't VLIEGEND BLAADJE. Alpoeeue Nieuws- en Adverlenlieliode VOOR DEN HELDER EN OMSTREKEN. Oplaag 4000 Ex. Prijs 1 Cent. i\o. 160, Zaterdag 20 Augustus 1.87A. Tweede Jaargang. Advertentiën van 15 regels 25 Cent. Elke regel meer 5 Cent. Groote letters naar plaatsruimte. Janmaat Zondebok. per Stoomvaarl-MaatscliaDpii „Java." Advertentiën. In fle Huist. lm. Lntl. Verschijnt DINSDAG EN VRIJDAG. Uitgevers BERKHOUT Co. Abonnement per drie maanden 30 Ct.buiten deze gemeente, franco per post, 50 Ct. WEEKKALENDER. AUGUSTUSSEPTEMBER. Zaterdag 29, Zondag 30, Maandag 31, Dinsdag 1, Woensdag 2, Donderdag 3, Vrijdag 4. Opgang der Zon, Zaterdag 29 Aug. 5 uur 7 minuten. Ondergang 6 uur 54 minuten. Laatste Kwartier. Donderdag 3 Sept. Vertrekdagen der Mails. Naar Oost-Indiê: Via Brindisi 3 Sept. 's avonds 6.55. NIEUWSTIJDINGEN. HELDER, 28 Aug. 1874. Het onlangs op de Laan alhier gestrande Noorsche barkschip Carl Johan", hetwelk door de heeren v.Gel- ;der en Bruin alhier voor -de som van If3000 was aangenomen, als zij het jscliip afbrachten, of niets wanneer het onmogelijk bleek, is gisteren in vlot Tfater geraakt en in de haven gesleept. De Heer D. Broekman, Direc teur van het beroemde Honden- en Apen-Theater en den Circus in Minia tuur,zal de volgende week eenige voor tellingen in het lokaal Tivnli alhier fceyen. Wij twijfelen niet of tal van Belangstellenden zullen deze voorstel lingen, welke ook voor kinderen zeer imusant zijn, met een bezoek ver teren. Een bij het departement van oloniën ontvangen telegram van fii Gouverneur van Ned. Indië, dd. 1 dezer bevat de volgende mede- lelingen, ontleend aan een telegra- icli bericht van den kolonel Pel te ichin. Den 16 Aug. is de kampong Poede inder verlies genomen en bezet. De nd maakt bentings om ons grond- iied. Den 17n is een grasheuvel, meter ten oosten vanKotta-Radja, Bomen en bezetons verlies bedroeg dooden en 29 gewonden, alleu min- 1 en koelies's vijands verliezen i onbekend. Toekoe Nek van Maraksa is over- gezondheidstoestand is beter. )it bericht is niet van belang ont- ol, iu zoover men daaruit mag op dat de kolonel Pel met succes aktiek volgt, die thans door de andighedeu geboden schijnt, nl. langzamerhand den kring, dien mdom den Kraton in onze macht en, uit te breiden. Kapitein H. L. Muller, van Har- voerende het kofschip »Her- Gerhardus," uit Noorwegen binnengekomen, rapporteert, op 55°.40 N. Br. en 5° WL. chip onderst boven heeft zien Bj naar gissing een schooner- met een kiel van 70' a 80 voet Men meldt uit Vlissingen van igustus. Gisteren kwam onze binnen het Engelsche jacht oria aud Albert," kapt. Leinin- fan Wight naar Antwerpen be- Aan boord bevonden zich de iprins en de Kroonprinses van Mand. Een der dochters van gene- aii Swieten is, na een korte eldheid, in 23jarigen ouderdom lage overleden. Gelijk bekend fdt de generaal eerstdaags te ge terug verwacht. Een twaalfjarig net gekleed je van een vriendelijk en zacht k is door de Arrondissements- Rechtbank te Amsterdam, ouder aan neming van.verzachtende omstandig heden, tot drie dagen cellulaire gevangenisstraf veroordeeld, omdat hij op 29 Jani 11. des morgens ten kwart voor 5 uren, op de buitenplaats van den heer K. uit Amsterdam, door over het hek te klimmen uit den tuin een roos had gestolen. Op aan sporing van eenige Hilversumsclie fabriekarbeidsters had de knaap de roos voor haar geplukt. Hij werd op keeterdaad door den veldwachter betrapt, die op verzoek van den heer K., zijn buitenplaats bewaakte. Naar men mededeelt, zou op de Groninger-Friesche lijn dezer dagen een schandelijk misdrijf zijn gepleegd door een conducteur, die aan een dienstbode een afzonderlijke coupé had a'angehoden. Kort na de afreis hadden de passagiers van den vol genden wagon een angstig hulpge schrei vernomen. De zaak is in handen der Justitie. Eenige dagen geleden werd bij de fabriek der Nederl. Stoomboot maatschappij te Fijenoord, onder het in aanbouw zijnde schip Merapi een West-Indische slang gevonden. Men vermoedt, dat dit dier daar met een lading hout uit West-Indië is aan gebracht. Woensdagmiddag heeft een 60 jarige man getracht zijn 62jarige vrouw, van wie hij sedert eenigen tijd j gescheiden leeft, in hare woning aan de Crooswijksche Kade te Rotterdam met een mes te dooden, hetwelk hem echter niet is gelukt, hebbende hij haar slechts een wond aan de rech terhand toegebracht. Hij is bijna oumiddelijk daarna door de politie aangehouden. Yoor ongeveer 10 weken werd in het akad. ziekenhuis te Groningen eeu 20jarig meisje uit Scheemda ter verpleging opgenomen. Lichamelijk goed gezond, had zij op eens haar spraakvermogen verloren en moest zich, om iets te kunnen zeggen, van een lei bedienen. Dezer dagen droomde zij, dat haar moeder dood was, werd zeer. verschrikt wakker en vertelde al schreiende en stamelende haar treurige droom. Haar spraak vermogen was alzoo plotseling terug gekomen.. Binnen kort zal zij huis waarts keeren, om zich te overtuigen, dat haar droom slechts een droom was, maar die voor haar een zoo ge lukkig gevolg heeft gehad. De »Etoile Beige" vermeldt, dat voor eenige maanden een jong meisje van een fatsoenlijke familie uit Am sterdam ontvlucht is met een zanger en zangeres van een café-chantant, die haar eerst naar Brussel en -later naar Parijs mede voerden. Hier maak ten zij op de schandelijkste wijze misbruik van de jeugd en de schoon heid van het zestienjarige meisje, tot dat de politie, wier hulp door de Amsterdamsche familie was ingeroe pen, het drietal op het spoor kwam, de twee ellendigen in hechtenis nam en het meisje naar Nederland terug zond. De bijzonderheden van dit ge val, zegt het Belgische blad, zijn te afschuwelijk om in het openbaar te te worden medegedeeld. De groote werkstaking in de spinnerijen te Belfast, is geëindigd 40000 werklieden, die gedurende acht weken niet gearbeid hadden, hervatten het werk en hebben in de loonsver mindering bewilligd. In Pruisen is zulk een gebrek aan predikanten, dat men berekent dat over 10 jaren slechts de helft van de predikantsplaatsen zal bezet zijn. Ook klaagt men algemeen over het verlies van het aanzien der predi kanten. Het stoomschip Spark" is, vol gens berichten uit HoDgkong, op reis van Macao naar Canton door Chi- neesche zeeroovers, die zich aan boord begeven hadden als passagiers, uitge plunderd. Zij vermoordden den kapi tein, den stuurman, den administrateur (pursur) en het grootste gedeelte der equipage. Het schip bleef gedurende zes uren in het bezit der zeeroovers, die op een jonk ontsnapten. De Chi- neesche machinist heeft de stoomboot op Macao teruggebracht. Bij het passeeren van een om nibus over een brug op de Quai de la Tournelle te Parijs brak; de kin ketting van een der paarden, waar door het voertuig tegen een trottoir stiet en omsloeg. Behalve den koet sier bekwamen drie personen doode- delijke verwondingen. De prefect van politie te Parijs heeft last gegeven alle lijken, die nog in herkenbaren staat in de Morgue worden gebracht, te later- pbotogra- pheeren. Een album van die ver schrikkelijke portretten zal ter be schikking der families dier ongeluk- kigen bewaard worden. Te Starnberg (Beieren) heeft jl. Dinsdag bij de aankomst van den trein van 5 uur 's namidddags een ontzettend ongeluk plaats gehad. Het achteloos zonder opzicht gelaten 3ja- rig kind van een dicht bij den spoor weg wonenden hoedenmaker speelde bij 't naderen van den trein op de rails. De brave vrouw van een aan den overkant gestationeerden wachter, zelve moeder van 4 kinderen, bemerkt het gevaar, schiet toë om 't-vreemde kind aan een anders wissen dood te ontrukken, doch wordt zelve door de machine gegrepen en letterlijk in stukken gereten. Haar man, die op zijn post staande getuige was van het afgrijselijk tooneel, is als krankzinnig van smart. Het kind, dat mede zwaar gewond werd, stierf denzelfden nacht. Het buitengewoon treurig ongeluk verwekt overal de innigste deelne ming. HELDERSCHE MOPPEN. Bij het verhoor van een dief, vroeg de rechter hem wat de oorzaak van deze misdaad geAveest was, öf licht zinnigheid öf gebrek. Alleen ge brek," antwoordde de dief, want bij den tegenwoordigen slechten tijd en de hooge belastingen, is het niet mogelijk-zonder stelen een eerlijk man te blijven." Een vrouw viel in het water en verdronk. Haar man kwam en zocht haar van de plek af, waar zij er in was gevallen, stroomopwaarts. »Zijt ge mal?" riep men hem toe. Zij zal met, den stroom zijn voortge dreven."Neen," antwoordde de man, daarin ben ik het niet met u eens want zoolang wij getrouwd zijn, heeft zij altijd tegen den stroom in willen doordrijven." De De man: »Wie heeft mijn hee' borrelfleschje leeggedronken vrouw: IkIk wil geen jenever in mijn huis hebben." Een gierige millionair zette op zekeren dag zijnen gasten een zeer klein fleschje Rijnwijn voor en kon maar geen woorden vinden om de goede hoedanigheid en vooral den ouderdom er van të roemen. »Ja, ja," merkte een der gasten lachende aan, terwijl hij het fleschje opnam en eens aankeekOud is hij, maar voor zijn ouderdom is hij al bijzonder klein gebleven."- Ieder heeft zijn zondebok, ■En tracht, heeft hij iets bedreven, Om heel handig aan dat beest Van het kwaad de schuld te geven. Wordt er door een keukenmeid Iets verduisterd of gebroken, En heeft haar mevrouw 't ontdekt, Vraagt ze iu gramschap dan ontstoken, Wie de dader is van 't kwaad. Wie het euvel heeft bedreven? Dan wordt steeds nau hond of kat Door de meid de schuld gegeven. Zoo i3 Janmaat in dcez plaats Steeds dc wrijfpaal bij die menschen, Die zich, na bedreven kwaad, Graag van straf gevrijwaard wenschen. Is een winkelruit kapot, Of een bel aan stuk getrokken. Dan zijn de matrozen steeds Van dat kwaad de zondebokken. Ja, ver woud'ren zou 't mij niet, Of van alles, bier bedreven, Wordt aan hen, door laag gespuis, Altijd maar de schuld gegeven. Had het spoorwegongeluk Hier nabij ons pluats gegrepen, De ooi-zaak was wellicht gezocht Bij het volk der oorlogschepen. Ja, misschien wordt Janmaat zelfs Wel de schuld van 't weer gegeven, Als er heel veel regen valt Of 't zeer lang is droog gebleven. Als 't zoo voort gaat wordt hij dra Ook misschien nog wel beschuldigd, Als een achterlijke knaap, Slecht op school vermenigvuldigt. Janmaat krijgt altijd de schuld, Hij moet voor het kwaad steeds boeten; Menig schijnvroom, deftig fielt, Meent in hem eeu dief te ontmoeten. Onlangs zelfs gebeurde 't nog, Dat een koopman moest ervaren, Hoe, voor een onzuiv're zaak, Er nog zondebokken waren. Dit geval werd uit de krant Door het gansche land vernomen. Men las, hoe een koopman 's nachts, Iets fataals was overkomen. Janmaat had hem aangerand, Hem de handen vastgereten En van alles schier beroofd, ln het water toen gesmeten. Met veel moeite was 't den man Toch gelukt er uit tc komen; Lam gebeukt en druipend nat, Al zijn geld hem afgenomen! Zoo toch luidde het verhaal, Dat hij deed aan bunj: en vrinden, En men kon in schier elk blad Zoo.des mans historie vinden. Die het las, riep „ach!" cn „weel" Die matrozen, 't zijn canailles, 'k Weet niet hoe er menigeen Van dat tuig prijkt met medailles. Maar elk die den koopman kon, Meende, dat hij noch gebonden, Noch bestolen was geweest, En 't verhaal had uitgevonden. Uitgaan! zei men, was zijn lust, Dapper was hij in 't verteeren. Kwam nu zonder duiten thuis En moest zich zoo excuseeren. Doch, de vlieger ging niet op; Onze koopman moest ervaren, Dat hij, die zijn i verbrandt, Pijnlijk neerzit op de blaren. Janmaat is van tijd tot tijd Wel eens vroolijk, uitgelaten, Maar aast uiet bij donk'ren nacht Als een roover langs de straten! Brave koopmantracht voortaaa Janmaat niet meer te blamceren. Weet toch, dat men, op 's lands vloot, Dieven krachtig weet te weeren, Burgerlijke Stand Gemeente Helder, Opgave van 25 28 Aug. 1874. ONDERTROUWD: P. Bontes, werkman en A. Krul. J. Bonselaar, werkman cnM. Ileeres. J. Molenaar, werkman en J. C. Overkamp. S. Geeven, vuurstoker bij de Marine en T. J. E. Wessels. R. Baas, timmerman en IJ. Huisken. GEHUWD: H. Visser en J. S. Koens. L. Lange en P. Smit. BEVALLEN: J. B. Krijnen geb. Nierop, Z. S. Harder geb. Sluijter, Z. A. Kwant geb. de Beurs, Z. M. Hark es geb. Krul, D. M. van der Wooning geb. Hof, D. P. Gomes geb. Janssen, D. M. Steeman geb. de Groot, Z. OVERLEDENJ. Spanjerdt, 28 jaar. J. Christiansen, 29 jaar. P. Kiescwetter geb. Klaassen, 23 jaar. MAILDIENST De sluiting der mail naar Batavia, te verzenden per stoomschip Dahlia geschiedt den 4 September a. s.na aankomst van trein IIten 7.30 des avonds. De Directeur van het Postkantoor HER WEIJER. Ondertrouwd REIJER BAAS Az. en IJDA HUISKEN. Helder27 Augustus 1874. Ondertrouwd i J. MOLENAAR en J. C. OVERKAMP. Helder27 Augustus 1874. Ondertrouwd JACOB BONSELAAR en MARIA HEERES. Helder27 Augustus 1874. Algemeene kennisgeving. Nog treurende over het verlies mij- ner beide kinderen, trof mij heden de zwaarste slag mijn levens door het afsterven mijner dierbare echtgenoote PETRONELLA KLAASSEN, in den nog jeugdigen leeftijd van circa 24 jaren. Wat ik in haar verlies, zullen alleen zij kunnen beseffen, die de afgestorvene van nabij hebben gekend. Wij hopen Gode te zwijgen. Helder25 Augustus 1874. J. B. KIESEWETTER. Strekkende deze tot algemeene ken nisgeving. Tevens betuigen wij onzen harte- Hjken dank aan den WelEd. Zeergel. Heer Dr. HAREMAKER, voor de hartelijke belangstelling en zorgvul dige behandeling, gedurende de ziekte aan mijnen echtgenoot en beide kin deren bewezen. Helder25 Augustus 1874. J. B. KIESEWETTER, en familie. te HELDER, zal op a. s. Zondag de, dienst worden yervuld door Ds. J. A. HELWIG, predikant te Enkhuizen. DE KERKERAAD. De ondergateeken de bericht bij deze, dat zij de TÖMEU-AFFAIRE enz,, ruim 27 jaren door haar Echt genoot gedreven, tengevolge van diens overlijden heeft overgedaan aan H. PEETERS en P. STEIJAART. Beleefdelijk dank zeggende voor het vertrouwen, dat haar Echtgenoot ge durende zoovele jaren heeft mogen genieten, beveelt zij zijne opvolgers ten zeerste aan. Wed. W. van der WOONING, Metselaar. De ondergeteelcenden, zich referee- rende aan bovenstaande annonce, hevelen zich in hunne TDl'IESt-AF FAIRE, enz., beleefdelijk bij hunne geachte Plaatsgenooten aan, belo vende alles te zullen doen wat in hun vermogen is, om een ieder spoedig en soliede te bedienen. H. PEETERS. P. STEIJA ART. Nieuwediép, 25 Augustus 1874.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1874 | | pagina 1