't VLIEGEND BLAADJE. Ateeinm Nieuws- en AdvertentieMc VOOR DEN HELDER EN OMSTREKEN. Oplaag 4000 Ex. Prijs I Cent. No. 163. Woensdag 9 September 1874. Tweede Jaargang. Advertentiën van 15 regels 25 Cent. Elke regel meer 5 Cent. Groote letters naar plaatsruimte. Verschijnt DINSDAG en VRIJDAG. Uitgevers BERKHOUT Co. Abonnement per drie maanden 30 Ct.buiten deze gemeente, franco per post, 50 Ct. NIEUWSTIJDINGEN. HELDER, 8 Sept. 1874. De groote bijval, welken de beer Broekman met zijn bonden- en apen- tbéatre en circus in miniatuur eiken avond ondervindt, heeft hem doen besluiten ook nog heden avond, op verzoek van vele liefhebbers, eene groote gala-voorstelling te geven. Zij, die de'voorstellingen nog niet hebben bijgewoond, raden wij dus, deze gelegenheid niet te verzuimen; men ziet er iets schoons. Gisterenavond hebben de weeskin deren op welwillende uitnoodiging van den directeur de voorstelling bijgewoond. Gisterenavond is de laatste trein van Haarlem naar hier, bij het station te Alkmaar gederailleerd. Persoon lijke ongelukken hebben, zoo ver wij weten, niet plaats gehad. De loco motief zit in het zand en een wagon is zwaar beschadigd. De passagiers kwamen met den schrik vrij en zijn heden nacht, ongeveer te 1 ure, alhier aangekomen. Gisteren vertrok van hier, ge sleept door het stoomjacht »de Valk," Zr. Ms. fregat Prins van Oranje", bestemd voor wachtschip te Helle- voetsluis. Het nieuw gebouwde stoom schip Voorwaarts", van de maat schappij Nederland, is Zondagmorgen jl. alhier van Engeland aangekomen. De mailboot Dahlia" is Zon dagavond jl. van hier, via Suez, naar Indië vertrokken. De mailboot »Warrior" is gis teren van Indië alhier aangekomen. De uitvoering van het zangge zelschap sCecilia," Zondagavond jl. mag als uitmuntend geslaagd be schouwd worden. Door de talrijke aanwezenden werden onderscheidene nummers van het programma met blijken van hooge ingenomenheid geapplaudiseerd. Een geanimeerd bal besloot den avond op een recht pret tige wijze. Wij houden ons bij genoemd ge zelschap gerecommandeerd voor meer dere dergelijke aangename avonden in 't naderende winterseizoen. Volgens gerucht, moet in den afgeloopen nacht de groote suiker fabriek van de firma Kooy, te Am sterdam, door brand zijn vernield. Zaterdag is bij de regeering het volgende telegram uit Atchin ont vangen »Den 23 Aug. werd door vuur uit de zuider-face de veiligheid in Kotta Radja verzekerd. Toekoe Machmoed, die het bewind voert in Patty, (noor delijk gedeelte der westkust) bezegelde iu Kotta Radja de onderwerpings- acte. Den 25 Aug. was de vijand zeer rustig, vooral iu den omtrek van Kotta Radja. Den 3 Sept. werd in Patty de Nederlandsche vlag gehe- schen." Volgens een bericht van den kommandant der maritime middelen, geschiedde hetzelfde in Kloewang, (mede gelegen in het noordelijk ge deelte der westkust)Op de noord oostkust onderhandelde Djoloh over de onderwerping, terwijl ook Langsar blijken van toenadering gaf." Met zekerheid kan men mede- deelen, dat in het begin van het vol gende jaar een marine-torpedokorps zal worden opgericht, bestaande uit mariniers en zeemiliciens, en dat het hevel daarover zal worden opgedragen aan den kapitein-luitenant ter zee A. J. van Mansvelt. - Den 9 dezer zal voor het prov. hof in Noord-Holland terechtstaan C. F. L. Brandt, oud 18 jaren, bak kersknecht, wonende te Amsterdam, beschuldigd van moedwilligen dood slag. Als verdediger is den beschul digde toegevoegd de advocaat mr. L. H. Kuhn Jr. Door de arrondissements-recht- bank te Nijmegen is rechtsingang met bevel van gevangenneming verleend tegen W. W. L. Wouters, gemeente veldwachter te Bommel, ter zake van gewelddadige aanranding der eerbaar heid op een veertienjarig meisje. Men verneemt uit Utrecht, dat een twintigste van den prijs van f 100.000, die Vrijdag jl. in de col lectie van de heeren S. en J. van Lier Ez. aldaar gevallen is, getrokken is door een behoeftig huisgezin, dat met moeite het laatste verwisselgeld van 75 centen voor de 5 klasse kon bijeenbrengen en thans voor de ge trokken f 4250 een zaakje zal begin nen, waardoor het een blijde toekomst te gemoet gaat. Uit Almelo meldt men, dd. 5 September. Gisteravond na aankomst van den laatsten trein van Hengelo, vond een der baanwachters, op een kwartier uurs afstand van de stad, op de rails van den spoorweg, het lichaam van zekeren J. A.klerk ten kantore van de registratie alhier, oud 21 jaar, wiens hoofd door den trein letterlijk van den romp was gesneden. Wat tot deze wanhopige daad aan leiding heeft gegeven, weet men nog niet met zekerheid te melden. Naar men verneemt, moet de ongelukkige eergister zijn ontslag hebben gekregen op genoemd kantoor, hetwelk hem waarschijnlijk tot de daad heeft geleid. In den nacht van 1 op 2 dezer heeft in het hoofd-postkantoor te Weenen een diefstal met inbraak plaats gehad. Er zijn gestolen ruim 1600 aangeteekende brieven, met waarden, te zamen voor ruim 32000 gulden. De daders schijnen nog niet ontdekt te zijn. In het noorden van Engeland en Schotland heeft Woensdag in den namiddag een buitengewoon hevig onweder gewoed, met vreeselijke regen en hagelbuien. Verscheidene perso nen hebben er het leven bij verloren. De luchtreiziger Durhof en zijne vrouw, die bij ongunstigen wind te Calais opgestegen waren, zijn door eene visschersschuit vijf uren van Christiansand opgenomen en weder te Grimsby aan land gebracht. Te Sedan werden den 2n Sep tember alle huizen versierd met vlag gen, waarvan de stok met rouwfloers was omwonden. Des morgens had in do verschillende kerken een lijkdienst plaats. Bijna alle winkelhuizen waren gesloten. De badgasten te Berg-Dievenow werden onlangs niet weinig veront rust door de verschijning van een waterhoos, die zich in het westen ver toonde en zich in noordwestelijke rich ting voortbewoog. De oudste predikant van Wales, David Williams, is te Lhanwyrtyd iu 96 jarigen ouderdom overleden. Men heeft kunnen constateeren, dat deze grijsaard bijna onafgebroken ge durende 72 jaren des Zondags twee of drie malen had gepreekt. Een nachtwacht, Ross genaamd, is te Bradvord gearresteerd, omdat hij getracht heeft zijn vrouw en haar zes voorkinderen te vergiftigen. De vier meer d«n levensgroote leeuwen, die aan den voet van het bekende Waterloo- monument te Brunswijk zijn geplaatst, zyn in den .nacht van 29 op 30 Aug. met menie geverfd. Dit is-des te meer te be treuren, daar het waarschijnlijk niet zal gelukken de roode verf te doen verdwijnen, zoodat men zich genood zaakt zal zien de fraaie kunststukken met zwarte kleurstof te overdekken, waardoor de natuurlijke ijzertint ge heel zal verloren gaan. In Luxemburg neemt de bandel in kikvorschbillen steeds toe. Een koopman te Vanee verzond op 1 Juli alleen 30.000 stuks naar Parijs, Nancy en Reims, en binnen drie weken ver zendt hij nog 200.000 stuks. De prijs is 13 fr. de duizend, en 25 paar kikvorschbillen worden te Reims met 60 centimes betaald. Volgens eeu telegram der Noord poolreizigers, Wyprecbt en Payer, uit Wardoe, (Finnmarken)van den 3 dezer, was het schip Tegethoff," dat den 13 Juni 1872 uit Bremerhaven in zee gestoken is, in den herfst van dat jaar in 't ijs ingesloten en later noordwaarts gedreven. In 't volgende jaar werd een uitgestrekt bergachtig land, 200 mijlen ten noorden van Nova Zembla, ontdekt. In October geraakte het schip daar vast en over winterde op 79° 51' noorderbreedte en 59° oosterlengte. Het land werd tot meer dan 82° breedte onderzocht, waardoor het duidelijk is geworden, dat het zich voornamelijk naar het noorden en westen uitstrekt. In Mei 1874 werd het schip, dat in een on- houdbaren toestand geraakt was, ver laten en na een sledetocht van 96 dagen bereikten de reizigers bij Nova Zembla den Russischen schoener sGrenseland." De heer Rusch, lid der expeditie, was aan longontsteking gestorven; de ovérigen zijn gezond, 's Keizers goedkeuring is gevraagd, om het ontdekte land Frans Jozefs- land te noemen. Vóór deu oorlog van 1870 1871 woonde in een klein dorpje in de buurt van Metz, de familie Huch. De braafheid van die familie, welke bestond uit een 65 jaar ouden vader, een moeder en twee zoons, was spreek woordelijk. De beide zoons moesten uittrekkende een sneuvelde bij Gravelotte en de andere bij Buzenval. De onverbiddelijke dood had beiden weggemaaid. De ouders wilden daarop niet langer in hun woning blijven, die de stomme getuige was geweest van hun geluk, verkochten wat zij hadden, verlieten Lotharingen en trokken naar Parijs, waar zij in de straat Heraud een melkaffaire kochten en een itil leven leidden. Dan de herinneringen aan de zoons, die zij verloren hadden en het voor altijd vervlogen geluk, verbitterde den oudjes ieder uur van het leven, zoodat zij besloten zich dit te ontnemen. Dezer dagen vond men beide rechts en links van het venster hangen. Te oordeelen naar de positie der lijken, heeft Huch eerst zijne vrouw opge hangen en daarop zich zeiven den strop om den hals gedaan. Helaas, hoeveel diepe en stille wan hoop door de verwoestingen van den oorlog wordt te weeg gebracht, zal nooit iemand zeggen of beschrijven De heer Joseph Goodman, een vermogend particulier, verscheen on langs voor den rechter Vaughan in Guildhall te Londen, omdat hij was gedagvaard wegens mishandeling en bedreiging zijner vrouw, Mary Mait- land Goodman. Deze laatste, een jonge vrouw, die zeer met "zich zelve ingenomen scheen, verklaarde dat zij, vroeger weduwe, met den beklaagde sedert zes weken was gehuwd. Dins dagmorgen om 8 uur, terwijl zij in haar slaapkamer was, vatte haar man haar bij den arm en scheurde haar nachtjapon. Haar arm was dienten gevolge erg gekneusd. Hij voegde haar vuile taal toe, zooals hij ge woonlijk deed. Hij behandelde haar slecht reeds 14 dagen na de voltrek king van hun huwelijk en zij was bang voor hem, zoodra hij uit zijn humeur was. Hij was altijd matig, maar haar leven was ellendig. Twee dagen geleden had hij haar nachts op straat gezet. Voor her haling van dit alles was zij bevreesd, omdat hij haar met alle mogelijke plagerijen bedreigd had. Wel erkende zij, door den raadsman van haar echt genoot ondervraagd, dat zij haar man in de vorige week bij de haren had getrokken, maar hij had als gewoonlijk cle aanleiding tot het standje gegeven, had zij den vorigen dag geweigerd zijn waschlijstje te maken en gezegd, dat hij het zelf kon doen, want hij wilde niet dat haar kind in zijn ka mer een bad zou nemen. De beklaagde daarentegen voerde aan, dat de vrouw een onaangenaam humeur had. Den morgen, waarop de mishandeling plaats greep, wilde hij het gordijn opgetrokken en zij 't neergelaten hebben. Aanhoudend waren er dergelijke oneenigheden ge weest. Reeds 14 dagen na hun hu welijk, tijdens hun verblijf te Brigbton, zou zijn vrouw getracht hebben, hem te vergiftigen door Pruisisch-zuur in zijn wijn te werpen. Dit laatste ont kende zij echter ten stelligste, daar het niets anders was geweest dan een haar voorgeschreven geneesmiddel. De rechter verklaarde, dat nog nooit zulk een beklagenswaardige zaak aan zijn beslissing was voorgelegd als de onderhavige. Het was bepaald erger lijk te denkeu, dat echtelieden, zoo welgesteld als deze en pas zoo kort gehuwd, reeds nu over zulke nietig heden aan het kijven waren. Nadat de beklaagde een ernstige terechtwij zing had ontvangen, verklaarde hij hen vrij te zullen laten, mits stellende twee borgen ieder van 50 p. st. en bovendien een persoonlijken borgtocht van 100 p. st. Op het excercitieplein bij Kla- genfurt was het geheele garnizoen voor een generaal uitgerukt. Deze bleef voor een compagnie van het regiment Maroicic staan en nam het met den gewonen scherpen veldheers blik in oogenschouw. Treed voor zeide eindelijk de generaal tot een infanterist. Hebt gij uw randsel vol gens voorschrift gepakt?" Jawel Excellentie 1" Welnu leg hem dan af en laat mij eens uw kleerborstel zienDe soldaat, die den randsel voor zich op den grond heeft gelegd, haalt een borstel te voorschijn en toont hem den generaal. »Goed, nu den schoenborstel!" »Hier, Excellentie antwoordde de soldaat, nadat hij de hand in een ander ge deelte van den randsel heeft gestoken. Nu den poetsborstel»Hier, ExcellentieDe generaal was zeer tevreden over de regelmatige wijze waarop de infanterist zijn randsel had gepakt, toen deze, zich nogmaals over den randsel heenbuigende, den hoofd officier een vierde borstel overhandigde. »Wat is dat!" luidde de verbaasde vraag van ZExc., die niets van een vierden borstel wist. Dat is een reserveborstel, Excellentie De kapitein en de overige officieren der compagnie bevonden zich alles behalve op hun gemak, want zij had den maar al te goed bemerkt, dat de geslepen kerel met de grootste onbe schaamdheid steeds een en denzelfden borstel te voorschijn gehaald had, en zich met den reserveborstel bovendien nog een scherts tegenover den ge neraal had veroorloofd. Maar als ware dat nog niet genoeg, tracht onze vriend achtereenvolgens driemaal een hal ven handdoek te voorschijn als poetslap, handdoek enreserve handdoek. Uit een later ingesteld onderzoek bleek, dat de onuitputte lijke randsel niets bevatte dan een borstel, een halven handdoek, een knoopschaar-, een spiegel en een schoen- smeerdoosje. De handige militair, die reeds als gemeen soldaat een generaal had geslagen, zag zich beloond door zijn benoeming tot korporaal. HELDERSCHE MOPPEN. Een boer was juist bezig twee van zijn zoons, die ongehoorzaam waren geweest, geducht af te ranselen, toen de dominé van het dorp hem naderde en vroeg: »Wat doet gij daar, baas?" »Ik roei onkruid uit, dominé," was het antwoord. Een doof oud vrouwtje had een acte van schadevergoeding ingesteld tegen een buurman, die haar kat had doodgeschoten. Zij verscheen op den bepaalden dag voor de rechtbank, waarvan de president haar met luider stemme in het oor schreeuwde: Wat wenscht ge te hebben? Het vrouwtje verstond het niet, waarop de deurwaarder herhaalde De president vraagt,-wat gij wenscht te hebben? Mijnheer de president is wel be leefd," zeide nu de doove vrouw, »en als het niet te veel gevergd is, zou ik wel een kop warme koffie^ willen hebben." In een klein stadje in den Ame- rikaanscben staat Texas waren twee doctoren, die op zekeren dag naar New-York vertrokken om een verga dering van geneeskundigen bij te wonen. Zij bleven daar veertien maanden, het stadje met zijn zieken aan zich zelf overlatende. Een paar dagen nu voor zij zouden terugkeeren, lazen zij aan het hoofd van het blad vati de plaats hunner inwoning het volgende bericht: »Het is ons aangenaam te kunnen mededeelen, dat gedurende de veertien maanden afwezigheid onzer genees kundigen, al hunne zieken beter zijn geworden, dat de apothekers hun winkels gesloten hebben, dat de zieken oppassers, kruiers en de oppassters wiedsters geworden zijn, dat het kerk hof in bouwterrein is herschapen, dat de lijkbezorgers schoenpoetsers zijn geworden en dat van den lijkwagen een mestkar is gemaakt. Burgerlijke Stand Gemeente Helder. Opgave van 4 S Sept. 1874. ONDERTROUWD.- H. Jansen, matroos bij de Marine, gcdivorceerde echtgenoot van M. Ver- planke en N. Vlasblom, wed. E. J. Jansen. GEHUWD: Geene. BEVALLEN: S. de Hcrtogh gcb. van der Wolt, Z. A. de Haan geb. Oldénburg, D. J. M. Rijpens geb. Tobijaszen. Z. J. L. Kan- ncwasser gcb. Beek, Z. E. Heesters geb. Weetniet, D. B. Helder geb. Riemers, Z. H. Klaassen geb. Bakker, D. H. Hardebol geb. Keijzcr, D. B. Lastdrager geb. do Klerk, D. S. van Elbuvg gcb. Boon, D. OVERLEDEN: II. W. Clous geb. de Groot, 27 j. G. Boldcwijn, 36 j. J. Albers, 21 m. C. A. Frccke geb. van Ling, 71 j. H. Lumkoman geb. ten Bruggen, 08 j.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1874 | | pagina 1