't VLIEGEND BLAADJE. Akemceiic Nieuws- HS,en AdrerleiitieMe VOOR DEN HELDER EN OMSTREKEN. Oplaag 4000 Ex. Prijs 1 Cent. i\o. 151. Woensdag 29 Juli 187U. Tweede Jaargang. Advertentiën van 15 regels 25 Cent. Elke regel meer 5 Cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën. fatsoenlijke DIENSTBODE, Verschijnt DINSDAG en VRIJDAG. Uitgevers BERKHOUT Co. Abonnement per drie maanden 30 Gt.buiten deze gemeente, franco per post, 50 Ct. Vertrekdagen der Mails. Naar Oost-Indië: Via Brindisi 30 Juli 's avonds 6.55. NIEUWSTIJDINGEN. HELDER, 28 Juli 1874. Vrijdrijgavond, ongeveer ten 9 ure, brak een felle brand uit in de Broodbakkerij van den heer J. Buchele, aan de Binnenhaven alhier. Door de stilte van het weder en de krach tige hulp vau gemeente- en marine spuiten, bleef de brand zich bepalen tot het woonhuis en de bakkerij. Huis en inboedel waren tegen brand schade verzekerd. Den 4n Aug. a. s. moet alhier overgaan aan boord van het via Suez naar Batavia bestemde stoomschip »Java," een detachement sterk 75 militairen, waaronder 6 onderofficie ren. Het bevel over dat detachement is opgedragen aan den kapitein der infanterie van het leger in Nederl. Indië D. Lucas. Met zekerheid verneemt men, dat voor het nieuwe Ministerie de volgende voordracht aan Z. M. den koning zal worden aangeboden Binnenl. Zaken Heemskerk, Justitie van Lijnden van Sandenburg, Finan ciën van der Heim, Buitenl. Zaken van der Does de Willebois, Koloniën W. van Goltslein,. Marine Pels Rijcken en Oorlog Weitzel. Het vertrek van Batavia van den opperbevelhebber van het leger in Atchin, den generaal van Swieten, is, naar nren verneemt, bepaald op den 30n dezer, zoodat hij dus in het begin van de maand September hier te lande kan verwacht worden. Z. M. heeft benoemd tot off. van gezondheid 2 kl. bij de zeemacht, dr. Gr. A. Haremaker, laatst student voor den mil. geneesk. dienst bij het garnizoens-hospitaal te Amsterdam. Dezer dagen is door een te Amsterdam gevestigd handelshuis een poging gedaan om den rijks-accijns op het gedistilleerd te ontduiken welke poging door een ambtenaar tijdig ontdekt en dus verijdeld is. Een firma, handelende in wijnen, zou, volgens hare aangifte, een uit voer doen van eenige kisten wijn uit 's rijks entrepot. Bij de verificatie der kisten door den roeijer bleek hem, dat eeiiigo bovenlagen der kisten werkelijk uit flesschen wijn bestonden maar bij onderzoek ontdekte hij, dat de overige flesschen niet met wijn, maar mèt cognac gevuld waren, waarvoor de accijns minstens 34 ct. meer per fiesch bedraagt. Daar de uit te voeren partij betrekkelijk aan zienlijk was, levert deze ontdekking voor 's rijks schatkist een niet gering verschil in accijns op. De boete zal ongeveer f900 bedragen. Te Harlingen beeft de vrouw van een schipper haren man en vijf kinderen verlaten, medenemende al wat aan boord waarde had. Zij is den knecht nagereisd, die in militai ren dienst is getreden en schijnt zich naar Utrecht te hebben begeven, om van daar naar Assen te vertrekken groote gehechtheid aan dien gewezen knecht, schijnt oorzaak van deze onge manierde vlucht te zijn. Zaterdag liep een jongen in de Korte Smeesteeg te Utrecht met zijn zesjarig zusje aan de hand, toen eensklaps een onbekend persoon hem het kind ontnam. Dé knaap echter, niet gesteld op die onverwachte ont- heffing van zorg voor de kleine, pro testeerde tegen die handelwijze met zooveel leven en geschreeuw, dat zestal mannen toeschoten en na korte opheldering der zaak van den onbe' kende het kind terug eischten, hetgeen deze echter niet dan na een worsteling afstond, waarbij de kleêren der kleine gehavend werden. Jammer is het, dat de vreemdeling daarna alle ge legenheid kreeg om zich uit de voeten te maken en niet aan de policie is overgeleverd. Het gerechtelijk onderzoek naar de oorzaak van den dood van Vin cent De Groof, bijgenaamd »de vliegende man," werd Woensdag gesloten. Getuigen hebben verklaard, dat bij den eersten tocht, luchtballon en vliegmachine aan elkander ver bonden in Essex waren neergedaald, Blijkens de uitspraak der jury, moet de dood worden toegeschreven aan een ongeluk, waarbij de verklaring werd gevoegd, dat bet wenscbelijk was om de aandacht der wetgevende macht te vestigen op het maken van verbodsbepalingen tegen dergelijke gevaarlijke vertooningen. De Nord-Deutsehe Allg. Zeitung verneemt, dat het bij Wight gesta tioneerde Duitsche escader bevel ont vangen heeft aan de noordkust van Spanje te gaan kruisen. Op de Midland Railway liep Woensdagavond een pleiziertrein met schoolkinderen, door het verkeerd stellen der spoorwissels bij Elstree- station, twaalf mijlen van Londen, met volle kracht tegen de stopbalk Groot was de ontsteltenis en het geschreeuw der kleinen. Van alle wagons waren door den hevigen schok de ruiten gebroken en de lichten uitgedoofd, terwijl de machine onklaar bleek te zijn. Bij onderzoek bevond men, dat twintig kinderen zwaar waren gewond. De bakkers te Toulouse zijn zoo ontevreden over de hernieuwde in voering van de zetting op het brood, dat een groot aantal van hen reeds een paar dagen achtereen het werk heeft gestaakt. Uit vrees van eerst daags geheel broodeloos" te zullen worden, hebben de inwoners zich tot de bakkers ten platte lande gewend. In Frankrijk schijnt men bij al het politiek geharrewar nog tijd te hebb.en om aan grootsche onderne mingen te denken. Daar zoowel als in Engelaird houdt men zich bezig met voorloopige onderzoekingeivom- trent het bouwen van den reeds zoo veel besproken onderzeeschen tunnel in het Kanaal. Leiden die voorbe reidende werkzaamheden, waarmede ongeveer een jaar zal verloopen, tot een gunstige uitkomst, dan stelt men zich voor terstond met het reusach tige werk te beginnen, dat omstreeks vijf jaren tijds zal vorderen. Gedurende den geheelen oorlog met de Ashantjjnen, heeft Engeland slechts 2587 manschappen naar Afrika gezonden. Daarvan overleden in Afrika 44 officieren en soldaten aan ziekte en 9 op den terugweg naar het vaderland aan boord: slechts 6 sneuvelden en 12 overleden aan de gevolgen hunner wondenin 't geheel dus 71 op een afdeeling van 2587 manschappen, terwijl de oorlog 18 maanden heeft geduurdeen verhou ding, die weinig ongunstiger zou zijn bij een gelijk aantal personen in de I kracht van het leven, gedurende den- zelfden tijd in het vaderland. Een belangrijke uitvinding werd in Amerika gedaan, namelijk zulk een kleine stoommachine, dat men daarmede naaimachines in verbinding kan brengen en in werking stellen. Zooals bekend is oefent het gebruik der naaimachine een noodlottigen in vloed uit op de gezondheid der naai sters en menig jonge vrouw komt er door aan het kwijnen. De naai machine wordt nu echter eerst vol maakt door dit stoomwerktuig in miniatuur, dat men zich voor weinig geld kan aanschaffen, waarom men ook met te meer vreugde deze nieuwe uitvinding begroet. Sinds eenigen tijd heeft men in Amerika de machine reeds in werking gesteld- Men zegt, dat zij- den uitvinders in New-York 200.000 dollars gekost heeft, voordat de tegenwoordige trap van volmaakt heid was bereikt. Dit kleine stoom werktuig kan ook gemakkelijk aan oude naaimachines vastgemaakt worden. Ludwig Leichhardfc, die in 1848 van Sydney op reis ging, om Nieuw Holland van het oosten naar het westen te doorkruisen en Perth te bereiken, is toen spoorloos verdwenen. Telkens meénde men de overblijfselen der expeditie op het spoor te zijn. Nimmer echter kwam men tot af doende resultaten. Thans schijnt hierover licht verspreid te zullen worden. In het Aardr. Genootschap te Weenen is den 12 April een be richt uit Brisbane voorgelezen dat Andrew Hume, die in 1872 door de regeering te Sydney was uitgezonden, om naar Leichardfc onderzoek te doen, in Febr. 1874 naar Brisbane terug keerde met 't bericht, dat bij een metgezel van Leichhardt had aange troffen, Classen genaamd, levende on der een stam van Bushmen bij dé Stavarts Creek. was oud en zwak geworden en wilde zijn metgezellen niet meer verlatentoch had hij Hume met alle bijzonderheden van Leichhardt's uit einde bekend gemaakt. Ulassen was uitgezonden om water te zoeken. Inmiddels brak èr een oproer uit onder de metgezellen van Leichhardt; de belhamers lieten hun aanvoerder achter en trokken in noordwestelijke richting verder. Toen Classen terug keerde, vond hij Leichhardt van alles beroofd. De oproerlingen hadden tenten, paarden, alles medegenomen, om Leichhardt den hongerdood te doen sterven; 5 dagen later bezweek deze dan ook. De oproerlingen waren volgens de Bushmen waarschijnlijk door een inlandschen stam gedood, dien zij op hun reis ontmoet hadden. Hume bracht Leichhardt's kwadranten, voorts zijn horloge en ongeveer 75 pagina's schrift van zijne aauteeke- ningen mede en heeft dat alles in handen gesteld van het gouvernement te Sytlney. Een rijk burger van San Fran- cisko, James Lick, heeft reeds bij zijn leven over zijn ontzaggelijk fortuin beschikt. Een deel er van is voor een wetenschappelijk doel van groot belang bestemd. Hij wil een teles- koop doen vervaardigen, nog grooter en sterker dan de beroemde teleskoop van Herschell, tot dusver de grootste van dien aard. Terwijl deze teleskoop de voorwerpen slechts duizendmaal ergroot, zal de nieuwe Californische teleskoop, beweert men, acht en twin tig duizendvoud vergrootenZijn objectief zou 4 meters in doorsnede hebben. Door middel- van dezen teleskoop, die 10.000 voet boven het zeevlak zal worden geplaatst, vleien de Noord-Amerikaansche geleerden zich tot de meest verholen geheimen van het firmament door te dringen nevelvlekken te schiften, die tot dus ver door het best gewapende oog niet ontleed konden worden het vraagstuk der gesteldheid van den ring van »Saturnus" en dat omtrent de wach ters van »Jiipiter" op te lossen; de vraag tot zekerheid te brengen, of de maan al dan niet bewoond is, of al thans de vulkanische en andere ver schijnselen, die zich op zijne opper vlakte voordoen, waar te nemen enz. Een jeugdig echtpaar uit een der voorsteden van Keulen, dat beslo ten had zijn huwelijk met een voet reisje in te wijden, kwam in gezel schap van een ouderen bloedverwant te land in een restauratie te Keulen, waar men zich eens fiks te goed deed. Toen de duisternis eindelijk het over gelukkige paar aanspoorde een onder komen te zoeken, bleek de nieuwe echtgenoot zoo zwaar in het hoofd te zijn, dat men genoodzaakt was hem zijn roes op een bank der wan delplaats te laten uitslapen. Onder bescherming van haar bloedverwant nam de zoo spoedig verlaten vrouw den terugweg aan, maar werd door drie vagebonden aangevallen, aan wier mishandelingen zij met de hulp van een paar spoorwegbeambten ter nau- wernood ontsnapte. Haar trouwe- looze wederhelft" werd door een voor bijkomende patrouille gedwongen den eersten huwelijksnacht aan de hoofd wacht door te brengen. Om te bewijzen, hoe groot het aantal vrouwen is, die een betrekking begeeren, deelt men mede, dat on langs op een advertentie om een huishoudster 106 aanvragen waren ingekomenalle sollicitanten behoor den tot den fatsoenlijken stand, (zon der geld), en waren voorzien van voldoende attesten van goed gedrag, eerlijkheid en trouw. VRAAG. Een persoon, in 1820 overleden, liet aan 40 erfgenamen, bij testamen taire beschikking, na, de som van 5 Cent. De notaris, ellten erfgenaam zijn rechtmatig aandeel willende geven, betaalde hen uit in klinkende munt. »Kan iemand ons ook zeggen op welke wijze deze verdeeling geschied is?" HELDERSCHE MOPPEN. Professor D.een beroemd astro- nomist, zit verdiept in zijne studiën, wanneer weder een komeet zal ver sohij u en. De meid komt binnen. Mijnheer, mevrouw laat zeggen dat de tafel gedekt is en wanneer ik nu de soep kan opbrengen?" Professor. »Den 19 December 1971." Een heer had zijn koetsier, door allerslechtst weder, den ganschen na middag, terwijl hij in de stad zijn bezoeken aflegde, aan de deuren laten staan wachten, zonder bem zelfs een enkel glas bier te geven. Thuis ge komen, vroeg de keer hein, of bij niet door en. door nat was. »Neen rniju- heer," antwoordde de knecht, »want mijn keel is zoo droog als kurk." Een arme vrouw had een bigge tje, dat volstrekt niet drinken wilde. Zij vroeg haar buurman om raad. Deze, lid zijnde van een zanggezel schap, dat voor het raeerendeel uit echte drinkebroers bestond, gaf haar ten antwoord: »weet je wat je doet, laat hem lid worden bij ons, en dan verzeker ik je dat hij binnen drie dagen drinkt om van te beven. MILITAIRE THEORIE. De Offic.»Ik beb ulieden alzoo gezegd, dat de soldaat aan zijne superieuren, vooral aan de offi cieren, achting schuldig is en dat wederkeerig de officieren, dus de meerdere, den mindere vriendelijk en met voorkomend heid moeten bejegenen." Alzoo bijvoorbeeld: Flankeur P Wat zijt gij aan den luitenant Z schuldig?" Flankeur P Achting." De Offic.: Juist! en wat is de luit. Z u schuldig?" Flankeur P Achttien gulden oppassersgeld van het vorige jaar." PROCES WEGENS BIGAMIE. Rechter: Maar waarom hebt gij uw eerste vrouw met opzet verlaten Beklaagde: Omdat zij mijn huwe lijksleven vergiftigde." RechterMaar waarom hebt gij dan na zulk een treurige ervaring een tweede vrouw gehuwd? Beklaagde: Voor tegengif." Burgerlijke Stand Gemeente Helder. Opgave van 24 28 Juli 1874. ONDERTROUWD: H. de Wijn, gep. loods, weduwnaar vau J. van der Meer, en M. Griek, weduwe van F. Bnrger, wonende te Texel. GEHUWDGeene. BEVALLENA. Lobrij, geb. Winter, Z. A. Morssink, geb. Eerstens, Z. G. Kikkert, geb. Timmerman, Z. M. Labout, geb. dc Wijn, D. T. Potb, geb. Troost, D. C. Qnak, geb. Kamer, Z. OVERLEDEN: H. Cohen, 16 j. en 6 m, R. van Dok, 8 m. K. Sybrnnd, 20 j. J. C. C. Botter, 15 m. A. Bruning, 47 j. H. Stijgers, 6 w. Levenloos aangegeven 1. Bevallen van een Meisje T. POTH geb. Troost. Helder, 24 Juli 1874. Eenige kennisgeving. Bevallen van een welgeschapen DochterELISABETH van LIER geliefde Echtgenoote van W. J. OOSTENBRUG. Helder27 Juli 1874. A Igcmeene kennisgeving. Zondagmorgen ten 7 uur werd onze jongste lieveling, JOHANNA COR- NELIA CL ARA, in den jeugdigen leeftijd van 15 maanden, ons door de hand des Hceren ontnomen. Al heelt de tijd voor 't oog de wond, Die 't kindersterfbed slaat, Al klaagt niet luid der oud'ren mond, Als 't lijkje grafwaarts gaat, Al zwygen zij in Gods bestel, En morren niet om 't leed, Het kind hun van het hart gescheurd, Wordt heel hun leven door betreurd, Schoon de aarde 't ras vergeet. Helder26 Juli 1874. M. BUTTER. C. A. BUTTER, geb. van Hulst. Mejuffrouw DRIJVER, Westgracht, verlangt een die goed met de wasch kan omgaan.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1874 | | pagina 1