't VLIEGEND BLAADJE. Algemeene Nieuws- en AirertentieMe VOOR DEN HEEDER EN OMSTREKEN. Oplaag 4000 Ex. Prijs 1 Cent. No. 147. Woensdag 15 Juli 1874. Advertentiën van 15 regels 25 Cent. Elke regel meer 5 Cent. Groote letters naar plaatsruimte. 'Tweëtlfrwani-sSïïf? Verschijnt DINSDAG en VRIJDAG. Uitgevers BERKHOUT Co. Abonnement per drie maanden 30 Ct., buiten deze gemeente, franco per post, 50 Ct. Vertrekdagen der Mails. Naar Oost-Indië: Yia Brindisi 17 Juli 's avonds 6.55. NIEUWSTIJDINGEN. HELDER, 14 Juli 1874. Z. M. heeft benoemd tot leeraar in de algem. geschied, en aardrijksk. alsmede in de Hoogd. taal, aan bet Koninkl. Instit. voor de Marine te Willemsoord, dr. A. A. Deenik. De Plaatselijke Commissie der Noord- en Zuidholl, Itedding-Maat- scbappij, te Loosduinen, zal heden, Dinsdag 14 dezer, des avonds ten halfzeven ure, aan bet strand der zee proeven nemen met bet vuur pijltoestel. Het »Alg. Dagbl. van Ned. Indië", bevat den volgenden partiku- lieren brief uit Atcbiu Den 18n bemerkten wij, dat de Atcbinezen ons weer flink wilden aan vallen. Zij begonnen reeds vroeg een hevig geweervuur op de züider face van de Kotta Radja, en vooral vlogen er veel kogels in de kalie, daar waar onze mandieplaats was voorna melijk, zoodat'een ieder zich haastte om zich af te drogen en naar zijn werk te gaan. Er werd een troep van een paar honderd man uitgezon den, om den Atcbineezen het zwijgen op te leggen, wat eindelijk tegen den middag ten gevolge bad, dat zij op- bielden met vuren. Zij waren weer volgens ouder ge woonte opgesteld achter struiken en boomen, zoodat meestal slechts de rook van hun schot zichtbaar was, doch hun persoon maar zelden. Zij waren ditmaal zoo dicht om ons heen, dat er een vrij groot aantal kogels in de Kotta Radja .terecht zijn gekomen, o. a. terwijl de jongen van den luit. L. diens sabel oppoetste, kwam er een kogel in zijn woning en verbrijzelde .de sabel. Majoor Romswinckelzat op zijn gemak in een Amerikaanschen rottangstoel, terwijl hij zijn kop thee in het daarvoor bestemde hokje in den stoel had staaneen kogel neemt par does het kopje weg en natuurlijk de thee er bij. Ik zat op het bureau mgne dagelijksche bezigheden te doen en verscheiden kogels vlogen óver mijn hoofd heen en kwamen terecht op de tinnen daken van het hospi taal. O. was in zijn magazijn met kapitein F.de overste D. J. en ma joor L.daar komt een kogel tusschen hen door en ricocheteert ee- nige keeren tusschen de aldaar staande kisten door. Enfin, nog verscheiden ridicule kogelbeschrijvingen meer. Nu van den volgenden dag, den 19n. Men vertelt, dat er vierduizend Atchi- neezen van de bergen zijn gekomen, om de anderen te helpen. Hun hoofd doel is, den bevrienden kampong Ma- raksa uit te moorden, zich daar te nestelen en zoodoende de communi catie met de zee te belemmeren. Hun vlieger is evenwel niet opgegaan. Zij begonnen weer met een hevig vuur op dien kampong, die door ons ge holpen werd. Bovendien werd den onzen aldaar versterking toegezonden. Ik moet u ook zeggen, dat er 200 Afrikanen bij waren. Weer werd er dapper van beide kanten gestreden de Atcbineezen moesten echter 60 lijken achterlaten, en de Afrikanen hebben een goed handje mee" gehol pen, toen zij ouder gewoonte niet meer wilden schieten, maar tot op zes pas sen hun vijand naderdenik denk dus wel, dat de heeren weer handge meen geweest zijn. Wij hadden een paar dooden en een 40tal bijna allen licht gekwetsten; men zegt dat het meestal Afrikanen zijn. Onder de zwaar gekwetsten behoort de Enro- peesche fuselier- Schneider, die een kogel in de hersens Reeft gekregen en tot nu toe nog leeft. De docter verklaart, dat hij zijn verstand niet geheel meer heeft, en veel moet lijden. Te Uitgeest is Zaterdag een spoorwegarbeider tusschen de buffers geraakt en aan de gevolgen overleden. Te Haarlem is bij het verwis selen van wagons aan een knaapje van zes jaren het been verbrijzeld, zoodat het terstond moest afgezet worden. Te Breda had Zaterdag in den vroegen morgen een hevig onweder plaats. Vijf arbeiders waren aan den Terheidschen weg, bij het uitdiepen der vaart, werkzaam in een schuit; een vader en twee zoons en nog een vader en een zoon. Juist toen deze laatste het zeil ging inhalen, sloeg de bliksem in de schuit, waardoor hij gewond en de vier overige per sonen gedood werden. In de chemische wasscherij van P. te Breda, is Donderdag brand ontstaan, doordien zijne vrouw, met een lamp de werkplaats binnentre dende, daarmede viel. Door de aan wezige naphta stond alles dadelijk in brand. De brand werd spoedig gebluscht, maar P. en zijn eclitgenoote hebben zulke brandwonden bekomen, dat zij in jammerlijken toestand naar het hospitaal zijn gebracht. Te Leegeduurswolde is de land bouwer Oosfcerhof van een voer hooi gevallen, doordien de voor den wagen gespannen paarden schrikten, schichtig werden, doorgingen en met den wagen tegen een gesloten hek liepen. De wagen ging hem over de borst en boenen binnen drie uren was hij een lijk. Hij laat een jonge weduwe met één kindje achter. De brigadier-majoor A. van Pelt en de brigadier B. Tilly (van de Rijksveldwacht) hebben een schip per betrapt, terwijl hij bezig was, tusschen Delft en Oversehie, uit elke mand, die hij geladen had, een hoe veelheid aardappelen te nemen, tot omtrent 2 kinnemandeu gevuld waren. De ontvreemde aardappelen zijn door genoemde ambtenaren te Ovèrschie aangehouden en in beslag genomen. De vermaarde sterrekundige, Hind, deelt mede, dat de komeet van Coggia den 23. dezer maand op klaar lichten dag zichtbaar zal wezen. De Groof, de vliegende man, is dood; hij is het slachtoffer zijner gevaarlijke proefnemingen geworden. Vrijdag steeg hg voor de tweede maal in de Cremorne Gardens, bij Londen, met een luchtballon omhoog. Op zekere hoogte gekomen, begon de ballon te dalen en langzamerhand zoo snel, dat De Groof, die onder den ballon in zijn toestel stond, vreesde verpletterd te worden. Toen de ballon nog 200 voet van de aarde verwijderd was, riep hij tot den luchtschipper: »In Godsnaam, laat los." Het-bevel werd opgevolgdde vlieg- of liever valtoestel, was vrij, maar kantelde bijna onmiddelijk om. De Groof viel en werd dood opgenomen. De indruk van liet gebeurde was groot, vooral omdat de vrouw van den koenen uitvinder bij het ongeluk tegenwoordig was. Hij is niet het eerste slacht offer van proefnemingen met vlieg toestellen. Een Zweed, de heer Anderson, die als zeekapitein vele reizen had gedaan, had vele ruwe diamanten op gekocht; hij had op die wijze 565 diamanten bijeen, ter gezamenlijke waarde van 35 a 40.000 gulden. Hij had die te Amsterdam willen verkoo- pen, maar raakte te New-York in kennis met een dame, waarmede hij in het huwelijk zou treden, waarom hij in New-York een deel van zijne diamanten wilde verkoopen, ten einde de kosten der huwelijksreis te kunnen goed maken. Op een morgen ten 11 uur ging hg naar een juwelier. Op den trap van huis no. 710 in de Eourthstreet, waar de juwelier op de tweede verdieping woont, ontmoette hg een jongmensch, die hem vroeg, of hij diamanten wilde koopen, dan zou hij den klant wel helpen, want hij was de bediende. Het doel zijner komst vernemende, zeide de bediende dat hij later op den dag moest terug komen, daar de patroon nog niet bij de hand was. Toen hij ten 4 ure weder op weg was, ontmoette hij den bediende, met eene rijkgeKleede dame, die allerbeleefdst was. ZijTiam onder weg, met den kapitein opwandelende, een chocolade-tabletje uit een doosje, bood liaar man er ook een aan en vervolgens den kapitein ook. Deze had het nauwelijks gebruikt, of hg word duizelig; de dame zei dat hij zwart op zijn neus had en wilde dat met haar zakdoek afvegen. Van dat oogen- blik weet de kapitein niet meer, wat met hem gebeurde. Toen hg weer tot zich zeiven kwam, lag hij op een dopkere plaats, waar een vunzige lucht heerschte, zoodat hij dacht in een kelder te zijn. De muren betastende vond hij een deur, waar hij tegen klopte. Dadelijk waren twee mannen bij hem, met doeken over 't hoofd, die hem bevalen stil te zijn, daar zij hem anders vermoorden zonden. An derson hield zich stil. Hij vroeg een kop koffie, die hem gebracht werd. Hij sliep weer in. Ontwaakt, kwa men de mannen hem de handen bin den, blinddoeken en wilden hem een prop in den mond stoppen. Daar hij beloofde, niet te schreeuwen, liet men dit achterwegen, maar begoot hem geheel met chloroform. Tot zich zeiven gekomen was hg bg de Tri bune" in Spucestreet. De reuk van chloroform was zoo sterk, dat hij bijna stikte en als een dronken man voort- waggelde; een politie-agent gaf hem zelfs den raad ergens in te gaan, omdat hij te veel gedronken had. Op zijn verzoek bracht deze hem bij een apot heker, die hem weer tot zich zeiven bracht. Hij miste toen niet alleen zijn diamanten, maar al wat hij van waarde bij zich had. Hij was Maan dagmiddag 5 uur tot Woensdagmor gen in de macht der boosdoeners geweest. De politie doet onderzoek en Anderson heeft aan de particuliere detectives," de helft der diamanten beloofd, als zij het gestolene terecht brengen. Hij weet echter geene an dere aanwijzingen te doen, dan een benaderende opgave van den vorm en de grootte van de diamantenook meent hij, dat hij den zoogenaamden bediende met zijne vrouw zou kun nen herkennen. De Antwerpsche bladen klagen, dat er bijna geen nacht voorbijgaat, waarin niet burgers op eenzame plaatsen worden aangerand, mishan deld en bestolen. De bekende kanonnenman Krupp, moet volgens de nieuwe belastingwet aan inkomsten- en grondbelasting en aan gebouwde eigendommen de som van 50.000 Thlr. voldoen, wat met de gemeente-, kerkelijke en school- belasting tot het niet onaardige be drag van 150.000 Thlr. stijgt. Daar door is hg dan ook volgens de Prui sische kieswet, het drie-klassen-stelsel, de eenige kiezer der le klasse en heeft als zoodanig het recht een derde ge deelte van het gemeentebestuur te kiezen. Toen de Duitscke troepen ver leden zomer Frankrijk ontruimden, heeft een Beijersch regiment niet min der dan zeven zijuer manschappen zien ineenzakken tengevolge van de hitte. De Duitsche geneesheeren, voorname lijk de militaire artsen, hebben het feit en zijne oorzaken onderzocht. Zij kwamen algemeen tot de overtui ging, dat het geweten moest worden aan het Pruisisch stelsel van geheele onthouding van dranken gedurende een marsch. Die regel werd in 1870 gestreng gevolgd, zoo zelfs dat, wanneer de troepen bij eenig water halt hielden, die plaats door wachten afgezet werd. Men hield zich aan het oude denkbeeld, dat een verhit man zich nooit door drinken mocht verkoelen. Het was ondragelijk voor de soldatende voornaamste, zoo niet de eenige voorbeelden van schending der krijgstucht in den ganschen veld tocht waren van dorstige soldaten, die de wachtposten trachten te ver dringen. Men heeft thans leeren inzien dat een volkomen in het loopen geoefend man zich hij het stelstel van voclit- onthouding heel goed kan bevinden, doch niet de gewone man; deze zweet sterk gedurende den marsch, en dat verlies aan vocht kan het lichaam zonder schade niet lang verduren. Zoo oordeelen thans de voornaamste geneesheeren in Duit6chland. Zwit serland had hen in deze lessen gege ven; het voornaamste militaire blad te Berlijn haalt nu als voorbeeld aan de orders door generaal Herzog in 1870 tot de Zwitsersehe troepen ge richt. De Zwitsers zijn beter voet gangers dan de kern van het Duitsche volkliunne ondervinding is dan ook der aandacht waard. De Zwitsersehe staf gelastte ieder man zijn waterflesch te dragen, hem verlof gevende dien vrij te gebruiken, doch bovendien werden op marsch expressen te paard gezonden om de bewoners van dorpen waarlangs men trok, te waarschuwen vaten frisch water gereed te houden, opdat de soldaten zich er aan zouden kunnen laven. Is het wel noodig nu, zeker in strijd met het gevoelen" dat velen tot dus ver koesterden, het gebruik van water bij verhitting aanbevolen wordt, er bij te voegen dat bijzondere voorzich tigheid en matigheid toch steeds be- hooren in acht genomen te worden. Reeds is per telegraaf melding gemaakt van een vreeselgk ongeluk te Syracuse in den N.-Amer. Staat N.-York, door het instorten der Ana baptisten-kerk. Een concert, gevolgd door een souper, had plaats in het schoolgebouw, dat met de kerk onder één dak stond. Door het instorten van den vloer, kwamen alle feestge- nooten op een lagere verdieping te recht; 13 personen kwamen er bij om het leven, terwgl meer dan 200 anderen vreeselijke wonden bekwamen HELDERSCHE MOPPEN. Een zeer bekend, pas bekeerd lid van het matigheids-genootschap, trad verleden Donderdagmiddag een kof fiehuis binnen, tot groote verbazing van den waard, die hem goed kende. Nadat hij een broodje en een glas jenever had besteld en hem dit was gebracht, brak hij het broodje in twee stukken, maakte in ieder dezer een kuillje, goot het prikkelend vocht daarin en at vervolgens het broodje op. De waard, die dit alles met ver wondering had aangezien, vroeg den gast wat dit eigenlijk beteekende. »Dat zal ik je eens zeggen," ant woordde deze deftig: »Miju eed ver biedt mij wel jenever te drinken, doch niet jenever te eten." Mevr G. was verleden Vrijdag op een familiefeest genoodigd en trok bij die gelegenheid haar beste zijden japon aan. Dan, wie beschrijft hare verbazing, toen zij in een der zakken van dat kleedingstuk een handschoen vond van een militair en een pro gramma van een Zondags-voorstelling in een schouwburg van den vierden rang. Het duurde niet lang, of mevr. en mijnheer kwamen, na eenig beraad, tot de gissing, dat Mieije de werkmeid, die den vorigen Zondag uit was ge weest en eerst zeer laat was te huis gekomen, zöodat zij haar niet meer gezien hadden, de japon van mevr. had aangehad. En werkelijk bleek dit het geval te zijn, maar wat het grappigst, of als men liever wil, het minst grappig mocht heeten, was dat het aan 't licht kwam, hoe de drie dienstmeiden van mevr. G. telkens, als zij des Zondags met haar vrijer uitgingen, een japon van mevr. hadden aangetrokken. »Die klêeren, zeiden zij, hingen immers toch maar in de kast te muffen en zij hadden er goed opgepast HEEL BILLIJK. Jongens, vrouw, de sirurzijn neemt het heele jaar zooveel vleesch van ons en. wij besteden nooit een rooie duit bij hem. Je most toch ook eens bij hem ter markt gaan. Laat je morgen of zoo eens aderlaten of een spaausche vlieg bij hem zetten." Correspondentie. De Advertentie geteekend P. J is voor opname in dit blad onge schikt. Met dergelijke zaken gelieve men zich te vervoegen bij de Politie. Burgerlijke Stand Gemeente Helder. Opgave van 10 14 Juli 1S74. ONDERTROUWD: Geene. GEHUWD: Geene. BEVALLENA. Weijens geb. Liedmeijer, Z. P. de Vlugt geb. Verboom, Z. J. M. W. van den Heuvel geb. Schilling, D. J. Swart geb. Jonkman, Z. OVERLEDENJ. W. Bruin, 4 m. M. van Vleuten geb van der Wel, 54 j. L. P. den Langen Wendels, 11 w. E. van Nieuwenhuijse geb. Verfaille, 24 j. A. Kraak geb. Sehuckart, 80 j. A. Roggenkamp, 43 jaar. Levenloos aangegeven 1.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1874 | | pagina 1