't VLIEGEND BLAADJE. Al«m« Hieiiws- H ra Advertentiebode VOOR DEN HELDER EN OMSTREKEN. Oplaag 4000 Ex. Prijs 1 Cent. Mo. 159. Woensdag 26 Augustus 1874. Tweede Jaargang. Advertentiën van 15 regels 25 Cent. Elke regel meer 5 Cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën. Verschijnt DINSDAG en VRIJDAG. Uitgevers BERKHOUT Co. Abonnement per drie maanden 30 Ct., buiten deze gemeente, franco per post, 50 Ct. Vertrekdagen der Mails. Naar Ooat-Indië: Via Brindi8i 27 Aug. 's avonds 6.55. NIEUWSTIJDINGEN. HELDER, 25 Aug. 1874. Blijkens een bij liet Dep. van Marine ingekomen bericht, is het opuemings-vaartuig »Hydrograaf" te Suez teruggekeerd, na in den golf van dien naam aan den grond te hebben gevaren, in het droge dok aldaar onderzocht, en zonder schade bevonden zijnde, zou het schip na den kolenvoorraad aaugpvuld te heb ben, verder zijn bestemming op volgen. Door de stoomvaartmaatschappij »Nederland" zullen dit jaar nog vier stoomschepen naar Java gezonden worden, en wel de ^Voorwaarts, de Conrad, de Prinses Amalia en de Prins Hendrik." Het wordt der nieuwe brand weer te Amsterdam vrij druk gemaakt. Geen etmaal zonder brand, zegt het »Hbl." Zaterdagnacht klonken de alarmsignalen, donr de electriciteit in beweging gebracht, in de stations der posten van de brandweer. Op Rapenburg, tegenover de Foeliestraat, was brand uitgebarsten. Spoedig stond het huis, waarin een affaire in brand stoffen, van de erve wed. H. H. Lan- genhorst wordt uitgeoefend, in volle vlam, maar even spoedig was de brand weer daar, om te blusschen. Te ruim 4 uur klonk het signaal, nog geen anderhalf uur later was de brand, wat de hoofdzaak betreft, gebluscht door middel van de werking van twee stoom- en van drie handspuiten. Alweer een brand te Oude Pekela, zoo schrijft men aan de »Prov. Gron. Ct." van daar; dezen keer wel niet van zoo grooten omvang als voor eenige weken, toen hier vijftien woningen ziju afgebrand, maar onder overigens veel ongelukkiger omstandigheden, daar er nu twee menschenlevens bij te betreuren zijn. De brand is des nachts ontstaan in het huis, toebehoorende aan en be woond door den bakker B., en heeft,- naar men zegt, zulke snelle vorderin gen gemaakt, dat 2 leden van de familie van den commissionair G. die een gedeelte van dit huis bewoonde, nl. een zuster van juffrouw G.en een allerliefst jongetje van 6 jaar, in den brand zijn omgekomen. Naar men verder verneemt, is de brand ontstaan in het bovenste gedeelte van het huis en uitgebarsten korten tijd nadat B. van een harddraverij te Veendam te huis was gekomen. Pas was de brand gebluscht, of liever, pas was het huis eeu puinhoop geworden, of B. spoedde zich (5 uur in den morgen) naar het nabij gelegen Wildervank, waar hij in het huwelijk zou treden. Men zegt, dat er nog al wat goederen van waarde in veiligheid zijn gebracht. Het ver koolde lijk van de zuster is gevonden, dat van het zoontje licht noch onder het puin. Een klein net huisje, naast het vorige staande en bewoond door de ouders van B.is mede afge brand. De oorzaak? onbekend;" Behoorlijk verzekerd? »ja." Ook wordt in verband met het bo^ venstaande nog gemeld dat de eige naar van het afgebrande perceel reeds met zijne familie naar Wildervank reed, toen de brand nog woedde, doch dat de Burgemeester van Pekela per telegram aan ziju collega te Wilder vank verzocht het huwelijk voorloopig niet te doen doorgaan, hetwelk dan ook tot nader orde is uitgesteld. Yan den brief, door den stads timmerman v. d. Mey, tijdens Alk- maars beleg in een polsstok aan Sonoy overgebracht, is, op verzoek des ko- nings een photographie vervaardigd, die uitmuntend is gelukt. Z. M. had den brief bij de feestviering op 8 Oct. 1873 bezichtigd. Met betrekking tof het gerucht, dat de heer Pré vin ai re uit Haarlem, door Italiaansche roovers zou zijn opgelicht, kan het Haarl. Nieuwsbl. mededeelen, dat ten kantore van den heer Prévinaire van deze zaak niets bekend is. De heer Prévinaire reist met zijn familie in Zwitserland en niet in Italië. Blijkens de laatste berichten bevindt de familie zich daar zeer op hadr gemak. Er zwerft op het oogenblik door ous land een bedrieger, die een slimme manier heeft uitgedacht, om zijn medemenschen geld afhandig te maken. De man gaat namelijk naar hen, die een huis of nering of iets anders van waarde te verkoopen heb ben, en zegt, dat hij een kooper weet en de zaak in orde zal brengen, mits hem f 100 handgeld wordt gegeven voor de moeite. De eigenaar van het perceel belooft die som gaarnp, zich natuurlijk voornemende ze den kooper wel in rekening te zullen brengen. Deze komt alsdan in de gedaante van een weduwe, een be jaarde dame, vermoedelijk de moeder van den oplichter. Zij wordt het spoedig met den verkooper eens en de zaak wordt als beklonken be schouwd, te meer, dewijl de dame den verkooper f 50 ter hand stelt als gods penning. Den volgenden dag komt de man, die de koopster heeft gezon den en vraagt zijn belooning, welke zonder argwaan wordt uitbetaald, en daarna ziet de verkooper de koopster noch den middelaar terug, zoodat hij weldra tot de overtuiging komt, dat hij voor 50 gulden is beetgenomen. Te Rotterdam is in de gevan genis gebracht zekere Mekenkamp, die, 42 jaar oud, reeds 8 vonnissen bekwam. Op zijn elfde jaar tot 1 jaar gevangenis veroordeeld, bekwam hij nader o. a. 1, H/s» 5 en 7 jaren. Vrijdagmiddag kregen twee bank werkers te Utrecht, in dienst bij de Staatsspoorw.-maatschappij, door ver schil van meening twist. Plotseling werd die twist zoo hevig, dat zij hand gemeen werden en de een den ander met een mes in de buik en aan den schouder verwonddede dader is on- middelijk in arrest genomen. De verwonde is den volgenden dag aan de gevolgen overleden. Een Franschman die de baden te Scheveningen gebruikte, had zich te ver in zee gewaagd en zou, zonder de tijdige hulp van de badliedeu, zijn verdronken. Dankbaar voor zijne redding, vroeg hij hoeveel hij als be looning aan zijne redders behoorde te geven. Ja, autwoordde men, dat hangt af hoe hoog gij uw leven schat. Ten vorigen jare gaf iemand onder ge lijke omstandigheden f 10. Dat vond de Franschman al heel weinig, 't was te erg, tien gulden Toen hij eenige dagen later vertrok stelde hij, naar 'tDagblad van Zuid Holland" meldt, voor zijn redders beschikbaar f 1.50 Aan William Jackson werd in den aanvang van de vorige week in York-Castle het doodvonnis bin- nensmuurs voltrokken, omdat hij een i der wreedaardigste moorden had waarvan da geschiedenis melding maakt. Geen enkele omstan digheid had zich voorgedaan, waarop een verzoek om gratie of verzachting van straf kon worden gegrond. Eerst den dag voor zijn executie legde hij de volgende bekentenis af. Den 5n Mei ging ik 's morgens om 9 uur naar Bedale. Miju zuster zeide, dat ik tegen 3 uur terug moest zijn, dat zij dan de thee gereed zou hebben en mij naar Kirklington zou brengen. Op het aangegeven uur was ik weder thuis en verliet Cartliorpe om tien minuten na vijven met miju zuster. Te Kirklington bleven wij een half uur bij Mrs. Hustwaite en gingen toen op weg naar Ripon, omdat mijn zuster mij den weg wilde wijzen. Bij Kirklington Clurch gekomen, zeide ik tot mijn zuster, dat zij beter deed met terug te keeren, omdat het zoo laat werd. Zij zeide echter, dat zij nog wat verder wilde gaan. Later verklaarde zij, dat zij mij tot Ripon wilde vergezellen. Ik antwoordde toen i Neen Lize, ge moet er niet verder over spreken, ge zult niet met mij gaan, nu niet; maar ge kunt kopien als ik werk heb gevonden." »Neen," zeide zij, »nu wil ik met je gaan, want als je weg bent schrijf je niet meer." Ik stelde haar gerust. »Neen, ik zal schrijven, daarvoor be hoeft ge niet bang te zijn." »Neen," zeide zij, »ik ga met u, want ik weet wie gij zijt, als ge vertrokken zijt." Ik zeide haar goeden nacht,'r doch zij begon te schreien toen ik haar een hand gaf. Ik liep zoo hard mogelijk weg, doch zij volgde mij. Toen zij mij had ingehaald, zeide ik, »Lize het is beter dat ge naar huis gaat." Zij evenwel hield vol en. riep uit: »ik ga niet terug, waarheen ge ook gaan moogt, ik ga met u." Ik maakte verder geen moeielijkheden, opende mijn reiszak, nam mijn scheermes en sneed haar den hals af. Zij gaf een gil toen het bloed uit de wond stroomde, viel op den grond en zuchtte »0 Wil." En ik liep weg. Frankrijk, het land der zelf moorden bij uitnemendheid, leverde daarvan dezer dagen een paar voor beelden op, die getuigen van een koelbloedigheideen betere zaak waardig. Een jong soldaat, in gar nizoen te Nantes, legde zich op het punt waar de spoorweglijnen van Orleans en van de Vendée zich ver eenigen, op het oogenblik, dat de aankomende trein noch slechts •rijf- tien meters verwijderd was, en wel, met het gelaat naar den locomotief gekeerd. De machinist, wien het on mogelijk was te stoppen, verklaarde later dat hij den ongelukkige, wiens lichaam later als een vormelooze massa werd opgenomen, bij het naderen van het pletterend gevaarte op ijzingwek kende wijze had zien schaterlachen. De tweede zelfmoord werd te Bar- sac, in de Gironde, bedreven door een schoenmaker}, die reeds eenmaal voor een spiegel staande, zich heel bedaard met zijn scheermes den hals had trachten af te snijden. Tot zijn groote spijt was de wond echter niet diep genoeg geweest, en daarom opende hij haar door middel van zijn schoen makersmes opnieuw, doch een be zwijming redde hem ook thans. Dezer dagen heeft hij het echter beter aan gelegd om zijn doel te bereiken met een hamer heeft hij vijf lange spijkers door de hersenpan in het hoofd ge dreven. Alle heelkundige hulp bleek overbodig te zijn. De momomanist laat een aardig fortuin na. De Russische bladen zijn zeer bevreesd dat Rusland door de vreese- lijke epidemie van Aziatische pest zal worden bezocht, die in Klein-Azië, Perzië en op de noordkust van Afrika woedt. In Petersburg is reeds een jong meisje aan de pest gestorven en op het platte land hebben zich ver schillende gevallen voorgedaan. Het kistje juweelen, dat Ko ningin Yictoria aan hare dochter de Prinses Alice van Hessen zond en in België op 't station Brugge wérd gestolen, bevatte steenen van buiten gewone waarde. Nog altijd is geen spoor van de daders ontdekt. In sommige streken van Duitsek- land wordt een gevangenis gedoopt naar hem, die er het eerst in gezeten heeft. Te Klingbeek was een nieuwe gevangenis gebouwd en de arbeider N. zou de peter zijn. Hij weigerde echter den veldwachter te volgen, die hem derwaarts brengen moest. De ambtsvorsteher W. besloot nu zelf den man te bezoeken en hem aan te raden zijne straf te ondergaan. N. liet zich overreden en volgde den inspecteur goedwillig. Aan de deur van het gebouw gekomen, dat geheel afgezonderd van de gemeente ligt, weigerde hij echter er binnen te gaan, op grond dat er iemand in was. De inspecteur zag niets, maar daar de ander volhield, wilde hij zich persoon lijk overtuigeu. Hij ging binnen en oumiddelijk sloot N. hem op en begaf zich aan zijn werk. Hij arbeidde den geheeleu dag en eerst des avonds gaf hij aan een zijner kameraden den sleutel van de gevangenis, om den inspecteur te bevrijden. De straf van N. zal nu wel zwaarder zijn, maar de gevangenis zal zijn naam niet dragen. HELDERSCHE MOPPEN. In zekeren oorlog kwam een En- gelsch matroos bij een horologie-ma- ker, liet hem een klein Frausch ho- rologie zien, en vroeg hoeveel het repareeren er van wel kosten zou. De horologiemaker bekeek het even, en zeide toen: »Het repareeren zal misschien hooger komen dan het u heeft gekost." Onverschillig," hernam de matroos. »Ik wil u zelfs wel het dubbele geven van hetgeen het mij gekost heeft." Wel nu!" vroeg de horologiemakerwat hebt gij er dan voor gegeven?" »Een Fransch soldaat een slag op de her sens," was het antwoord, »en als gij het repareert, wil ik u met alle plei- zier twee geven." Een minister ontmoette een schilder met een oude versleten schetsen-por- tefeuille onder den arm. De minister had lust in gekscheren. Jongens, Adie portefeuille heeft recht op een medalje wegens langdurigen dienst. A.gevleid door 's miuisters vriende lijkheid, dacht hem in alle beschei denheid een complimentje temaken: Ja, Excellentie, men kan wel zien, dat het geen ministers-portefeuille is." De minister vatte 't verkeerd op, beet op zijn lippen en was tot verbazing van A. niet aardig meer. Een dienstmeid van het land ver huurde zich in de stad. Op zekeren tijd werd zij door hare mevrouw gelast om te passen op een schotel, die met een snoek daarin op het vuur stond te stoven. De zorg van bet meisje bepaalde zich alleen daartoe, dat de ruimte van vuur onder den schotel bleef. Toen zij na een korte af wezigheid in de keuken terug kwam, was de tinnen schotel gesmolten en de snoek lag half verbrand op de kolen. »Dat zijn hier domme katten in de stad," zeide de meid, de schotels vreten zij op en den visch laten zij liggen. Een rijk Amerikaan zond een be kende zangeres van de Groote Opera te Parijs een teeder briefje, dat op den rug eener banknoot was geschre ven. De zangeres glimlachte bij de ontvangst dezer boodschap en liet haren aanbidder mondeling verschoo ning vragen, dat zij hem geeu ant woord terug gaf, daar zij dergelijk brievenpapier niet bezat, maar dat zij den schrijver zeer dankbaar zou zijn, indien hjj haar een paar boek van het zijne wilde toezenden. Burgerlijke Stand Gemeente Helder. Opgave van 21 25 Aug. 1874. ONDERTROUWD: L. Post, vis- scherman, weduwnaar van A. Ras en K. Flens. GEHUWD: Geene. BEVALLENJ. van der Yeer geb. Göttsch, Z. Blinkhoff geb. Dekker, Z. C. Egberts geb. Gomes, D. J. van Ewijk geb. Kohier, Z. C. Verhoeven geb. Koppejan, Z. E. Hagen geb. Tholen, D. C. Latjes geb. Dito, D. M. Snelten geb. Deen, D. A. Bethlehem geb. Smit, D. C. Muije geb. de Vries, D. M. Duivenvoorde geb. Knapen, D. M. F. J. H. van der Ben geb. Koek, D. M. Wielinga geb. Kap- tein, Z. H. A. Man geb. van Grunningen, D. J. P. van Dalfsen geb. Bouman, Z. J. Haringhuizen geb. Wam aar, Z. OVERLEDEN: J. H. Koelman, 85 j. J. C. van der Veer, 4 d. R. G. van Assen, 39 j. Levenloos aangegeven 1. Ondertrouwd JASPER EIKEMA, Machinist ek KATHARINA FREDERICA BLOMSTEEL. Rotterdam21 Aug. 1874. Bevallen van een welgescl j Dochter M. F. J. H. VAN DER BEN, geb. Kocx.f Nieuw ediep, 22 Augustus 1874.V Het Kindje, ons den 20sten dezer geschonken, werd ons heden weder door den dood ontnomen. Nieuw ediep, 24 Aüg. 1874. C. van der VEER. J. van der VEER— Göttscii. Den 19den Augustus overleed te Amsterdam, na een smartelijk lijden van twee dagen, onze geliefde Zoon, GERARDUS FRANCISCUS CHRIS- TIAAN LOUW, in den jeugdigen leeftijd van 9 jaar en 9 maanden. Amsterdam20 Augustus 1874. H. THIJSSEN. C. J. LEIJER. Algemeene kennisgeving. Heden overleed, tot diepe droefheid van mij en hare Broeders en Zusters, mijne geliefde Dochter JOHANNA, in den ouderdom van 28 jaren. Helder25 Augustus 1874. Wed. J. SPANJERDT,Schipper.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1874 | | pagina 1