touw. aan de paal en het andere om zijn hals, toen nam hij het vergif en stak zijne kleeren in brand, hield den loop van het pi stool tegen zijn hoofd gericht en schopte den ladder weg. Juist op het oogenbik dat hjj den ladder wegschopte gleed het pistool af, zoodat de kogel zijn hoofd miste, doch het touw door sneed waaraan hij hing. Hij viel in zee, waardoor de vlam zijne bran dende kleeren bluschte, en het zee water, dat hij onwillekeurig in- zwelgtfe, maakte het vergif krach teloos, zoodat hij ondanks zijne voor zorgen aaa den zelfmoord door op hanging, door een pistoolschot, door vergif, door de vlammen én door het water, is ontkomen. In een gemeente dicht bij de stad Cuiset, in Frankrijk, verscheen een bruidspaar om burgerlijk getrouwd te worden op de mairie. Dag en uur waren van te voren bepaald, maar de maire was uit de stad, en men moest zijn handlanger laten komen, die van beroep slachter was. Nauwelijks was deze op de mairie aangekomen, of zijne eerste vraag was tot het bruids paar: »Waar hebt gijlieden het ge braad voor den bruiloft gekocht?" Bruid en Bruidegom, ten hoogste ver baasd, daar zij elke andere vraag dan deze verwacht hadden, bedachten zich een oogenblik en antwoordden'zonder erg: »te Cuiset!" »Te Cuiset?" herhaalde de slachter vergramd; »te Cuiset? dan kan je voor mijn part naar Cuiset gaan, en daar iemand zoeken die je koppelt Toen ging de slachter even deftig heen als hij gekomen was, zonder zich verder om het bruidspaar en de andere aanwezigen, die buiten zich zelf waren van verbazing, in het minst te bekommeren. Was het ernst, of vergat hij het woordje »niet?" Mijnheer! Mijnheer! zeg me reis, als je blieft, waar woont de Commis saris van Polieie?" »Wel man! waarom zoo driftig? je loopt me haast ten onderste boven, en wat moet je, in het holle van den nacht, met den Commissaris van Po lieie?" »Ja, Mijnheer! ik moet hem dade lijk hebben, want terwijl ik uitwas, hebben ze mijn vrouw gestolen, en nou ben ik bang, dat ze haar weerom brengen!" Burgerlijke Stand Gemeente Helder. Opgave van 26 29 Mei 187é. ONDERTROUWD': J.C.F.Schorsij, zeeman en J. Goos. G. B. T. Pelster, koopman en B. C. Salvesen. A. Burger, zeeman en A. van Stuijvenberg. GEHUWD: A» van Twisk en E. Bomhoff. J. Poth en G. de Bruin. C. Smit en G. Oost. BEVALLEN: N. Beneker geb. Bijl. Z. M. Jolen geb. Rippens, D. C. G. Go vers geb. van Leeuwén, Z. N. Juch geb, Schellinger. Z. J. J. Jansen geb. Visser, D- A. D. Hondt geb. Blokhoff, Z. OVERLEDENJ. van Wilgen, 12 j. J. Schouten, 14 in. D. Gevaert, 3j. E. C. Strengers, 2 j. van Stephanus van Amesfoort en Trijntje Bakker. Helder29 Mei 1874, Uit naam hunner dankbare Kin deren, Behuwd- en Kleinkinderen. ï35 SS 5S SS van HENDRIK ARIËS en ANTJE WIGMAN. Nieuwediep, 30 Mei 1874. Algemeens kennisgeving. Ondertrouwd G. B. T. PELSTER en B. C. SALVESEN. Nieuwediep27 Mei 1874. Getrouwd ARIE van TWISK en ELISABETH BOMHOFF. Helder28 Mei 1874. A Igemeene kennisgeving. Getrouwd J. POTH en G. DE BRUIN. Helder, 28 Mei 1874. De ondergeteekenden gevoelen zich gedrongen openlijk hunnen oprechten DANK te betuigen aan C. KWAK en J. CORNELISSEvoor de be toonde menschlievendheid, door het uit het water redden van hun eenigst Dochtertje, want zonder hen toch was zij voor ons verloren geweest. Nieuwediep, 28 Mei 1874. D. DEKKER en Echtgenoote, benevens Broeders én Zusters. Bij hun vertrek naar Australië, roepen de on dergeteekenden bij deze aan Vrienden, Bekenden en Begunstigers, een laatst en hartelijk VAARWEL toe. Helder, 30 Mei 1874. J. VENNIK en Echtgenoote.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1874 | | pagina 1