't VLIEGEND BLAADJE. Alpneeiie Klem ra AiMciitleMe VOOR DEN HELDER EN OMSTREKEN. Oplaag 4000 Ex. Prijs 1 Cent. 1 No. 155. Woensdag 12 Augustus 5874. Tweede Jaargang. Advertentiën van 15 regels 25 Cent. Elke regel meer 5 Cent. Groote letters naar plaatsruimte. Als AGENT Advertentiën. KuiperswerkpSaats. Als AGENT PAKHUISKNECHT, fatsoenlijk KINDERMEISJE Verschijnt DINSDAG en VRIJDAG. Uitgevers BERKHOUT Co. Abonnement per drie maanden 30 Ct., buiten deze gemeente, franco per post, 50 Ct. voor dit Blad te Anna Paulowna is aangesteld den Heer J. SMIERS, in van H. J. OLIJ. Vertrekdagen der Mails. Naar Oost-Indië: "Via Brindisi 13 Aug. 's avonds 6.55. NIEUWSTIJDINGEN. HELDER, 11 Aug. 1874. Kapt. P. P. van Walt, adj. 1 kl. alhier, is op pensioen ge steld en het bedrag van dat pensioen bepaald op f 1080 's jaars. De eerste dagen zeereis van de schroefstoomscliepen »Sambas en Pa- lembang", die in den aanvang dezer maand naar Atebin zijn vertrokken, beeft, naar men meldt, volkomen den algemeenen indruk bevestigd, dat de zeewaardigheid van beide schepen vrij wat te wenschen overlaat. Was bij den proeftocht van de Palembang tweemaal de stuurketting gebroken en alleen door de handigheid en vlug- beid van den loods bet op den wal loopen voorkomen, thans is ook op de Sambas de borgketting van het roer gebroken, zoodat laatstgenoemde bodem hoogstwnarsob jjn lijk to Licoa bon zal moeten dokken. Beide schepen, stampen bard en hebben al lerlei gebreken. Zoo is b. v. op de Palembang het bovendek vreeselijk lek en is reeds een gedeelte der vic tualie als bedorven en schadelijk voor de gezondheid afgekeurd en over boord geworpen geworden. De St.-Courant" van Zaterdag bevat bet besluit van den 28n Juli 1874, betreffende bet tusscben Ne derland en Groot Brittannië gesloten verdrag tot wederkeerige uitlevering van misdadigers. De misdrijven, ter zake waarvan uitlevering zal worden toegestaan, zijn: 1. Moord (daaronderbegrepen vadermoord, kindermoord en vergif tiging) of poging tot moord. 2. Moed willige doodslag. 3. Muntvervalsching of muntschennis, of bet desbewust in omloop brengen van valscbe munt. 4. valschheid in geschriften, daaron- der begrepen bet namaken van bank- billetteu, muntpapier en openbare schuldbrieven. 5. Diefstal, daaronder begrepen elke diefstal, die door de Nederlandscbe strafwet niet als eenvoudige diefstal beschouwd wordt. 6. Oplichting, knevelarij, verduiste ring of ontvreemding door openbare ambtenaren, met bewaring of ont vangsten belast. 7. Bedriegelijke bankbreuk. 8. Valscbe getuigenis. 9. Verkrachting. 10. Opzettelijke brand stichting. De uitlevering zal ook plaats hebben ter zake van mede plichtigheid aan de voornoemde mis drijven, mits zoodanige medeplichtig heid naar de wetten van de beide contracteerende partijen strafbaar zij. Niettegenstaande de herbaalde waarschuwingen van de zijde der spoorweg-directiën aan bet publiek, om goed toezicht te houden op de kinderen, die in de treinen meege nomen worden, blijkt bet nog maar al te dikwijls, dat dit toezicht onvol doende wordt uitgeoefend. Zoo is er den 4 dezer te Zalt-Bommel weder een jongentje geweest, dat bij de sluiting van bet portier zijn hand daar tusscben stak en zoodoende ge kwetst werd. »Door bekendmaking van dit feit, wordt wellicht iets bijgedragen, om voortaan beter toezicht door bet pu bliek op reizende kinderen te doen houden." Men schrijft uit Tilburg, dd 7 Augustus. Hedenmorgen omstreeks 5l/s uur, brak bier een hevige brand uit, aan gewakkerd door een feilen wind. Dertien woningenalle met rieten daken, zijn door bet woedende element geheel vernield. Slechts een paar woningen waren verzekerd, de inboe del, waarvan niets is gered, evenwel niet, zoodat de ongelukkigen geheel zijn geruïneerd en, van alles ontbloot, in bet open veld moeten verblijven en geheel van de menscblievendbeid afhankelijk zijn. De oorzaak schrijft men toe aan de onvoorzichtigheid van een kind. Persoonlijke ongelukken zijn niet te betreuren. Uit Almelo meldt men, dd. 7 Augustus. Hedennamiddag, ruim 5 ure, ont stond alhier een hevige brand in de stoom-katoenspinnerij van de heeren ten Bruggencate en Hesselink, welke zoo spoedig toenam, dat in korten tijd de ganscbe fabriek, behalve de machinekamer, die behouden is, een prooi der vlammen werd. Daar de fabriek juist in volle werking was, ontstond er een croelft ontsfjaHnwM»- onder de arbeiders, die, om bun leven te redden, uit de tweede en derde verdieping sprongen, zonder dat er ernstige ongelukken door ontstonden. Men vermoedt dat de brand is ont staan door bet droog loopen van de machine, waardoor vonken vuur er afsprongen in de wol, welke hierdoor vlam vatte. Doordien er weinig water in de nabijheid der fabriek was, kon den de spuiten niet veel uitwerken. Alles was tegen brandschade verze kerd. Het meest ongelukkig is dit voorval voor bet groot getal arbeiders aan die fabriek. Totdat de fabriek weder geheel is herbouwd, sfcaat hun arbeid stil en dus ook bun verdienste. Zij staan dan ook weenende de puinboo- pen der schoone fabriek te aanschou wen. In den aanvang van den brand hebben ze gered wat nog te redden viel. Naar men verneemt, beeft A. S. Schoenmaker te Meppel, die als weduwnaar een man en vrouw tot inwoners bad, zijn gebeele kapitaal vermaakt, met uitzondering van een paar legaten, aan bedoelde inwoners; men zegt, ten bedrage van p. m. f30.000. Door de politie te Maastricht is aangehouden en ter beschikking der justitie gesteld, een chef-conduc teur van den Grand Central Beige, beschuldigd van bet ontvreemden van goederen, aan zijne zorg toevertrouwd. Nadat gedurende iets langer dan vier jaren bet verkeer per spoor over den Rhijn bij Kebl is gestremd geweest, is den lsten dezer, des och tends ten acht ure, de eerste trein over de herstelde brug gereden. De brug beeft thans weder een dubbel spoor. De lezer zal zich herinneren, dut de brug in bet begin van den Franseh-Duitschen oorlog door de Badenscbe troepen, door middel van mijnen, is vernield. Al de pijlers van de brug bad men in de lucht doen springen. Sedert 1869 heeft de Etna ge rust, doch in de laatste maanden beeft de niachtige krater sporen van een naderende uitbarsting vertoond, waardoor de omwonenden natuurlijk niet weinig beangst zijn. Van tijd tot tijd laat zich een onderaardsch ge rommel booren, in de bellingen vor men zich spleten, waaruit 's nachts vlammen en vuurzuilen opstijgen. Professor Silvestri, die jaren lang de vulcaniscbe uitbarstingen van den berg waarnam, beeft onderscheidene dagen en nachten met andere pro fessoren en deskundigen aan den kra ter doorgebracht. Hij verzekert dat de tegenwoordige werking van den vulkaan zich uit de uitbarstingen van dampen en gloeiende sintels,welke na de spankracht verloren te hebben, in den krater terugvallen en aan de wanden vurige sporen achterlaten, laat afleiden. Hij besluit daaruit tot een groote werkzaamheid in bet binnenste- van den krater, zooal3 bet geval was in 1864 tot 1865, toen aan de noord oostzijde een groote uitbarsting volgde en een lavastroom uitgeworpen werd, welke zes maanden lang de verbazing opwekte van allen die hem aan schouwden. Na de gelukkige uitkomsten met bet Suez-kanaal verkregen, zal men trachten in Afrika's zandigen bodem een tweede fanaal te graven. Ditmaal niet alleen „n bet belang van den bundel. maar_ f.-1- zert, welke men hoopt dat door den regen, die door de verdamping van bet water ontstaan zal, evenals dit bij bet Suez-kanaal bet geval is, met tertijd zeer vruchtbaar zal worden. De streek is gelegen in bet Zuiden der provincie Constantine, waar de Cbott-Mel-Rbin ligt, die door een kanaal van ongeveer twaalf kilome ter met de Tab in Rasson zou moe ten verbonden worden. Er zou dan gemeenschap bestaan tusschen de Middellandsche zee en de Sahara. Vroeger schijnen beide rivieren in el kander geloopen te hebben, doch thans zijn ze door duinen gescheiden. De kosten van bet werk worden op 20 millioen francs berekendze zijn dus niet onoverkomelijk. Kost bare werktuigen zijn uietnoodig; de kameelen kunnen bier ontzaggelijke diensten bewijzen. Voorloopig beeft de Franscbe regeering aan den kapt. van den staf Rondaire ter bestrijding van de kosten van opmeting enz. 25.000 frank toegekend. In den omtrek van Brian^on, in Frankrijk, beeft bet zoo sterk ge sneeuwd, dat men zich voor eenige uren in bet midden van den winter kou verplaatst achten. Op sommige plaatsen lag de sneeuw 2 decimeters boog. Den volgenden morgen was bet gebeele landschap weer in zijn groenen zomerdos gebuid. Te Londen is een 9jarige jongen in den Zoölogiscben tuin een schuil plaats tegen den regen gaan zoeken voor bet hok van een luipaard, die de vrijheid nam zijn klauwen naar bet kind uit te slaan. Slechts dooi de tijdige tussehenkomst van een op passer, die bet wilde dier hevig op den kop sloeg, mocht bet gelukken den deerlijk gekavenden knaap te ontzetten. Onlangs werd tusscben den Ko ning van Brennj en dien van Apopo een verdrag gesloten bij die gelegen heid werd volgens een aloud gebruik een slaaf geslacht. Van bet hoofd langs bet lichaam werd in loodrechte richting een diepe snede aangebracht, en vervolgens werd langs deze snede, terwijl eenige jongelieden het lichaam vasthielden, de man met bijlen door midden geslagen. De vertegenwoor diger van Koning Brenny wierp de eene, die van Apopo de andere helft in den stroom. Daarna werd bet verdrag onverbreekbaar beschouwd. Koning George van Brenny beeft zich alle moeite gegeven het offeren van den slaaf te voorkomen, doch hij er niet in. HELDERSCHE MOPPEN. Toen George de derde eens met zijn hoed op het hoofd, op bet dek wandelde van een oorlogschip, vroeg een matroos aan een zijner kamera den, wie toch die kerel wezen mogt, die niet eens zijn zeil streek voor den Admiraal." »Dat is de Koning," luidde het antwoord. Koning of-niet," hernam de ander, »ik zeg je dat bij een on gelikte beer is." »Waar zou bij ook manieren ge leerd hebben," zeide Jack, hij is onder de landkrabben grootgebracht." Te Bucban, een stadje in Schotland, was een brievenbesteller zóó verstrooid, dat hij soms sijn eigen naam vergat. Er kwam een brief voor hem zei ven, waarmede bij van den vroegen morgen tot den laten avond de stad rondliep, zonder bet adres, alwaar bij den brief Iemand bad meer met zijn boeken dan met zijn vrouw opdit verveelde baar en zij uitte eens den wenscb: zij wenschte een boek te zijn, dan zou bij ziek meer om baar bekom meren. »Ja, mijne dierbaarste," ant woordde hij, een kalender." »Eó waarom juist een almanak,vroeg de vrouw. »Dan verkreeg ik ualle jaren nieuw," was bet antwoord. Slechte tijden. Een vrouw, te Londen, van be roep diefegge, kwam op zekeren avond zeer misnoegd in bare wonipg bij baren man terug. Deze, baar zoo wrevelig ziende, vraagde, wat haar toch scheelde. Ach, bet is om wan hopig te worden," riep zij uit, den gebeelen dag heb ik rondgeloopen, op markten en waar maar iets te zien was, maar heb geen schelling nog kunnen visscben. Geen eerlijk menscb beeft meer één stuiver in den zak." Wie drinkt wijn uit schedels? Een jong schrijver in Londen be zocht op zekeren avond zijnen uit gever. Deze onthaalde zijnen gast op een flesch wijn, waartoe hein een beker gebracht werd van een kokos- dop, welke den vorm bad van een menscbenscbedel. Verwonder u daar over niet," zeide de boekbandelaar, »ket is slechts een nagemaakte." »Wel," hernam de schrijver, waar over zou ik mij toch verwonderen Ik zou dit niet eens, al ware bet ook een natuurlijke schedel; want de heeren uitgevers drinken toch ge woonlijk bunnen wijn uit onze schedels." Burgerlijke Stand Gemeente Helder. Opgave van 7 11 Aug. 1874. ONDERTROUWD: Gcene. GEHUWD: W. Limleloo en C. J. Buchelc. BEVALLENC. J. Vrijvogcl geb. Janzen, Z. T. van Meteren geb. Buijs, D. J. M. Bischoff geb. Poppe, Z. J. G. Jolles geb. Sin gels, Z. A. Vla9 geb. Dijksen, Z. C. Bou- chicr geb. Dijker, D. J. den Duik geb. vau der Harst, Z. M. E. Molenaar geb. Kersten, D. B. S. Rijneker geb. Roos, Z. C. Peters geb. de Kok, Z. M. H. Breetveld geb. vau Stelten, Z. D. Kuijk geb. Doinkcr, Z. J. Verfaille geb. Voorn, Z. D. J. de Graaf geb. Giltjes, D. E. Kloosterhuis geb. Jonker, Z. OVERLEDEN: J. Dol, 2 j. cn 6 m. S. M. Sterk, 8 d. T. Kamman geb. Mosk 50 j. S. Quak, 14 d. Bevallen van een welgeschapen DochterMARIA ELIZABETH KERSTEN, geliefde Ecbtgenoote van G. Sv. MOLENAAR. Nieuwediep10 Augustus 1874. A Igemeene kennisgeving. Voorspoedig bevallen van een Zoon M. H. van STELTEN, geliefde Ecbt genoote van B. BREETVELD. Helder9 Augustus 1874. Bevallen van eene Dochter D. J. de GRAAF-GILTJES. Helder9 Augustus 1874. Algemeene kennisgeving. Heden overleed, zacht en kalm, onze geliefde Moeder en Bebuwd- Moeder TJISKE MOSK, Weduwe P. Karreman, in den ouderdom van bijna 50 jaren. Helder9 Augustus 1874. J. RIEKWEL, geb. Mosk. B. KARREMAN. M. KARREMAN. C. RïK^V7^- ~%m"i'ge 1Kennisgeving De ondergeteekende beeft de eer den ingezetenen te berichten, dat hij zijne APOTHEEK GEOPEND beeft in de Koningstraat nabij bet Kanaal. Helder11 Augustus 1874. J. van SPRANG. BEGRAFENIS MAATSCHAPPIJ, gevestigd te Helder. De ondergeteekende, Agent Maatschappij alhier, bericht den Leden dat hij dit Agentschap, met goed vinden der directie, beeft overgedaan aan den Heer W. VAX ZWEEDEX, Helder8 Augustus 1874. D. WENSVEEN. De ondergeteekende beeft de eer te berichten, dat hij zijne Kuipers- werkplaats beeft GEOPEND in de XIEUWSTRAAT, wijk O, Xo. 386. Zich aanbevelende in de gunst en recommandatie der ingezetenen, be looft bij een prompte en civiele be diening. L. van BOMMEL. der Distilleerderij DE VRIJHEID te Schiedambeveelt de ondergetee kende zich aan tot de levering van JEITEVEE en Brandewijn. L. W. P. OUDENHOVEN. IEMAND wensebt geplaatst te worden als tegen September of vroeger. Informatiën bij BERKHOUT Go. A.drt Men verlangt: een Adres bij den Boekbandelaar B. de BOOIS, Spoorstraat.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1874 | | pagina 1