l 't VLIEGEND BLAADJE. Algemm iVienws- cii AivertenttcMe VOOR DEN HELDER EN OMSTREKEN. Oplaag 4000 Ex. Prijs 1 Cent. t, Mo. 161. Woensdag 2 September 1874. Tweede Jaargang. Advertentiën van 15 regels 25 Cent. Elke regel meer 5 Cent. Groote letters naar plaatsruimte. ft ;r. uu IS, Advertentiën. DANKBETUIGING. VERLOREN: VERLOREN: VERLOREN: VERLOREN: VERLOREN: VERLOREN: ziiielüke DIENSTBODE, KOSTGANGERS L 4 ge- Verschijnt DINSDAG en VRIJDAG. Uitgevers BERKHOUT Co. Abonnement per drie maanden 30 Ct., buiten deze gemeente, franco per post, 50 Ct. Vertrekdagen der Mails. Naar Oost-Indië: Via Brindisi 3 Sept. 's avonds 6.55. ,kken briek ld bij en, van alle be- NIEUWSTIJDINGEN. HELDER, 1 Sept. 1874. Naar men verneemt, is de reis ran Zr. Ms. stoomschip >Cura£ao" be paald als volgtom Kaap Hoorn naar Amerika, Japan en vervolgens naar Indiemen rekent, dat deze reis een jaar zal duren. Z. M. de Koning, vernomen hebbende, dat de gewezen luitenant van bet Indische leger, C. Comfurius dezer dagen te 's Hage is aangeko men, moet HD. diep leedwezen heb ben uitgedrukt over bet betreurens waardige lot, dat dien officier getroffen heeft bij de 2de expeditie in Atcbin. Z. M. beeft tevens bet verlangen geuit om den beer Comfurius, die zich thans metterwoon te 's Hage gevestigd beeft, weldra bij zich te Een zevental zeelieden, die zich onlangs te Rotterdam voor de Marine terbonden hadden, kregen, nadat bet tandgeld geheel of voor een groot leel verteerd was, berouw, en besloten iich te verbinden ter koopvaardij. ^oewe* ZÜ z^' J°or ^et afscheren van baard en op andere wijze, bijna onken baar hadden gemaakt, zijn zij toch He 7, waaronder een Afrikaan, toen ran verloftijd verstreken was, opge- poord en aangehouden, 'waarna zij Veboeid aan boord van het wachtschip pijn gebracht. De »N. R. Ct." ontleent aan schrijven van een »occasional espondent,"' van de Times" uit ïotta Radja, o. a. bet volgende: l>De eerste aanmerking van den espondent geldt 't gebrekkig ver- tusscben de reede- en den wal in Atchin. Onze aankomst,'zegt bij, B verwacht't transportschip kostte een aanzienlijke som aan en toch liet men een gehe§l baal verloopen, zonder een begin ken met 't aan wal zetten van lading. Er was geen ngshoofd, zoodat alles, menschen joederen, op de meest primitieve door de branding gesleept |est worden. Kortom, men moest i verwonderen, vooral bij een com- tcieele natie als de Nederlanders, een totaal gebrek aan organisatie Toorbedacbtzaambeid. Ook scheen geen genoegzame samenwerking «staan tusschen de strijdkrachten ERTSen ^er zee* '■aar gewichtiger nog is betgeen orrespondent inbrengt tegen de heden gevolgde oorlogspolitiek Nederland tegenover Atcbin. kan, zegt bij aan bet slot van brief en na een overzicht van Bultaten der jongste gevechten, a niet begrijpen op welken grond ederlanders in April jl. den oorlog digd konden verklaren, terwijl ïnmer een zweem van onderwer- was van de zijde des vijands; verklaarbaarder nog komt 't mij hoe zij 't terrein ontruimden, met zooveel moeite gewonnen Ik kan slechts oordeelen niet-militair standpunt en meening worde slechts opgevat persoonlijke, niet als door of éénige party geïnspireerd; :h ik moet verklaren, dat ik de t der Nederlanders, zoowel vroegere als hunne tegenwoor- ondoeltreffend acht. Generaal eerd zijn ij 30 t rorden. )ER Ja- van Swieten is, geloof ik, van een humane gezindheid en geneigd om verzoenende maatregelen toe te passen als een soort van palliatief na bele geringen en bestormingen, 't Totaal mislukken van eenig dergelijk systeem, in 't bijzonder tegenover een zoo feilen en dweepzieken vijand als de Atchi- nees, moet zelfs de groenste nieuweling in de kennis van Oostersche rassen kunnen voorzien. Menschen, in wier taal voor dankbaarheid geen woord bestaat, zoeken natuurlijk achter elke verzoenende handeling slechts vrees of dwaasheid en in stede van er vreed zamer door gestemd te worden, doen zij er eenvoudig bun voordeel mee. Als een klein staaltje kan ik mel den, dat van de zeven Atcbineezen, dezer dagen krijgsgevangen gemaakt, er drie herkend werden als lieden die weken lang vriendschappelijk in 't kamp als neringdoenden waren toe gelaten. Ik heb met zeer vele van de bij dezen strijd betrokken officieren verkeerden een bekwamer en moe diger korps zou Nederland zich niet kunnen wenscben. Doch zij hebben een zware taak vóór zich. 't Beleid van den oorlog is veel te langzaam en kleingeestig; om vooruit te komen, zou men slag op slag moeten toe brengen, en op elk succes, terwijl de vijand nog gedesorganiseerd is, da delijk doorgaan, in plaats van één of twee weken tusschen elke bewe ging te laten verloopen. Heeft Ne derland (gelijk beweerd wordt) geen krachten beschikbaar voor een derge lijke taktiek, dan zon 't mij wijzer schijnen, alle gevechten te vermijden, totdat de vereiscbte strijdmacht zou kunnen bij een gebracht zijnDe Hollanders zeggen, dat deze oorlog niet overhaast kan worden en zij schijnen te meenen, dat hij den loop moet volgen van hunne vroegere oor logen op Borneo, Bali, Sumatra enz. Ik echter kan mij met dat gevoelen niet vereenigen. De Atcbineezen zijn geen volk om zich tot onderwerping te laten dwingen door kleine tuchti gingen, boe vaak ook herhaald. Zelfs ben ik er niet zeker van, dat merk bare vorderingen van den kant der Nederlanders den strijd zouden doen eindigen. Intusscben, een reeks van gevoelige en snel opeenvolgende ne derlagen, samengaande met totale ver woesting van een groote uitgestrekt heid land, en met bet onderhouden van een voldoende blokkade langs de geheele kust, zou onvermijdelijk een verzoek om vredesvoorwaarden ten gevolge hebben, waaruit eventueel een duurzame vrede zou kunnen voortvloeien. Dit is een wreedaardig programmadoch men moet hier rekening houden met bet karakter van zijn vijand, liever dan met aan genomen gebruiken van oorlogvoeren. Een vijand nu, zooals de Atcbineezen, hebben de Hollanders tot dusver bij bun worstelingen met de verschillende eilanders dezer zeeën niet ontmoet. Het is een ras, dat grootea moed en een schier ongeëvenaarde vastberaden- beid bezit, willig om liever te sterven dan zich te bukken, zelfs onder de meest bopelooze omstandigheden. Een ras dat in dit opzicht onder kleurlingen vermoedelijk zijns gelijken niet vindt of 't moesten de Sickbs wezen. Een ras, dat slechts door zijn minder goede wapenen aan zijn Europeescben aanvaller inferieur is." De Amst. Kanaalin. zal in Oc- tober weder 600 hectaren land, ge legen in bet drooggelegde Y, (Houtrak j polder) in veiling brengen. Naar men verneemt, heeft zich bij de bardzeilpartij, die in de vorige week te Sneek beeft plaats gehad, een treurig ongeluk voorgedaan. Een der vaartuigen is nl. door een stoom boot aangevaren, tengevolge waarvan een der passagiers door den schok voorover viel en zich aan de borst be zeerde. Voor een'paar dagen is bij aan de gevolgen overleden. Aan bet »N. v. d. D." wordt als ingezonden stuk uit de Horsen bet volgende gemeldVóór eenigen tijd overleed bier zekere v. G.die wegens ziekte reeds geruimen tijd van de armen bedeeld was. Door dit sterfgeval werden zijn drie kinderen weezen. Zijn even arme familie trok zich bet lot van een dezer kinderen aan, door bet voeding en buisvesting te verleenen. De twee anderen, een meisje van 13 jaren, aan vallende ziekte lijdende, en door verwaarloosde opvoeding meer dan half idioot, en baar zusje 7 a 8 jaren oud, werden de eerste weken na bet overlijden van den vader bij menschen in den kost besteed. Wat na die weken echter gebeurde en waaraan nog geen einde gemaakt is, gaat alle beschrijving te boven. Sedert acht dagen namelijk loopen de kinderen in bet dorp rond, zonder dat bet arm- of gemeentebestuur bet zich in bet minst aantrekt en hebben zij bet alleen aan - de liefdadigheid der ingezetenen te danken, dat ze niet reeds van honger en gebrek zijn omgekomen. Des nachts worden zij meestal door dezen of genen mede lijdende onder dak genomen, hoewel die rustplaats gewoonlijk ook al wei nig beter is dan onder den blooten hemel; op zekeren avond zag men ze ten elf ure nog op de straat. Met gescheurde kleêren, en' bet jongste zonder schoeisel, komen zij de voor- bijgangers al schreiende te gemoet. Aan wien de schuld ook zij, 't is hoogst wenschelijk, dat spoedig ver andering in dien toestand kome. Niettegenstaande zoovele bon derden landverhuizers, om de slechte uitkomst, uit Amerika, naar bun va derland terugkeeren, begaven zichjl. Dinsdag te Antwerpen weder circa 30 Duitschers scheep op een boot der Wbitestarline om naar Amerika te verbuizen. Voor een paar dagen, 's avonds omstreeks 6 uren, daalde letterlijk een mierenwolk over Cambridge neder, natuurlijk niet zonder grooten schrik te veroorzaken. De mieren vielen bij millioenen neder en bedekten in een ongelooflijk korten tijd straten, tuinen, velden, enz. Er waren groote mieren bij, die een halven duim lang waren. Het zeldzame verschijnsel deed zich omstreeks denzelfden tijd ook in de omgeving en de zuidelijke voorsteden van Londen voor. Men beeft te Bordeaux een be richt uit Cayenne ontvangen, waarin bet overlijden gemeld wordt van den voormaligen postbode uit bet depar tement der Gironde Mano, die aan den moord van zijne vrouw, zijn be-» huwdouders en twee zijner kinderen schuldig verklaard is geworden, maar die misdaden volhardend is blijven ontkennen. Thans verneemt men, dat die veroordeelde op zijn sterfbed niet alleen dien vijfvoudigen moord bekend beeft, maar zich ook als da der van twee andere moorden beeft doen kennen, waarvan de justitie de bedrijvers nooit op bet spoor bad kannen komen. Te Verviers beeft de politie een bende van vier diefeggen betrapt, die zich op bet stelen van kant, shawls enz. toelegden. Zij droegen ruime japonnen met dubbele voering, be zochten gezamenlijk de mode-maga zijnen te Luik en te Verviers, lieten zich kanten, shawls, enz. toonen, en terwijl een paar van de dames de winkelbedienden1 aan den praat biel den, stopten de anderen zooveel zij konden in bare zakken. Toevallig verloor dezer dagen een barer een stuk kant ter waarde van 170 francs, dat zeker in de haast bezijden den zak gestoken was, op straat, waar door de politie op bet spoor werd gebracht. Bij een onderzoek vond men in bare japonnen voor meer dan 5000 frs. aan kant en andere mode-artikelen. Twee dezer jonge dames zijn uit Keulen, de derde is eene Fran^aise van zeer bevallig voor komen. De vierde beeft zich nog bij tijds uit de voeten gemaakt. Een der grootste fabrieken van bet Franscbe departement der Eure, de katoenspinnerij van den beer Ch. Levasseur, te Radepont, uit twee uit gestrekte gebouwen, elk van vijf ver diepingen, bestaande, is Zondagoch tend, binnen een tijdsverloop van weinig uren, geheel in de ascb gelegd. De schade van dit onheil, waarvan de oorzaak aan bet broeien van bet op de zolders voorbanden zijnde zoo genaamde vette katoen wordt toege schreven, beloopt tusschen de vier a vijf millioen francs; de fabriek was slechts voor ruim anderhalf millioen francs verzekerd. Ten gevolge van deze ramp bevinden zich 350 arbeiders tijdelijk zonder werk. In een sociëteit te Manchester beeft een jong koopman, zekere Barge, een ander jong koopman, Mc. Leau, met een revolver dood geschoten en daarna zich zeiven een kogel door bet hoofd gejaagd. De oorzaak van deze misdaad is onbekend. HELDERSCHE MOPPEN. Een Franscbe jager sloeg in 1809 een Duitschen boer, welke een zakje, waarin een kleine gespaarde som was, redden wilde. De overste ging er naar toe en vroeg den soldaat: Waarom slaat gij dat menscb Heer over ste," was bet antwoord, »die schurk daar wil ons zijn geld ontstelen." Een vrouw, welke met baren echt genoot twintig jaren lang in onge noegen geleefd had, was bij zijn ver scheiden ontroostbaar. »Wat beweent gij dan zoo zeer," vroeg baar een vriendin, »gij waart immers toch niet gelukkig met hem. Achsnikte de treurende, »over zijn dood zoude ik niet bedroefd wezen, indien hij mij niet als oude weduwe bad achter gelaten." Burgerlijke Stand Gemeente Helder. Opgave van 28 Aug. 1 Sept. 1874. ONDERTROUWD en GEHUWD: Geene. BEVALLEN: M. A. de Beurs geb, Bcijers, Z. H. Brugsee geb. Timmer, D. H. C. Kosten geb. van Leeuwen, Z. G. Wissekerke geb. Schagen, D. F. Muller, D. M. A. Schouten geb. de Vaan, Z. A. E. Trap geb. Huijben, D. C. M. Brinkman geb. Rademaker, D. J. C. van der Woerd geb. Jacob, Z. OVERLEDEN: H. Reindcrman geb. Beemster, 82 j. P.. Schendelaar, 3 in. C. Zoetelief, 25 j. J. E. G. Seunke geb. Holt, circa 33 j. A. Schol geb. Jongkees, 32 j. A. J. Kroeze geb. Kubes, 78 j. Heden overleed, na een langdurig en smartelijk, doch geduldig lijden, mijn geliefde Ecbtgenoote AALTJE JONGKEES, in den jeugdigen leeftgd van 32 jaren, mij nalatende vier kinderen, allen te jong om hun ver lies te beseffen. Helder30 Augustus 1874. C. SCHOL. Mede uit naam der Familie. Algemeene kennisgeving. De ondergeteekende betuigt door deze zijnen hartelijken dank aan den WelEdelen Zeer Gel. Heer Docter BOOMSMA, voor de verleende hulp en bijstand aan zijne geliefde Ecbt genoote JOHANNA ELIZABETH GEERTRUIDA HOLT, tijdens bare ziekte en overlijden bewezen. Helder31 Augustus 1874. H. F. SEUNKE. De ondergeteekende betuigt langs dezen weg haren hartelijken en welgemeenden DANK aan den Heer M. LIST, voor de hulp, verleend bij bet uit 't water redden van baar zoontje GERARD. Naast God is bij bet behoud van zijn leven aan genoemden Heer ver schuldigd. Helder31 Augustus 1874. H. SMIT. Een onderstuk van een BELLETJE. Men wordt verzocht het terug te be zorgen bij BERKHOUT Co. Een zilveren INSIGNE, in Doosje. De eerlijke vinder die hetzelve terug bezorgt bij BERKHOUT Co.zal naar de waarde beloond worden. Zondag jl.een gouden SLOT. De eerlijke vinder kan informatiën be komen aan bet Bureau dezer Courant. Een gouden OORBEL met zwarten Steen. Die dezelve terug bezorgt, zal goed beloond worden. Adres aan bet Bureau van dit Blad. Een gouden KNOP. Die dezelve terug bezorgt aan het bureau van dit blad, zal beloond worden. Een gouden OORKNOPJE. Die hetzelve terug bezorgt bij BERK HOUT Co.zal beloond worden. Men verlangt: zoo spoedig mogelijk, een die goed met de wascb kan omgaan. Adres Bureau dezer Courant. Er biedt zich aan: een fatsoenlijke Dienstbode. Adres BERKHOUT Co. Bij fatsoenlijke lieden kunnen 2 a 3 geplaatst worden. Adres Bureau dezer Courant.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1874 | | pagina 1