't VLIEGEND BLAADJE. AIkmnmn Nieuws- en AiivcrMicMe VOOR BEN HELDER EN OMSTREKEN. Oplaag 4000 Ex. Prijs 1 Cent. Mo. 141. Woensdag 24 Juni 1874. Tweede Jaargang. Advertenliën van 15 regels 25 Cent. Elke regel meer 5 Cent. Groote letters naar plaatsruimte. pij „Java." Advertentiën. Ernst en Scherts. VERLOREN: VERLOREN: VERLOREIY: VERMIST: Verschijnt DINSDAG etst VRIJDAG. Uitgevers BERKHOUT Co. Abonnement per drie maanden 30 Ct.buiten deze gemeente, franco per post, 50 Ct. De Uitgevers van dit Blad berichten hunnen geabonneerden buiten deze gemeente, welke hetzelve niet door thsscbenkomst van Postdirecteu ren of Boekbandelaren op fc van gen dat, uithoofde van de vele. moeiten en kosten, aan het incasseeren van zulk een klein bedrag verbonden, van af 1 Juli a. s. dit Blad aan hen niet anders dan tegen vooruitbetaling van 50 ct. per drie maanden kan worden toegezonden. Men gelieve dus vóór 1 Juli a. s. het verschuldigde voor het loopeude en voor het nieuwe kwartaal toe te zenden aan de Uitgevers BERKHOUT Co. Vertrekdagen der Mails. Naar Oost-Indië: Yia Brindisi 25 Juni 's avonds 6.25. NIEUWSTIJDINGEN. HELDER, 23 Juni 1874. Het stoffelijk overschot van de in de vorige week alhier overleden predikant J. H. Kremer is gisteren morgen per spoor naar zijne geboorte plaats (Haarlem) vervoerd, om aldaar te worden ter aarde besteld. Het stoomschip Java," van de maatschappij Java. is Zondagmorgen jl! van Batavia alhier gearriveerd. Volgens bericht uit 's Hage, van gisteren, heeft het geheele mi nisterie zijn ontslag aan den Koning aangeboden. Boven Zaandam en omstreken hebben zich Woensdag achtereenvol gens drie lioozen vertoond, waarvan de eene een lange, witte, kegelvor mige figuur, veel geleek op een kronkelende slang. Veel schade is niet aangerieht. Een kuil werd in den grond geboord, het water opgejaagd eii het gemaaide gras over schuur en molen geslingerd. Het vee in de wei den was zeer ongerust. Het huis van deu landbouwer P. Lamer te Beugen is afgebrand, terwijl hij met zijn vrouw afwezig was. Het dienstmeisje,- dat aan het karnen was, hoorde gerucht in den stal en ging kijken. Daar zag zij een man, die de groeten aan Lamer verzocht en wegging. Een oogenblik daarna sloegen de vlammen den stal uit. De politie heeft op de onduide lijke aanwijzingen van het meisje deu dader nog niet kunnen vinden. Te Harlingen verkocht iemand den inboedel van zijn zoon, uit afkeer van zijn schoondochter. Deze nam de afwezigheid van haar man daar op te baat, om haar drie kindereu op straat te zetten en met een gehuwd man, die een ziekelijke vrouw met vier kinderen achter liet, naar Am sterdam te gaan, om daar samen te gaan leven. Zij zijn nog niette Har- hagen teruggekomen. Te Deventer is een vrouw overreden door 't.wee boerenwagens, die elkander passeerden. De eene wagen ging haar over 't hoofd, de andere over de beeneu. Zij bevindt zich in een treurigeu toestand. Men schrijft dit ongeluk aan 't harde rijden toe. In den namiddag van Donder dag is het driejarig kind van een 8einwachter aan den Ooster-Spoorweg door de locomotief van een aanko menden trein in de nabijheid van Amersfoort doodelijk getroffen. In hetPaleis van Justitie" deelt de heer Gr. J. Goedkoop, uit Goede reede, mede, dat de regenten van het weeshuis te Middelharnis geweigerd hebben toestemming te geven tot het huwelijk van de in dat weeshuis sedert 12 jaar verpisegde Elizabeth Maria Weggeman met Marinus van der Wende, landbouwer te Sommelsdijk, tenzij laatstgenoemde aan het wees huis een som van f 250 betaalde. -De arr. rechtb. is er aau te pas gekomen, om de huwelijks-aangifte te doen plaats hebben, waartoe regenten geen gelegenheid wilden geven, en de kantonrechter om de toestemming te verleenen, die de regenten als voog den niet wilden verleenen, zoolaug de f 250 niet betaald werden. Door de hulp van de rechterlijke macht is de handel in weesmeisjes althans voor dit geval voorkomen, maar het bruids paar heeft toch groote kosten moeten maken. Voor eenige dagen is te Em merik een metselaar in hechtenis genomen, die, soldaat tijdens het beleg van Parijs, op eeti onbewoond land huis te Gonesse ingekwartierd, daar met zijne kameraden een ijzeren kist had opgegraven en den inhoud, geld en ldeinooden, met hen had gedeeld. Het vervolgen van dezen dief§tal pleit alleszins tegen de bewering, dat de Duitsche soldaten maar mochten weg stelen wat zij voor de hand vonden. Munster wordt bedreigd met een strike van zeer gewichtigen aard: Het bier geraakt op het eind. Er is zoo veel verbruikt, dat de zomervoorraad in het Hofbrauhaus nog slechts tot het eind van deze maand strekt. Men is natuurlijk wanhopig onder het ge val. Het verbruik iu dien beroemden bierkelder en zijne filialen was 150 tot 170 eimer daags, een cijfer dat nog nooit bereikt werd. De Berlijnsehe Vereeniging tot zedelijke verbetering van jeugdige gevangenen heeft een vereenigingspunt van misdadigers ontdekt, waar de jon gere schelmen »hooger onderwijs" ontvingen. Een nog voor verbetering vatbaar veroordeelde had de commissie opmerkzaam gemaakt op het bestaan van dat hol, 't welk zoo goed was verborgen, dat de politie bet nog niet ontdekt had. Het is een kelder, waar van de ingang onder een geheim val luik verborgen is. Natuurlijk heeft de politie dit lokaal doen ontruimen. De Berlijnsehe correspondent van den Courier de France," verhaalt 't volgendeIn den winter van 1850 trad een man in een bierhuis te Berlijn, om zich wat te verfris3chen. Die mau was vorst von Bismarck, de tegenwoordige kanselier in hoogst eigen persoon. Nauwelijks heeft hij plaats genomen of hij hoort uit een groepje drinkers, die dicht bij hem zaten, een stem, die een grove be- lecdiging bezorgt aan liet adres van een lid der koninklijke familie. Bis marck, een echte royalist, richt zich in zijn volle lengte op, treedt op den beleediger zijns meesters toe en zegt op een toon, die geen tegenspraak duldtPak je wegAls je niet maakt, dat je weg komt, vóór ik mijn glas leeg heb, dan sla ik het op je hersens aan stukken." Deze woorden en de toon, waarop zij werden gesproken, veroorzaakten een hevig tumult in de biersalon er lieten zich wraak- kreten hooren, maar hierbij bleef het ookwant ieder hield zich voorzichtig op een afstand van den geweldenaar. Deze scheen er zich niet het minst van aan te trekken en dronk zijn glas bier even alsof hij thuis ware. Toen het leeg was, zat de persoon, dien hij had bedreigd, nog op dezelfde plaats. Zonder een woord te spreken, staat Bismarck van tafel op, loopt op hem toe en geeft hem 'met zijn bierglas zulk een hevigen slag op het hoofd, dat het glas aan stukken vliegt en de getroffene, van piju kermende, achterover valt. Geen woord, geen kreet van afkeuring over deze handel wijze -bij de menigte omstanders. Zonder de minste vrees of ongerust heid aan den dag te-leggen, betaalde Bismarck zijne gemaakte verteeriug en ging been. Toenl hij de deur uit was, zeide er een: Ik vind het flink gehandeld; de snaak heeft zijn ver diende loon, zeide een ander;,als ik het had gehoord, dan had ik evenzoo gedaan, riep een derde, en over het algemeen had men geen woorden genoeg om Bismareks flinke houding te prijzen. Dit was het eerste wapen feit" van von Bismarck; bij zijn over winningen van lateren datum ging het hem overal gelijk in het bierhuis door toepassing van het recht van den sterkste" deed hijlallerwegen zijn wil eerbiedigen, en de menigte juichte hem toe. De corr. voegt er bij, dat hij zelf, Bismajck, zich op zijn eerste - heldendaad heelt hooren be roemen en dat de prins dit verbaal in zijne geïllustreerde levensbeschrij ving heeft doen opnemen. Iu de Spiegelstrasse, een leven dige straat in Ween en, werd dezer dagen een belangrijke diefstal uit de kelders van den juwelier Herzi ontdekt, welke te grooter opzien wekte, daar de onmiddeljjke nabijheid van een militaire wacht en de aanwezigheid van een politie-agent en een kelder bewaker zulk een daad vrij onmoge lijk maakte. Intusschen heeft dit de dieven niet teruggeschrikt. Zij heb ben, volkomen bekend met de gele genheid, des avonds te voreu, tegen 10 uren, met valsche sleutels de aan grenzende werkplaats geopend en zijn door deze in de kelders gedrongen, waar zij vooreen waarde van 60.000 florijnen ontvreemdden. Uit de werk plaats namen zg nog voor ongeveer 50 florijnen aan postzegels mede. Dc dieven zijn reeds des daags na hun misdrijf gevat. Het zijn drie Italianen; zij trokken de aandacht door groote verteeringen en bij on derzoek vond men allerlei kostbaar heden in schoenen en kousen verstopt. De dieven waren reeds gevat, voordat in Baden nog bericht van den dief- ontvangen was. Onder een lijkstoet in Triest ont stond dezer dagen een plotselinge, geweldige schrik. De verwarring, welke onder de menigte, die de proces sie volgde, onstond, was boven alle beschrijving. Honderde mensehen lie pen schreeuwend de zijstraten in, vrouwen vielen van schrik en ontroe ring in zwijm, anderen rukten elkan der, door zich wederzijdsch vast te klemmen, de kleederen van het lichaam. Men zag een priester in vol ornaat met een waskaars in de hand op de vlucht slaan. Allen liepen wild dooreen, kortom 't was een tooneel van verwarring, zoo wild en teugelloos als een overstrooming met geen mogelijkheid had kunnen veroor zaken. Geen van de vluchtenden wist de reden op te geven waarom hij eigenlijk vluchtte. Ook der processie zelve was de schrik om het hart geslagen. De mili tairen plaatsten de bajonet op de weren en beschermden den de priesters en het altaar voor de toestroomende menigte. Er liepen natuurlijk honderde ge ruchten omtrent de oorzaak van de paniek't waarschijnlijkst ecliter ii dit: een vrouw werd door de hitte en het gedrang plotseling ongesteld en viel neer, waarop de naaste om standers om water riepen. Wellicht is hierdoor de meening ontstaan, dat de kleederen van deze of gene door een der talrijke waskaarsen hadden vlam gevat, althans men heeft onmid- delijk na de kreet om acqua (water) ook fuoco (vuur) hooren roepen. In het geheel zijn vijf personen meer of minder zwaar gekwetst. Evenals in Spanje, hebben in N.-Italië bevige stormen gewoed, die enorme schade hebben berokkend. De hagelbuien waren vreeselijktuinen zijn vernield, vensterglazen ingeslagen. Het monument van Leonard da Vinei heeft veel geleden en al de geschil derde glazen van den Dom, de oude zoowel als de door Bertini geschilderde, zijn verbrijzeld. Gedurende het vorige jaar zijn in Amerika van de volgende firma's naaimachines verkocht, namelijk van The Singer Manufacturing- company 232,444Wheeler Wilson Mfg Co.. 119,190; Domestic S. M. Co. 40.114; Grover Baker S. M. Co. 36,179; Weed S. M. C. 42,444Wilson S. M. Co. 21,247; Gold Medal S. M. Co. 16,431Willcox Gibbs S. M. Co. 14,811; American B. ,&Co. 14,182; B. P. Howe S. M. Co. 13,919; Re- mington Empire S. M. Co. 9,183; Florence S. M. Co, 8,960; Davis S. M. Co. 8,861Victor S. M. Co. 7,446 Blees S. M. Co. 3,458; Secor S. M. Co. 3,430Aetna, J. E. Brunsdorff Co. 3,081Bartram Fanton 1,000; Contennial S. M. Co. 514; Keystone S. M. Co. 217. HELDERSCHE MOPPEN. Iemand, wiens jas was meege nomen, liet de volgende advertentie plaatsen, die zeker van veel goed moedigheid en van een wijsgeerigen zin getuigde: Indien de persoon, die eensklaps van mijn overjas is gaan houden, door het gure weer tot die liefde is gebracht, geef ik, als hij zelf geen overjas heeft, hem den mijnen ten geschenke; heeft hij hem echter meêgenomen uit een handelsoogpunt, dat is, om hem te verkoopen, dan ben ik wel genegen, met hem over dien koop in overleg te treden. Hoe groot de kracht en 'i nut is van 't ad verteeren, blijkt hieruit, dat terwijl een zetter aan een blad onlangs bezig was met het zetten van een advertentie, waarin een verloren pa pegaai werd teruggevraagd, het dier door een open raam van de zetterij naar binnen kwam vliegen. Burg-erlijke Stand Gemeente Helder. Opgavo van 19 23 Juni 1874. Ondertrouwd en Gehuwd: Geeue. BEVALLEN: A. Thijssen geb. Schellinger, Z. C. van Scheijen geb. Dalmejjer, Z. J. M. Schoon hoven geb. van Waaijen, Z. K. Dry ver geb. Duinker, D. OVERLEDEN: A. Dekker geb. Koopman, 75j. J. Keesman lij. M. Faber, 10 j. W. Frankfort geb. Kunst, 33 j. J. F. 67 j. MAILDIENST De sluiting der mail naar Batavia, te verzenden per stoomschip Madura geschiedt den 30 Juni a. s.na aan komst van trein II ten 7.30 's avonds. De Directeur van het Postkantoor HER WEIJER. Yoorspoedig bevallen van een welge schapen ZoonM. J. van WAAIJEN, geliefde Echtgenoote van C. A. SCHOONHOVEN. Nieuwediep, 22 Juni 1874. Heden behaagde het den Heer van leven en dood, van mijne zijde weg te nemen, mijn veel geliefden Echt genoot JOHANNES FREDERIK WAGENAAR, gepénsioneerd Opper- Konstabel bij de Marine, in den ou derdom van 67 jaar, mij nalatende 4 kinderen, waarvan 3 nog te jong zijn óm dit zware verlies te beseffen. Helder21 Juni 1874. Wed. C. WAGENAAR, geb. Dienaar. Eenige en algemeene kennisgeving. Heden overleed tot mijn diepe droefheid, mijn geliefde Echtgenoote GRIETJE KOORDIJK, in den ou derdom van circa 91 jaren, na een gelukkige eehtvereeniging van 57 jaar. Allen die de overledene gekend hebben, kunnen beseffen hoe zwaar mij dit verlies treft. Nieuwediep22 Juni 1874. JACOB MEIJER. Mede uit naam van KinderenBehuwd- Klein- en Achter-Kleinkinderen. Algemeene kennisgeving 'GEWONE VERGADERING, op Vrijdag 20 Jnni 1874, des avonds ten 8 ure, in het gewone lokaal. HET BESTUUR. Woensdag 17 Juni jl.gaande van de Binnenhaven naar de Kooi, een Zilveren HOROLOGIE. De eerlijke vinder gelieve hetzelve, tegen een goede belooning terug te bezorgen bij BERKHOUT Co. Een gouden MEDAILLON, zonder Portret. De eerlijke vinder gelieve hetzelve tegen een goede belooning terug te bezorgen aan het Bureau dezer Courant. Aan den Helder, een WERKDOOSJE. De eerlijke vinder wordt verzocht hetzelve terug te bezorgen aan het Bureau van dit blad, zullende beloond worden. Eenige dagen geleden, een Zwart HONDJEmet witte borst, en krul staart over den rug, genaamd Moor. Men wordt vriendelijk verzocht hetzelve terug te willen bezorgen bij J. ROODT.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1874 | | pagina 1