't VLIEGEND BLAADJE. Ufrarfar Nieuws- m en Adrertentiebode VOOR DEN HELDER EN OMSTREKEN. Oplaag 4000 Ex. Prijs I Cent. Mo. 137. Woensdag 10 Juni 1S74. Tweede Jaargang. Advertentiën van 15 regels 25 Cent. Elke regel meer 5 Cent. Groote letters naar plaatsruimte. AGENTEN a Verschijnt DINSDAG en VRIJDAG. Uitgevers BERKHOUT Co. Abonnement per drie maanden 30 Ct.buiten deze gemeente, franco per post, 50 Ct. voor dit Blad zijn: Te TexelW. STERKBoekhan- lelaar aan den Burg. Te Anna PauloionaH. J. OLIJ. Voor de Zijpe, H. van OS, Boek- andelaar aan de Schagerbrug. 'ootSchagen, J. GROOT, Boekbinder. Bij wie tevens Advertentiën en ibonnementen worden aangenomen. Vertrekdagen der Mails. Naar Oostrlndië: 'ia Brindisi 11 Juni 's avonds 6.25. ^ia Triest 23 Juni 's avonds 6.25. ria Marséille 18 Juni 's avonds 6.25. Naar de Kaap de Goede Hoop Southampton 12 Juni 'smorg.6.25 Naar Curacao en Suriname 16 Juni, 's morgens 6.25. NIEUWSTIJDINGEN. HELDER9 Juni 1874. De mailboot Holland," van de latschappij Java, vertrok gisteren middag van Lier naar Batavia. Het stoomschip »Princes Aina- kapt. E. W. Fabritius, heeft den Juni op de Olyde een proeftocht daan, waarbij het circa 12 mijl liep; fc. is des avonds ten 8 uur van reenoek naar Nieuwediep vertrokken gistermorgen kaap Lezard gepas- erd. Gisterenavond is in de Kuiper- laat alhier in zijne woning door de jlitie gearresteerd de persoon van N. lotsman bij de Marine, welke reeds jermalen en ook nu weder zijne baw geducht mishandelde. Geluk- was de politie goed vertegen woor- ïd, anders hadden de verontwaar- gde buren waarschijnlijk zelf de mden aan den onverlaat geslagen. Het schijnt, dat er bij het leger pfederlandsch Indië groote behoefte Staat aan 2de luit.-kwartiermeesters; Üians er wordt aan onderofficieren ti liet leger hier te lande gelegen- d aangeboden om tot die betrek- ig te worden opgeleid, teneinde in loop van het jaar 1875 naar lië te vertrekken. Naar men zegt, len zij, die zich aanmelden, bij iiistructie-bataillon worden gede- heerd, om aldaar de noodige be- aainheden op te doen. - De feestcommissie te Gorkum ifc haar rekening met eeii, tekort f2000. - Te Dinther is, waarschijnlijk r het spelen met lucifers door deren, een brand ontstaan, die e huizen vernield heeft. De schade groot, maar het verbrande was irendeels verzekerd. - Te Amsterdam is uit de Prin- gracht opgehaald, bet lijk van een jeveer 48jarig onbekend persoon. - De vrouw van L. Elzinga, te baard, geraakte, terwijl zij bezig s aan den waterkant van 't kanaal, de diepte en verdronk. Zij was geveer 20, jaar oud en laat haar u met een jeugdig kind achter. De lSjarige H. Glijm, uit Veen- is volgens dezer dagen bij zijne hlie aangekomen bericht, aan boord i de »Neptunus," kapt. de Vries, de reis vaü Bingen naar Petersburg, t een stortzee over boord geslagen verdronken. Bij een brand, welke Woens dagmiddag te Ingen de bouwmanswo ning van C. van den Brink in de asch legde, deed zich het zonderling geval voor, dat wel de klok geluid werd als sein voor de brandweer, doch brandspuit noch manschappen op het tooneel verschenen, 't Brand- wezen is daar sc'hr'omelijk slecht in gericht. Er bestaat geen verordening op de brandweer, zoodat bij gelegen heid van brand niemand, ook zelfs de brandmeesters niet, weten wie met de behandeling der brandspuit belast zijn. Omtrent het onderzoek naar den dood van schipper Kisjes uit Zwart sluis, wordt aan de »Zw. Ct." nog medegedeeld, dat de knecht bij den loods aan het Zwolsche diep en ook te Genemuiden een verhaal moet heb ben gedaan, hetwelk niet in alle op zichten met zijn latere verklaringen overeenkomt. Men wil zelfs beweren dat hij den schijn gaf van niet wel in 't hoofd te zijn. Hij heeft een wonde aan zijn achterhoofd, die hij, volgens zijn verklaring, heeft gekregen door een stoot tegen de fok, tijdens zyne worsteling met den razenden schipper. Het schip kwam van Texel met een lading schelpen. Ofschoon men deze in een paar dagen had kunnen opnemen, hebben Kisjes en zijn knecht zich 3 weken te Texel opgehouden en daar een vroolijk leven geleid. Opmerkelijk is het, dat zij bij Schokland hebben geankerd, daar het in den nacht van 31 Mei stil en helder weer was en men de kribben gemakkelijk kon binnenzeilen. Men meldt uit Vollenhoven van 6 Juni aan de »N. R. Ct.": Ver moedende dat het lijk van den ver dronken schipper Kisjes hier in de nabijheid in zee zou te vinden zijn, kwamen hier gister eenige lieden uit Zwartsluis om den visschers te ver zoeken, daartoe pogingen aan te wenden. Werkelijk is het aan vis- scher B. Olderhof gelukt dit lijk heden ochtend op te visschen. De aardappelteelt is sedert eenige jaren een goudmijn geworden voor 't noorden des rijks. In Groningen werden in 9 ge meenten in 1870 meer dan zesduizend bundersmet aardappelen bepoot. Ook is de aardappelteelt van in vloed op den veestapel, althans op de vetmesterij. Menige beestenwagen, die uit het noorden naar het zuiden vertrekt, brengt een korps vette ossen naar de markt te Amsterdam, dat daar zeer welkom is en een Franschman deed uitroepenHolland kan de beste tafel aanbieden, want de drie hoofd ingrediënten daarvoor heeft het volop, namelyk: heerlijk rundvleesch, zuivere boter en fijne groenten. Het belangrijke Noord-Duitsclie militaire etablissement aan de Jalide- golf, de Wilhelmshaven, dat zoovele millioeneu gekost heeft, loopt gevaar door verzanding onbruikbaar te wor den. Het linieschip »Köuig Wilhelm" licht diep in den modder. Men wil het nu binnen kort weder vlot maken, ten einde er in volle zee een proef tocht mee te houden, opdat het uitge maakt worde, of het dure schip wer kelijk zeewaardig is. In den reusachtigen koepel van het Weener tentoonstellingsgebouw is een monsterconcert gegeven. De uitslag was zeer bevredigend. Het aantal bezoekers bedroeg 19,108de bruto-ontvangst 9000 florijnen, waar van 6000 fl. zuivere bate. Men zal zich nog' herinneren, dat eenige maanden geleden een groot aantal moorden in het district Li- mours (Frankrijk) de geheele bevol king in opschudding bracht en dat de brievenbesteller Dosiré Legrand zich ophing, na een aantal personen beschuldigd te hebben, die later ble ken onschuldig te zijn. Dat acht of tien personen in een klein -district een paar uur van Parijs vermoord werden, zonder dat men een spoor van den dader kon ontdekken, lijkt onbegrijpelijk. Nu schijnt het, dat de daders in den laatsten tijd Limours opgegeven hebben en naar de omstre ken van Nogent verhuisd zijn, waar thans moorden plaats hebben,welke aan die van Limours herinneren. Einde lijk echter is er een man gevangen genomen, wiens schuld duidelijk schijnt te blijken. Den 23 Mei be gaven zich een pachter en zijn vrouw naar de markt, twee kinderen t'huis latende. Toen zij 's namiddags terug kwamen, vonden zij het eerste dood en het andere stervende. Het gerech telijk onderzoek wees een zekeren schoenmaker Poirier als den moor denaar aan. Toen de politie hem wilde arresteeren, vond men hem niet thuisde geheele bevolking wapende zich met oude geweren, zeisen, enz. om hem te zoeken. De menschen- jacht duurde lang, maar eindelijk werd Poirier gevangen. Met moeite kon de politie beletten, dat hij door de verbitterde boeren verscheurd werd. Poirier heeft bekend de kin deren vermoord te hebben. De »C!ity of Londen," een stoomboot, dienstdoende op de Tigris en de Euphraat, heeft den 19den Maart een leeuwenjacht gehouden op het punt der zamenvloeiing van de twee rivieren zag men drie leeuwen zwemmen. Er werd vuur op hen ge geven en weldra had men de lijken aan boord. Later werd nog een vierde leeuw geschoten, die op een eilandje stond en met zij n staart noodteekenen gaf. Laatstgemeld dier was drie el lang, bijna twee el hoog en woog 420 pond. Een treurig verschijnsel is het, dat er in Italië telkens, dan hier dan daar, ongeregeldheden plaats hebben, ten gevolge van de buitengewone duurte der levensmiddelen. Zoo meldt men uit Faenza, dat daar 29 Mei een schreeuwende hoop de straten door trok en de bakkerswinkels en maga zijnen wilde plunderen. De militairen en de politie wisten het echter te be letten en namen 90 personen gevan gen. Vele werklieden hebben geen werk, hetgeen de onrust nog ver meerdert. De stad heeft besloten soep te doen uitdeelen. Onlaugs poogde in Parijs een jong menscli zich door een pistoolschot het leven te benemen. Hij kwetste zich vreeselijk, maar niet doodelijk, en toen hij genezen was, gaf hij in antwoord op de vraag, hoe hij te moede was na het schot, de volgende schets: »Ik had altijd gehoord, dat een schot in den mond het zekerst doodt, daarom richtte ik ook mijn pistool in den mond. Zoo als te begrijpen is, beefde ik eenigszinsde gedachten schoten mij zoo snel door het hoofd, dat ik geen enkele er van kon volgen. Mijne tanden kwamen met het ijskoude staal van den loop in aanraking een krampachtig gevoel overviel mij ik gaf vuur. »'t Schijnt dat ik als een klomp naar omlaag gestort ben en ongeveer een kwartier uurs in dien toestand heb gelegen. »Ik kan niet zeggen dat ik pijn had, maar 't was mij of een last van vele centenaars op mijn hoofd drukte, en ik voelde hoe het bloed droppel voor droppel op den grond viel. Werktuigelijk, want alle wils kracht was weg, trachtte ik een paar malen de droppels te tellen. Eens klaps kreeg ik bloed in den mond, ik slikte het in, ik herinnerde mij wel dat ik instinctmatig met al mijn krachten het bloedinslikken tegen ging, maar dat gelukte mij niet. 't Was mij of ik een geheel vat van mijn bloed moest inslikken. Ik deed een wanhopige beweging en gevoelde nu eerst de razende pijn in mijn ver brijzeld gelaat. Ik wilde om hulp roepen, maar ik kon niet, want ik had den mond vol bloed. Nu her- rinnerdeik mij op eens de reden waarom ik mij wilde dooden, ik wist nu dat het schot afgeweken was, en rond tastende zocht ik naar mijn pistool, waarvan de andere loop nog geladen was. Op dat oogenblik verloor ik alle kennis, en eerst in het hospitaal kwam ik tot mijn bewustzijn. Alles ben ik vergeten, maar niet de vreeselijke kwellingen in het kwar tier na mijne daad tot mijne be zwijming. Een te Napels verschijnend blad, de »Unita Italiana," behelst het ver slag van een strafgeding aldaar, dezer dagen behandeld, en dat wellicht zijne wedergade niet heeft inde an nalen van het lijfstraffelijk recht. Het feit is dit: In het Blindengesticht te Massa Labreuse waren twee blinden, die el kander een doodelijken haat toedroe gen. Wel werden aanhoudend door hunne lotgenooten en de suppoosten alle pogingen aangewend, om dien noodlottigen hartstocht doen bedaren en de vijanden te verzoenen, maar vergeefs, het ging van kwaad tot erger. Op zekeren dag nu was bij een hunner de maat vol. Hij wachtte zijn tegenpartij, die zich alleen in den tuin bevond, aan de huisdeur af. Toen de niets kwaads vermoe dende blinde, na volbrachte wande ling, terugkeerde, stortte de andere blinde, die met gespitst oor naar zijne voetstappen geluisterd had, zich eens klaps op hem, en stiet hem met zoo gewissen hand een mes in het hart, dat het slachtoffer op de plaats dood bleef. Een Engelsch reiziger verhaalt, dat op het door de Russen ontdekte eiland Unamarch, de vrouwen als munt dienen. De prijs van koopen en verkoopen wordt berekend naar den prijs der markt. Men geeft er een, twee of vier naar gelang van de waarde van hetgeen men koopt. Voor naaisters die de gewoonte hebben gedurende haar werk een draad in den mond te houden, althans dikwerf met den mond in aanraking te brengen, zij hier herinnerd, dat in zwarte naaizijde 18 percent lood- oxide wordt gevonden, 't Is goed dat zij, die veel daarmede omgaan, weten, dat vele fabrieken loodzuren gebruiken om het gewicht van 't garen te vermeerderen. Een wijze rechter in Missouri heeft bij gelegenheid van eeD proces wegens laster, uitgemaakt, dat een ongehuwde dame vóór haar vijf en dertigste levensjaar geen s-oude vrij ster" is. De laatste nieuwigheid in som mige manufacturenwinkels te Parijs is de openstelling van een biljartzaal voor echtgenooten en minnaars, om daar den tijd te doodenterwijl hunne aanvallige gezellinnen hun aankoopen doen. Een goede lunch en een glas wijn worden gratis ver schaft. RAADSEL. Twee deelen vormen mijn geheel; Gebiedend luidt mijn eerste deel; Vaak zal de jeugd het wraken. Het paard brengt vaak het tweede voort. En beiden vormen zaam een woord Van een der onmisb're zaken. Oplossingen worden aangenomen tot Donderdag a. s. Als premie zal bij loting worden toegekend een echte Edammer Kaas. HELDERSCHE MOPPEN. Een oplichter van fatsoenlijke af komst, die reeds eenmaal wegens op lichterij tot eenige jaren tuchthuisstraf was veroordeeld geworden, verschijnt wederom voor de rechtbank, aange klaagd van hetzelfde misdrijf. De president gaat over tot het ver hoor van den beschuldigde. »Gg zijt reeds in 1868 wegens op lichterij veroordeeld geworden Beschuldigde (verontwaardigd.) »Als men mij hier doet verschijnen, om mij onaangenaamheden toe te voegen, dan ga ik heen." De heer S. maakte Woensdag, ver van zijn zoon, een hoogere burgerscholier van vijftien jaren, een morgenwandeling. Onderweg trok een lijkstoet voorbij, bestaande uit een lijkkoets, door twee met pluimen versierde paarden getrokken, gevolgd door een ree*ks andere koetsen. »Dat is de begrafenis van den heer L.zeide de vader tot zijn zoon, en een plechtige toon aannemende, voeg de liij er bij Leer hieruit, wat het goed gedrag uitwerkt! Toen deze man begon, was hij geen rooden duit rijk. Door zijn vlijt heeft hij een aanzienlijk vermogen verworven en nu kan hij zich een begrafenis 1ste klasse veroorloven.!" Straatjongen: Meneer, een doosje lucifers meneer? Mijnheer: Dankje, ik rook niet. StraatjongenMeneer, als u een doosje koopt, zal ik u leeren rooken »Zeg eens Piet," zegt een school jongen tot zijn kameraad, »we krjjgen van morgen versch brood!" Lekker," zegt Piet. Willen we er wat van bewaren voor morgen?" Burgerlijke Stand Gemeente Helder. Opgave van 5 9 Juni 1874. Ondertrouwd en GetrouwdGeene. BEVALLEN: G. Bruning geb. Dito, D. R. de Roos .geb. van Vaalen, D. N. Hoogerwerf geb. Visser, Z. M. vau Wolferen geb. Klop, Z. J. Vos geb. Kissing, D. A. Visser geb. Manck, D. F. Lastdrager geb. Veen, Z. A. Visser geb. Liphuijsen, D. T. Bruin geb. Waagmeester, D. M. S. IJpma geb. Goedkoop, Z. J. Warnar geb. Bonifacius, Z. C. C. Kroonstuiver geb. Schook, Z. N. Zwaan geb. Breet, D. C. W. H. Edcius geb. Lafon, D. C. Visser geb. Kikkert, D. T. Bakker geb. Wagenmaker, D. OVERLEDEN: W. H. Leewens, 54 j. R. de Ring geb. Plas, 72 j. T. Kuiter, 16 j. H. J. Tortike, 50 j. 11 m. E. Bakker geb. Koning, 75 jaar.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1874 | | pagina 1