't VLIEGEND BLAADJE. Alpineciic Vituws- ra Adratailléode [Mo. 142. Zaterdag; 27 Juni 1874. Tweede Jaargang. VOOR DEN HEI,DER EN OMSTREKEN. DINSDAG'^VRIJDAG. OP1""* 4000 Ex. PlijS 1 Cdlt. Advertentiën van 15 regels 25 Cent. Elke regel meer 5 Cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën. 30Jarip Ecltrereenim S? flinke BOEREM flinke Dienstb» Mevrouw ÜHLENEECK, zindelijke Dienstbode, flinke Waschvrouw, flinke BESTELLER^^y? zindelijke Dienstbode. Schildersknecht, Uitgevers BERKHOUT Go. Abonnement per drie maanden 30 Ct., buiten deze gemeente, franco per post, 50 Ct. De Uitgevers van dit Sgaftfr Qlad berichten hunnen mü geabonneerden buiten leze gemeente, welke hetzelve niet loor tusschenkomst van Postdirecteu- en of Boekhandelaren ontvangen lat, uithoofde van de vele moeiten sn kosten, aan het incasseeren van mik een klein bedrag verbonden, van if 1 Juli a. s. dit Blad aan hen niet fodërs dan tegen vooruitbetaling van >0 ct. per drie maanden kan worden Men gelieve dus vóór 1 Juli a. s. iet verschuldigde voor het loopende voor het nieuwe kwartaal toe te tendeü aan de Uitgevers BERKHOUT Co. WEEKKALENDER. JUNIJULI. iaterdag 27, Zondag 28, Maandag 29, linsdag 30, Woensdag 1, Donderdag Yrpdag, 3. Opgang der Zon, Zaterdag 27 Juni, 3 uur 41 miuuten. Ondergang 8 uur 25 minuten. Volle Maan Maandag 29 Juni. Vertrekdagen der Mails. Naar Oost-Indië: 7ia Brindisi 2 Juli 's avonds 6.55. NIEUWSTIJDINGEN. HELDER, 26 Juni 1874. Gisteren morgen geraakte een rind in het Heldersch Kanaal; de Seeloods J. W.welke juist daar lasseerde, mogt het genoegen smaken iet kind van een wissen dood te redden. Gisteren is de vrouw van J. fan Os, sluiswachter aan de Koop- vaarderssluis, van een der deuren in de sluis gevallende sloeperman Bethlehem, daar tegenwoordig, aar- telde niet zich oogenblikkelijk te water te begevenhij mocht dan ook de edele zelfvoldoening smaken de vrouw te redden. In zijn natte pak wan delde hij vervolgens naar zijne woning in den Helder. Dienzelfden dag viel F. Sunder- land, door het verleggen der loop- ilank van het Amerik. schip J. P. iVheeler in de Buitenhaven; hij redde zich zelf door zwemmen, niettegen staande een der opvarenden hem was nagesprongen. Ook een treurig ongeval had plaats op een in de Binnenhaven lossend schip. Twee werklieden waren bezig met het lossen van balken, hadden het ongeluk door een nedervallende balk gekwetst te worden. De een werd met gebroken been, de ander zwaar gekneusd, naar hunne wo ningen vervoerd. Woensdag is bij het schijfschie ten op de Hors een Matroos 2e kl. fan Zr. Ms. instructie-vaartuig Vul- baan," die bij de observatiepost dienst deed, een kogel, welke op de jzeren stang der schijf afstuitte, door iet hoofd gevlogen, met het treurig jevolg, dat de ongelukkige onmidde- ijk op de plaats dood bleef. Bevorderd: te Utrecht tot doc tor in de geneeskunde, na verdedi ging van een academisch proefschrift, >een geval van chronische lever-atro- phie, de Heer G. A. Haremaker, geb. Woensdagavond is alhier gear riveerd het stoomschip Koning der Nederlanden," komende van Batavia. Een 50tal schepelingen der Marine, - een detachement kolonialen en eeuige gekwetsten zijn met genoemd stoom schip in Het vaderland teruggekeerd. De Minister van Buitenlandsche Zaken, Baron Gericke, is, volgens het »U. D.naar Zwitserland vertrokken, om met Z. M. den Koning te be raadslagen. De uit Atchin teruggekomen troepen zijn den 15en Mei op het Waterlooplein feestelijk onthaald ge worden. Er was gelegenheid tot mastklimmen en andere vermakelijk heden, waarvoor prijzen waren uitge loofd. Aan ieder soldaat was een bon ter hand gesteld, waarop hij zich naar verkiezing wijn, brood, vruchteu, si garen enz.kon doen geven, die hem werden uitgereikt door eenig&i jonge dames, bijgestaan door de heeren der feestcommissie. Uit Atchin vernemen wij, schrijft de »Penang Gazettc" van den 16 Mei, dat Panglima Polim schijnbaar op gehouden heeft actief op te treden bij de verdediging van zijn land tegen de Nederlanders, en, hoewel hij tot dusverre nog geen stappen tot toena dering heeft gedaan, gelooft men toch dat hij niet zulke vijandelijke gevoe lens meer jegens hen koestert als eenigen tijd geleden. Den 7en Mei heeft te Meester- Cornelis een dubbele moord plaats gehad. Een vrouw had heimelijk be zoek ontvangen van een vroegeren echtgenooot. De latere, die haar en hem samen vond, was edelmoedig genoeg om gelegenheid tot ontvluch ten te schenken. Toen hij echter met een kris aangevallen en aan de hand gewond werd, trok hij zijn golok en bracht zijuen mededinger drie, zijne vrouw zeventien steken toe. Daarop liep hij naar het gardoehuisje en ver zocht hem te binden. Hij zelf en de twee lijkeu zijn toen door de po litie naar het ziekenverblijf te Meester- Cornelis gebracht. De »N. Rott. Ct." verneemt, dat Zaterdag 20 dezer op de rivier de Clyde de proeftocht heeft plaats gehad van het stoomschip P. Caland, van de Nederl. Amerik. Stoomvaart maatschappij te Rotterdam en bestemd voor de lijn RotterdamNew-York. Het schip voldeed uitmuntend. De bij het contract bepaalde spoed van 13 mijlen werd belangrijk overtroffen, daar de vaart dooreen 13ys mijl eu soms 14 mijl bedroeg. Dat schip zal gevoerd worden door den gunstig bekenden gezagvoerder C. Deddes. Men meldt uit Rotterdam, dd. 22 Juni. Het mag zeker als een der zeldzaamste feiten van de feesten van 12 Mei worden opgemerkt, dat de coram. voor het kinderfeest alhier een batig saldo heeft van rujm f 500de deelneming aan dit kinderfeest was dan ook algemeenal de kinderen zijn op milde wijze onthaald. De overgeschoten gelden zijn onder ver schillende instellingen verdeeld. Uit het noorden des lands meldt men, dat er thans bij 't heerlijk zomer weder geen handen genoeg zijn, om den hooioogst te verrichten. Alom is men op het ijverigst in de weer, om den goeden voorraad binnen te halennacht en dag is men bezig. De opbrengst valt meêhet aanhou dend koude en schrale weder in aan merking genomen, was de verwach ting niet hoog gespannen. Weidegras begint intusschen hier en daar te ont breken de koeien krijgen het dien ten gevolge op sommige plaatsen te kwaad en worden bijna dagelijks van huis met toevoeder gespijzigd. De veeprijzen zijn thans- eenigszins tot staan gekomen. Woensdagmorgen zijn te Gro ningen twee timmerlieden door het breken van een steiger van een groote hoogte op den grond gevallen. Een hunner i was onmiddelijk doodde andere brak een dijbeen. Te Steenwijk heeft een onweder gewoed. De bliksem is in den kerk toren geslagen. De spits is daardoor vernield. Deze week werd in den vroegen morgen te Iiaamsdonk een man ge vonden, dood hangende-over het hek eener weide. Hij was vader van vijf kinderen. Welk ongeval hem over komen is, is onbekend. Maandagnamiddag omstreeks half vier, barstte te Wamel een felle brand uit, die in korten tijd zulk een uitbreiding kreeg, dat tusschen de 20 en 25 woningen in de asch zijn gelegd. Naar men verneemt, is de brand ontstaan in het huis, door den veldwachter bewoond. De oor zaak is echter tot nog toe onbekend. Ofschoon de r. k. kerk wel eenig gevaar liep, is zij, even als alle huizen in de kom van het dorp, gespaard gebleven. Ten 8 uur- was men den brand meester. Te 's Bosch wandelde een kin dermeisje van ongeveer 13jarigen leeftijd met een slapend kind van eenige maanden op den arm. Bij ongeluk liep haar een vrouw tegen het lijf, waardoor zij het kind uit den arm liet glippen, dat met het hoofdje op de steenen neerkwam en op de plaats dood bleef. Er is een geschil ontstaan tus schen Perzië en Turkije, tengevolge van mishandelingen, Turksche onder danen door Perzen aangedaanvan aanvallen die Turksche soldaten op de grenzen van Perzie te verduren had den en ten slotte van de weigering van Perzië om Turksche volksstam men, die ten getale van 2000 famie- lien de grenzen waren overgetrokken terug tè zenden, op wier terugzen ding de Porte aandrong. Dè ver houding tusschen beide rijken is zeer gespannen. Een ontzettend onheil viel den 2en dezer in een ijzergieterij te Föh- rau, in Stiermarken, voor. De meeste werklieden en smelters waren bezig met op kleine rolwagens klompen oud ijzer ter versmelting naar de hoogoven te brengen. De spoorstaven liepen langs de vrij steile helling re gelrecht naar 't zoogenaamde »inleg- gat," waar 't gesmolten ijzer afge schept en telkens weêr nieuwe brokken ter smelting worden aangebracht. Toen nu verscheiden werklieden, de waarschuwing van den opzichter Wolf in den wind slaande, met twee der zwaarbeladen, door acht hunner voort geschoven wagens vlak achter elkander aansnelden, weken de sporen onder den'last uit, de wagens raakten er af en stortten, behalvo drie werklie den, den opzichter zei ven en twee mengers," die aan den rand van het pad stonden, medesleurende, neder in den met vloeibaar ijzer gevulde oven. De ongelukkigen laten 6 we duwen en vijftien weezeu achter. Tc Asnières kwam bij aankomst van een der avondtreinen een jong- mensch, blootshoofds en in zijn hemds- mounen, aanloopen en legde zich voor den trein op de rails. De trein ging over hem heen, en verpletterde hem geheel, zonder iets van hem over te laten dan eeuige stukken, die men aan de wielen der verschillende wagons later terug vond. In zijn jas, dien men ook op den weg gevonden heeft, zaten brieven, waaruit weinig anders bleek, dan dat hg van een goede familie en vreemdeling was. In een der voornaamste manu- factuurmagazijuen van Berlijn, bestaat de gewoonte om van tijd tot tijd de dames-koopsters een klein geschenk aan te bieden. Bjj de invoering van den meter ontvingen de dames een behoorlijk afgeteekende ellemaat. Thans deelt de eigenaar waaiers, van stroo vervaardigd, uit en tegen het najaar belooft hij een kookboek, 't Wordt gedurig moeielijker om iets uit te vinden, dat door nieuwheid de aandacht trekt. Waarschijnlijk is dit denkbeeld aan een Amerikaan ont leend de eigenaar had er succes mede. Ten gerieve van de bezoekers der wereldtentoonstelling te Pliiladel- phia, zal een reuzenschip gebouwd worden, dat niet minder dan 10.000 reizigers zal kunnen bevatten. De plannen moeten reeds gereed zijn; het schip zal voor anker liggen in de rivier Delaware en van tijd tot tijd uitstapjes doen naar de verschillende havens van- het vaste land. Het ge vaarte wordt zoo gebouwd, dat het zes mijlen in het uur zal kunnen afleggen, terwijl het drie of viermaal zoo breed zal wezen als de Great- Eastern. In het zuiden van Frankrijk, waren in hetzelfde hospitaal een jong meisje en een soldaat van het garni zoen op een en denzelfden dag over leden, zoodat dé begrafenis van beide op hetzelfde oogenblik zou geschieden. Het toeval wilde, dat de lijkkisten, die naast elkander waren gezet, werden verward, met het gevolg dat het jonge meisje door een afdeeling dragonders en met militaire eer werd begraven, terwijl de soldaat, wiens kist overdekt was met een wit kleed en bloemen, naar het kerkhof werd gedragen, gevolgd door een geheele stoet van jonge meisjes en geestelijke zusters, die gebeden opzegden. Eerst op het kerkhof heeft men de vergissing be merkt en de kisten kunnen verwisselen. HELDERSCHE MOPPEN. Een vader, die zijn dochtertje het kleed van haar pop in een tinnen beker met bier zag doopen, vroeg: Wat doet gij daar, mijn kind?" sik doop het kleed van mijn pop in het bier, om het rood te kleuren." »Maar lieveling, dat gaat niet. Bier kleurt niet rood." s Zeker wel, pa, want mama zegt altjjcldat uw neus zoo rood is ge worden van 't bier. In een voordracht zeide de sprekér Het is niet het dronken zijn, dat zoo verschrikkelijk is in het leven van den dronkaard, maar wel de uren van nuchterheid, waarin hij al ziju ellende overziet." »Als dat waar is, zeide een dronkr aard in het gezelschap, zal ik maken dat ik die uren niet meer beleef. Jan, een glas cognac!" »En waarom wil je dan toch schei den vroeg de president eener recht bank te Parijs, aan een vrouw, die een proces tot echtscheiding tegen haar man aanhangig had gemaakt. sHij heeft u immers uit liefde ge trouwd?" »Och mijnheer de presi dent," luidde het antwoord, »de tijden veranderenvroeger klopte zijn hart als hij mij zag, nu slaat alleen nog zijn stok." Burgerlijke Stand Gemeente Helder. Opgave van 23 26 Juni 1874. ONDERTROUWD: II. C. Ladewig, bootsman bij de Marine en B. Kaptcin. J. A. C. Flentgc, stoker bij de Marine en J. Zwanenburg. J. B. Star, schilder cn E. Kosten, wed. W. van der Kruik. C- F- Tcerink, timmerman en C. Kraak. J. D. Filarski, scheepstimmerman en C. J. 1'. Tismeer. A. van Zanden, sjouwerman en M. E. Muller. GEHUWD: P. A. Radijs cn A. Bergtop. A. Koomen en K. Aencc. B. van der Hulst en M. W. Fnrst. K. Dekker ca P. van der Veldo. B. Strikker en G. J. Mooij. J. Kcijzer en M. Westerhof. BEVALLENM. E. Goedorman, D. F. Dilg geb. Hoogcrheijde, Z. J. T. Smid geb. Vermeer, D. N. Grimijser geb. Bakker, Z. D. Bouvet geb. Sporrij, Z. II. C. vau der Laag geb. Frecke, Z. OVERLEDEN: G. Meijer geb. Korendijk, 90 j. II. C. E. Bruin, 16 d. J. Adnms, 06 j. J. Overbeek, bijna lö ui. S. A. Kuuijvers geb. Bom, 39 j. AI. G. Langevcld, 19 j. J. Jansma, 23 j. M. Edcius, bijna 9 ra. VAN G. KOOMEN EN GERRITJE JOHANNES. Nieuwe diep, 26 Juni 1874. Uit naam van Kinderen en Behuwd-Kinderen. A Bevallen van een welgeschapen ZoonH. C. FREEKE, geliefde Echt- genoote van H. D. VAN DER LAAG. Helder, 25 Juni 1874. i(h 374. .- Gecne. Bosman Z. A. Stijger, Kunst Z. Veen, geb. ries D. .oniju, geb. - T. Krap, Smit, 29 j. ;en, 5 j. H. Bos- dig van mens zijne vrouw, aan al welke bij hare redding zijn zaain geweest. Nieuwediep, 26 Juni 187' J. P. VAN OS, Sluishiecht aan de Koopvaai C. KAGER, Koegras, bij de schoi vraagt ten spoedigste die kan melken, tegen lio< Mejuflr. RIESSELA bij de Nieuwebrng, vraa Hoofdgracht, verlangt met 1. Augustus eene die goed kan koken. Er wordt ten spoedigste gevraagdeen die goed met de wasch kan omgaan. Adres BERKHOUT Co. v Tegen goed loon, wordt direct gevraagd: een -*£ Adres Bureau dezer Courant. Mejuffvrouw FRANKET, Spoorstraat, verlangt een Wordt gevraagd: een fAe Adres BERKHOUT Co.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1874 | | pagina 1